Dijital Pazarlama

Hedef Kitle Analizi için 3 Ücretsiz Faydalı Araç

Ürün ve hizmetleriniz ile ilgilenebilecek kullanıcılara ulaşarak, dönüşüm oranlarınızı artırmak istiyorsanız; sosyal medya ve arama motoru reklamları ile yeniden pazarlama stratejilerine yatırım yapmanız doğru bir yaklaşım. Fakat hedef kitlenizi yeterince tanımıyorsanız, bu kanallardan beklediğiniz başarıyı elde edemeyebilirsiniz.

Hedef kitlenizi belirlemek, analiz etmek ve dijital reklam planlamalarınızı bu doğrultuda gerçekleştirmek için aşağıdaki 3 araçtan faydalanabilirsiniz.

Google Analytics

Güncel verilere göre yayında olan 10 milyonun üzerinde web sitesi Google Analytics kullanıyor. Eğer web siteniz için Google Analytics izleme özelliğini henüz kurmadıysanız bir an önce kurmanızı tavsiye ederiz. Google Analytics ile hedef pazarınız hakkında önemli insight’lar elde edebilirsiniz. Hedef kitle analizi için ise özellikle Demografi (Demographics) ve İlgi Alanı (Interests) bölümlerine odaklanmanız doğru olacaktır. Böylece web sitenize uğrayan ziyaretçilerin kim olduğunu, sitenizde ne aradığını ve ortak paydalarını keşfedebilirsiniz.

Facebook Audience Manager

Her gün bir milyardan fazla kullanıcının giriş yaptığı Facebook, hedef kitle ve tüketici davranışları analizi için önemli bir kaynak. Kullanıcıların demografilerinden ilgi alanlarına, neleri beğendiklerinden neleri satın aldıklarına kadar birçok veri Facebook aracılığı ile elde edilebiliyor.

Facebook’taki şirket/marka sayfanız üzerinden Audience Insights aracına ulaşabilir ve hedef kitle analizi için işinize yarayacak veriler elde edebilirsiniz. Analiz edebileceğiniz gruplar ise şunlar:

  • Facebook’taki herkes: Pazarın tamamını anlamak ve incelemek için tüm kullanıcıları inceleyebilirsiniz.
  • Sayfanızı beğenenler: Ürün ve hizmetleriniz ile ilgilenen kullanıcılar özelinde araştırma yapabilirsiniz.
  • Özel listeler: İletişime geçtiğiniz, bir form doldurmuş, kayıt olmuş, ürün/hizmet satın almış ya da benzer bir işlem gerçekleştirmiş kullanıcılar özelinde hedef kitlenizi analiz edebilirsiniz. Facebook’a ayrıca e-mail listeleri yükleyerek sizinle iletişimde olan müşterilerinize de ulaşabilirsiniz.

Analiz için bir kitle seçtikten sonra Facebook, kullanıcılar ile ilgili işinize yarayacak birçok bilgiyi sizinle paylaşacaktır. Böylece kullanıcıların meslek gruplarını, eğitim seviyelerini, yaşam tarzlarını, yaşadıkları lokasyonu, satın alma davranışlarını inceleyerek hedef kitle analizi yapabilirsiniz.

Twitter Audience Insights

Twitter Ads üzerinden ulaşabileceğiniz Audience Insights ile kullanıcıların davranışları, ilgi alanları, demografik özellikleri, meslekleri ve siyasi görüşleri ile ilgili bilgileri inceleyebilirsiniz.

Takipçilerinizi analiz ederek en uygun kampanyaları oluşturmak henüz müşteriniz olmayan tüketicilere ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca Facebook’ta olduğu gibi e-mail listeleri ekleyerek sizinle daha önce iletişime geçmiş kullanıcıları da inceleyebilirsiniz.

Özet olarak;

Dijital pazarlama çalışmaları ile işinizi geliştirmek ve satışlarınızı artırmak için doğru hedef kitle analizi oldukça önemli. Hedef kitlenizi belirleyerek ayrıca satış, pazarlama, müşteri ilişkileri, ürün yönetimi gibi diğer çalışmalarınızı da düzenleyebilir ve etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu