Genel

Findeks KKB Kredi Notu Neden Düşer? (Sabit Kalır? Sıfır Olur?)

Findeks KKB kredi notu neden düşer? Finansman otoriteriniz için en önemli faktör olan bu puanı neler düşürür? Çoğunlukla, bankalardan kredi yada kart alınmadığı zamanlar hep merak konusu olmuştur. Halbuki kredi skorunuzu düşürecek sıraladığım bu 5 faktör hakkında bilginiz olsa, şuan belki de hangi banka ne kadar kredi notuna kredi veriyor dahi sormayacaktınız. İstediğiniz bankadan ayrıcalıklı yani düşük faizli dahi kredi kullana bilecektiniz. Bu nedenle ilk olarak sizlere Findeks KKB notunu neler düşüreceğinden ilk olarak bahsedeceğiz. Sonrasında ise kredi notunu sıfırlayan etkenler ve neden sürekli sabit kaldığına değineceğim.

Findeks Kredi Notu Neden Bu Kadar Önemli? 9 Ciddiye Alınacak Sebep

Findeks kredi notu neden bu kadar önemli? Konu hakkında şayet hiç bir bilginiz yok ise, duyunca bence artık bu skoru gerçekten çok ama çok ciddiye alacaksınız.  Hele bir de 18 yaşında büyük hayata yeni atılan bireyseniz, bence Findeks KKB notu neden bu denli önem arz ediyor kesinlikle atlanılmaması gerekilmektedir. Bu nedenden ötürü de Kredi Kayıt Bürosu tarafında tutulan bu notu düşüren faktörlerin neler olduğuna değinmeden bunun öneminden ilk olarak bahsetmek istiyorum.

 1. Bankalardan ihtiyaç, konut yada araç kredisi alamazsınız.
 2. Hiç bir banka size kredi kartı vermez. (Sadece Blokeli Kredi Kartı Kara Listede Olanlara Kesin Çözüm! ile kredi kartı sahibi olabilirsiniz.)
 3. Bankalar size kredi verse dahi düşük faiz olanaklarından yararlandırmazlar.
 4. Senetle yada elden taksitli olarak hiç bir beyaz yada elektronik alış veriş mağazasından ürün alamazsınız.
 5. İstanbul gibi mega kentlerde özellikle kiralık ev dahi tutamaya bilirsiniz.
 6. Araç kiralamaya bilirsiniz.
 7. Bir kısmını peşin kalanını elden taksitli olarak araç alamazsınız.
 8. Esnaf olursanız, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi kefaletiyle verilen işletme, araç yada işyeri satın alma kredisi çekemezsiniz.
 9. Ticari faaliyet gösterecekseniz toptancılardan ön ödemesiz ürün satın alamazsınız.

Gerçekten iddia ettiğim kadar neden Findeks KKB notunu ciddiye almanız gerektiği kadar varmış dimi? Peki KKB notunuzu düşüren nedenler neler? Hadi şimdi bunları öğrenelim. Bu yukarıdaki tam 9 bir hayli engelle karşılaşmayalım.

KKB Kredi Notunu Düşüren Durumlar Hangileri?

Findeks KKB notunuzun ne denli önemli olduğunu yukarıda 9 sebebiyle sıraladık. Yaşantınız boyunca önünüze bu engebeler çıkmasını istemiyorsanız da düşmemesi için aşağıdaki 5 faktöre dikkat etmelisiniz. Böylelikle sonrada Findeks KKB notunuzu ayrıca yükseltmek için efor sarf etmekte zorunda kalmazsınız. Eğer zamanında kredi notunu düşüren bu 5 öneli etkene dikkat edip notunuzu düşürdüyseniz de, yine sizlere yardımcı olduğumuzu bilmelisiniz. Bunun içinde ayrıca KKB Findeks Kredi Notu Puanını Hızlı Yükseltme Taktikleri Nelerdir? diye bir sayfa oluşturduk. Muhakkak notunuz şayet düşükse önce bağlantısını paylaştığımız sayfa bir ilk olarak göz ayın. Sonra, yükselttikten sonra düşmemesi için aşağıdaki saydığım 5 önemli tedbiri uygulayın.

 1. Kredi kullanım sıklığı. Her kredi çektiğiniz de kredi notunuz düşecektir. İlk kredi çekmenizin üzerinden 6 ay geçemeden 2. kredinizi çekerseniz kredi notunuz biraz daha düşecektir.
 2. Başvuru sayısı. Sürekli kredi çekemeyecek yada kredi kartı almayacak dahi olsanız başvuru yapmanız da kredi notunuzu düşürür. Kredi başvurularında ret cevabı alıyorsanız da tekrardan farklı bankalarda müracaatlarınızı yenilemeyin. Bu sayı ne kadar olmalı diyorsanız 6 ay içinde 15’i geçmemesi gerekir. 3 ay içinde bu sayı 7 üzeri olmaması gerekir.
 3. Kredi kartının dönem sonu borcunun zamanında ödenmemesi. (Asgarisini ödemeniz kredi notunuzun düşmesini engel olacaktır.)
 4. Çekmiş olduğunuz ihtiyaç, konut yada araç kredilerinin zamanında ödenmemesi.
 5. Hiç bir bankadan herhangi bir ürün almamanız. Bu etken daha çok kredi notunuzu düşürmekten ziyade hiç oluşmamasına sebep olur.

Findeks KKB notunuzu ciddi manada düşürecek olan en önemli 5 faktör bunlardır. Şimdi sıra geldi, Findeks KKB notu neden yerinde sabit kalır yada sıfır olur sorularını cevaplamaya.

Findeks Kredi Notu Neden Sabit Kalır? Sıfır Olur?

Findeks KKB notunuzu yükseltmek için ataklarda bulundunuz. Lakin, 1 ay sonra sorguladınız hiç bir değişiklik yok! Yılmadınız 30 gün daha sizlere bahsetmiş olduğumuz kredi skoru yükseltme yöntemlerini uygulamaya devam ettiniz. Yine 2. ay sonrasında sorgulama yaptınız ama herhangi bir değişiklik yok. Halen sabit bir şekilde not ortalamanız duruyor. Bunun nedeni nedir diyorsanız, cevap çok basit. Çünkü, Findeks Kredi Kayıt Bürosu bireysel tuttukları kredi puanlarını en az 3 ayda 1 olarak güncellemektedir.

Findeks Kredi Notu Neden Yükselmiyor?

Hangi Banka Ne Kadar Kredi Notu İstiyor?

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu