Kosgeb İş Planı

Giyim Mağazası Açanlara KOSGEB Açılış Desteği (Güncel) Haziran 2021

Devlet destekli bir mağaza açmayı düşüyorsanız KOSGEB’e başvurmanız gerekmektedir. Gerekli eğitim sertifikasına sahip olduğunuzda hayalini kurduğunuz işi planlayarak KOSGEB’e sunup hibe desteği alabilirsiniz. Bu yazımızı incelemenizin ardından KOSGEB giyim mağazası iş planı örneği, Giyim mağazası açma maliyetleri, Butik açmak için başvuru ve destekleri hakkında Giyim Mağazası Açanlara KOSGEB Açılış Desteği yazımızda bilgi sahibi olacaksınız.

Bayan, Çocuk, Bebek Giyim Mağazası Açma

Giyim sektöründe Kosgeb açılış desteği alarak bebek giyim, erkek giyim, bayan, çocuk giyim ürünleri satılan, spor veya klasik tarza pahalı ve ucuz ürünleri bulabileceğimiz bir yer açabilirsiniz. Giyim için hem perakende satış hem de imalat için desteklerden yararlanabilirsiniz. Bunun için Kosgeb desteği almak istiyorsunuz. Şanlısınız. Yeni bir iş kuranlara 60 bin TL ile 370 bin TL tamamı hibe desteği nasıl alınır hep birlikte inceleyelim.

Mağaza Açmak İçin Destek Veriliyor Mu?

İşyeri kuruluş desteği kredisi alarak iş kurmak iş yeri açmak zannettiğiniz gibi zor değil. Bu aşamada önemli olan nasıl bir mağaza açmaya karar vermeniz ile ilgilidir. Büyük ihtimal giyim bayan, çocuk veya bebek giyim dükkanı olduğunu duyar gibiyim.

 • Bayan giyim olabilir mi?
 • Erkek giyim ve spor ürünler bulunan bir işyeri mantıklı mı?
 • Market açmak farklı bir alternatif olabilir.
 • Çocuk ve bebek mağazası açmayı mı düşünüyorsunuz?
 • Her kitleye hitap eden ayakkabıları mı satacaksınız?
 • Ne iş yapabilirim diyorsanız, okuyun, biraz fikir edinin. Aklınızda yeni iş fikri yok iken kredi aramayın.

Peki bu seçeneklerin tümü için kredi alabilirsiniz. Şimdi giyim için hibe kredilerden ve destek almak açmak için yapılması gerekenlerden bahsedelim.

İşyeri Nasıl Açılır?

Kendi işini kurmak isteyen genç veya yaşlı tüm girişimcilere hibe veriliyor. Bu kredilerin bir kısmı ise geri ödemesiz. Yani krediyi alan kişi geri ödemek zorunda değil. Bu krediye halk arasında HİBE KREDİ adı veriliyor. Bu destekler her yıl belirlenen miktarlar ve programlar dahilinde yapılıyor ve iş kurmak isteyen herkese bu krediden veriyor. Hibe kredi veya yukarıda da anlattığımız sıfır faizli işyeri kredisinden, mağaza açma kredisinden faydalanmanız için ise, sadece 18 yaşını tamamlamış olmanız, Türk vatandaşı olmanız yetiyor. Üstelik bayansanız, daha şanslısınız. Çünkü erkeklere nazaran bayan girişimcilere daha yüksek seviyede veriliyor.

Giyim Sektörü İçin Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

Özel bir bankadan veya herhangi bir devlet kurumundan iş kurma kredisi talep ettiğinizde sizden mutlaka iş planı istenecektir. Peki mağaza açmak için iş planı neden istenir? Bunu bir örnek ile açıklayalım.

 • Ev almak isterseniz, konutunuz ipotek ettirilir,
 • İhtiyaç kredisi isterseniz, az miktarda yüksek faizli verilir,
 • Araç kredisi isterseniz, aracınız ipotek ettirilir.
Mağaza Açmak İçin Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

Anlatmak istediğimiz şudur ki, Devlet sizin adınıza açacağınız işletmenizi, mağazanızı, dükkanınızı, işyerinizi (aklınızda ne varsa) zarar etmenizi veya iflas etmenizi önleyici tedbirler almakla, sizi korumaya çalışır. Diğer bir sebebi ise, Devletten para alarak geri ödemeyi düşünmeyen dolandırıcıları engellemek amacıyla bu iş planı istenir. Eğer iş planınız yok ise, amacınız da yoktur, işiniz de. İşyeri açmak istiyorum demenize rağmen açacağınız mağaza ile ilgili, herhangi bir projeniz yok ise desteği unutun.

 • Bayan giyim dükkanı ve bayan ürünleri satan bir mağaza,
 • Erkek takım elbise veya spor giyim ürünleri satan bir elbise dükkanı,
 • Bebek ürünleri satan bir işyeri veya mağaza,
 • Hatta ve hatta beyaz eşya ve mutfak gereçleri satan bir mağaza açsanız dahi iş planı hazırlamak zorundasınız.
 • Desteklenen sektörleri inceleyin. Destek verilmeyen bir alanda iş kurmayın.

Giyim Mağazası İçin İş Planı Nasıl Hazırlanır?

Kurumun internet sitesinden örnek iş planı örneğini indirip, işyeri veya dükkan açmak için ilgili bölümleri doldurmakla başlayabilirsiniz. Ya da, daha önce hazırlanan ve onay alan projeleri inceleyebilirsiniz. Veya size özel olarak hazırlanmış market açmak için iş planı projesi örneğini indirip, üzerindeki bilgileri değiştirip yeni bir iş planıymış gibi hazırlayabilirsiniz. Tabi bunların hiç biri sizin kredi alabilmenizi garanti etmiyor. Bu şekilde mağaza kredisi almanız zor olabilir. Şimdi sizlere kredisinin nasıl alınacağını adım adım anlatmak istiyoruz. Lütfen diğer sitelerden veya sağdan soldan öğrendiğiniz hakkındaki yanlış bilgileri unutun.

Giyim Mağazası Açanlara KOSGEB Açılış Desteği
Mağaza Projesi Nasıl Hazırlanır?

İşyeri veya mağaza açmak için kredi talep edenlere kursu katılmış olmak gibi bir şart koşuyor. Bu şart genel destek programı ve girişimcilik destek programında belirtilmiş durumdadır. Eğer uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmazsanız, mağaza açmayı unutun. KOSGEB giyim mağazası iş planı örneğini link tıklayarak inceleyebilir, kursta edindiğiniz bilgilere göre siz de bir iş planı hazırlayabilirsiniz.

Destek Almak İçin Kursa Katılım Zorunluluğu Bulunuyor!

Destek isteyen herkesin yaptığı gibi, sizde kursu gitmelisiniz. Kurs almak için online olarak düzenlenen eğitimlere katılmak gerekiyor. Kurslarda uzaktan eğitim formatında verilen tüm modülleri tamamlayarak sertifika almanız gerekiyor.

 • Mağaza açabilmeniz için hibe kredi istiyorsanız, girişimci eğitimine katılın ve kurs sonunda sertifikanızı alın. Kosgeb online eğitim vermekte olup girişimcilerden bu eğitimi tamamlamalarını istemektedir.
 • Sertifikanızı aldıktan sonra para almak için mağaza iş planı hazırlayın. Plan ve projenizi onaya sunun. Hazırladığınız iş planını yönetim kurulu inceler. Uygun görmediği yerleri değiştirmeniz için size geri gönderir. Düzeltmeler sonunda eğer iş planınız kabul görürse yapmanız gerekenler çok basit.

Yeni işyeriniz için gerekli evrakları hazırlayın. Belediye, vergi dairesi ve esnaf odalarına sunmanız gereken evrakları hazırlayın. Mağazanızı açın, harcamalarınızı yapın ve bu harcamaları faturalandırın. Mağaza ve yeni iş kurma desteğini alın.

Giyim mağazanızı açmadan önce KOSGEB’e başvurup, ön onay almalısınız. Ön onay almazsanız, işletmenizi açarsanız da destek alamazsınız.

Para nasıl ödenecek? Tüm giderleri faturalandırın ve faturanızı teslim alın. (Gider olarak firmalara ödenmektedir.) Eğer iş planı hazırlama ve benzeri konularda deneyiminiz yok ise, Kosgeb Hizmet Merkezinden, Danışmanlık Firmalarından destek alın. Kosgeb 60 bin TL ile 370 bin TL tamamı hibe desteği 1 Ocak tarihi itibari ile Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında destek verilmeye devam etmektedir. 

KOSGEB Başvuru

Giyim mağazası KOSGEB kredisi ile açmayı düşünüyorsanız KOSGEB’e bireysel müracaat etmeniz gerekmektedir. Ancak öncesinde giyim mağazasına uygun olacak şekilde bir girişimcilik eğitimi almanız gerekmektedir. Geleneksel girişimcilik eğitimini tamamlamanız ardından Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sertifika sahibi olacaksınız. Eğitimi ister KOSGEB’e giderek tamamlayabilir, isterseniz de online olarak KOSGEB e-Akademi ile 8 bölümden oluşan sistem oryantasyon eğitimi alarak tamamlayabilirsiniz. e-Akademi üzerinden alacağınız sertifikayı e-devlet üzerinden temin edebilirsiniz.

Kosgeb desteği alabilmek için Nace kodunun desteklenen sektörler arasında yer alıyor olması gerekiyor.

Giyim üzerine Kosgeb NACE kodları aşağıda tabloda bulunmaktadır. Geleneksel girişimcilik ve ‘İleri Girişimcilik olarak ikiye ayrılmaktadır.

 • Geleneksel NACE kodları perakende satışı,
 • İleri girişimcilik de imalat üzerinde nace kodları oluşmaktadır

Giyim mağazası açmak Geleneksel girişimcilik nace kodları;

NACE KODU SEKTÖR
14.13.04 Dış giyim eşyası imalatı, dokuma, örme (trikotaj) ve tığ işi (kroşe), vb. kumaştan olanlar (kaban, palto, ceket, pantolon, takım elbise, döpiyes, anorak, yağmurluk, gece kıyafetleri vb.) (iş giysileri ve terzilerin faaliyetleri hariç)
14.13.05 Siparişe göre ölçü alınarak dış giyim eşyası imalatı, dokuma, örgü (triko) ve tığ işi (kroşe), vb. kumaştan olanlar (terzilerin faaliyetleri) (giyim eşyası tamiri ile gömlek imalatı hariç)
14.14.01 Gömlek, tişört, bluz, vb. ceket altına giyilebilen giyim eşyası imalatı (dokuma, örgü veya tığ işi kumaştan)
14.14.04 Çorap bağları, jartiyer, pantolon askıları ve benzeri iç giyim aksesuarları imalatı (dokuma, örgü veya tığ işi kumaştan)
14.19.05 Bebek giyim eşyası ve aksesuarları imalatı (dokuma, örgü veya tığ işi kumaştan) (tabansız panduf dahil)
14.19.08 Giyim eşyası imalatı (keçeden veya diğer dokusuz kumaştan ya da emdirilmiş veya kaplanmış tekstil kumaşından olanlar)
14.20.04 Post, kürk veya kürklü deriden yapılmış eşya ve parçaların imalatı (giyim eşyası ve giysi aksesuarları hariç)
14.20.05 Post, kürk veya kürklü deriden yapılmış giyim eşyası ve giysi aksesuarları imalatı (kürkten şapka, başlık ve eldiven hariç)
14.39.01 Örgü (triko) ve tığ işi (kroşe) diğer giyim eşyası imalatı (doğrudan süveter, kazak, hırka, yelek, vb. şekillerde üretilenler)
22.29.02 Plastikten dikişsiz giyim eşyası ve giysi aksesuarlarının imalatı (eldiven dahil)
46.16.01 Deri giyim eşyası, kürk ve ayakkabının bir ücret veya sözleşmeye dayalı olarak toptan satışını yapan aracılar
46.42.01 Bebek giysileri, sporcu giysileri ve diğer giyim eşyalarının toptan ticareti (kayak kıyafetleri, yüzme kıyafetleri, mayo vb. dahil)
46.42.04 Kürk ve deriden giyim eşyalarının toptan ticareti
46.42.05 Dış giyim eşyalarının toptan ticareti (iş giysileri ile triko olanlar dahil, kürk ve deriden olanlar hariç)
46.42.06 İç giyim eşyalarının toptan ticareti (slip, külot, gömlek, tişört, sabahlık, pijama, sütyen, korse, bornoz, vb.)
47.19.01 Belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda yapılan diğer perakende ticaret (giyim eşyası, mobilya, bilgisayar, hırdavat, kozmetik, mücevher, oyuncak vb. reyonları olan mağazalar (gıda, içecek ve tütün ağırlıklı olmayanlar))
47.71.01 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda bebek ve çocuk giyim eşyası perakende ticareti (bebek iç giyim eşyaları dahil)
47.71.03 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda kürklü deriden giyim eşyalarının perakende ticareti (işlenmiş kürklü deriler dahil)
47.71.04 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda diğer dış giyim perakende satışı (palto, kaban, anorak, takım elbise, ceket, pantolon, şort (tekstil kumaşından veya örgü ve tığ işi))
47.71.05 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda iç giyim ve çorap perakende ticareti (gömlek, külot, slip, gecelik, pijama, bornoz, ropdöşambır, kombinezon, iç etek, jüpon, sabahlık, atlet, fanila, sütyen, korse, tişört, külotlu çorap, tayt, vb.)
47.71.07 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda deri veya deri bileşimli giyim eşyası perakende ticareti
47.71.90 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda bys. giyim eşyası perakende ticareti (plastikten, vulkanize kauçuktan, kağıttan, dokusuz kumaştan ya da emdirilmiş veya kaplanmış tekstil kumaşından giysiler)
47.82.01 Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla iç giyim eşyası, dış giyim eşyası, çorap, giysi aksesuarı ve ayakkabı perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
47.82.01 Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla iç giyim eşyası, dış giyim eşyası, çorap, giysi aksesuarı ve ayakkabı perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
77.29.01 Gelinlik, kostüm, tekstil, giyim eşyası, ayakkabı ve mücevherlerin kiralanması
96.01.03 Giyim eşyası ve diğer tekstil ürünlerini boyama ve renklendirme hizmetleri (imalat aşamasında yapılanlar hariç) ileri girişimcilik te NACE kodu: 13.30.01
 • Giyim üzerine Kosgeb desteklenen sektörler de yer alan Nace kodlarını incelemek için tıklayınız.
 • Giyim üretimi ve Giyim üzerine perakende satışı için iş planı için ilgili bağlantıya tıklayınız.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu