Esnaf İşyeri Destekleri

Halkbank Esnaf Kefalet Faizsiz Kredi Başvurusu Haziran 2021

Halkbank tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında tüm esnaflara 25 Bin TL. kredi verileceği açıklandı. Üstelik kredi 6 ay süreyle ertelenebilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz desteği ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kredi kullandırımlarına yönelik uygulama devam etmektedir. Esnaf Destek Paketi kapsamında, bugüne kadar faiz destekli kredilerden yararlanmamış olan esnaf ve sanatkarların da  imkanlardan istifade edebilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda esnafa kullandırılacak İşletme Kredisinin limiti 25 bin TL, vadesi 36 ay olarak belirlenmiş ve 6 aya kadar da ödemesiz dönem uygulanabilecektir.

İşletme kredisi yanında, esnaf ve sanatkârların mal ve hizmet alımlarında taksitli ve vadeli işlem yapabilecekleri, çek ve senet işlemlerini kart üzerinden gerçekleştirerek nakit akışlarını düzenleyebilecekleri, çalıştıkları tedarikçilerden avantajlar sağlayabilecekleri Paraf Esnaf Kart Destek paketi kapsamında 25 bin TL’na kadar limitli olarak ayrıca tanımlanabilecektir.

Daha önce ki yıllarda da esnaflarımıza esnaf kefalet ve kredi kooperatifleri kefaletiyle Halkbank tarafından faizsiz krediler verilmişti. En son esnaf ve sanatkarlar 30 bin lira tutarında faizsiz kredi alabilmişti. Halkbank esnaf kredisi almak için belli başlı bazı şartlar bulunuyor. Bu koşulları sağlayan kişilere faizsiz esnaf  kredisi veriliyor. İçeriğimiz de sizlere Halkbank’ın verdiği esnaf kredisinin şartlarından ve hesaplama tablosundan bahsedeceğiz.

Halkbank Esnaf Destek Paketi

Halkbank tarafından devreye alınan Esnaf Destek Paketi’nin içeriği bakımından 25.000 TL İşletme ile 25.000 TL Paraf Ticari kart desteği ile esnafa 50.000 TL değerinde kredi kullanım hakkındaki detaylar;

İşletme Kredisi Desteği

 • 25.000 TL Genel Limitli
 • Uygulanacak Faiz Oranı %4,5
 • Toplam 36 Ay Vade İmkanı
 • İlk 6 Ay Ödemesiz Dönem

Paraf Ticari Kart Desteği

 • 25.000 TL Genel Limitli
 • İlk 3 Ay Ödemesiz Dönem
 • Aylık %0,95 Faiz Oranı
 • 12 Aya Kadar Taksitlendirme İmkanı
 • Düzenli Nakit Akışı
 • Taksitli ve Vadeli İşlem Olanağı
 • Anlaşmalı Tedarikçilerde Özel Limit

Halkbank Esnaf Kefalet Faizsiz Kredi Paketleri

Geçtiğimiz yılda 22 milyarlık kredinin 10 milyarı OCAK, ŞUBAT ve MART aylarında verilmişti.  Geriye kalan 12 milyarlık tutar ise Nisan ve ARALIK aylarına dağılımı yapıldı. Bu destek başlamadan önce de Halk Bankası tarafından düşük faizli ve sıfır faizli krediler verilmeye devam etmekte idi. Halen şartları taşıyan kişiler bankaya veya kooperatife başvuru yaparak kredilerini çekebilirler. Esnafa faizsiz kredinin ne zaman verileceğini öğrenmek için linke tıklayarak içeriği inceleyebilirsiniz.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kefalet kooperatifine kayıtlı olan bütün esnaflarımız bu kredinin gerekli olan şartlarını taşıması kaydı ile başvuru yapmaları mümkündür. Lokantacı, kırtasiyeci, manav, kasap, emlakçı, ayakkabıcı, konfeksiyon işletmecisi ve bunun gibi bütün küçük esnaf gurubu bu krediden yararlanabilmektedir. Bankaya kredi başvurusu yapmadan önce Kooperatif den kayıtlı olduğunuza ait yazılı belge almanız gerekmektedir. Ayrıca bu kredi kapsamında makine, ekipman ve demirbaş alımları, iş yeri modernizasyonu, ham madde ve sermaye ihtiyaçlarının karşılanması türlerinden birini belirterek bunlardan hangisini kullanacaksanız bunun hakkında yazılı taahhüt vermeniz gerekmektedir. Bu şartları taşıyorsanız ve belirtilen özelliklerden en az bir tanesi için taahhüt verebilecek iseniz sizde bu kredi imkanından yararlanabilirsiniz. Halkbank faizsiz esnaf kredisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Faizsiz Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Daha önce ki yıllarda Halk bankasından kefalet kooperatifi destekleri ile verilen 30 bin TL. faizsiz esnaf kredisi için 500 TL. dosya masrafı alınmış idi. Bu yılda başvuru sahiplerinden istenmesi muhtemel olan evrakların şunlar olacağından bahsediliyor.

 1. İşletme sahibinin kimlik belgesi,
 2. Vergi levhası ve sicil gazetesi,
 3. Kefalet kooperatif üyelik evrakları

Esnaf kefalet kredisi hesaplama bağlantısından kefalet kooperatifinin verdiği kredileri hesaplayabilirsiniz.

Halkbank Faizsiz Kredi Başvurusu Nereye Yapılacak?

Başvuruların kefalet kooperatiflerine yapılacağı, kooperatif olmayan yerlerde ise başvurunun direk olarak bankaya yapılacağından bahsediliyor. Şartları taşıyan esnafımızın kooperatiflere üye olması gibi bir zorunluluk aranmıyor.

Faizsiz Krediden Kimler Yararlanır?

Halkbank tarafından esnaflarımıza sürekli olarak kredi imkanı sunulmaktadır. 2021 yılında da esnaf ve sanatkârlara özel kullandırılacak olan faiz kredinin karar 29 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazete‘de  yayımlanmıştır. Bu karar kapsamında; ESKKK üyesi olan esnaf ve sanatkarlarımız Halkbank’ a giderek kredi başvurularını yapabilirler. Faizsiz kredi imkanından yararlanmak için esnaflarımızın aşağıdaki sektörlerde faaliyet göstermesi gerekmektedir;

 1. Unutulmaya yüz tutmuş meslek dallarında faaliyet gösteriyor olmak 
 2. Ustalık belgesine sahip olunması gereken meslek dallarında faaliyet göstermek 
 3. Genç Girişimciler

Unutulmaya yüz tutmuş meslek dalları arasında bakır işletmeciliği, oyacılık, yemenicilik, el dokuma, çini ve çömlek yapımı, bastonculuk, semercilik, lüle ve oltu taşı, keçecilik, sedef kakma ve ahşap oyma gibi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sayılan meslek dalları olarak kabul edilmektedir. İşte faizsiz kredi bu esnafa verilecektir.

 • Ustalık belgesi olanların bu belgeye en az 3 yıldır sahip olması,
 • Mevcut işletmelerin en az 1 yıldır aralıksız olarak faaliyet gösteriyor olması
 • İşletmelerin Kosgeb dışında son 5 yıl içinde herhangi bir kurumdan hibe ya da faiz desteği almamış olması gerekmektedir.

Yukarıda saydığımız statüde yer almayan esnaflarımız 2021 yılında da yine Halkbank tarafından verilen kredilere başvuru yapabilirler. Ancak bu krediler faizli olmakla beraber faiz oranları aşağıdaki gibidir;

 • ꕤ Vadesi 1 yıla kadar olan kredilerin faiz oranları %4,5
 • ꕤ Vadesi 1 yıldan 5 yıla kadar olan kredilerin faiz oranları ise %4,5 olacaktır.

4 Ocak 2021 tarihi itibariyle Esnaf Kefalet kredi faizlerinin, yeni genelge ile yüzde 4,5’tan %8,5’a yükseltildiği bilgisi alınmıştır. Bu durumda Vadesi 1 ve 5 yıla kadar olan kredilerde yıllık faiz oranı %8,5 olarak güncellenecektir.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisini Her Yıl Veriyor

Halkbank tarafından esnafların desteklenmesi aslında bir kuruluş misyonudur. Herkes Halkbank’ ın esnaf bankası olarak tabir edildiğini bilir. Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlarımız çeşitli kampanyalar ile desteklenmiş ve 2021 yılında da desteklenmeye devam edileceği tahmin edilmektedir. 2002 yılında banka tarafından verilen desteklerin toplam tutarları 154 milyon TL idi. Geçtiğimiz yıl bu destekleme oranı 202 kat arttı ve esnaf ve sanatkarlarımıza banka tarafından yıllar içinde toplamda 31,1 milyar TL destek verildi.

Bankadan kredi alan esnaf sayısı 504 bine yükseldi. Esnaf kefalet kredilerinin faiz oranlarında da ciddi manada gerileme yaşandı. Şu an için TESKOMB kanalıyla sağlanan kredilerin 1 yıla kadar vadeli olanlarının faiz oranları yüzde 4 olurken, 1 yılı aşkın vadede olanların ise yüzde 5 olarak belirlenmiştir. 2021 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından faiz desteğinin devam edeceği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.  Halkbank faizsiz esnaf kredisi Resmi Gazete’de Yayınlandı! Daha evvel kredi kullanmış ve ödenmemiş borcunuz varsa faizsiz kredilere başvuru yapamıyorsunuz. Diğer sektörlerde faaliyet gösteren esnafımıza her yıl faizsiz krediler verilmektedir. Esnaflara kullandırılacak olan kredi tutarı geçtiğimiz 30 bin TL olmakta olup 2021 yılında bankadan kredi almak isteyen esnaf ve küçük işletme sahipleri Halkbank’ a giderek kredi başvurularını yapabilirler. Esnaflarımızın işletme ve yatırım dönemlerine ait olan finansman ihtiyaçlarının karşılanması adına bu krediler 2021 yılında da faizsiz olarak sağlanacaktır. Saydığımız sektörler dışında faaliyet göstermekte olan esnafımız ise yine bağlı bulundukları kooperatifler kanalı ile düşük faizli esnaf kredilerine başvuru yapabilirler. Kooperatif üyesi olmayan esnafımız ise Halkbank’ a giderek bireysel müşteri danışmanlarından detaylı bilgi alabilirler.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu