Maddi Yardım

İBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Temmuz 2021

İstanbul Büyükşehir Belediyesi beyaz masa sosyal yardım kartı desteği başlattı. İhtiyaç sahibi vatandaşların barınma, beslenme, giyinme gibi oluşan temel ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile sosyal yardım kart hizmeti verilmektedir. İBB sosyal yardım kartı, başvuru formu, market yardım kartı, bakiye sorgulama, limiti ne kadar, kimlere verilir, nasıl teslim alınır, nerelerde geçerlidir, limiti ne kadardır, kullanıma ne zaman açılır? Tüm bilgileri araştırdık.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartı başvuruları telefon ile başvuru ve bireysel başvuru olarak 2 şekilde yapılmaktadır. Bu yöntemler ile başvurular şu şekilde yapılmaktadır;

 • Bireysel Başvuru: Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı Kadın koordinasyon merkezine başvuru yapabilirsiniz. Bir diğer seçenek ile muhtarlıklar, Sivil toplum kuruluşlarına ve inceleme merkezlerine şahsi olarak kart talebinizi ifade ederek başvuru yapabilirsiniz.
 • Telefon ile başvuru: 0212 444 00 93 numarasını çevirerek İBB Başkanlığına müracaatta bulunabilirsiniz.
 • Dilerseniz ALO 153 beyaz masa hattını da arayarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yardımlar market yardımı olarak yapılmaktadır. Market bilgileri için yazımızın devamını inceleyiniz.

İBB’ den Kimlere Sosyal Kart Yardımı Verilir?

Sosyal yardım kart yardımı maddi yetersizlikler yaşayan kişilere verilir. Almaya uygun kişiler ise;

 • İşsiz olan T.C vatandaşları,
 • Sigortalı olarak çalışmasına ve geliri olmasına karşın kalabalık aile nüfusu sebebi ile maddi yetersizlik yaşayan kişiler,
 • Sağlık sorunu sebebi ile yardıma muhtaç olan ve çalışamayan kişiler,
 • Yardıma ihtiyacı olan asker aileleri,
 • Eşini kaybetmiş ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kadınlara sosyal yardım kartı verilmektedir.
 • Kişinin İstanbul’da ikamet ettiğine dair ikametgah belgesi gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişinin herhangi bir sosyal güvencesi olmadığına dair fakirlik belgesi talep edilmektedir.
 • Kişinin maaş ödemesinin olmaması ve herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir.
 • Fakirlik belgesi muhtarlıklardan talep edilebilir.
 • Eşi vefat etmiş kadınların eşin ölüm belgesini beyan etmesi gerekmektedir.
 • Sağlık sorunları nedeniyle iş gücü kaybı olan ve çalışamayan vatandaşların durumu beyan ettikleri bir sağlık raporu göstermesi gerekmektedir.
 • Kişi eğer çalışıyorsa ve maaş alıyorsa, aldıkları ödemelerin yetmediğine dair aile fert sayısını da ibraz etmesi gerekmektedir.

Kimler İBB Beyaz Masa Sosyal Kart Yardımı Alamaz?

Sosyal kart yardımı almaya uygun olmayan kişiler ise şöyle belirtilir;

 • Başvuru yapacak olan kişinin evi, arabası olan,
 • Üzerine taşınır ya da taşınmaz herhangi bir mal varlığı olan,
 • Sigortası olan,
 • Geliri olan kişiler sosyal yardım kartı başvurusu yapamazlar.

Başvuruların sonuçlanması 6 ay sürmektedir.

Sosyal Yardım Kartını Nasıl Teslim Alabilirsiniz?
Sosyal Kart Kullanıma Açıldı mı? (Ne Zaman Açılacak)

Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Geçerlidir?

Kartınızı kullanabilmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile mağazalar arasında anlaşma yapmış olması gerekir. Bu durumdan dolayı bu kartları her mağazada kullanamazsınız. Belediyenin anlaşmalı olduğu market ve mağazalar;

Bu yerlerde kartınız sayesinde limitli olarak pos cihazı var ise alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye ve Limiti Ne Kadardır?

İBB yardım kartı limiti ilk yükleme esnasında 200 TL devam eden aylarda ise her ay 50 TL, 100 TL, 125 TL ve 150 TL olarak yüklenir. Kart limiti kişiden kişiye farklılık gösterir. Düşük, orta, üst düzey limitler olarak 3 kategoride ayrılır. Limit belirlemek amacı ile belediye görevlileri araştırma yapmaktadır. Araştırma sonucunda mağduriyet durumuna göre belirlenen 3 kategoriden faydalanarak ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Evde bakmak ile mükellef olduğunuz kişi var ise ve birden fazla ise kişi başına düşen gelir durumu nasılsa kart limiti de bu durumlara göre değişecektir. Başvurular sürekli olarak alınır ve ihtiyaç sahibi olan ailelere uygun olarak verilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

2021 yılında belediye ve çeşitli kurumlar tarafından yapılan yardım kartı kampanyaları yapılmaktadır. Bunlardan biride İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sosyal yardım kart kampanyasıdır. Bu kampanyaya başvurmak için dilerseniz İBB beyaz masa giderek Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvuru yapabilir ve detayları öğrenebilirsiniz. Maddi anlamda yetersizlik yaşayan ailelerin muhtaçlık durumu tespiti yapıldıktan sonra vatandaşlar belirlenerek verilmektedir.

Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Geçerlidir?
Sosyal Yardım Kartına Nereden Başvurulur?

Sosyal Yardım Kartını Nasıl Teslim Alabilirsiniz?

Belediye görevlileri tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ihtiyacınız olduğu tespit edilir ise kartınız adresinize ve tarafınıza teslim edilecektir. Bu kartın 3 iş günü teslim süresi vardır. Teslim süresi kart başvurunuzun onayından sonra sizlere tespit edilmek postaya verilir. Verilen adreste olmadığınız durumlarda kartınız orada bulanan kişiye veya bir yakınınıza teslim edilecektir. e-Devlet sistemi üzerinden talebinizi sorgulayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartına Nereden Başvurulur?

İBB’ nin başlatmış olduğu kart kampanyasına aşağıda vermiş olduğumuz kurumlardan başvurabilirsiniz.

 • Büyükşehir Belediyesine giderek şahsen başvuru yapabilirsiniz.
 • Muhtarlığınıza giderek başvuru sağlayabilirsiniz.
 • İşkur üzerinden bu kampanyaya başvuru yapabilirsiniz.
 • Sosyal yardımlaşma derneklerinden başvuru yapabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Kart Kullanıma Açıldı mı? (Ne Zaman Açılacak)

Kart yardımları Aralık ayı itibari ile başvurusu alınarak denetim sürecinde kapatıldığını söylemiştik. Denetimlerin tamamlanması 2 buçuk aylık bir süreyi aldı. Bu sürede kartlar alışverişe kapalı durumdaydı. Yetkililer denetim sonrasında verdiğiniz cep telefon numaranız ile tarafınıza bir mesaj iletmektedir. Numaranızı değiştirdiğiniz durumda ise bildirimleri ve mesajları alamayacaksınız. Numaranızı değiştirmiş iseniz ya da yanlış bir numara verdiyseniz ilgili birime giderek numara kosgebkredisi.com güncellemesi yapmanız gerekir. 15-20 Mart tarihlerinde kartlar kullanıma açılmıştır. Kartınızı kullanamadığınız 2 buçuk aylık süreç ücreti ise kartınıza yatırılacaktır. Sizlerde alışveriş yapmaya devam edeceksiniz. Ayrıca kartınızın aktif olması ve alışveriş yapabilmek için 24 saatlik süreyi doldurmanız gerekmektedir. Bu sayede maddi durumu yetersiz olan vatandaşların ihtiyaçları giderilmiş olacaktır.

Belediye Sosyal Yardım Kart Başvuru Evrakları

Yardım kartı başvuru evrakları belediyelerin ilgili birimlerine elden verilir. İstenen belgelerde ki tüm bilgilerin doğru olarak yazılmış olması ve beyan edilmesi gerekmektedir.

 Kimlere İBB Sosyal Kart Yardımı Verilir?
Sosyal Yardım Kartını Nasıl Teslim Alabilirsiniz?

İBB tarafından talep edilen belgeler ise; 

 • Başvuru sahibinin İstanbul ili sınırlarında ikamet ediyor olması gerektiğinden İstanbul’ daki yaşadığına dair ikametgah belgesi,
 • Başvuru sahibinin düzenli bir geliri olmadığını ve herhangi bir sosyal güvencesi olmadığına dair fakirlik belgesi,
 • Sosyal güvencesi olmaması ve düzenli bir gelire sahip olmadığına dair alınması gereken Fakirlik belgesi muhtarlıklardan alınmaktadır.
 • Eşi ölmüş olan kadınların eşinin ölüm belgesi,
 • İş gücü kaybı olan ve çalışamayan kişilerden çalışamadıklarına dair beyan ettikleri doktorda alınacak sağlık raporu,
 • Başvuru sahibi herhangi bir yerde  çalışıyorsa ve maaş alıyorsa, aldığı maaşının geçinmeye yetmediğini ve evde yaşayan bireylerin sayısını da ibraz etmesi gerekmektedir.

İBB İş Başvurusu ve Tüm Personel İlanları için tıklayınız.

İBB Kart Kullanım Alanı Eşya Yardımı ile Genişliyor!

İBB beyaz masa Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği proje bundan sonraki kullanılmalarda ihtiyaç sahibi olan ailelere eşya yardımı içinde kullanılacak. Sosyal yardımlardan faydalanacak olan kişiler yapılan eşya katkıların tedariklerini daha şeffaf bir şekilde karşılanabilmesi için İBB İstanbul Sosyal Kart’a yüklenecek eşya alım haklarının tüm firmaların katılımı ile sağlanabilir olması için bir ilan yayınlanmıştır. Geçerli olacak olan 1 yıllık sözleşme ile 30 Eylül 2021 tarihine kadar geçerli olacak sözleşmede İstanbul dahilinde yaygın bir şekilde hizmet veren mağazalarında alışveriş yaptırmayı kabul edin maddesi ile teşvik etmektedir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu