Kosgeb Destekleri

Ev Hanımlarına 370 Bin TL Hibe Kredi Haziran 2021

Kosgeb iş kuran bayanlara ayrıcalık tanıtmaya devam ediyor. Bayanlara Kosgeb Hibesi alarak kendi işinin patronu olmak isteyen ev hanımlarına Kosgeb destek kredisi ile ilgili bilgiler vereceğiz. Kosgeb tarafından verilen hibe ve teşvikleri, bayanlara iş yeri kurma desteği, kaç para ödendiği, kimlere bu desteği verdiğini, kadınlar hangi kursa katılmalı. Tüm bunlarla ilgili destekleri sizler için araştırdık. Yazımızın devamında ev hanımlarına hibe ve kredi teşviklerini inceleyerek bilgi alabilirsiniz. Kurumun kurulduğu günden bugüne kadar birçok ev hanımı, evde çalışan bayan kosgeb kredisi ile kendi işini kurdu.

Bayanlara Kosgeb İş yeri Açma Desteği

Kosgeb ve İşkur’un ortaklaşa düzenledikleri Girişimcilik Proje Destek Programı kapsamında, iş kurmak isteyen girişimcilere 60 bin lira hibe verilecektir. Girişimciler işini kurduktan 1 yıl sonra  eğer işlerini büyütmek isterlerse  sıfır faizli 100 bin krediye de başvurabilmektedirler. Son yıllarda  Kosgeb’e başvuran ev hanımlarının sayısı artmıştır. Devlet destekli hibe krediden yararlanarak ev hanımları da kendi işin patronu olabilmektedir. Kosgeb ev hanımlarına destek oranını %70 den %80’e çıkarmıştır. Bu kapsamda ev hanımları %80 destek ile kendi işini kurmaktadır. Kosgeb girişimcilikte cinsiyet ayrımı yapmaksızın ev hanımlarına da hibe kredi imkânları sunmaktadır. Bulunduğu bölge ve şartların da göz önüne alınarak destek verildiği Kosgeb ile ev hanımlarına %20 oranında daha avantajlı şartlar ile işini kurmak isteyen ev hanımlarına iş yeri kurmak için kredi imkânı verilmektedir. Kosgeb’ e başvuran ve ev hanımlarına hibe kursunu başarı ile bitirip sertifika alan ve iş planı ve projesini kabul ettiren ev hanımları Kosgeb’den %20 daha avantajlı şartlarda destek kredisi alarak kendi işinin finansal desteğini sağlayabilmektedir. Kendi işini kurmak isteyen ev hanımları 32 saatlik uygulamalı girişimcilik kursu sonunda hazırladıkları iş planı ile 60 bin TL hibe ve  370 bin lira hibe imkânından yararlanabilirler. Sizlerde bu destekten yararlanabilirsiniz.

Kosgeb Desteği Kimlere Veriliyor?

Her yıl 5 bin kişinin iş kurmasının hedeflendiği Kosgeb destek kredisi ile son 2 yılda verilen eğitimler ve maddi destek sonrasında 2 bin beş yüz kadın olmak üzere 5 bin girişimci kendi işini kurdu. Kosgeb destek kredisi ile ev hanımları da dahil her yıl 5 bin kişiye kendi işini kurdurmak hedeflenmektedir. KOSGEB desteğiyle kendi işinin patronu olan ev hanımları tekstilden turizme, çiçekçilikten otomotiv yan sanayine, oyuncakçıdan tıp ve süt ürünlerine kadar çeşitli sektörlerde çalışmalara imza attı. Bu eğitimi alan 2 bin 500’ü kadın olmak üzere 5 bin girişimci, devletten aldığı destek ile kendi işini kurdu. Kadın girişimciler genelde moda, pastahane ve lokanta gibi işlerde kullanmak üzere kredi başvurusunda bulunmaktadırlar. Haberlere de konu olan kadın patronlar hayallerinin peşinden koşarak devletin de sağlamış olduğu Hibe kredisi ile işletmelerinin finansal desteğini karşılayabilmektedir. Kosgeb’in 60 bin lira hibe kredisini işletme giderlerinin faturalandırılması halinde geri ödemesi olmamaktadır. Bu da kadın girişimcileri hibe kredisini almak için daha cazip duruma getirmektedir. Faizsiz 100 bin TL olan sıfır faizli  kredinin geri ödemesi 30 ay sonra başlamakta ve 24 ay içinde eşit taksitler halinde ödenmesi gerekmektedir.

Bayanlara Kaç Para Ödeniyor?

Ev hanımları ve bayanlar için hibe kredi verilmeye devam ediyor. Üstelik ev hanımı ayrımı da yapılmıyor. Sadece, kredi almak isteyen kişilerin, Kosgeb kredi planlarında bahsedilen hususları yerine getirmesi yeterli olacaktır. Bu kapsamda iş kurmak isteyen bayanların aşağıda belirtilen hususları yerine getirmeleri gerekiyor. Kosgeb kredisi almak isteyen ev hanımlarının ve bayanların 32 saat süren ve Kosgeb hizmet müdürlüklerince verilen uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmaları gerekmektedir. Kosgeb desteklenen sektörler içerisinde bir sektör seçin ve bu sektörde iyi bir iş planı hazırlayın. Kosgeb kredisi alan bayanların ve ev hanımlarının bir çoğu Kosgeb tarafından daha kolay onay verilen ve desteklenen sektörlerde iş planı işe başvurdu. Sizde girişimcilik kursunda bahsedildiği şekilde bir iş projesi hazırlayarak bu  krediye başvuru yapabilirsiniz.

KOSGEB Bayan Desteği

Bayanlara verilen Kosgeb kredisi erkeklere nazaran %20 avantajlı olarak sunulmaktadır. Bu kapsamda iş kurmak isteyen bazı erkekler, başvuruların bayanlar tarafından yapılmasını tercih ederek, Kosgeb kursuna eşlerinin gitmesini sağlayarak, kredi başvurusunu da eşlerinin üzerinden yapmayı tercih etmektedir.Bayanlara Kosgeb Hibesi ile kendi işini kurmak isteyen ev hanımları hibe kredisine başvurabilir kendi işini kurabilirler. Kosgeb ev hanımlarına, kadın girişimci kredisi, bayanlara iş kurmak için destek veriyor. Bu kredi sadece bayanlara değil, erkeklere de veriliyor ancak, bayanlar erkeklere göre %10 daha avantajlı. Bunun nedeni ise Devlet kadın girişimcilerin iş hayatında ilerlemesi yönünde teşvik ve destek sağlıyor. Ev hanımları, Lokanta, ütü evi, parfümeri, kozmetik mağazası, giyim dükkanı kursun diye kosgeb kredi dağıtıyor. Üstelik bayan vatandaşlara erkeklere oranla daha az kesinti yapıyor.

Ev Hanımlarına Hibe Kredi Teşvikleri

İş hayatına 1.000 TL – 2.000 TL gibi bir miktar mikro kredi kullanarak başlayan kadın girişimciler, iyi bir iş planı hazırlamaları durumunda, Kosgeb’ den 370 bin liraya kadar devlet desteği alabiliyorlar. Ev hanımları, evde çalışarak para kazanan bayanlar, aklında bir iş fikri olmasına rağmen, parası olmadığı için hayata geçiremeyenler, banka kredi faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle iş kurmak için özel banka kredisi çekmek istemeyenler, Kosgeb’e başvuruyor ve istediği krediyi alabiliyor. Bu video da, kredi çekerek, kadayıfçı dükkanı açan bir bayanın hikayesi yer almaktadır.  Bayan, destekler sayesinde kendi işini kurmuş ve ticaret hayatına Devlet desteği ile başlamıştır. Bayan girişimciler için erkeklere nazaran özel bir şartı yoktur. Erkek girişimciler nasıl kredi alıyorlar ise, kadın girişimciler de aynı şartlarda kosgeb kredisi çekebilirler. Kadın girişimcilerin kredi çekebilmeleri için aşağıda yer alan adımları izlemeleri tavsiye edilir.

Bayanlar Kosgeb Kursuna Katılmalı mı?

İş kurmak isteyen kadın girişimci  UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK KURSUNA katılmak zorundadır. Bu eğitim 32 saat sürmekte olup, eğitim ile ayrıntılı bilgiyi sitemizden öğrenebilirsiniz. UGE katılmak için kurs tarihlerini öğrenmeniz gerekiyor. Eğitime katılmak için, uygulamalı girişimcilik eğitimi başvuru formu sitemizde mevcut olup, bu form ile İŞBİRLİĞİ YAPILAN KURULUŞLARA başvurmanız gerekmektedir. Kurs öncesinde bayan girişimcilere, iş kurmak istedikleri sektör haricinde DESTEKLER, hangi sebeple kredi almak istediği, kendisine kredi vermesi gerekip gerekmediği, iş kurmak için yeterliliğe sahip olup olmadığının öğrenilmesi amacıyla GİRİŞİMCİLİK TESTİ uygulanmaktadır. 2021 yılında Kosgeb işletme kurulmadan önce Uzaktan eğitim sistemi üzerinden verilen geleneksel girişimci eğitimi tamamlama şartı getirmiştir.

Kursa katılan bayan girişimci, artık hangi işlere kredi verildiğini nasıl kredi alabileceğini, hangi alanda iş kurması gerektiğini artık bilmektedir. Bu kapsamda kadın girişimciye 32 saatlik eğitimin sonunda sertifika verilmektedir. Bayan girişimci bu sertifika ile kurs sonunda  bir iş projesi hazırlamalıdır. Kadın girişimci kredisi şartları arasında iş planı hazırlamak şartı aranmaktadır. Kadın girişimcilerin, tercih ettikleri POPÜLER İŞ PLANI ÖRNEKLERİ aşağıda yer almaktadır.

  • KADIN GİRİŞİMCİLERE SALÇA ÜRETİM TESİSİ,
  • BAYANLAR İÇİN FASON TEKSTİL FİRMASI,
  • İŞ KURMAK İSTEYEN BAYANLAR İÇİN TOPTAN KUMAŞ ÜRETİMİ İŞ PROJESİ,
  • BAYAN GİYİM MAĞAZASI
KOSGEB Bayan Desteği
Ev Hanımlarına Hibe Kredi Teşvikleri

Bu örnekler daha da, çoğaltılabilir. Sitemiz üzerinden bayan girişimcilerin kredi aldığı birçok alanda iş planı örneği bulabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz proje son aşamada sunulur ve onaylanması gerekmektedir. Kosgeb’ e sunduğunuz iş projeniz onay aldığına göre artık size “hayırlı olsun” diyebiliriz. En zor aşamayı atlatmış bulunmaktasınız. İş proje onayının sonrasında, kadın girişimci tarafından işyeri açılır. Gerekli evraklar hazırlandıktan sonra Vergi Dairesi, Belediye ve ilgili esnaf odalarına başvurarak, İş Yeri Açılış Bildirimi yapılır ve resmi olarak işyeri açılışı yapılır. Son adımda, işyerini açan bayan girişimci, yapmış olduğu tüm harcamaları faturalandırır. Devlet desteği alabilmek için tüm giderleri faturalandırmak şarttır. Bayan girişimci bu adımda, işini kurmuş, dükkanı için gerekli olan malzemeleri ve ekipmanları satın almıştır. Destek aldığı HİZMET MÜDÜRLÜĞÜNE başvurarak, faturalı tüm giderlerinin parasını alabilir. Hibe desteği alan kadınların daha avantajlı olduğunu söylemiştik. Bu kapsamda yaptığınız harcamaların başvuru yaptığınız bölgeye göre belirli oranlarda karşılığını alırsınız.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu