Devlet Tarım Destekleri

Faizsiz Mazot-Gübre-Yem Alım Kredisi (Başvuru Yolu) Temmuz 2021

Ziraat Bankasının çiftçileri desteklediğini tüm tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar bilmektedir. Geçmiş dönemlerde sadece yem, tohum, gübre gibi zorunlu ihtiyaçları için çiftçilere uygun faizli kredi imkanları sunarken bu yıl mazot giderine de kredi imkanı sağladığını öğrenen çiftçiler faiz oranlarını araştırmaktadır. Mazot, tohum, gübre ve yem alımlarında faizsiz kredi kullanma imkanı var mı? Tarım kredi kooperatifi borç yapılandırması, borç erteleme hangi illerde yapılacak, tarımsal faiz oranları ne kadar? çiftçilerin merak ettiği konuların hepsini Mazot, Tohum, Yem ve Gübre Alımlarına Faizsiz Kredi 2021 yazımızın içeriğinde bulunmaktadır.

Faizsiz Kredi ile 10 Bin Liralık Mazot, Gübre, Yem ve Tohum Akaryakıt için Kredi Alabilirsiniz

Tarım Kredi kooperatifleri tarafından borcunu zamanında ödeyen çiftçilere 10 bin lira  12 ay geri ödemesiz Bereketli kredi adı altında tohum, gübre, zirai ilaç, yem ve akaryakıt (motorin) kredisi kullandırılacaktır.

Mazot Gübre Desteği’ne Nasıl Başvurulur?

Geçtiğimiz yıl çiftçiler için verilen destekler 2021 yılı içinde de verilmeye devam ediyor. Tarımsal kalkınma ve destekler konusunda üretici çiftçilerin ihtiyaçları dahilinde mazot ve gübre için başvuru şartlarını taşıyan vatandaşlar e-Devlet portalı üzerinden başvurularını gerçekleştirebilir. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olan üreticiler bu başvuruları için İl ve ilçe müdürlüklerine bizzat başvuru yolunu da kullanabilmektedir.

Mazot ve gübre desteğine başvuracak olanlar kimler?

 • Gübre ve mazot desteğinden faydalanacak olanların Çiftçi Kayıt Sistemine kaydının olması gerekiyor.
 • Verilecek gübre destekleri için, en az 1 dekar tarım arazisi olmalıdır.
 • Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olduğunuza dair Tarım il ve ilçe müdürlüklerine dilekçe r-teslim etmeniz yeterli olmaktadır.

Desteklerden Yararlanma Şartları 2021

Gübre ve mazot destekleri için arazilere göre de belli koşullar vardır. Detaylarına bakarsak;

 • Tek parça halinde 50 dekar ve üzerinde arazinin bulunduğu yerlerde arazi toprak tahlili yaptırılmalıdır.
 • Eğer 140 dekar araziniz varsa toprak tahlili sayısı 3 olacaktır. Her tahlil 50 dekarlık araziyi içermektedir.
 • 140 dekarlık alan için 1 adet tahlil yaptırdığınızda yalnızca 50 dekar için gübre desteği verilmektedir.

Mazot Gübre Desteği Başvuru Dilekçesi

Faydalanmak isteyen vatandaşlar aşağıdaki örnek dilekçeyi eksiksiz bir şekilde doldurarak tarım il müdürlüklerine teslim edebilir ve başvurularını tamamlayabilirler. Sağ alt kısımda ad-soyadı ve iletişim bilgileri doldurularak ıslak imzalı bir şekilde verilir.

 • Örnek Başvurusu Dilekçesi

…………………………………..Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüğüne

5488 Sayılı Tarım Kanunu’nun 19’uncu maddesi ve Çiftçi Kayıt Sistemine Dahil Olan Çiftçilere Mazot,  Gübre ve Toprak Analizi Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2012/40)  gereğince Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan ve söz konusu Tebliğ hükümlerine uyacak şekilde tarımsal üretimde bulunduğum tarım arazisi için aşağıda (X) işareti ile işaretlemiş olduğum desteklemelerden yararlandırılmam ve bu ödemelerin T.C. Ziraat Bankasında açılan/açılacak hesabıma aktarılması için gereğini arz ederim.

Ödemeye ilişkin düzenlenen ve askıya çıkarılan icmallere, askı süresi içerisinde itiraz etmediğim takdirde kesinleşmiş icmal bilgilerinin doğruluğunu kabul etmiş sayılacağıma, ayrıca söz konusu ödemeyi Karar ve Tebliğ esaslarına aykırı olarak haksız yere aldığımın tespit edilmesi halinde, aldığım ödemeyi, ödeme tarihinden itibaren işleyecek gecikme zammı ile birlikte, gayrikabil-i rucu hiçbir itiraz beyan etmeden, ilk talepte 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri çerçevesince geri vermeyi kabul ve taahhüt ederim.    ……/……./2021

Adı ve Soyadı:….

 T.C. Kimlik No:….

Telefon:….

  Adresi: ….

  İmza: ….

Mazot Gübre Desteği Ödemeleri Ne Zaman?

21 Mayıs tarihinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yaptığı açıklamaya göre üretici çiftçilere 427,50 milyon lira destek ödemelerine başlandı. Bu kapsamda çiftçiler ödemelerini bu tarihten itibaren almaya başladılar.

 • Yaklaşık 61.496 çiftçiye dane mısır, baklagil ve hububat desteği olarak 289 milyon 48 bin lira,
 • Mazor ve gübre desteği için 130 milyon 510 bin 158 lira ödeme yapılmaya başlandı.
 • Ayrıca, kırsal kalkınma için yapılacak destek toplamı 7 milyon 9041 bin 951 lira olacak.

TKK Faizsiz Kredi 2021 Yılında da Verilecek

TKK tarafından sağlanacak olan kredi ile çiftçilere 2021 yılı Ocak-Şubat-Mart ayları içerisinde kullandırılacak faizsiz kredi imkanı ile çiftçilere yeni kaynak sunulmuş olacaktır.  Söz konusu krediden 2019 yılında 10 bin TL ve üzerinde ayni kredi kullanmış ve borçlarını zamanında ödeyen Tarım Kredi koop. ortakları yararlanacaktır.

 • Üretime yönelik veya hayvancılıkla uğraşan çiftçilere Ekim ayı itibari ile mazot dahil olmak üzere gübre, yem ve tohum gibi temel ihtiyaçlarını tamamen faizsiz kullanarak karşılayabilir.
 • 1 yıl geri ödemeli en yüksek 10.000 TL limiti olan destekten faydalanmak için geçmiş aylardaki varsa kredilerinizi düzenli ödemiş olmanız gerekmektedir.
 • Bir önceki sezon Tarım Kredi Kooperatiflerinden tarımsal destekten faydalandıysanız faizsiz olarak yem, tohum, gübre ve mazot gibi ihtiyaçlarınız için başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Kredinin faiz oranı geçmiş dönemde kullandığınız kredi miktarına göre hesaplanacaktır. Toplam kullanılan kredinin %10 oranı size faizsiz olarak verilecektir.

Örneğin;  Geçmiş dönemde 80.000 TL tarım desteğini kullandıysanız bu dönem size 8.000 TL faizsiz olarak verilecektir. 100.00 TL ve üzeri kullandıysanız Üst limit faizsiz 10.000 TL olduğu için bu miktarın üzerinde faizsiz olarak  kullanamazsınız.

Bu şartlarda kullandırılacak olan kredi kapsama giren ortaklara kullandırılacak olup, kredinin ne kadar kullandırılacağı da geçtiğimiz yıl kullandırılan kredi tutarları dikkate alınarak hesaplanarak, ortaklara aynı kredi tutarlarının yüzde 10’una kadar oranlarda kredi imkanı sağlanıyor.

 • Yine faizsiz krediden yararlanacak olan TKK ortaklarının, kredi kullandırılacak tarih itibariyle TARSİM (tarım sigortası) yaptırmış olmaları lazımdır.
 • Tüm istenen bu şartları sağlayan ortaklar, 2021 yılı itibariyle Bereketli Kredi projesi kapsamında 10 bin TL’ye kadar faizsiz olarak kredi kullanılabiliyor. Gerekli şartları taşıyan ortaklarımızı başvuru için kayıtlı oldukları kooperatiflere giderek başvurularını gerçekleştirebilirler. Detaylar.

Bu müjdenin yanında, her zaman çiftçinin yanında yer alan Ziraat Bankası her yıl olduğu gibi bu yılda çiftçilere faiz indirimli olarak yem kredisi kullandırıyor. Şimdi de Ziraat bankasının sübvansiyonlu kredilerinin şartlarını ve kredi aylık ödeme tablosunu inceleyelim.

Ziraat Bankası Yem Kredisi Şartları 2021

Hayvancılık yapan çiftçiler için Ziraat bankası tarafından eksper memurları gönderilir, kayıtlı olan hayvanlar incelenmek için hayvancılık yapılan yere gidilir. Başvurularda dikkat edilenlerden biri hayvanın cinsidir.

 • Hayvan yetiştiriciliğinde, çiftçilere küçükbaş hayvan başına kredi hesaplaması 300 TL ile 500 TL arası değişlik gösterirken,
 • Büyük baş hayvanlarda ise bu miktar 1.000 TL ile 1.500 TL arasında değişiklik göstermektedir.
 • Hayvanı olmayıp yem parası almak isteyenler ise muhakkak ev, tarla, arsa gibi taşınmaz mallardan birini ipotek göstermeleri gerekmektedir.
 • Yem parası için başvuruda bulanacak kişilerden 3 kefil istenilmektedir.
 • Kefillerin çalıştığı işyerlerine ait bordro ve nüfus cüzdan fotokopileri işlemleri tamamlamak için yeterli olacaktır.

Ziraat Bankası 2 Yıl Ödemesiz Kredi Faiz Oranları

Ziraat bankası cari faiz oranı bu yıl %10 olarak belirlenmiştir. Cari faiz oranına yem kredi için indirim ise %50 olarak uygulanır bu sayede %0.83 faiz oranı %0.41 oranına düşmektedir. 1 yılda 1 defa ödemeli en çok 5 yıl olarak verilmektedir. Banka tarafından verilen 2 yıl ödemesiz ve 5 yıl vadeli %0.41 faiz oranlı yem kredisi hesaplama ise;

Miktar (TL) Aylık Ödeme (TL) Senelik Ödeme (TL)
10.000 192,88 11.572,95
20.000 385,76 23.145,95
30.000 385,76 34.718,63
40.000 771,53 46.291,68
50.000 964,41 57.864,59
60.000 1.157,29 69.437,56
70.000 1.350,17 81.010,57
80.000 1.543,06 92.583,24
100.000 1.928,82 115.729,19

Kredi başvurusunda bulunacak çiftçiden ise;

 • İşletmeye ait tapu,
 • İl/ilçe tarım kredi kooperatif den boru yoktur yazısı,
 • Köy yerinde hayvancılık ile uğraşanlar için köy muhtarı tarafından imzalı beyanname,
 • Son döneme ait ödenmiş faturalar istenmektedir.

Ziraat Bankası Yem Kredisinde İstenilen Evraklar Nelerdir?

Bankadan kullanacağınız yem kredisi ve tarımsal krediler için gerekli evraklar gerçek ve tüzel kişiler olmak üzere iki gruptan oluşmaktadır.

Gerçek kişiler için;

 • Çiftçi olduğunuzu doğrulayan çiftçi kayıt sistemi (ÇSK) belgesi,
 • Nüfus cüzdanı ve ehliyet fotokopisi,
 • Tarımcılık yaptığınızı gösteren tarla tapusu ve kira kontratı,
 • Hayvancılıkla ilgilenenler için hayvan küpe numaraları,
 • Son 3 ay içinde yapılan ticari faaliyetleri gösteren faturalar.

Tüzel kişiler için;

 • Oda kayıt ve vergi levhası,
 • Çiftçi kayıt sistemi (ÇSK) belgesi,
 • Şirkete ait vergi levhası,
 • Ticari sicil gazetesi ve tüzel kişinin ana sözleşmesini gösteren belge,
 • Son 3 aylık firmaya ait mali bilanço,
 • Gerçek kişi tarafından yetkilendirdiğinin gösteren noter onaylı yetki belgesi,
 • İşletmeye ait tapu ve kira kontratı,
 • Gerçek kişilerde de olduğu gibi kullanılacak olan kiraya karşılık ipotek göstermesi gerekmektedir.

Ziraat Bankası Tarımsal Faiz Oranları

Bankalar kurulu kararı ile tarımsal desteklerden yararlanan, geçişi olarak gelir ve gider durumu olumsuz etkilenen çiftçiler için, tarımsal faaliyetlerinin devamı edip düzelmesi için 30 Haziran 2019 tarihine kadar olan işletme ve yatırım kredileri vade tarihinden itibaren 12 aya kadar vade süreleri artırılacaktır. Vade süresi dışında kalan borcu eski faiz oranı ile devam edecekken yeni vade süresi için ödenecek tutarın faiz oranı %10 olacaktır. Böylelikle üreticiler piyasa koşulları altında faiz oranı ile tarımsal faaliyetlerine devam etme imkanı bulacaktır.

Yem, Gübre, Tohum, Mazot Kredisi

Düşük Faizler İle Ziraat Bankası Yem, Mazot, Gübre ve Tohum Kredisi 

Bankanın çiftçilere sağlamış olduğu devlet faizli krediler, çoğunlukla yatırım yapılacak konulara aittir. Traktör alımı ve canlı hayvansal yatırım konularında alınacak makine ve teçhizat gibi konularda destek sağlamaktadır. Tarım Kredi Kooperatifi çiftçilerin temel giderlerini karşılamaları için sabit faiz imkanı sağlanmaktadır. Ziraat bankası üzerinden sağlanan sabit faizli bu destekler kullanılan mazot hariç alacağınız gübre, tohum, yem ve tarım ilaçları dahil 48 aya varan vadeli imkanlarından faydalanabilirsiniz. Faiz hesaplamalarında o anki cari faiz oranı göz önünde bulundurulur, bu oranlar ise 12 ay için % 0.54 faiz oranı uygulanırken 12 ile 48 ay için %0.75 uygulanmaktadır.

Miktar Aylık Ödeme TL (0.54) Toplam Maliyet TL (0.54 ) Aylık ödeme (0.75) Toplam Maliyet TL (0.75)
15.000 TL 1.303,27 15.639,28 104.261,87 TL 18.538,99
25.000 TL 2.172,12 26.065,47 643,71 TL 30.898,34
35.000 TL 3.040,97 36.491,66 901,20 TL 43.257,61
45.000 TL 3.909,82 46.917,84 1.158,68 TL 55.616,79
55.000 TL 4.778,67 57.344,03 1.416,17 TL 67.976,13
65.000 TL 5.647,52 67.770,22 1.673,65 TL 80.335,41
75.000 TL 6.516,37 78.196,40 1.931,14 TL 92.694,60
85.000 TL 7.385,22 88.622,59 2.188,62 TL 105.053,93
100.000 TL 8.688,49 104.261,87 2.574,85 TL 123.592,86

Tarımsal Destekleme Fiyatları (Mazot-Gübre)

2021 yılında desteklenen tarımsal ürünleri ve destek ödemelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Sıra Numarası Ürünler Mazot Desteği Gübre Desteği Toplam Tutar (TL)
1 Buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale 19 TL 16TL 35
2 Çeltik, pamuk 62 TL 8 TL 70
3 Nohut, mercimek, kuru fasulye 22 TL 8 TL 30
4 Patates 27 TL 8 TL 35
5 Zeytin 15 TL 8 TL 23
6 Yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi 26 TL 8TL 34
7 Kanola, sağan, yaş çay, fındık, yem bitkileri 17 TL 8 TL 25
8 Nadas 8 TL 8
9 Diğer Ürünler 15 TL 8 TL 23

Devletten mazot desteği ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Ertelemesi Hangi İllerde Yapılacak?

Yapılan Covid-19 toplantısından sonra açıklanan ekonomi paketi kapsamında bankalardan kullanılan kredi borçlarının ertelenmesi imkanı sağlandı. İl kısıtlanması yapılmadan her ilde bulunan vatandaşlar kredi ertelenme için başvuruda bulunabilirler. Vatandaşlar Ziraat bankası internet bankacılığı, mobil internet gibi elektronik ortamlardan yapabilirler. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulunun (BDDK) yaptığı açıklama sonrasında 90 gün daha uzatılan bu süre Aralık ayına kadar olacaktır.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması 2021

Tarımsal üretim faaliyetlerine devam etmekle birlikte verim düşüklüğü, piyasada oluşan fiyatların düşük olması, hastalık, pazar daralması gibi doğal olaylar dışındaki nedenlerle tarımsal faaliyetlerinde ve gelir akışlarında aksama yaşayan üreticilerin bankaya olan kredi borçları uygun faiz oranları ile vade süreleri artırılacaktır. Çiftçiler tarafından beklenen borç yapılandırma sistemi Resmi Gazete‘de yayınlandı. Tarımsal faaliyetlerle ilgilenen çiftçilerin ödemeleri 5 yıla kadar yapılacaktır. 

Tarım Kredisi Yapılandırma Kredisi Şartları ise;

 • Borcun ödenmesi gerektiği tarihte ödenemeyen borçlar için yapılandırma tarihine kadar olan süre aralığına %3 oranında faiz uygulanacaktır.
 • Uygulanan %3 faiz oranının yarısını Hazine Müsteşarlığının gelir kaybı ödeneğinde karşılanacak ve kalan borç ise yapılandırmaya başvuran çiftçi tarafından ödenecektir.
 • Çiftçi yapılandırması kredi mevduatının Resmi Gazete’de yayınlanmasından itibaren başlamıştır.
 • Borç ödemesi için toplamda 5 taksit imkanı sunulmaktadır.
 • İlk taksit yapılandırma başladığı zaman ödenecektir.
 • 5 yıllık süre içerisinde borç senede 1 kez ödemeli olacaktır.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu