Esnaf İşyeri Destekleri

Halkbank’tan Kadın Kooperatiflerine Özel Destek Paketi Müjdesi Temmuz 2021

Kadın kooperatiflerine destek vereceğini açıklayan Halkbank Genel Müdür Osman Arslan, paket hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan’ın yaptığı açıklamaya göre yapılacak olan bu destek 6 ay geri ödemesiz, 60 ay vade seçeneği ve maksimum 500.000 TL’ye kadar kullandırılacak. Kadınlara özel 60 ay vadeli bu yeni destek paketi hakkında tüm detaylar haberimizde..

Halkbank 6 Ay Ödemesiz Destek Vereceğini Duyurdu!

Gaziantep’te yapılan Halkbank Üreten Kadınlar Toplantısı’nda Genel Müdür Osman Arslan öncelikle Türkiye’nin eğitim, ticaret ve sanayide önce gelen şehirlerinden biri olan Gaziantep’te olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Gaziantep’in Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgeleri arasında köprü görevi görmesi ve sanayide gelişmişlik açısından önemli olduğunu söyleyen Arslan;

“Halkbank olarak özellikle bu yıl, kadınlarımızı ekonomik hayatımıza daha etkin şekilde dahil etmek için yoğun bir çaba içine girdiğimizi paylaşmak isteriz. Toplumumuzun yarısı kadınlardan oluşmaktadır, ancak kadınlarımızın iş gücüne katılımı henüz arzu ettiğimiz seviyelerde değildir. Bu muazzam gücün, ekonomik sistemimize dahil olduğunda, ülke kalkınmasına büyük bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

diyerek kadınların ekonomik anlamdaki gücünün artaması gerektiğine vurgu yaptı.

Halkbank tarafından, Türk bankacılık sisteminde ilk defa kadın kooperatiflerine özel olarak bir paket kurguladıklarından da bahsedildi. Bu paket içeriğinde;

  • Kadın kooperatifleri için makine, ekipman, ticari araç alımları yapılarak istihdamın desteklenmesi planlanıyor.
  • Bu paket içeriğinde destekler 60 ay vadeli olarak verilecek.
  • Ayrıca, 6 ay anapara ödemesiz olarak verilmesi planlanan bu finansman fırsatının 500.000 liraya kadar olması sağlanacak.

Halkbank Kadın Girişimci Destek Paketi

Genel Müdür Arslan, kadın girişimcilerin desteklenmesi ve cesaretlendirilmesi için işini kurmuş olan veya ilk defa kendi işini kurmak isteyen kadınlara yönelik olarak ‘Kadın Girişimci Destek Paketi’ oluşturduklarını ve çalışmalara devam ettiklerini vurguladı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde de vurgulanan bu destek paketine yoğun ilgi olduğunu ve isabetli bir iş yaptıklarının ortaya konulduğunu söyledi. Yapılan açıklamada detayları da belirten Osman Arslan, 3 aylık süre içinde şimdiye kadar toplamda 29.000’i aşkın kadın girişimcinin Kadın Girişimci Destek Paketinden yararlandığını da sözlerine ekledi. Yaptığı açıklama ise şöyle:

“Yaklaşık 3 ay içinde 29 binin üzerinde kadın girişimcimiz Kadın Girişimci Destek Paketlerimizden faydalanmış ve yaklaşık 3 milyar TL’ye ulaşan kredi hacmi gerçekleşmiştir. Kadın girişimcilerimize kullandırdığımız kredinin müşteri deneyimine yönelik yaptığımız araştırmada; sağladığımız bu desteğin pandemi sürecinde meydan gelen ciro eksikliği etkisini azaltma, işletmenin kira ve diğer borçlarını ödeme, üretim kapasitesini artırma, yeni cihaz ekipman yatırımı ve ürün geliştirme yönünden girişimcilerimize önemli derecede katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.

Çalışmamıza katılanlar bu desteğin salgının olumsuzluklarını azaltmada son derece etkili olduğunu, kredinin kendilerine önemli moral ve motivasyon sağladığını ifade etmiştir. Kadın girişimcilerimiz ayrıca, kredinin pozitif etkisinin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini öngördüklerini paylaşmıştır. Tüm bu veriler bize de moral sağlamış ve kadın girişimcilerimizi destekleyerek doğru yolda ilerlediğimizi kanıtlamıştır.”

Kadın Kooperatiflerine Halkbank’tan Destek (500.000 TL)

Kamu bankalarından olan Halkbank’ın pozitif ayrımcılık ile kadınlara sağladığı en uygun ve en uzun vadede finansman olanaklarını daha çok çeşitlendirmek ve daha da ileriye taşıma amacında olduğu kaydedildi.

Yeni bir ürün paketi ile müjdesine devam eden Osman Arslan tarafından açıklanan haberde, kadın girişimcilerden sonra sırada kadın kooperatifleri var. Halkbank Kadın Kooperatifleri Destek paketi böylelikle Gaziantep’ten tüm Türkiye’ye duyurulmuş oldu.

Halkbank Kadın Kooperatifleri Destek Paketi Başvuru Şartları

Türkiye’de bankacılık sektöründe ilk kez kadın kooperatifleri için özel olarak kurgulanmış destek ile, finansman olanaklarına erişimde zorluk yaşayan kadın kooperatiflerinin önü açılmış olacaktır. Bu destek paketi sayesinde;

  • Halkbank’ın hedefinde en az %50’i kadınlardan oluşan ve hisse paylarının %50’i kadın ortak olan kooperatifler var.
  • Verilecek destek için şartlardan biri de Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı’nın kadın olması.
  • Paket içeriğinde, ekipman, makine, ticari araç alarak istihdamın desteklenmesi amaçlanıyor.
  • 6 ay anapara ödemesi olmadan, 60 ay vadeli 500.000 TL kullanılabilecek.

Gaziantep’te yapılan bu etkinlikte Güneydoğu Anadolu’dan 9 ilden seçilen ve Kadın Girişimci Kredisi almış, onaylanmış olan 9 kadın girişimciye, üretimlerini desteklemek amacıyla sembolik olarak kredilerinin verileceği açıklandı.

Arslan, bu etkinlikte Güneydoğu Anadolu’daki 9 ilden seçilen ve Kadın Girişimci kredisi onaylanan 9 girişimciye, üretkenliklerini desteklemek adına kredilerini sembolik olarak takdim edeceklerini söyledi.

Ayrıca, KOSGEB’den kadınlara 60.000 TL hibe hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu