Yeni İş Fikirleri

Giyim Mağazası Açmak için Gerekli Evraklar Listesi 2 Temmuz 2021

İnsanların kendi işlerini kurmak ve kendi dükkanlarını açmaları için birçok seçeneği bulunmaktadır. Telefon satış ve tamir mağazası, kuaför, market veya küçük bakkallar, cafe işletmeciliğimarket bayilikleri, gibi birçok iş alanında tecrübelerine ve yeteneklerine göre iş alanı seçebiliyorlar. Giyim mağazası işletmeciliği de bu meslek gruplarından biri olup piyasada popüler bir meslek haline gelmiştir. Sıfırdan giyim mağazası açmak birçok insanın iş fikirleri arasında yer almaktadır. Giyim mağazası açma fikrinin, gün geçtikçe artması sonucunda işletme sahiplerinin rakibi de artmaktadır. Bu sektöre dahil olabilmek için konu hakkında bilgi sahibi olmalı, yeniliklere, gelişmelere açık, finansal durumlarda bilgili ve kıyafet hususuna hakim olmalısınız. Bu iş için gerekli sermayenizi, hayalinizdeki işletmenin büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre tedarik edebilirsiniz. Hali hazırda bir sermayenizin olmaması halinde KOSGEB ve düşük faiz sistemi ile kredi veren bankalardan destek alabilirsiniz. Pek çok sektörde olduğu gibi giyim sektörünün de teknoloji ile birlikte, dijital ortama taşınmasının ardından online giyim mağazası açmak da tercih edilen iş fikirleri arasında yer almaktadır. Giyim mağazası açmanın maliyeti, kar oranını ve gerekli evrakları sizler için araştırdık.

Giyim Mağazası Kurulum Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Giyim mağazasının kurulumunda doğru ve kazançlı bir şekilde ilerleyebilmek için izlemeniz gereken yollar ve dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Bu süreçleri adım adım planlayarak gitmeniz halinde bu işten yüksek kazançlar elde edebileceksiniz.

İş Planı Oluşturmak

Öncelikli olarak bu iş ile ilgili bir iş planı oluşturmanız gerekmektedir. Mekan seçimi, dükkan ismi, işletmenin büyüklüğü veya küçüklüğü, çalıştıracağınız eleman sayısı, finansal konuda gelirler ve giderler, hazırlanacak evraklar, ürün tedarik yerleri unsurlarının hepsini düşünüp kafanızda bir giyim mağazası iş planı yapmalı, mağazacılık konusuna hakim olmalı ve bu işe öyle başlamalısınız.

Uygun Sermaye

Hangi işe girişim yapacak olursak olalım bunun için bir miktar sermayeye gereksinim duyarız. Belirli bir miktar para yatırmadan ne dükkan açabiliriz ne de herhangi bir yerin bayiliğini alabiliriz. Kendi birikmiş sermayemiz olur, iş kurma kredisi veren bankalardan alınabilecek olan krediler gibi sermaye seçenekleri ile giyim mağazası dükkanı açabilirsiniz.

Mekan Seçimi

Bir mağaza açılışında mekan çok önemlidir. Dükkan seçimini insanların yoğun olarak kullandığı yerlerden seçmelisiniz. Aynı zamanda mağazacılık için uygun kabinleri ve deposu bulunan yerleri tercih etmelisiniz. Bunun için bir emlak firması ile iletişime geçebilir, dükkanınızı bu şekilde kiralayabilirsiniz. Dükkanınıza isim bulamıyorsanız giyim mağazaları için isim önerileri yazımızı inceleyebilir, fikir edinebilirsiniz. Mekan seçimi yapacakken belirlenen birtakım durumlara dikkat edilmesi ile başarılı kar marjı yüksek bir işletme sahibi olacağınız gibi aynı zamanda iyi derece dikkat edilmeyen mekan seçimlerinde kısa sürede iflas kararı vermeniz olasıdır.

Bu süreçte en önemli nokta ne sattığınız kadar kime sattığınız olacaktır. Müşterinin isteklerini bilmeniz gerekmektedir. demografik açıdan nüfusun yoğun olmadığı bu sebeple barınan halkın orta düzeyde bir hayat şartlarında geçimini sürdürürken sizin burada bin liralık gömlek satarak veya pahalı markaları açarak kar marjı sahibi olamazsınız. Bu sebeple mekan seçimi bir işletme işletmenin türü ne olursa olsun ciddi derecede işletmenin başarısında önemli bir etmen olarak karşımıza çıkacaktır. Konumuz gereğince giyim mağazası açarken mekan seçimi için birtakım durumlar şu şekilde olacaktır;

 • Kiralayacağınız mekanda vereceğiniz kira bedelinin işyeri potansiyelinden fazla olmamasına özen gösterin.
 • Mekan araştırması yapın aynı semtte aynı sektörden işletmeler gözlemleyin.
 • İşletme kuruluşu için gereken belgeler değişkendir. Mekana göre istenen evrakları tespit edin.
 • Mağazanın trafiğin olabileceği yere konumlanması çok önemli olup araçla seyahat eden birinin ilgisini çekebileceğiniz gibi aynı zamanda aracın park halinde olduğunda sizden alışveriş yapabilsin.
 • Giyim mağazasının konumuna göre bu kez potansiyelini belirleyin o bölgede inşa varsa demektir ki demografisi artacaktır.
 • Son olarak mağazanın büyüklüğünü göz önünde bulundurun. Masrafınıza göre belirleyin. Yani büyük bir mağazada az ürün çeşitliliği olmasının yanında daha küçük bir dükkanda ürün çeşitliliği olması daha tercih edilir olacaktır.

Tedarikçiler (Butik Açmak İçin Toptancılar)

Mağazacılığın bir diğer önemli hususu ise ürün tedariğidir. Mağazada satışı gerçekleşecek olan ürünler için bir tek tedarikçi de takılı kalmanız doğru değildir. Toptan kıyafet satan yerlerin hepsini araştırıp, değerlendirip daha sonra karar vermeniz gereklidir. Uygun fiyata kaliteli mal almanız lazım ki zarara uğramayın. Bir kazağın bir firma da alış fiyatı 10 TL iken diğer bir firmada 5 TL olabilir. Bu gibi durumlarda dikkatli, planlı ve araştırmacı olmalısınız. Ürün tedariği yaparken günümüz çağını düşünerek yenilikçi kıyafetler getirmelisiniz. Stok yapmak yerine sürekli çeşit yeniliğine gitmelisiniz.

Araştırmacı Olun

Giyim mağazası piyasası oldukça hareketli bir yere sahiptir. Giyim mağazası işi ile uğraşan birçok girişimci bulunmaktadır. İnsanlar genellikle bildiğinden şaşmamak adına adını sabitlemiş, yıllardan beri bu iş ile uğraşan kurumsal firmaları daha çok tercih etmektedir. Bu hususta rakipleriniz büyük ve çok olacaktır. İşletmenizi açtıktan sonra diğer rakip firmaların, neleri ne kadar fiyata sattığını, oluşturduğu indirimleri ve kampanyaları takip etmeli ve gündemde trend olan renk ve kıyafetlerden haberdar olmalısınız.

Gelişmelere ve Eğitimlere Açık Olun

Bu işe başlarken belki hiçbir konuda bilginiz yoktur. Hangi kıyafet hangi ile kombin yapılır, insanlar ile iletişim nasıl kurulur, ürün tedariği nasıl yapılır, finans durumları nasıl takip edilir? gibi birçok hususta konulara hakim olamayabilirsiniz. Fakat bu öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Bu konular ile ilgili verilen eğitimlerden faydalanmalı veya daha önceden bu işi yapan işletme sahiplerinden bilgi almalısınız.

Teknolojiden Faydalanın

Bugünün şartlarında insanlar fiziksel olarak efor sarf etmek yerine teknolojinin sunduğu imkanları kullanarak güvenli ve rahat bir şekilde alışverişlerini yapmaktadırlar. Siz de bu teknolojik koşullara ayak uydurmalısınız. Sosyal medya hesaplarında veya dükkanınız adına kurulan bir resmi sitede ürünlerinizi paylaşabilir, varlığınızdan bir çok insanı haberdar edebilirsiniz. Bir kargo şirketi ile anlaşarak insanların internet üzerinden sizin mağazanızdan alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

Personel Seçimi

Küçük işletmeler ve butikler için çok fazla elemana gerek duyulmamaktadır. Fakat büyük giyim mağazalarının, boyutlarına ve iş gücüne göre 3 ya da daha fazla personele ihtiyaç duyulabiliyor. Mağazacılık için personel seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar; alacağınız personelin iletişim becerisinin yüksek olması, güler yüzlü olması ve bu konu hakkında bilgi sahibi olmasıdır. Alacağınız elemanları bu kriterler konusunda bazı testlere tabii tutmalı, işe alım sürecinden sonra da gerekli eğitimleri almalarını sağlamalısınız.

Reklam ve Tanıtım

Mağaza açılışından sonra, dükkanın iç ve dış resminin ve adresin bulunduğu küçük el broşürleri bastırıp insanlara ulaştırarak, mağazanın yerini ve böyle bir mağaza olduğunu bilmelerini sağlayabilirsiniz. Dükkan için ilgi çekici bir açılışta yaptınız mı bu iş tamamdır. 🙂

Muhasebeci Tutun

Finansal durumunuzun, gelir ve giderlerinizin, harcamalarınızın, personel maaş ve sigortalarının hesabını tutması adına bir muhasebeci ile anlaşmanızı öneririz. Muhasebeci her konu hakkında sizleri bilinçlendirecektir.

Giyim Mağazası Kurulum Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Giyim Mağazası Açmanın Maliyeti

Bu işin maliyeti işletmenin büyük veya küçük olmasına göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden bizim sizlere kesin ve net bir fiyat vermemiz mümkün değildir. Küçük ve butik işletmelerin maliyeti büyük ve gelişmiş mağazalara göre daha düşük ve uygun fiyatlı olmaktadır. Tabii işletmenin kurulacağı yerin büyük şehir olması, işlek ve insanların yoğun olduğu yerlere kurulması da maliyet oranlarında bir yükseklik gösterebilmektedir. Örneğin; Bozüyük gibi bir ilçenin dükkan kira fiyatları ile İstanbul’daki dükkan kiralarını bir tutamazsınız. Giyim mağazası için detaylı maliyet hesaplamasına linkten ulaşabilirsiniz.

Küçük dükkanlar; Küçük giyim mağazalarının maliyeti hemen hemen girişimcilere bütün masraflar dahil edecek olursak 25.000 TL ile 50,000 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu sizin ürün tedarik durumunuza, tutacağınız dükkana ve dekorasyona göre çeşitlilik gösterebilir.

Büyük dükkanlar; daha çok alışveriş merkezlerinde veya insan trafiğinin yoğun olduğu yerlerde kurulan, ürün çeşidi olarak fazlası ile geniş, her kesime hitap edebilecek şekilde kurulan yerlerdir. Bu tarz işletmelerde bayan erkek ve çocuk bölümü aynı anda kullanılabilmektedir. Dükkan kirası, iç dekorasyon ve ürün çeşidi olarak girişimcinin bu iş için temin etmesi gereken sermaye 25.000 bin TL ile 150.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu sermaye sizin ürün seçiminize ve tutacağınız dükkana göre çeşitlilik gösterebilecektir.

Online Giyim Mağazası Açmak

Yemeden içmeye, giyimden eğitime her alanda online hizmetler devreye girmiştir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte dilerseniz evden dilerseniz ofisten kolaylıkla para kazanabilir ve gelir elde edebilirsiniz. Giysi ve aksesuar gibi şeylere ilgi duyuyor ve seviyorsanız giyim mağazası açma fikri tam da size göre!

Kendi stilinizi gösterebileceğiniz, renklerinizi dokularınızı herkese tanıtabileceğiniz, kendinize ait bir butiğin ya da online giyim mağazasına sahip olarak, satış yapabilir ve kazanç sağlayabilirsiniz. Günümüzde, çalışma hayatından yaşanan yoğunluktan kaynaklı ve mağaza mağaza dolaşma isteğinin eskiye oranla azalması sonucunda, online hizmet kanalları devreye girmiştir. Bu süreci takip etmek için bilmeniz ve uygulamanız gereken bazı noktalar bulunmaktadır. İşte online giyim mağazası ya da butik açmak için dikkat etmeniz gereken hususlar;

 • Kendi markanızı yaratın! Özgün ürünleri ve reklamları seçerek stilinizi belirlemelisiniz.
 • Süreç içerisinde uygulamanız gereken iş planınızı hazırlamalısınız.
 • Online mağazanız için pazarlama ve reklam tekniklerinizi belirlemelisiniz. Ne kadar dikkat çekici ve özgün olursa, müşteri kapasiteniz de o kadar fazla olacaktır.
 • Hani alanda butik online mağaza açacağınıza karar vermelisiniz. Dilerseniz başka siteler üzerinden, dilerseniz de kendi web adresinizi kurarak satış yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Markanıza ait dikkat çeken ve akılda kalıcı olacak isminizi bulmalısınız.
 • Pazarlama tekniğinde önemli olan sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanmalı ve paylaşım yaparak reklam vermelisiniz.
 • Ürünlerinizin kalitesine özen göstererek, dikkat çekmesini sağlamalısınız.
 • Satış alanında kargo seçiminizi yaparak, tedarik sürecinizin problemsiz olmasını sağlamalısınız.
 • Online mağazanızdan hangi alanlara tedarik yapacağınızı belirlemelisiniz.
 • Mağazanızda hangi cinsiyete ve yaş aralığına hitap edeceğinize karar vermelisiniz.

Butik açmak için gerekli olan belgeler, vergi dairesine ve belediyeye teslim ederek, fiziki ya da online giyim mağazanızı açabilir ve işletmeye başlayabilirsiniz.

Giyim Mağazası Açmak Karlı Bir İş Mi?

Giyim mağazaları kategorilerine göre “bay, bayan ve çocuk” mağazaları olarak 3’e ayrılmaktadır. Her birinin sağladığı kar marjı birbirinden farklıdır. Giyim sektöründe kar edebilmek neredeyse zorunludur. Aksi halde başarılı olmak bu sektörde mümkün değildir. Kar edebilmek için yatırım giderleri ve dönemsel masrafların üzerinden bir gelir etmelisiniz ki açacağınız işletme size kar marjı sağlasın. Giyim mağazasının en büyük avantajı toptan alımlardır. Örneğin 100 bluzu tanesi 5 lirada alırsanız maliyetiniz 500 lira olacaktır. Ancak birim fiyatı 5 liradan toptan alım yaptığınızda ürünün satış fiyatını 10 lira olarak müşterilere sunduğunuz zaman sizin 100 bluzden elde edeceğiniz kar 500 lira olacaktır. Bu konuda etkin verimlilik sağlandığı takdirde başarı mümkün olacak ve böylelikle en az yüzde 30 kar marjı yakalanacaktır.

Çocuk Giyim Mağazaları

En çok kâr sağlayan alandır. Çocuk giyim mağazaları kız erkek ve bebek olarak ayrılmaktadır. Satış gücü yüksek bir alan olması sebebi ile bu işten %100’den fazla kâr elde edebilirsiniz. Bir de otantik ve ilgi çekici kıyafetler getirdiniz mi paraya para demezsiniz. 🙂

Bayan Giyim Mağazaları

Bayan giyim mağazaları en çok işleyen ikinci  alandır. Bayanlar ile bu konularda uğraşmak her ne kadar zor olsa da yüksek kazançlar sağlayabileceğiniz bir seçenektir. Bu alanda da %90 kar sağlayabilirsiniz.

Erkek Giyim Mağazaları

Diğer iki kategoriye göre kâr marjı daha düşüktür. Çünkü birçok erkek özel günler veya bayramlardan başka alışveriş yapmayı sevmezler. Eşlerinin, annelerinin veya kız kardeşlerinin almasını beklerler. Bu işin kâr oranı da hemen hemen %45 veya %50 civarındadır.

Bayilik Veren Giyim Mağazaları

 • Batik
 • Colins
 • Koton
 • Mavi Jeans
 • Panço
 • Penti
 • Polo Garage
 • Tüzün

Giyim Mağazası Açmak İçin Gerekli Evraklar

Giyim mağazası işletmesi kurabilmek için bazı resmi kurumlardan evrak hazırlamanız gerekmektedir. Bölgenizde bulunan belediyelerden, vergi dairelerinden, bağlı bulunduğunuz Ticaret veya Esnaf Odalarından evraklar yaptırmalı ve bir muhasebeciye başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu evrakları ister kendiniz yapar isterseniz de muhasebecinizden hazırlamasını talep edebilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken bu iş yerini açmak için belediyeden gerekli izinleri ve onayları almak olacaktır. Bu iş için belediye tarafından görevliler denetleme yapmak için iş yerinize gelirler ve tuttuğunuz dükkanın belediyenin izin verdiği şekilde olup olmadığına bakarlar. Daha sonraki işlem ise;

Vergi Dairesinden vergi levhası almak için gerekli evraklar;

 • Vergi dairesine giderek bir işe başlama tutanağı doldurmanız lazımdır.
 • Bu iş için tuttuğunuz dükkan kiralık ise kira sözleşmesi, satılık ise tapu senedi gereklidir.
 • Dükkanın bulunduğu yerin ikametgah adresi
 • Muhtardan veya noterden onaylanmış nüfus cüzdan sureti
 • Başvurunun yapıldığına dair bir dilekçe
 • İmza beyannameleri gereklidir. Bu belgeleri ilgili belediyelere götürerek iş yeri açma ruhsatı, hafta sonu çalışma izni ruhsatı gibi belgeleri alabilirsiniz.

Ruhsat almak için belediyeye verilecek evraklar;

 • Başvuru formu
 • Bu iş için tuttuğunuz dükkanın kiralık olması durumunda kira kontratı, satılık olması halinde tapu senedi,
 • Nüfus cüzdan fotokopisi aslı ya da fotokopisi ve 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Vergi dairesinden alınmış olan vergi levhasının 2 adet fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı kayıt örneği ve adli sicil kaydı
 • Numarataj belgesi
 • Şahsın adına ait ustalık belgesi
 • Yangın söndürme tüpünün dolu olduğunu bildiren bir fatura
 • İşletme sahibi olacak şahsın bağlı bulunduğu odaya kaydı bulunduğunu bildiren belge
 • İtfaiyelerden alınması gereken olumlu belgesi
 • Bulduğunuz dükkanın yapı sağlamlığını gösteren belgeleri belediyeye verdikten sonra çalışma ruhsatınızı alabilirsiniz.

Belediye ruhsat vermezse ne olur  merak edenler buraya.

Giyim mağazası açılırken gerekli evraklar ve dikkat etmeniz gereken hususları sizler için araştırdık. Bu bilgilere dayanarak siz de yeni işinizi kurabilir ve kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Giyim Mağazası Açmak İçin KOSGEB Desteği

Giyim mağazası açmak için maddi anlamda desteğe ihtiyacınız var ise, KOSGEB hibe desteğinden yararlanabilirsiniz. Hayalini kurduğunuz giyim mağazası için devletten destek almak için bireysel olarak başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuruda bulunmadan önce girişimcilik eğitimi alarak, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası’na sahip olabilirsiniz. Kosgeb’den destek alabilmek için, giyim mağazanızın Nace kodunun desteklenen sektörler arasında yer alması gerekecektir.

Giyim mağazası açmak için KOSGEB desteği nasıl alınır, nasıl başvurulur? daha ayrıntılı bilgi almak için hemen tıklayın!


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu