Maddi Yardım

İhtiyaç Sahibi Ailelere Gıda Desteği (Yeni Destekler) 30 Haziran 2021

Geçtiğimiz ramazan ayında son gıda zamları ile birlikte temel ihtiyaç ürünlerinde fiyatlar ciddi oranda artınca vatandaşlar bu ayını nasıl geçireceklerini kara kara düşünür oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan gelen açıklama ile ihtiyaç sahibi binlerce vatandaşa rahat bir nefes aldıracak ve ramazan ayında düşük gelirli ailelere gıda takviyesi yapılacağını bildirildi. Ramazan öncesi ihtiyaç sahiplerine gıda desteği verilecek. Bu desteğe sadece T.C. kimlikleriniz ile başvuru yapabilirsiniz! Ramazan desteği dışında devletin, belediyelerin, kaymakamlıkların ve kurumların yaptığı gıda yardımları hakkında bilgi alabilir ve başvuru yapabilirsiniz. İçeriğimizde 2021 gıda yardımları ve parası hakkında, başvuruları nereden olacak, gıda yardımı ne zaman yapılacak, kimler alabilir, ne zaman dağıtılacak, gıda yardım parası ne kadar, Belediye erzak yardımı ve gıda yardımları ile ilgili merak ettiğiniz tüm her şeyi sizler için araştırdık. Bilgi alabilir ve Ramazan haricinde gıda yardımları ve destekler hakkında bilgi sahibi olarak başvuru yapabilirsiniz.

Kimler Gıda Yardımı Alabilir?

 • Yardıma muhtaç olan kişiler
 • Öğrenciler
 • Kimsesiz olan kişiler
 • Dul/yetim olan kişiler
 • Hayır kurumları
 • Çalışmayan, işsiz olan geliri asgari ücretin altında olan kişiler
 • Yaşlılar ve bakıma muhtaç olan vatandaşlar

Bu kişiler devlet tarafından tespit edilerek erzak yardımlarından yararlanabilirler.

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Gıda yardımı başvurularında bulunmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar ilk olarak yardımlardan yararlanmak için gelirinin asgari ücretin altında olması gerekmektedir. Ailenin belirli bir alt gelire sahip olması, gıda yardımından faydalanmasını sağlayacaktır. Bununla beraber Belediyelerden mutlaka onaylı belgesi olması gerekir. Belediyelerden onaylı belge almış olan ailelere ise ekipler gelir ve inceleme yaparlar. İnceleme sonrasında onay verilir ise ihtiyacı olan aileye Belediyeler tarafından gıda yardımı yapılır.

Belediyeler dışında birçok kurum tarafından gıda ve maddi yardımlara ihtiyaç olan ailelere yardımlar yapılmaya devam ediliyor. Vakıflar, kurumlar ve derneklerde gıda erzak yardımları yapmaktadır. Erzak yardımlarından faydalanmak istiyorsanız gerekli kurumlara başvurularınızı yapabilir yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Gıda yardımlarına başvurmak için sizden bazı belgeler istenmektedir. Başvuracak kişiden istenen belgeler ise şu şekilde sıralanır;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İşsizlik sigortasının olması
 • Muhtarlık tarafından alınacak fakirlik/muhtaçlık belgesi
 • Gıda yardımından faydalanmak için kurum tarafından istenen dilekçe örneği

Bu evrakları tamamlayarak gıda ve erzak yardımlarına başvuru yapabilirsiniz. Gıda yardımı başvurusu sorgulama işlemi için ise e-Devlet sistemi üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sorgulaması da yapabilir ve başvuru sonuçlarınızı görebilirsiniz.

Erzak Yardımı Almak için Nereye Başvurulur?

Erzak yardımlarından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar öncelikle T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüklerine, Belediyeler, Kaymakamlıklara, Dernek ve Vakıflara başvuru yapabilirler. İhtiyaç sahibi olduğunu belirten belgeler ve istenen evrakları tamamlayarak size en yakın kurumlardan başvuru sağlayabilirsiniz.

Belediye Erzak Yardımı

Erzak yardımı almak isteyen ihtiyaç sahipleri belediyelere giderek veya bulunduğu yerdeki belediyeleri arayarak erzak/gıda yardımına başvuru yapabilirler. Belediyelere muhtarlıktan aldığınız fakirlik belgesi ile giderek başvuru sağlayabilirsiniz. Uygun görülen ihtiyaç sahibi ailelere belediyeler belirledikleri zamanlarda yardımlarını ulaştırmaktadır. Başvuru sürecinizi kontrol etmek için ise e-Devlet sistemine kimlik bilgileriniz ile giriş yaparak kontrol sağlayabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımı (SYDV) 2021

3296 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere temel ve gıda ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile başta Ramazan ayı ve Kurban Bayramları öncesinde olmak üzere her yıl ve her ay ihtiyaç sahibi ailelere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından gıda yardımı yapılır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na (SYDV) giderek başvuru yapabilir ve erzak, gıda yardımlarından yararlanabilirsiniz.

2021 Gıda Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Her yıl Vakıflar, Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Belediyeler tarafından durumu olmayan ailelere gıda yardımları dağıtılmaktadır. Bu yardımlar dışında Ramazan ayı ve Kurban Bayramında da erzak yardımları verilmektedir. 2021 yılı Ramazan erzakları bayram sonuna kadar, kurban bayramı gıda yardımları ise bayram öncesi dağıtılmaya başlar. Belediyelerden bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bunlarla birlikte ihtiyaç sahibi, durumu olmayan, fakirlere Maddi Yardım yapan yerleri görebilir başvuru da bulunmak isteyen aileler buraya tıklayabilir ve maddi yardım başvurusunda bulunabilirler.

Gıda Yardım Parası Ne Kadar?

Gıda, erzak yardım parası 120 TL ile 1.000 TL arasında değişir. Kızılay 120 TL gıda yardım parası verir. Belediyeler ise 200 TL ve 400 TL arasında erzak yardımı vermektedir. Vakıflar ise 700 TL gıda yardım parası vermektedir.

Devlet Tarafından Fakirlere ve Durumu Olmayan Aileye Yapılan Yardımlar 2021

Maddi yetersizlikler sonucunda geçimini sağlamakta zorlanan ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamayan aynı zamanda da ailesini geçindiremeyen vatandaşlarımız için  devlet tarafından yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar hakkında çeşitli bilgiler topladık. Toplamış olduğumuz bu bilgilerin başlıkları ise makalemizde şu şekilde yer almaktadır. Fakir ailelere devlet yardımları, Sosyal hizmetler para yardımı, Kaymakamlık yardımı, devletten kira yardımı nasıl alınır, Fakirlik maaşı ve belgesi nasıl alınır, Belediyelerden yardım nasıl alınır? Gibi başlıklara değinerek siz değerli okurlarımız için bilgiler vereceğiz.

Fakir Ailelere Devlet Yardımı

Fakir Ailelere Devlet Yardımı

Durumu olmayan ve ailesini geçindiremeyen vatandaşlarımız için devletimiz kapılarını açarak bir çok yardımda bulunmaktadır. Maddi yardımların yanı sıra kira, giyecek, yiyecek, yakacak yardımları da verilmektedir. Ülkemizde çok sayıda vatandaşımız açlık sınırının altında yaşamaktadır. Bu nedenle de bir çok aile maddi yetersizlikler sonucunda oldukça sıkıntı yaşamaktadır. Devletimiz ilk olarak İş-kur tarafından işsiz olan vatandaşlarımıza iş imkanı sunmaktadır. Bunun yanı sıra çalışamayacak durumda olan ve hiç bir geliri bulunmayan vatandaşlarımız için Valilik Kaymakamlık  Maddi Yardımı fakirlik maaşı verilerek bir çok aileye maddi destek sağlanmaktadır.

Fakirlik Maaşı Kimlere Verilir?

Devletin muhtaç ailelere vermiş olduğu bu maaş hiç bir geliri olmayan, hiç bir sosyal güvencesi bulunmayan ve hiç bir şekilde devlet tarafından maddi yardım almayan aileler için verilmektedir. Muhtaç aylığından yararlanacak olan vatandaşların hiç bir geliri olmaması şart koşulurken aynı zamanda üzerine kayıtlı menkul veya gayrimenkul bir mala sahip olmamaları gerekmektedir. Bu şartlara uyum sağlayan yoksul ailelere maddi yardımlar yapılmaktadır. Ayrıca VGM tarafından annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara muhtaçlık aylığı da bağlanmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan, geliri ve aylığı bulunmayan, Başvurular Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yapılmalı ve Muhtaçlık aylığının bağlanması için başvuru formlarını doldurup( engelli ise buradaki başvuru formunu, yetim ise buradaki başvuru formunu imzaladıktan sonra engelli ise özrünü belirten sağlık kurulu raporunu ekleyip müracaat ederek muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık olarak 967,07 TL muhtaç aylığı alabilirler. Detaylar.

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?

Fakirlik maaşından yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın sosyal yardımlaşma ve kaymakamlıkların ilgili birimleri ve il valiliklerinin ilgili birimlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvurusu onaylanan vatandaşlara fakirlik dosyası açılır ve her ay düzenli olarak maaşa bağlanırlar. Fakirlik maaşından yararlanacak olan vatandaşların ise aşağıda maddeler halinde paylaşmış olduğumuz evrakları tamamlaması gerekmektedir.

 • Hiç bir sosyal güvencesinin bulunmadığına dair bir belge
 • Gelir getirici taşınır veya taşınmaz hiç bir gayrimenkul veya menkule sahip olmadığını gösteren bir belge
 • Annesi veya babası olmayan çocukların veya %40 engeli bulunduğuna dair bir belge
 • Herhangi bir gelir veya aylığa sahip olmadığını gösteren bir belge ile Vakıflar müdürlüğüne müracaat etmelidir.

Yardım Yapan Dernekler ve Vakıflar yardıma ihtiyaç duyan aileler ikinci bir alternatif teşkil eder.

yukarıda saymış olduğumuz maddelere uyum sağlayan vatandaşlarımız fakirlik maaşından yararlanabilirler.

Sosyal Hizmetler Para Yardımı (SED)

Maddi yetersizlikler sonucunda çocuklarının eğitim masraflarını karşılayamayan ve okutamayan aileler için Sosyal hizmetler para yardımı yapmaktadır. Bu uygulama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gündeme getirilmiştir ve çocuk hizmetleri genel müdürlükleri tarafından yürütülmektedir. Bu uygulamanın gündeme getirilmesindeki asıl amaç ise maddi yetersizlikler sonucunda çocuğunu okutamayan ve yurtlara teslim eden ailelerin önünü kesmektir.

Sosyal hizmetlerin vermiş olduğu para desteğinin miktarı ise aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

Eğitim Düzeyi Yardım Miktarı
Okul öncesi eğitim 680 TL/ % 50
İlköğretim 1023 TL/ % 75
Ortaöğretim 1091 TL / %80
Yükseköğretim 1232 TL/  %90

Ayrıca kuruluş bakım evinden ayrılan gençler için ise %40 destek ile 545 lira, ve orta öğretim seviyesinde olup ancak okuluna devam etmeyen çocuk için %65 destek ile 682 TL yardım yapılır.

Yukarıda tabloda belirtmiş olduğumuz eğitim düzeyindeki öğrenciler için belirlenen yardım miktarları her ay düzenli bir şekilde ödenecektir. Fakat ailenin maddi durumu düzelmiş olduğunda ve aile kendi kendini geçirmeye başlamış olduğunda bu destekler kesilecektir. 2021 Yılında aylıklara zam oranlarını kosgebkredisi.com üzerinden güncel halini sayfamızda bulabilirsiniz.

Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemizde daha önce yayınlamış olduğumuz öğrencilere para desteği veriliyor adlı yazımızı yakından inceleyebilirsiniz.

Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar?

Kaymakamlık yardımlarından yararlanacak olan ailelerin maddi durumlarının oldukça düşük olması gerekmektedir. Maddi yetersizlikler sonucunda ailesini geçindiremeyen, çocuğunu okutmakta zorlanan ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere kaymakamlıklar tarafından maddi yardımların yanı sıra gıda, giyim, eğitim, sağlık ve yakacak gibi desteklerde verilmektedir. Bu yardımlardan yararlanacak olan ailelerin taşınabilir veya taşınamaz mülkünün bulunmaması gerekmektedir.

Kaymakamlık yardım paraları:

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 35 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 40 TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 50 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 60 TL kaymakamlık maddi destek sağlamaktadır.

Şartlara uygun olan kişiler her ay eksiksiz olarak belgelerini temin ederek alabilirler.

Engelli Olan Kişilere kaymakamlık Maddi Destek Parası

Eğer raporunuz var ise 18 yaş ve üstü engelliler için;

 • %40 ve %69 aralığında 537 TL
 • %70 ve üzeri için ise 805 TL maddi destek sağlanmaktadır.
 • Kişi 18 yaşından altında ise engelli yakınına 537 TL ödeme yapılır.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kira yardımından yararlanacak olan vatandaşların hiç bir şekilde sosyal güvencesinin olmaması ve hiç bir gelirinin bulunmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kentsel dönüşümden yararlanan vatandaşlar için de devlet kira yardımında bulunmaktadır. Kira yardımından faydalanmak isteyen vatandaşların bulunmuş oldukları il müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İl müdürlüklerine yapılan başvurular daha sonra bakanlıklara iletilmektedir. Başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar için ise yapılacak kira yardımı aylık 600 Türk Lirasını geçmeyecek şekilde olmaktadır. Devlet kira yardımları e-devlet üzerinden ‘Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması‘ bölümünden başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra TC. kimlik fotokopisi, muhtarlıktan alınan ikametgah belgesi, gelir belgesi ve yine muhtardan alınan fakirlik kağıdı ile SYDV’lere gidilip başvuruda 960 TL kira yardımı olarak bilinen devlet kira yardımına müracat ederek devletten kira yardımı alınabiliyor.

Valilik Kaymakamlık  Maddi Yardım
Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır

Belediyeden Yardım Nasıl Alınır?

Maddi durumu olmayan vatandaşlarımızın bulunmuş oldukları il veya ilçe belediyelerine başvuruda bulunmaları sonucunda gıda, giyim, yakacak, eğitim, sağlık gibi yardımların yanı sıra iş imkanları da sağlanmaktadır. Bu yardımlar sayesinde çok sayıda vatandaşımız ailesinin geçimini sağlayabilmekte ve çocuklarının eğitim masraflarını karşılayabilmektedir. Fakir ailelere yardım eden kurumlara başvuru yapmak için tıklayınız.

Belediyeden yardım almak isteyenler e-devlet kapısı üzerinden e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama buradan erişim sağlayarak müracaatta bulunabilirler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ”Ankara Tekyürek” Yeniden Başladı

Ankara Büyükşehir belediyesi ‘6 Milyon Tek Yürek kampanyasının” ikinci dalgasını yeniden başlattı. Sizde Ankara ilinde yaşıyorsanız ve ihtiyaç sahibi iseniz başvuru yapabilir, kampanyaya destek veren yardımseverlerin sağladığı yardımlardan yararlanabilirsiniz.

 • Su Ver!
 • Bilet Ver!
 • El Ver!
 • İftar Ver!
 • Afiyet Ver! kampanyalarından yararlanmak için başvurularını Belediyeye iletmeniz gerekiyor. ”İftar Ver” uygulamasıyla Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BELPA A.Ş’ye bağlı hizmet veren BELPA Mutfağı tarafından hazırlanan sahur ve iftar paketleri, 25 TL karşılığında 65 yaş üstü vatandaşlara, kronik hastalara, engellilere, dar gelirli ailelere ve salgın sebebiyle gelirinden mahrum kalan esnaf gruplarına ulaştırılacak.

”Afiyet Ver” kampanyası ile gıda desteği talebinde bulunan ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere Başkent Market ürünlerinin yer aldığı 150, 200 ve 250 TL tutarında küçük, orta ve büyük boy 3 çeşit gıda kolisi satın alınabilecek.

Ankara Büyükşehir belediyesi 100 milyon liralık tam kapanma desteği ile Başkent Ankaralıların Başkent Ankara kartlarına 400 TL. bakiye yükleyeceklerini ve gıda kolisi dağıtımlarının yapılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığının bilgisini verdi.

Geliri Olmayan Kişilere Devlet Tarafından Yapılan Yardımlar

Geliri düşük olan ailelere devlet tarafından yapılan birçok yardım bulunmaktadır. Devletin ihtiyaç sahipleri için verdiği yardım miktarları aşağıdaki gibidir;

 • Yakacak için 500 kilo kömür,
 • Eşi vefat etmiş kadınlar için aylık  215 TL olmak üzere iki ayda bir 550 TL
 • Engelli ve 18 yaş altındaki vatandaşların ailesi için aylık 537,09 TL, 
 • Evde 65 yaş üstü bir birey bulunuyor ise aylık 672,81 TL,
 • Gıda başvurusuna göre aylık 274 TL,
 • Barınma için başvuruya göre aylık 317 TL, 
 • Çocuk için sağlık yardımı aylık 45 TL, 
 • Üniversite öğrencileri için KYK ‘ dan aylık 200 TL ve bir defaya mahsus geri ödemesiz 12 bin TL destek sağlamaktadır.
 • Yardımlar ile ilgili merak ettiklerinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Devletten Herkese Maddi Yardım içeriğinde detaylarıyla anlattık.

Devlet tarafından fakir ve muhtaç vatandaşlara yapılan yardımlar bu şekildedir. İhtiyaç sahibi iseniz devletin sağladığı imkanlardan yararlanabilirsiniz Bakanlığın yukarıda sayılan tüm para ve diğer yardımları devam etmektedir. Gerekli evraklarla birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına her zaman başvuru da bulunabilirsiniz.

Ramazan Öncesi Gıda Yardımları

Ramazan öncesinde ihtiyaç sahibi ailelere sadece kimlik ile SYDV’ lere gıda yardımı başvuruları alınacak. Ramazan’da gıda kolisi desteği almak isteyen vatandaşların durumlarını şimdiden devlete ve belediyelere bildirmesi ve başvurularını iletmesi gerekmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Vakıflarından maddi yardım alma şartları taşıyanlara Valilik Kaymakamlık Maddi Yardım Başvurusu Devlet, belediyeler ve vakıflar tarafından verilen destekler için ayrıntılar yazımızda.

Gıda Erzak Desteği Yapılıyor

Ramazan ayında vatandaşların en çok araştırdığı konu ramazan gıda paketi başvurusu oldu. İhtiyaç sahibi vatandaşları ilgilendiren haberimizde gıda desteğinin nasıl alındığını ve başvuruların nasıl yapıldığını okuyabilirsiniz.

Son gıda zamları ile birlikte temel ihtiyaç ürünlerinde de fiyatlar ciddi oranda arttı. Yağ, yumurta, bakliyat ve diğer ürünlere gelen fahiş zamlar sonrası vatandaşlar, Ramazan ayını nasıl geçireceklerini düşünürken devletin ve belediyeler ile derneklerin yardımları için başvurular alınmaya başladı. Türkiye genelinde belediyeler vatandaşlara gıda yardımları yapıyor. Gıda yardımı ihtiyaç sahiplerine yapılırken başvuru için belediyelerin resmi internet sayfasından ya da belediyelerden yapılacak.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu