Genç Çiftçi Projesi

Gençlere 30 Bin Lira Çiftçi Hibesinin Proje Konuları Haziran 2021

Genç çiftçilere verilecek olan hibe projesi için, başvurular tebliğnameye göre 5 iş günü içerisinde başlayacak. Başvurular 2 aşamadan oluşacak. İnternet sitesi başvuru sayfasına kayıt olan gençlerimiz, işlem tamamlandığında gerekli evrakları hazırlayarak İl veya İlçelerde bulunmakta olan Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurularını gerçekleştirecekler. Binlerce gencimizin bu sayede kendi işlerini kurmaları, ekonominin ve tarımın desteklenmesi amaçlanıyor.

Genç Çiftçi Hibe Projesine Kimler Başvuru Yapabilir?

Genç çiftçi hibe projesi başvuru şartları öncelikle Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğname ile belirlenmektedir. Bu şartlara ilaveten her yıl için yayımlanacak olan uygulama rehberinde detaylar belirtilecek. Ancak ilk başvuru şartları şunlar;

 • T.C Vatandaşı ve Okur yazar olmak,
 • 18 yaşını tamamlamış, 41 yaşından gün almamış olmak,
 • Ücretli olarak herhangi bir iş yerinde çalışıyor olmamak,
 • Örgün okul okumuyor olmak,
 • Vergi mükellefi esnaf olmamak,
 • Başvuru tarihinde belirtilen tarihten önce 50 adet küçükbaş ve 15 adet büyükbaştan daha fazla hayvan sahibi olmamak,
 • 50 arılı kovandan fazla arılı kovan sahibi olmamak şartlar arasında yer alıyor.
 • Bu uygulamalara  adresinden üyelik işlemlerini yaparak başvuru yapabilirler.

Milli Tarım Projesi ile kırsal alanı kalkındırmayı amaçlayan bakanlık köylerdeki nüfusu arttırmak ve tarım alanlarının daha verimli bir şekilde kullanılmasına imkan vermek amacı ile uygulayacağı hibe ve kredileri kullanmak isteyenlerde arayacağı kriterlerden bahsetmek gerekirse, öncelikli olarak genç çiftçilerin nüfusunun 18 ile 41 yaş aralığında olması gerekmektedir. Başvuru yapacak kişinin bir kırsal alanda ikamet etmesi veya kırsal alanda ikamet edeceğinin taahhüdünü vermesi gerekmektedir. Ayrıca hangi alanda faaliyet göstereceği hakkında bir iş planına sahip olması gerekmektedir.

Bu kriterleri taşıyan bütün Türk vatandaşları bu hibe ve desteklerden faydalanma imkanına sahiptir. Bu başvurular ilk olarak internet üzerindeki kayıt işlemlerini yaparak gerekli bilgilerini bu sisteme yüklemeleri gerekmektedir. Bu işlemleri tamamlayanlar istenilen belgeler ile birlikte bulundukları bölgedeki Tarım ve Orman Bakanlığının il veya ilçe müdürlüklerine şahsen başvurmaları gerekmektedir. Sizde Milli tarım projesi kapsamında verilen desteklerden yararlanmak veya genç çiftçi hibelerinden yararlanmak istiyorsanız https://gencciftci.tarim.gov.tr/ internet sitesinden başvuru yaptıktan sonra bulunduğunuz bölgedeki bulunan Tarım ve Orman Müdürlüklerine 2. başvuru işlemini gerçekleştirmelisiniz. 3 Adımda Genç Çiftçi Başvurusu Nasıl Yapılır? isimli içeriğimizi inceleyerek başvuru konusunda detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan Genç Çiftçi projelerinden faydalanmak isteyenler gerekli özellikleri taşıması halinde başvurularını yapabilecekler. Bu projeye başvuru yapabilmeniz için öncelikle gencciftci.tarim.gov.tr adresinden yeni çiftçi kaydı oluşturmanız gerekmektedir. Bu kaydı oluşturmanız çok kolaydır. Burada sizden istenilen kimlik bilgileriniz ve iletişim bilgileriniz olarak dikkat çekmektedir. Burada kayıt işlemi yaparken belirleyeceğiniz kullanıcı adı ve şifresini başvuru işlemlerinde kullanacağınız için not etmeniz yararınıza olacaktır. Bu işlemleri tamamladıktan sonra kullanıcı ardı ve şifresi ile giriş yapacağınız sistem üzerinden genç çiftçi projelerine başvurunuzu yapabilirsiniz. Şifreniz ile yaptığınız giriş sonrası ekrana gelen Başvuru işlemleri bölümü üzerinden başvurunuzu devam ettirebilirsiniz. Bu işlem 5 aşamadan oluşmaktadır. Bunları saymak gerekirse;

 • Çiftçi Bilgileri (ÇKS kaydı vb.)
 • Proje Bilgileri
 • Gider Kalemleri
 • Arazi / İşletme Bilgisi
 • Teslim Edilecek Diğer Evraklar
Başvuru Nasıl Yapılır?

Bu işlemleri tamamlayanlar son bölümde sizlere belirtilen ve istenilen evraklar ile bulundukları bölgedeki Tarım ve Orman Müdürlüklerine bu evrakları teslim etmelidir. Bu işlemleri tamamlayanlar genç çiftçi başvurusunu tamamlamış olacaktır. Bu sistem üzerinden başvuru yapmadan direkt olarak müdürlüklere gitmeniz durumunda başvurunuz geçersiz sayılır. Bu sebeple iki başvuru aşamasını da uygulamanız gerekmektedir.

Buradan giriş yapın!

Milli Tarım Projesi Destekleri

Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan hükumet Tarım ve Orman Bakanlığının yapmış olduğu bir projeden bahsetmiştir. Bu proje ile çiftçilerimizin boşa kürek çekmeyeceklerini, alın terlerinin karşılığını alacaklarından bahsetmiştir. Bu program sayesinde çiftçilere yapılacak olan yardımlar ve hibeler verileceğinin müjdesini vermektedir. Milli tarım projesinin içeriğinde genç çiftçilerde unutulmamıştır.

Milli Tarım Projesinin neleri içerdiği hakkında kısa bir bilgilendirme yapmak gerekirse bunları kısa başlıklar halinde değinmemiz gerekecektir;

 • Tarımda havza bazlı üretime destek verilecektir.
 • Tarımda maliyeti arttıran gübre ve mazot desteği verilecektir.
 • Tarımsal sulama alanları genişletilecek.
 • Meralarda hayvancılık yapmak isteyenlere ıslah yapma şartı ile arazi kiralanacak.
 • Çiftçiler tek başvuru ile bir yıl içerisinde 2 defa destek alabilecek,
 • Genç çiftçilerimize 30 bin lira hibe verilecek.
Milli Tarım Projesi Destekleri
Milli Tarım Projesi Destekleri

Bu ilaveler ile Milli Tarım Projesi ile birlikte genç çiftçilerimizde devlet desteklerinden faydalanarak faaliyet gösterdikleri veya göstermek istedikleri tarım ve hayvancılık alanlarında  hibe ve destek alabileceklerdir. Sizde bu proje kapsamında yapmak istediğiniz hayvancılık veya tarım ürünleri alanında Genç Çiftçi Projesi destek başvurularınızı yapabilirsiniz. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından havza bazlı destekleme modeli kapsamında verilen destekleme ödemeleri 2020 yılında verilmiştir. Buzağı Desteklemesi Ödeme Tarihleri isimli içeriğimizi inceleyerek konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl başvurusu yapılan destekler için ödemeler Ziraat Bankası tarafından yapılmaya başlamıştır. Şayet ödeme almaya hak kazandıysanız Ziraat Bankası şubelerine giderek ödemelerinizi alabilirsiniz.

Genç Çiftçi Hibe Projesinde Destek Verilecek Sektörler

 • Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık,
 • Arıcılık,
 • Kanatlı yetiştiriciliği (tavuk çiftliği kurulumu)
 • İpek böceği yetiştiriciliği
 • Kapama meyve bahçesi projesi,
 • Fide fidan yetiştiriciliği,
 • Seracılık, (kontrollü örtü altı)
 • Kültür mantarı yetiştiriciliği,
 • Organik ve iyi tarım uygulamaları (coğrafi işaretli)
 • Tıbbi ve aromatik çok yıllık bitki üretimi,
 • Coğrafi işaretli gıda üretimi
Genç Çiftçi Hibe Projesinde Destek Verilecek Sektörler
Genç Çiftçi Hibe Projesinde Destek Verilecek Sektörler

Bu sektörlerde tarım veya hayvancılık ile uğraşacak olan gençlerimiz yararlanacak. Bu sektörlerden birini seçerek sistem üzerinden başvurusunu tamamlayanların ikinci olarak hazırlamaları gereken evraklar şunlardır;

 1. Kimlik belgesi fotokopisi,
 2. Hem kendisine hemde eşine ait sigortalı çalışmadığına dair SGK’dan alacağı çalışmıyor belgesi,
 3. Başvuru dilekçesi, (Örneği Tarım ve Orman Müdürlüğünden Alınabilir)
 4. Proje tanıtım formu (gencciftci.tarim.gov.tr adresinden çıktı alınacak)
 5. İmzalı Taahütname Evrakı (Buradan İndirin)
 6. Okur-yazar belgesi veya diploma sureti

Bu evrakları Müdüriyete teslim eden genç çiftçinin başvurusu tamamlanmış olur. Son olarak, hibeye hak kazandığını öğrendiğinde ise, vatandaştan tarım ve hayvancılık yapacağı bölgede ikamet ettiğine dair belge istenir. Bu aşamaya kadar ikametini köye aldırmamış olan gençlerimiz, hibeye hak kazandığı bildirildiğinde ikametini taşımak zorundadır.

Bu işlem sonrasında Nüfus Müdürlüğünden ikamet belgesi alacaktır. Beraberinde tarımsal faaliyetin yapılacağı yerin kiralandığına dair sözleşme veya eğer arazi kendinize aitse tapu belgesi teslim edilecektir. Bunun haricinde gerekli evraklar ve diğer şartlar Tarım Bakanlığınca genç çiftçi 30 bin lira hibe projesi uygulama rehberinde ayrıntılı olarak belirtilecektir.

Genç Çiftçi Projesi geçmiş yıllarda verilmiş olup 2021 yılında verileceği söylenmektedir. Genç Çiftçi Projesi kapsamında desteklerden faydalanabilmek için mutlaka çiftçilerimizin önce resmi İnternet sitesi olan sistem üzerinden ön başvurularını yapmaları, daha sonra gerekli olan evraklar ile birlikte müdürlüklere giderek kesin başvurularını yapmaları gerekmektedir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu