Yeni İş Fikirleri

Halı Yıkama Açma Maliyeti Karlı mı? (Gelir Hesaplama) Temmuz 2021

Yaz ayının gelmesi ile birlikte ev hanımlarının yaz temizliğinde en çok dert ettiği halıların temizliğini günümüzde halı yıkamacılar yapmaktadır. Halı yıkama dükkanları ev hanımlarının en büyük sorunlarına çözüm getirdi ve farklı bir iş alanı olarak geçtiğimiz yıllarda hayatımıza girdi. Bu işten para kazanan birçok girişimci var ve hala bu işe atılmayı düşünenlerin sayısı da azımsanacak kadar az değil. Bu nedenle halı yıkama dükkanı açmayı düşünenler için dükkan maliyet hesaplamasını sizler için yaptık.

Halı Yıkama İşi

Evlerden halıları alıp temizleyip geri getiren halı yıkamacılar bu iş modeli ile oldukça para kazanmaktadır.  Yaz ayında ev hanımlarının temizlik aşkı tutunca halı yıkama talepleri de artış göstermektedir. Artan talepleri karşılamak için birçok girişimci bu işe atılmayı düşünmektedir. Halı yıkama dükkanı açmayı düşünenler dükkan açılışından önce nerede dükkan açacağına doğru karar vermelidir. Yaşadığı yerdeki temizlik kültürü nedir öğrendikten sonra dükkanı nereye açacağına karar vermelidir. Halı yıkama işinde dönen büyük paralar girişimcileri bu alana yöneltiyor hem kolay hem de az maliyetler ile yapılabilecek bir iş alanı olması nedeniyle son zamanlarda halı yıkama işine giren birçok girişimci bu işten para kazanmak isteyenlerin sayısını artırmaktadır.

Halı Yıkamacı Karlı Bir İş mi?

Ülkemizde halı yıkamacılık işi oldukça karlı bir iş fikri olarak karşımıza çıkıyor. Halı yıkama işinden kar yapmak isteyenler mutlaka diğer firmalar ile aralarında fiyat farkı yaparak işe başlamalı daha sonradan müşteri kazandıkça kendi kalitesini artırmaya başladıkça fiyatları yukarı çekmelidir. Söz gelimi rakip firma halıların metre karesini 4 liradan yıkıyorsa ilk etapta 3 liradan yıkamayı göze almak bu işin müşteri bağlayarak para kazandırdığının unutulmaması gerekiyor. Piyasadan düşük fiyatlar ile halı yıkamaya başlayabilir ve bu yönde avantaj sağlayabilirsiniz. Bu şekilde müşterilerin dikkatini çekerek düşük fiyatlar ile işe başlayıp daha sonrada piyasa fiyatlarına geçerek işinize devam edebilirsiniz.

Halı Yıkamacı Karlı Bir İş mi?

Halı Yıkama Dükkanı Açma Maliyeti Ne Kadar?

Halı yıkama dükkanı için son sistem makineler alındığında maliyeti de doğru orantılı olarak değişkenlik gösteriyor. Bu işi yapmak isteyenler halı yıkama fabrikası açmayı düşünüyorlarsa 100 bin lira maliyet ile son sistem makineleri alarak fabrikalarını açabilirler. Bu işi 100 bin liraya da yapabileceğiniz gibi 10 bin lira sermaye ile de yapabilirsiniz. Alınacak makine ve ekipmana göre halı yıkama dükkanı maliyetleri değişkenlik gösteriyor. Otomatik halı yıkama makineleri ile de fabrika gibi bir tesis açabilirsiniz fırçalı halı yıkama makineleri ile de halı yıkamacı olabilirsiniz bu tamamen dükkan açılırken alınan makineler bağlı olarak değişmektedir.

  • Halı yıkama işyerlerinin kar oranı ortalama aylık 10.000 TL civarındadır.
  • Tabi kar oranı lokasyona ve fiyatlara göre değişiklik gösterecektir.
  • Müşteri potansiyeli yüksek olan firmalar aylık 50.000 TL kar edebilir.

Dükkan açmak yerine devren satılık halı yıkama dükkanları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Halı Yıkama Dükkanı Açma Maliyeti Ne Kadar?
Halı Yıkama Dükkanı Açma Maliyeti Ne Kadar?

Halı yıkama dükkanı açmak isteyenler yıkama için kullanacakları makineler bir sanayi tipi halı yıkama makinesi ile sıkma makinesidir. Bu makineleri ikinci el olarak da alarak dükkanı daha az maliyetlerle açabilirsiniz. Dükkan için gerekli alınması gereken makineler; Halı sıkma makinesi, halı çırpma makinesi, el tipi halı yıkama makinesi, halı kurutma makinesi, halı paketleme makinelerinin yanında yorgan yıkama makinesi, nem alma, hav alma, tam otomatik halı yıkama makineleri, alarak bu işe başlayabilirsiniz. Makineleri almak için 25 bin lira ile 50 bin lira vererek otomatik halı makinesi alabilirsiniz. Dükkan için gerekli araç alımınızı da yapmanız gerekecektir. Doblo tarzı bir aracın fiyatı 40 bin lira civarında olacaktır. Ayrıca halıları yıkamak için de dükkan tutmanız gerekecektir. Halı yıkama dükkanı kaç metre kare olmalıdır? diye düşünenlere şöyle söyleyebiliriz. Dükkanın büyüklüğü en az 200 metre kare olmalıdır. Hem yıkama hem kurutma hem de teslimat için oldukça büyük bir dükkana ihtiyacınız olacaktır. Dükkan kirası aylık 2 bin liradan araç için gerekli benzin parası ve halı yıkamada kullanılacak temizlik malzemelerinin maliyetleri aylık olarak kullanılacak malzemeye göre değişiklik gösterecektir. Aylık su parasını da işin içine katınca halı yıkama dükkanı aylık giderleri çıkılınca bu işten oldukça paralar kazanabilirsiniz. Halı yıkama işine ilk başladığınızda eğer yeterli sermayeniz bulunmuyor ise kendi aracınız ile taşıma yapabilirsiniz. Bu sayede ek olarak bir araca yatırım yapmak zorunda kalmazsınız.

Halı yıkama dükkanı açmak isteyenler ayrıca devren satılık halı yıkama dükkanlarını alarak da bu işe başlayabilir. Devren satılık olarak daha önceden hazır müşterisi olan bir dükkanı alarak bu işe girebilirsiniz. Daha önceden hizmet veren bu dükkanı alarak firmanın eski kalitesini yakalayarak da oldukça karlı bir işe imza atabilirsiniz. Devren satılık dükkanı almak için yeterli sermayeniz yoksa bankaların işyeri açma kredilerinden gerekli finansmanı temin edebilirsiniz.

Halı yıkama dükkanı açmak istiyorsanız verdiğimiz bilgilerden yararlanarak işletmenizi kurabilirsiniz. Eğer yeterli sermayeniz yok ise Kosgeb tarafından verilen 2021 hibe desteklerine, projelerine ve bankaların verdiği uygun faizli işyeri açma kredilerine başvuru yapabilirsiniz.

Halı Yıkama İşinin Zorlukları Nedir?

Diğer iş alanlarında olduğu gibi halı yıkama işinin de kendine göre zorlukları bulunmaktadır. Dükkan açmayı düşünenler, her açıdan değerlendirmeli ve analiz etmelidir. Makineler, dükkan kirası, vergisi, muhasebeci, elemanları, teslimat araçları gibi pek çok konuya ilişkin araştırma yapmalı ve bilgi edinmelidir. Dükkanınızı ilk açtığınızda müşteri kazanma aşamasında, daha büyük zorluklara göğüs germelisiniz. Firmanızın ismi zamanla daha da fazla duyulmaya başlayacaktır. Teslim aldığınız yıkamalık ürünlerin sayısı artacaktır. Müşterilerinizden ürün teslimi alırken, hangi tarih aralıklarında ürünlerini teslim edeceğinizi bildirmeniz gerekecektir. Verdiğiniz tarihte abartılacak derecede aksama yaşanırsa, firmanıza olan güven azalacaktır. Bu sebeple daha dikkatli davranmanız gerekecektir. Her işin bir zorluğu olduğunu düşünürsek, halı yıkama işinin de kendine has zorlukları ve güzellikleri bulunmaktadır. Tüm zorluklarını ele alarak, bu iş alanında başarılı olup olmayacağınızı belirleyebilir ve dükkanınızı açabilirsiniz.

Hayırlı işler, bol kazançlar..


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu