Maddi Yardım

İhtiyaç Sahiplerine 1.100 TL Yeni Faz Maddi Destek Haziran 2021

Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni faz pandemi destek paketi açıklandı. Ekonomi destek paketi halinde ödenen 3 faz 1.000 TL desteği 1.100 TL yeni faz desteği başlatıldı. Yeni faz desteğinde 2 milyar 540 milyon liralık kaynak ayırıldı.

Faz ödemeleri, e- devlet sorgulama ekranı, Maddi Yardım Başvuru Sayfası başvuru sayfası, yardım başvurusu ve açıklamalar hakkında bilgi almak için yazımızın devamını inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

1.100 TL Sosyal Yardım Destek Paketi Başvuruları Başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan; sosyal yardımlaşma paketini 1.000 TL’den 1.100 TL’ye çıkartıyoruz açıklamalarında bulundu. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yine ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak için 193 milyon lira kaynak gönderilmiştir. Bu kapsamda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından düzenli olarak yararlanan ve ihtiyaçlarını karşılayan vatandaşların almış oldukları 1.000 TL nakdi yardım 1.100 TL’ye çıkartılarak yeniden başlatılıyor.

Peş Peşe Gelen Müjde ile Yeni Pandemi Paketi

KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni bir destek paketi başlatılıyor. Salgın nedeni ile gelir kaybına ve zarara uğrayan yada nakit akışı bozulan istihdamı koruyan imalat sektörlerinde faaliyet gösteren Mikro ve Küçük ölçekli işletmeler ile teknoloji alanında faaliyet gösteren filiz şirkeler bu desteğe başvuru yapılabilecek.

 • İşten çıkarma yasağı uzatılarak iş sözleşmelerini fesih yasağı 30 Hazirana kadar uzatıldı.
 • Kısa çalışma ödeneği Hazirana kadar uzatıldı.
 • Esnafa yapılan desteklerin süresi uzatıldı.
 • İhtiyaç sahiplerine 1.100 TL dağıtılacak.
 • Devletten mikro ve küçük işletmelere yönelik 3 Yıl geri ödemesiz faizsiz destek.

Yapılacak olan bu destekler ile birlikte ayrıca; TESKOMB kefaletiyle kredi kullanan esnaflarımızdan taksit ödemesi yapamayan 240 bin kişinin 1 milyar lira tutarındaki borcu daha sonra tahsil edilmek üzere TESKOMB tarafından bankaya ödenmiştir.

Devletten 3 Yıl Geri Ödemesiz Faizsiz Destek

KOSGEB vasıtası ile toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni bir destek programı başlatılıyor. Gelir kaybına uğramış nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük işletmelere yönelik bir desteğe başlandı.

 • Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin TL’ye kadar 3 yıl geri ödemesiz ve tamamı faizsiz olacak şekilde desteklerden yararlanabilecek.
 • Şartları taşıyan mikro yada küçük işletmeler 3 Mayıs tarihinden itibaren e-Devlet KOSGEB aracılığı ile başvurularını yapabilirler.

Esnafa Destek Ödemesi 1 Ay Daha Uzatıldı

Açıklanan yeni faz maddi desteklerinde esnafın yüzünü güldürecek açıklamalarda yapıldı. Yapılan yeni faz açıklamalarında;

Esnafa yapılan aylık 1.000 TL gelir desteği ile 750 TL ve 500 TL arasındaki kira desteğinin süresi 1 ay daha uzatıldı.

TESKOMB ve Halkbank aracılığı ile esnafa kullandırılan kredilerin taksit ödemeleri 1 Temmuz 2021’e kadar ertelendi.

Memurların Maaşları Ne Zaman Yatacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına göre Memur maaşlarının ödeneceği tarih kesinleşti. Memurların maaşları 10 Mayıs’ta hesaplara yatırılacak.

1.100 TL Nakdi Yardım Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi vatandaşlara geçtiğimiz dönemlerde ödenen nakdi destek yardım parası başvurularını 1.100 TL olarak yeniden başlattı. Yapılacak olan nakdi desteğin başvuruları e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sayal Destek ön başvuru işlemlerini yeniden e-Devlet üzerinden T.C kimlik numarasının son hanesine göre alınmaya başlamıştır.

 • Nakdi yardım desteğinin başvuruları e-Devlet üzerinden takip edilebilecektir.
 • Başvuru değerlendirmeleri kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacaktır.
 • Pandemi başvuru sonucu e-devlet üzerinden sorgulanabiliyor.
 • Aynı haneden birden fazla yapılan başvurular tek başvuru olarak değerlendirilecektir.

Değerlendirmeler sonucunda belirtilen kategorilerde yer alan kişilerin başvuruları onaylanmayacaktır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

1.100 TL Nakdi Yardım Desteği Kimlere Verilmeyecek?

Başvuran kişinin hanesinde aşağıda belirtilen kapsamlarda yer alan birinin bulunması halinde başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır;

 • 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,
 • 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),
 • İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,
 • İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar destekten yararlanamayacaktır.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu