İhtiyaç Kredisi

İcralık Olanlar Kredi Çekebilir mi? (ÇEKEBİLİR) Haziran 2021

İcralık olanlar kredi çekebilir mi sorusunun yanıtını bekleyen binlerce vatandaş var. Avukatlık ve icralık olanlara kredi verilir mi, hangi bankalar kredi veriyor? detaylar içeriğimizde..

İcralık ve Avukatlık Olanlara Kredi Verilir mi?

Borcu yasal takibe düşerek icralık yada avukata yasal takipte olan tüketiciler, bu durumdan kurtulabilmek için finansman kuruluşlarına başvuru yapabilirler. Yasal yada yasa dışı kredi veren kurumlar olmaktadır. Kara listede adı geçen, sicili bozuk ve kötü sicile sahip olan tüketiciler kredi alamıyorlar. Almak zorunda kaldıklarında, senetle, yüksek komisyonlar ve faiz oranları ile karşı karşıya kalmaktadır.

Banka yetkililerine durumu izah etmeleri gerekmektedir. Bu durumlarından yararlanmak istiyorsanız, banka ile görüşmeden kendi çalıştıkları banka ile görüşmelisiniz. Bankaya borç yapılandırma talebini iletmeleri daha akıllıca olacaktır.

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar (KESİN SONUÇ) hakkında bilgi edinin!

İcralık Olan Kişiler Kredi Alabilir mi?

Kredi kartının borcunu ödemeyen kişiler bankalar tarafından ilk olarak uyarı alırlar.

 • Bu uyarılara rağmen borçlarını ödemeyen kişilere yasal takip süreci başlatılmaktadır.
 • Borç sahibi yada kefilin yasal takip işleminde borcun tahsili için avukata başvuru yapılır ve artık borçlunun ödemeleri ile avukat ilgilenmektedir.
 • İcra takibine düşerseniz ve borcunuzu ödemezseniz takip işlemleri başlar.
 • İcralık olan kişilerin bu durumları bankalar tarafından açıkça görülmektedir.
 • Kredilerinden dolayı icralık ve avukatlık olanlara bankalar kredi vermezler.
 • Borcundan dolayı bankanın yasal takibine düşen ve icralık olan kişilerin yapması gereken, ilk işlem mutlaka mevcut borçlarının bulunduğu bankalara müracaat etmesidir.
 • Borcunuzun yapılandırması için borç yapılandırma talebinde bulunmalısınız.
 • Borcunuzu belirlenen vadelerde günü gününe ödeme yaparak borcunuzu kapatmalısınız.
 • Bankaya olan kredi ve kredi kartı borcunuzu bankanın belirlediği vadeler ile taksitlendirerek düzenli ödeme ile borcunuzdan kurtulabilirsiniz.
 • İcralık olanlar, borçlarını ödeyerek dosyayı kapatabilir ve kara listeden çıkarak başvuru yapabilir ve olumlu dönüş alabilirler.

Kredi Notuna Bakmayan Bankalar ile görüşürseniz, puanınız düşük olsa da, kredi çekebilirsiniz.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

İlk olarak icra takibine düşmüş olan, avukatlık olan durumlarda kredi veren bankalar var mıdır? Diye soracak olursanız, aşağıdaki bankaların avukatlık olan banka müşterilerine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu bankalar güncel bildiğimiz bankalar değildir. BDDK tarafından lisanslı ve resmi olan bu bankaları sıraladık. Kredi sicili bozuk olanların başvurduğu başlıca bankaları listede inceleyebilirsiniz.

Bu bankaların internet sitesinden başvuru sağlayabilirsiniz.

İcra Borcunu Kapatmak İsteyen Vatandaşlarımız Ne Yapmalı?

Bu yıl çok sayıda banka müşterisi korona salgını nedeniyle yaşamış olduğu ekonomik sıkıntılardan dolayı maddi açıdan oldukça sıkıntıya düşmüş, kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyemez duruma gelmişlerdir. Bir çok vatandaşımız için erteleme müjdesi geldi. Ancak, icra takibi başlatılan ve kredi hesaplarına ve aynı zamanda kredi işlemlerine bloke konulan vatandaşlar da bulunmaktadır.

 • Bu durumda, hakkında icra takibi başlatılan şahıslar hiç bir banka üzerinden kredi çekemeyecek başvuru işlemleri olumsuz olarak taraflarına bildirilecektir. Maaş haczi olan müşterilerin de kredi notu düşük olacağından yasal takip olduğu sürece olumlu bir dönüş alamayacaktır.
 • Tüm bu durumlar göz önüne alınmış olduğunda mağdur vatandaşları daha çok mağdur etmemek adına kredi imkanları vermektedir.
 • Mevcut borcunuzun olduğu bankalardan borçlarını yapılandırmak istediğiniz söyleyerek, belirlenen borçların taksit miktarını aylık ödeyebileceğin gibi belirleyip kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Tüm bu işlemlerin yanı sıra bankalara olan borçlarınızı kapatmak adına kefil yada gösterebileceğiniz gayrimenkül veya maaş ipoteği ile karşılığında alacağınız kredi ile borcunuzu kapatabilirsiniz.

İcralık ve Avukatlık Olanlara Tavsiyeler!

Bankaların kredi imkanlarından yararlanmış olduğunuzda veya kredi kartı imkanlarını değerlendirmiş olduğunuzda düzenli olarak borç ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Eğer taksit miktarı size yüksek geliyor ise o ay ödeyebileceğiniz asgari miktarı mutlaka yatırmalısınız. Bankalar borçlarınızın asgari oranını ödemiş olduğunuzda borcunuza karşılık belirli bir oranda faiz eklemesi yapacaktır. Ayrıca bunların yanı sıra borcunuzu kapatmak için aşağıdaki maddelere dikkat ediniz.

 • Tefecilerden uzak durmalısınız.
 • Sosyal yardımlaşma vakıflarına başvuruda bulunarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.
 • Özel finans kuruluşlarına gitmeyi tercih ederek borçlarınızı kapatmayı deneyebilirsiniz.
 • Eş, dost ve akrabalarınıza giderek destek isteyebilirsiniz.
 • Bankaların yapılandırma işlemlerine başvuruda bulunmalısınız.
 • Başka bir banka üzerinden kredi çekmeyi denemelisiniz.
 • Borç kapatma, Borç transfer kredilerinden faydalanabilirsiniz. ( ING  E- Kredi, Cepteteb, Nkolay, Akbank gibi)
 • Alacaklı avukatı ile görüşerek uygun ödeme taksitleri ile icra dosyasını kapatmak için anlaşabilirsiniz.
 • Maaş haczi geldiyse sigortalı çalışan olarak, maaşınızın 4’te 1’i kesilerek icra dosyasına aktarılacaktır. Bu sayede düzenli kesintiler ile borcunuz kapanır.

Kara listeye borç veren danışmanlık firmalarına müracaat edebilirsiniz.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddelerin dışında diğer alternatif yolları değerlendirebilirsiniz. Acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yolları araştırabilir ve başvurabilirsiniz.

Bankadan İcra Geldi! Ne Yapmalıyım? diyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası İcralık Olanlara Kredi 2021 Başvurusu

Ziraat Bankası da diğer tüm bankalar gibi icraya düşmüş, takipte olan borçlarınız varsa kredi başvurularına olumsuz yanıt vermektedir. Ancak borcunuzu kapattıysanız, avukata veya icra dairesine borcunuzu ödediğinize dair ve dosya kapama yazısı sayesinde kredi alma imkanınız vardır. Ayrıca bankanın dikkate aldığı bir başka durum müşterinin sabit gelirinin bulunmasıdır. Çünkü, ödeme planı oluşturulduğunda borçlarınızı zamanında ödemeniz gerekmektedir. Banka siciliniz için önemlidir. Sigortalı olarak ortalama 6 aylık çalışan olmanız istenmektedir.

T.C. kimlik bilgileriniz ile en yakın banka şubelerine uğrayarak gelir belgeniz ve banka istediği takdirde diğer evraklarınız ile başvuruda bulunabilirsiniz. Takipte olan borçlarınız kalktığında, borcunuz kalmadığında ve aylık gelirinizi belirttiğinizde kredi başvurunuz olumlu olarak değerlendirilebilir. Bankalar için kredi sicil notu önemli olduğundan taksitlerinizi zamanında ödemeniz gerekmektedir. 444 00 00 ve 0850 220 00 00 numaralarından 7 gün 24 saat müşteri hizmetlerine ulaşabilir, bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası gibi Yapı Kredi, TEB, Vakıfbank, Halkbank gibi özel ve kamu bankaları da sizlerden aynı şartları sağlamanızı isteyecektir. Avukatlık olanlara kredi veren banka bulunmamaktadır. Henüz icralık olmamış ancak takipte olan borçlarınız için kredi aldığınız bankaya başvurabilir, yeniden yapılandırma isteyebilirsiniz. Bu sayede size en uygun taksitlerle daha rahat ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca borç transferi imkanı veren bankalara giderek diğer banka şubelerinde olan borçlarınızı tek bir yerde toplama şansınız da bulunmaktadır.

Senet Karşılığında Telefon Satan Firmaları araştırdık.

PTT İcralık Emekliye Kredi Var mı?

Emekli maaşınızı PTT aracılığı ile alıyorsanız kefilsiz ve şartsız kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak, kamu ve özel bankalar gibi PTT’de kredi verirken sicil durumuna ve kredi notunuzun yüksekliğine bakmaktadır. Bu sebeple yasal takibe düşmüş bir borcunuz varsa, icra dosyalarınızı kapatmanız ve yasal takiplerinizi kaldırmanız gerekmektedir. Borcu yoktur yazısı alındıktan sonra PTT şubelerine giderek finansman ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

SMS ile emekli kredisinden yararlanmak için;

Tüm ihtiyaçlarınız için belirlenen limitler dahilinde PTT Aktifbank aracılığı ile kefilsiz kredi fırsatına devam ediyor. Şubelere gitmeden de telefonunuzun mesaj bölümüne girerek, aralarında birer boşluk bırakarak EMEKLİ ve T.C. kimlik numaranızı 3050 numarasına SMS gönderin. Limitinizi 80.000 liraya kadar kullanabilirsiniz. Başvurunuz olumlu olduğu takdirde, uygun faiz oranları ile sicili temiz olanlar için olumlu dönüş alınmaktadır. Ayrıca PTT İçi birleştirme kredisi alarak, PTT aracılığı ile aldığınız diğer kredi borçlarınızı tek bir yerde toplayarak yeni ödeme planları oluşturabilir, maaş ipotekli kredi için şubelerden bilgi alabilirsiniz.

İcralik Emekliye Burgan Bank’tan Kredi

Daha önce yasal takibe düşmüş borçları olan emeklilere kredi fırsatı sunan bir banka olan Burganbank şartları sağlayanlara özel nakit desteği sağlıyor. Ancak bu bankaya başvuru yaparken aşağıdaki şartları göz önüne almanız önemlidir.

 • Öncelikle kredi çekebilmek için mevcut emekli maaşınızı Burganbank’a taşımanız gerekmektedir.
 • Bununla birlikte icraya düşen borçlarınızın ödenmesi ve dosyanın kapatılmış olması da bir diğer şarttır. İcra dosyasını avukat ile anlaşarak veya icra müdürlüklerine ödeme yaparak kapatabilirsiniz.
 • İcradan yeni çıkmış olmanız sicil durumunuz açısından da önemlidir.
 • Emekli maaşınızın üzerinde herhangi bir haciz veya ipotek gibi engelin olmaması da diğer şartlarındandır.
 • Sizin adınıza kayıtlı gayrimenkul varsa ipotek ettirerek de yüksek limitli kredi başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ekspertiz değerine göre kullanacağınız limit belirlenecektir.

İcralık Olanlara Sicil Affı (Risk Merkezi Kayıtları Temizleniyor)

TBB (Türkiye Bankalar Birliği) tarafından yapılan açıklamaya göre, var olan tüm borçlarını 31.12.2021 tarihine kadar ödeyen vatandaşların Risk Merkezi’ndeki olumsuz kayıtları temizlenecek. Bu sayede sicili olumlu olanlar kredi başvuruları için olumlu dönüş alabilecekler. Kredi sicili temizlenecek olanlar;

 • Gerçek ve tüzel kişi tacirlerin ticari kredi borçları,
 • Tüzel kişiler veya gerçek kişilerin bireysel kredi borçları,
 • Karşılıksız çek ve protestolu senedi olan borçluları kapsamaktadır.

Ödemeler için yapılandırma başvuruları borcunuz hangi bankadaysa veya finans kuruluşundaysa ona yapılmaktadır. Borçların vadesi 20 Mayıs 2021 tarihinden önce olmalı ve bu tarihte ödenmemiş olmalıdır. Borç tamamlandığında birkaç gün içerisinde ticari ve bireysel ekranlara düşecektir. Bu banka veya finans kurumlarına başvurarak borcu yoktur yazısı alırsınız. Türkiye Bankalar Birliği Risk Raporu belgelenmektedir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu