Maddi Yardım

Halk Süt Yardımı ve Başvuru Şartları Haziran 2021 (GÜNCEL, ŞEHİRLER)

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ülkemiz genelinde de günden güne ciddi bir boyuta ulaştı. Maddi yardıma ihtiyaç duyan ailelerin sayısı ise her geçen gün artmakta. Yaşanan bu salgın sebebi ile maddi yardıma ihtiyaç duyan ailelerin sayıları oldukça artmıştır. Maddi yardıma ihtiyaç duyan ailelerin sayıları her geçen gün artarken yardım kampanyaları son hızla devam etmektedir. Bu yardımlar arasında İBB tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yapılan yardımlar arasına ”Süt her çocuğun hakkıdır” sloganı ile başlatılan Halk Süt yardımları da getirildi. Halk Süt Desteğinden yararlanmak isteyen aileler için tüm bilgileri buradan öğrenebilirsiniz. Yazımızın içeriğinde Halk süt yardımı kimlere verilir, nasıl başvurulur, kaç yaşa kadar, ne zaman dağıtılacak, ne kadar, İBB süt nereden alınıyor, başvuru şartları nelerdir? Tüm bilgileri öğrenerek başvuru formundan işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.

Halk Süt Yardımı Kimlere Verilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından dağıtılan Halk Süt yardımı 3 ile 6 yaş arasında çocuğu olan ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir. Bu yardım kapsamında çocuk başına haftalık olarak 2 litre yani aylık 8 litre süt dağıtılacaktır.

İBB Süt Kaç Yaşa Kadar Veriliyor?

Halk süt kaç yaş için kaç yaş aralığında veriliyor sizler için yanıtladık. 3 ve 6 yaş aralığında çocuklara İBB tarafından dağıtılmaktadır. 6 yaş üzerinde olan çocuklar için bu yardımdan yararlanılamaz.

İBB Süt Ne Zaman Dağıtılacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı Halk Süt dağıtımı kalite denetimleri fiziksel ve laboratuvar koşullarında incelenip hazırlanarak, sonrasında kamyonet, şoför ve sosyolog/sosyal hizmetler uzmanı aracılığı ile depolardan alınacak ve İstanbul’da belirlenen ilçelere binlerce çocuk için Dünya Gıda Günü itibari ile dağıtılmaya başlanacaktır.

Halk Süt Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Halk Süt Yardımı Başvuru Şartları hakkında bilgi verecek olursak;

  • Halk Süt projesi çerçevesinde sağlanan süt yardımında yararlanmak isteyen vatandaşların başvurularının kabul edilebilmesi için ihtiyaç sahibi ve muhtaç aileler kapsamı içerisinde yer alması gereklidir.
  • Belediyeler tarafından sağlanan çeşitli destek ve yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşlar belediye tarafından istenen belgeleri tamamlaması ve bazı kriterleri taşıyor olması gereklidir.
  • Halk süt desteğinden faydalanabilmek için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal incelemecileri tarafından yerinde incelemeler yaparak gelir tespitlerinin yapılması ve muhtaç durumda olmalarının onaylanması gereklidir.
  • Söz konusu destek yalnızca muhtaç aile kapsamında giren vatandaşlara özel olarak sunulduğundan dolayı işi olmayan, eşi çalışmayan, geliri durumu yetersiz ekonomik gücü yetersiz olan ihtiyaç sahibi olması gereklidir.
  • Yine süt desteğin süt dağıtımında çocukların esas alınmasından kaynaklı olarak bu yardımın alınabilmesi için aynı zamanda bir çocuğa sahip olunmalıdır.

İBB Halk Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından başlatılarak hayata geçirilen süt desteği ihtiyaç sahibi ailelerinde süte ulaşabilmeleri adına başlatılmış, ”Süt her çocuğun hakkı” sloganıyla büyük ses getirmişti. Örneklerine az rastladığımız kampanyalara imza atan belediye tarafından çocukların temel besinleri olan süt ihtiyaçlarını karşılamak adına muhtaç ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına ücretsiz olarak dağıtılarak gerçekleştirilmektedir. Halk süt desteğinden İBB tarafından sağlanan diğer sosyal destek alan ailelerin 3 ila 6 yaş arasındaki çocuklarına verilmektedir.  Haftalık çocuk başına 2 litre süt verilirken 1 litrelik UHT sütler ailelere çocuk sayısına göre aylık ya da 15 günlük teslim edilecektir. Süt dağıtımları ise yine İBB ekipleri tarafından gerçekleştirilecek olup Koronavirüs salgınından dolayı ihtiyaç sahibi ailelere belediyeye yapılan Halk süt yardımına başvurular çoğaldığından başvuru şartları da yoğun olarak araştırılan konular arasındadır.

İBB ekiplerince ilk aşamada aylık olarak 15 günde bir olmak üzere her çocuk için 2 litre süt dağıtılmakta ve bu şekilde dağıtılan süt miktarı toplamda 750.000 litre süt yardımı yapılmaktadır. Pandemi sürecinde maddi yardımlara yapılan başvurularında yoğunluk yaşanması nedeniyle süt desteğinin başvuru şartları da güncellenmiştir.

Halk Süt Yardımı Başvuru SORGULAMA

İBB Halk Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? cevaplayacak olursak; İBB halk süt yardımı almak için arayabileceğiniz telefon numarası Alo 153 İBB Beyaz Masa’dır. İstanbul Belediyesi sosyal yardım numarası olan alo 153 arayarak süt yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

SÜT YARDIMI BAŞVURUSU ve SORGULAMA için TIKLAYINIZ.

İBB Halk süt yardımı sorgulama işleminizi buradan da yapabilirsiniz.

Belediye maddi yardım desteği başvurusu nasıl yapılır merak ettiklerinizi içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Bebeklere Halk Süt Yardımı Başvurusu (E-BAŞVURU)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan bu yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşlardan ise belediye tarafından istenen belgeleri ve şartları yerine getirmeleri gerekiyor. İhtiyaç sahibi ailelerin çocukları için sağlanan süt yardımından faydalanmak isteyenler Halk Süt yardımı başvuru formunu doldurarak İstanbul Büyükşehir Belediyesine müracaatta bulunarak gerçekleştirebilirler.

İBB Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından başlatılan süt yardımı kampanyasına başvurular, e- başvuru uygulamaları üzerinden alınmaktadır. Ayrıca halk süt desteğinden yararlanmak isteyenler Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından ihtiyacı olan çocuklarda süt içebilsin diye İstanbul Halk Süt ücretsiz veriliyor.

İBB Süt Yardımı Nereden Alınıyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi süt yardımı başvurularınızı e-Devlet sistemi üzerinden tamamladıktan sonra, belirlenen tarihler aralığında İstanbul Belediyesi görevlileri tarafından dağıtılmaktadır. ;Bu sütler, Silivri ve Çatalca’nın mahallelerinde bulunan Birlik Üyesi üreticilerinden alınmaktadır.

Süt yardımı Başvurusu

İBB tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan Halk süt yardımından faydalanmak için başvurular İBB Beyaz Masa telefonu olan ALO 153 üzerinden alınırken, başvuruda bulunmak isteyenler belediyeye bizzat giderek başvuru formunu doldurarak gerçekleştirebilirler.  İBB sosyal hizmetler daire başkanlığı linkini tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Süt Yardımı Başvurusu

Bu başvuru kanalları haricinde yine Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının Sosyal yardım hattı olan Alo 144′ ü arayarak da sosyal hizmetler kapsamında belediye tarafında sunulan süt desteğini almak istediğinizi belirterek yardıma müracaatta bulunabilirsiniz.

Yine sosyal yardımların başvurularını aşağıdaki iletişim numaralarından gerçekleştirebilirsiniz.

Halk Süt Başvuru Formu

Halk süt desteğine başvurmak isteyen ailelerin formu doldurmaları gerekmektedir. Belediyeler tarafından düzenlenen süt yardımları devam ediyor. Sizlerde belediyeler tarafından dağıtım yapan HALK SÜT başvuru formlarını doldurabilir ve başvuru yaparak bebeğiniz ve çocuğunuzun süt ihtiyaçlarını giderebilir bu yardımdan yararlanabilirsiniz.

Süt Parası Yardımı SORGULAMA 2021

Pandemi sürecinden olumsuz etkilenen ailelere  Devlet tarafından sağlanan maddi yardım başvuruları Alo 183 üzerinden de gerçekleştirilmektedir. İBB süt yardımı sorgulama ihtiyaç sahiplerine aylık sabit ve düzenli olarak sağlanan sosyal yardımlara başvuru  yapanlar Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının e- Devlet sayfası olan Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu ve Takibi ekranından hemen buradan sorgulama yapabilmeleri mümkündür.

İBB süt yardımı sorgulaması yapmak isteyenlerde Belediye’de beyaz masaya başvuru yaparak ve telefon numaraların ulaşarak bilgi alabilirler.

İstanbul Büyükşehir belediyesinin yanında Antalya belediyesi de halk süt yardımı kampanyası başlatarak ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına süt yardımında bulunmaktadır.

Süt Yardımı Ne Kadar?

Süt parası desteği her ayın 8 ve 14 günleri arasında ödenir. Doğumun gerçekleşmesi olduğu ayda yapılan başvurularda bir sonraki ayın 8 ve 14’ü arasında süt parasının alınması sağlanır. 2021 yılında süt parası 202 TL olarak belirlenmiştir. Sadece 1 ay tek sefer için yatırılır.

Süt Almak için Nereye Başvurulur?

İhtiyaç sahibi olan aileler süt yardımlarına bulundukları şehirlerde bulunan Belediyelerden bilgi alabilir ve başvuru formlarını doldurarak, süt yardımından yararlanabilirler.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Başvurusu

Antalya büyükşehir belediyesi tarafından da halk süt yardımları yapılıyor. Antalya büyükşehir belediyesi tarafından muhtaç ailelerin çocuklarına dağıtılan süt desteğine başvurular Halk Süt Talep formu online olarak belediyenin resmi internet sitesi üzerinde kişisel bilgileri doldurmak suretiyle gerçekleştirilmektedir. Başvuruları Halk Süt Talep formu üzerinden hemen buradan Ebeveyn TC kimlik numarası, Ad, Soyad, Çocuk kimlik numarası çocuk yaşı, evdeki kişi sayısı, çalışma durumu, aynı konutta yaşayan kişilerin topla geliri ve kazancı İlçe ve Mahalle bilgilerini ve açık adres bilgilerini doğru olarak yazarak Halk süt talebinde bulunabilirsiniz. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan Halk süt desteği yalnızca 24-60 ay(2-5 yaş)  arası çocuğu olan ailelerin başvuruları değerlendirmeye alınmaktadır. 5 yaş üzeri çocuklar için Halk süt desteği verilmeyecektir.

Online işlemler üzerinden Halk Süt Talep Formu doldurarak başvuruda bulunmalısınız.

Ayrıca bu başvuru kanalı haricinde Antalya Büyükşehir İletişim Merkezi’nin (ABİM) 444 94 20 numaralı telefonundan bilgi alıp başvuru yapılabilirsiniz. Antalya belediyesi tarafından sağlana süt desteği başvrularının kabul edilebilmesi için ailede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3′ te 2sinden az olması ve muhtaçlık durumunda olunması gerekmektedir. İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına sağlanan süt desteğine başvuru yapanların başvuru sorgulama yaparak başvurularının akıbetini öğrenebilirler.

Antalya Halk Süt Yardım Başvuru Sorgulama

Halk süt desteği talep formunu gerekli kişisel bilgileri doldurduktan sonra başvuru durumu sorgulamak isteyenler Başvuru durum sorgulama ekranı üzerinden hemen buradan TC kimlik numarası ve Başvuru takip numarasını yazarak sorgulayabilirler.

Halk Süt Yardımı Yapan Diğer Şehirler;

  • İstanbul
  • Antalya
  • İzmir
  • Gaziantep Halk Süt

Bu şehirlerde de süt dağıtımı yapılmaktadır. Sizlerde bulunduğunuz illerdeki Belediyelere başvuru yapabilir ve çocuğunuza süt verebilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu