Maddi Yardım

Fakirlere Yardım Eden Kurumlar İletişim Bilgileri (Pandemi) Haziran 2021

Ülkemizdeki yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik dalgalanmalar sonucunda maddi açıdan zorluk çeken ve ailesini geçindiremeyecek kadar zor durumda olan ve yardıma muhtaç olan çok sayıda aile bulunmaktadır. Bu aileler için devletimiz yardım elini uzatmış ve giyecek, yiyecek, yakıt, sağlık, eğitim gibi konuların dışında da maddi yardımlarla desteklerini sürdürmüştür. Aynı zamanda durumu olmayan ailelere para yardımı yapan çok sayıda kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bugün makalemizde siz değerli okurlarımız için maddi yardım yapan yerler var mı, Fakire Yoksula Yardım Yapan Kuruluşlar adlı başlığı ele alarak sizler için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Fakir ailelere devlet yardımı adlı yazımızı inceleyebilir ve ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fakire Yoksula Yardım Yapan Kuruluşlar

Maddi yetersizlikler sonucunda ailesini geçindirmekte zorlanan ve hiç bir şekilde geliri bulunmayan aileler için devletimiz yardım etmektedir. Bunun yanı sıra maddi destek veren kurum ve kuruluşlarda bulunmaktadır. Bu kurum ve kuruluşların listesini aşağıda maddeler halinde siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

Ayrıca Koronavirüs nedeniyle Büyükşehir Belediyeleri tarafından da gıda, erzak ve nakit yardımları yapılmaktadır. Belediyelerden gıda erzak ve nakit yardımları için açılan başvuru formlarının doldurulması ile talepler alınarak yerinde incelemeler sonrasında ihtiyaç sahibi ailelere yardımlar evlerine teslim edilecektir.

Belediye maddi yardım desteği başvurusu detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aile Çalışma ve Sosyal  Hizmetler Bakanlığı

Maddi açıdan yardıma muhtaç olan ve hiç bir gelire sahip olamayan ailelerin mahalle muhtarları tarafından belirlenmesi ve aynı zamanda bu ailelerin denetimden geçmesi sonucunda yardıma muhtaç olduğu tespit edilir. Mahalle muhtarları ve bakanlıklar tarafından belirlenen bu ailelere her ay düzenli olarak maaş yardımı yapılmaktadır. 2022 sayılı kanun kapsamında düzenli olarak her ay sosyal yardımlar yapılmaktadır. Salgın dönemimde Bakanlık tarafından sosyal yardımlar 3 faz şeklinde yapıldı. Hiçbir kurumdan yardım alamayan ihtiyaç sahiplerine talep bazında gerçekleştirilecek olan sosyal yardımın 3. faz ödemesine başvurular e-devlet üzerinden yapılmıştı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Vermiş Olduğu Destekler Nelerdir?

Maddi durumu yetersiz olan fakir aileler için destek veren kurumların başında yer alan bir kuruluştur. Bu kuruluş  fakir fonu altında biriktirilen yardım paralarını başvuruda bulunan ve gerçek ihtiyacı olan ailelere dağıtmaktadır. Bu kuruma başvuruda bulunan ailelerin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadıklarını anlamak için başvuru formunu dolduran şahsın bilgileri incelenir ve bu şahıs denetime tabi tutulur. Denetim elemanları tarafından gözlemlenen ve aynı zamanda incelemeye alınan bu şahsın gerçekten yardıma muhtaç olduğu belirlenirse yardım fonundan yararlanması için başvurusu olumlu sonuçlanır. Başvurusu olumlu olarak değerlendirilen aileler düzenli olarak para yardımından yararlanabilirler.

VGM HAYIR HİZMETLERİ;

 • Muhtaç Aylığı
 • Aşevi Hizmeti
 • Burs Hizmetleri
 • Yurt İçi Kuru Gıda Yardımları
 • Yurt Dışı Kuru Gıda Yardımları

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı hiç bir sosyal güvencesi olmayan ve hiç bir gelire sahip olamayan ve ailesini geçindiremeyen vatandaşlarımız için para yardımının yanı sıra gıda ve yakıt yardımları da yapmaktadır. Başvuru formunu dolduran vatandaşlarımız denetleme elemanları tarafından takibe alınır ve başvurusunun olumlu sonuçlanmasında hiçbir engel görünmemesi durumunda maddi yardım destekleri sunulur. SYDV bilgi için tıklayınız.

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı

Sokak Çocukları vakfı resmi kuruluş olduğu kadar özel bir kuruluş olarak da bilinmektedir. Yani yarı özel yarı resmi bir kuruluştur. Sokak çocuklarının hayata kazandırılması için aile ve sosyal politikalar bakanlığı ile birlikte hareket eden bu kuruluş sayesinde çok sayıda çocuk hayata bağlanmıştır. Sokak çocuklarının hayata bağlanması için bu çocukların ailelerine maddi yardımlarda bulunulmaktadır. Maddi yardımlar sonucunda ise çocukların sokaklardan kurtulması ve evine dönmesi beklenmektedir.

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı

Sosyal Hizmetler

Yardıma muhtaç olan aileler için valilikler bünyesinde açılmış olan bir kurumdur. Çocuk yardımı parası adı altında ihtiyaç sahibi olan ailelere her ay düzenli olarak yardım yapılmaktadır. Yardıma muhtaç olan ailelerin bu kurumun bünyesinden yararlanması için nüfus müdürlüklerinden veya muhtarlıklardan yardıma muhtaç olduklarını gösteren bir belge almaları gerekmektedir. Bu belgeleri alan ve gerçekten yarıma muhtaç olduğu tespit edilen ailelere Sosyal Hizmetler tarafından her ay düzenli olarak maddi yardımlar yapılmaktadır.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH Yardımları)

Koronavirüs sebebiyle evinden çıkamayan yaşlı ve hastaların geçimini sağlamakta zorluk yaşayanların ve yetim ailelere yardım yapılıyor.

 • Başvuru sayısı: 23.129 kişiye
 • Yardım ulaşan : 19,872 aileye
 • Kumanya paketi: 17.511 adet
 • Hijyen paketi: 3.746 paket
 • Faydalanan: 79.488

Devlet tarafından belirlenmiş olan yardıma muhtaç ailelerin yararlana bileceği özel bir vakıftır. Bu kuruluş maddi yardımlarının yanı sıra gıda, giyecek, yakıt, sağlık, eğitim, barınma gibi yardımlarda vermektedir. Aynı zamanda İnsan Hak ve Hürriyetleri Vakfı yardıma muhtaç olan öğrencilere düzenli olarak her ay burs imkanı da sağlamaktadır.

Pandemi de Türkiye’de kronik hasta, yaşlı ve ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırıyoruz. Bu dönemde en çok zarar gören aile kurumunu ayakta tutmak için elimizden geleni yapan Vakıf bu vesileyle Valilikler bünyesinde oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grupları ile koordineli bir şekilde çalışmalarına deva ediyor.

Ramazan çalışmalarımızı kapsamında Ramazan projelerin büyük bölümünü vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda yapılacak.

”Ramazan’da Umut Var” sloganıyla faaliyetlerine başlayan İHH İnsani Yardım Vakfı, ramazan boyunca yaklaşık 2 milyon kişiye hayırseverlerin yardımlarını ulaştıracak. 9 yıldır olduğu gibi bu Ramazan da ihtiyaç sahiplerine, hatırlanmayı bekleyen kimsesizlere ve sıkıntıya düşmüş çaresizlere umut olmak için yola çıkıyor. İHH; iyilik paylaşıldıkça umut var olmaya devam edecek.
Kumanya ve gıda dağıtımları yapan, zekat, sadaka, fitre ve bağışları, savaş, işgal ve doğal afet bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştıran İHH, bu ramazanda, Türkiye dahil 50 ülkede ihtiyaç sahiplerine yardım götürecek.
u yıl da Türkiye ve dünyadaki yetimlerle ailelerine destek olacak olan İHH, yetimlere bayramlık giysiler hediye edecek, kumanyalar dağıtacak ve yetimler için nakdi yardımlarda bulunacak.
İHH’nin bütün bu yardımlarından Türkiye’de ve dünyada toplamda yaklaşık 2 milyon kişi yararlanacak.
Ramazanda yaklaşık 140 bin kişiye hayırseverlerin fitre ve zekat bağışlarını ulaştıracak olan İHH, Türkiye’de ve yurt dışında 201 bin 547 kumanya paketi ihtiyaç sahiplerine dağıtacak.
Türkiye’nin 81 iline 84 tırla gıda kolileri dağıtacak olan İHH, dağıtımlara başlanan kumanyalarda, pandemi nedeniyle işini kaybetmiş veya yetim ailelere öncelik verecek.
Ağırlıklı olarak yurt dışında 883 bin 435 kişiye iftar verecek olan İHH, sağlık tedbirleri kapsamında toplu iftarlar yerine herkesin kendi yaşadığı yerde sofra kurmasını sağlayacak.
Vakıf, dünyanın dört bir yanında 27 ülkede 100 bin yetim ve ihtiyaç sahibi çocuğa da bayramlık kıyafet dağıtacak.

İHH Mobil bağış: Play store ve İos cep telefonunuza indirerek bağış yapabilirsiniz.

Ramazan sofralarına misafir olmak isteyen hayırseverler iftar ve fitre bağışlarını sms ile 5 TL bedel ile yapabilir.

İFTAR yazıp 3072’ye SMS göndererek; 5 tl bağışlayın, ve FITRE yazıp 4072’ye SMS göndererek 28 TL bağışlayın.

Maddi yardımlardan nasıl yararlanılır?
          Maddi Yardımlardan Nasıl Yararlanılır?

Maddi Yardımlardan Nasıl Yararlanılır?

Ülkemizdeki koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik dalgalanmalar sonucunda yaşanan kriz nedeniyle çok sayıda iş veren sarsılmış ve bu durumda doğal olarak çok sayıda vatandaşımızda işsiz kalmıştır. İşsiz kalmayan fakat gelen zamlar nedeniyle kazanmış olduğu gelirden fazla gidere sahip olan vatandaşlarımız da bu durumdan oldukça olumsuz yönde etkilenmiştir. Hal böyle olunca maddi anlamda para sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımızın yanı sıra kredi kartı veya kredi borçlarını ödemekte zorlanan vatandaşlarımız için, hiç bir geliri olmayan ve hiç bir sosyal güvenceye sahip olmayan vatandaşlarımız için para ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılayan kurum ve kuruluşlardan yukarıdaki yazımızda kısaca bahsettik bu kurum ve kuruluşlardan maddi yardım almak için öncelikle bir dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Dilekçenin yanı sıra başvuru  yapmak istediğiniz kurumun başvuru formunu doldurmalısınız ve aynı zamanda muhtaç olduğunuza dair ilgili makamlardan bir belge almalısınız. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır. Değerlendirme sonucunda başvurusu olumlu sonuçlanan ailelere her ay düzenli olarak maddi yardım destekleri verilecektir.

Maddi yardımların yanı sıra barınma, giyecek, gıda, yakıt, eğitim, sağlık yardımları da verilmektedir. Aynı zamanda devletimiz bebek bakım yardımı, engelli maaşı ve dul maaşı yardımlarında da bulunmaktadır. Tüm bu yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşlarımız için aşağıda maddeler halinde kısa kısa açıklamalarda bulunacağız.

Gıda ve Yakıt Yardımları
Gıda ve Yakıt Yardımları

Gıda ve Yakıt Yardımları

Maddi durumu yetersiz olan ailelerin kış aylarını daha rahat geçirmeleri için yakıt yardımı yapan devletimiz başvuruda bulunan ailelere 500 kg yakacak yardımı yaparken aynı zamanda gıda yardımlarında da bulunmaktadır. Bu yardımlardan yararlanmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının başvuru formunu doldurmalısınız. Bunun yanı sıra başvuru dilekçesini tamamlamalı ve nüfus cüzdan fotokopisini hazırlayıp başvuruda bulunmalısınız. Başvurunuz değerlendirmeye alınır ve olumlu sonuçlanırsa bir ay içerisinde gıda ve yakıt yardımlarından yararlanabilirsiniz. Odun kömür yardımı başvuru için tıklayınız.

Eğitim Yardımları

Eğitim yardımlarından yararlanmak isteyen öğrencilerin ailelerinin maddi durumu yetersiz olduğu taktirde ve çocuğunu okutamayacak kadar zor durumda olması durumunda bir çok kurum ve kuruluş öğrencilere eğitim desteği vermektedir. Eğitim desteklerinde burs, harç paraları, kırtasiye masrafları, engelli öğrencilere ücretsiz olarak servis yapılması gibi desteklerde vermektedir.

Çocuğu üniversitede okuyan aileye yapılan maddi yardımlar hakkında bilgi almak için lütfen linke tıklayınız.

Sağlık Destekleri

Sağlık yardımlardan yararlanmak isteyen ailelerin başvuruları değerlendirmeye alınır. Değerlendirmesi olumlu sonuçlanan aileler ise sağlık desteklerinden kolay bir şekilde yararlanabilirler. Bu yardımlar Ağustos, Eylül ve Ekim ayları içerisinde şartlı sağlık yardımı olarak yapılmaktadır.

Bebek Bakım Maaşı
                                Bebek Bakım Maaşı

Bebek Bakım Maaşı

Devletimiz maddi durumu yetersiz olan aileler için maddi ve manevi desteklerde bulunurken aynı zamanda doğum yapan anneler için de bebek bakım parası adı altında yardımlarda bulunmaktadır. Doğum Parası adı altında yapılan yardımlar her çocuk için değişiklik göstermektedir. 15 Mayıs 2015 Tarihinden sonra doğan her çocuk için devletimiz doğum yapmış olan anneye tek seferlik olmak üzere doğum parası vermektedir. Doğum yapan annelerin almış olduğu para desteği ise aşağıdaki gibidir.

 • İlk çocuk için 300 Türk Lirası
 • İkinci çocuk için 400 Türk Lirası
 • Üçüncü Çocuk için 600 Türk Lirası

Engelli Maaşı Yardımı

Engelli olan vatandaşlarımız için devletimiz maddi ve manevi yardımlar yapmaktadır. Yapılan bu yardımlar ise engelli durumda olan vatandaşımızın yüzde kaç oranında engele sahip olduğunu gösteren sağlık raporu ile belirlenmektedir. Engelli maaşı yardımlarının asıl amacı ise bu vatandaşlarımızın topluma katılmaları ve hayata bağlanmaları hedeflendiği gibi aynı zamanda bakıma muhtaç olan vatandaşlarımızında ihtiyaçlarını kolay bir şekilde karşılaması için yatırılan bir maaş türüdür.

Engelli maaşı hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ.

Dul Maaşı Yardımları

Dul Maaşı yardımları ise eşi vefat etmiş olan bayanlarımız için her ay düzenli olarak devletimiz tarafından yatırılan bir maaş türüdür. Dul maaşından faydalanmak isteyen bayanlarımız ikamet etmiş oldukları bölgede bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuruları olumlu sonuçlanan vatandaşlarımız ise düzenli olarak her iki ayda bir 650 lira alacaklardır. Dul maaşına bağlanan vatandaşlarımız ise maaşlarını nüfus cüzdanları ile PTT şubelerinden kolaylıkla alabileceklerdir.

Yardım İçin Başvuru Esnasında İstenen Belgeler Nelerdir?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları için başvuruda bulunan vatandaşlarımızdan istenen belgeler aşağıda maddeler halinde sırası ile yer alacaktır.

 • Başvuru dilekçesi
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvuru  formu
 • Nüfus Cüzdan fotokopisi
 • Barınma ihtiyaç raporu
 • Hasar tespit raporu
 • Eğitim yardımları için, öğrenci belgesi
 • Şartlı eğitim yardımları için, çocukların kimlik fotokopisi
 • Engelli ihtiyaç yardımları için, medikal malzeme kullanımı gerektiğine dair sağlık raporu
 • Afet raporu
 • Terör zararı tespit tutanağı
 • Proje başvuru formu
 • Proje hazırlama formatı
 • Fayda sahibi başvuru formu
 • Proje yapacak kişinin iş tecrübesini gösteren belge

NOT: Maddeler halinde vermiş olduğumuz evrakları tamamlamış olduğunuzda maddi ve manevi desteklerden kolaylıkla yararlanabilirsiniz. İlk üç madde sabit olmakla beraber diğer tüm maddeler yardım almak istediğiniz bölüme/alana göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca yardım için başvuru talebiniz olumlu sonuçlanmış olduğunda 30 gün içerisinde bu yardımlardan yararlanabileceksiniz. Gıda yardımı, yakacak yardımı, para yardımı, eğitim yardımı, engelli ihtiyaç yardımı, afet yardımları, terör yardımlarının yapılacağı süre bir hafta ile bir ay arasında gerçekleştirilecektir. Şartlı eğitim yardımı ve şartlı sağlık yardım süresi ise 14 gün olarak belirlenmiştir.

SİTEDEN HERHANGİ BİR MADDİ YARDIM YAPILMAMAKTADIR.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu