Emekli

İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar? Haziran 2021 Değişikliği

Emekli olmaya hak kazanan vatandaşlar, emekli olduklarında ne kadar maaş alacakları, ayın kaçında yattığı, ilk maaş kaç günlük ödenir, hangi bankaya yatar, nasıl çekilir, nereden öğrenilir, emeklilik dilekçesi nereye ve nasıl verilir, emeklilik kağıdı ne zaman gelir, Emekli sandığı ödeme günleri, emekli maaşları ne zaman yatar, sağlık haklarından yararlanma, birikmiş aylık nasıl çekilir, kesintiler nelerdir, tahsis numarası ne zaman verilir, ilk emekli maaşı ne zaman yatar? ne zaman bağlanır? araştırmalarını yapıyorlar. İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar? Ödeme Tarihi yazımızın içerisinde emeklilik ile ilgili tüm merak ettiklerinizi araştırdık.

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik başvurusu için öncelikle emekli olabilmeniz için gerekli belgeler ;

 • Gelir belgesinden muafiyet belgesi,
 • İşten ayrılış belgesi,
 • Tahsis ve talep beyan belgesi

Belirtilen belgeler, tüm emeklilik çeşitleri için geçerli olup, kişilerin sahip oldukları sigorta türüne göre de farklı belgeler hazırlaması gerekebilir. Sosyal güvenlik Kurumu’na yaş ve prim durumunuzu bildirip ve  evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlandığı zaman başvuru işlemi için müracaat etmeniz gerekecek. Müracaatın ardından işten çıkış belgesi ile tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi doldurmanız gerekiyor. Ardından SGK tarafından yaşlılık tahsis numarası olan bir kart almalısınız. Alacağınız bu kart ile emeklilik başvurunuzu takip edebilirsiniz. Başvurunuzun değerlendirilmesi ile birlikte sonuçlar hakkında bilgilendiriliyorsunuz. Emekliliği hak etmiş kişiler gerekli hususları yerine kosgebkredisi.com getirdikleri zaman maaşları bağlanır. Aylığı bağlanan kişilerin emeklilik kağıtları belirtilen ay içerisinde kişiye posta yolu ile ulaştırılır. Bu gönderilen belgede tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlk Emekli Maaşı Ne Kadar Yatar?

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra maaş bağlanma süresi kişilerin alacağı emekli aylığının miktarına göre değişiklik göstermektedir. Gün sayısına ve kişinin prim ödemesine göre değişiklik gösteren maaşlar, ilk yatırılmasında da yatırıldığı güne ve sigorta kapsamına göre değişiklik gösterir. Bu durumda bu kadar maaşını alırsınız  dememiz doğru değildir. Hesaplamalarınıza göre ne kadar para yatacağı belli olacaktır. Ay ortasında yatırılan bir maaş emeklilik başvuru durumuna göre 1 buçuk 2 aylık olarak da yatırılmaktadır. Emeklilik başvuru tarihinden itibaren kişi emeklilik maaşı hakkını elde eder. Bu tarihten itibaren kişilerin emeklilik süreleri baz alınarak maaşlarının bağlanmaları uzun sürebiliyor. Duruma göre kişiye 1 buçuk veya 2,5 aylık maaş ödemesi yapılıyor. Bu ödemeler tamamen başvuru tarihi ile maaşın yatırıldığı tarih arasındaki sürece bağlıdır.

Örneğin; 5 Ocak 2021 tarihinde başvuru yapmanız durumun da emekli şartlarını taşıyorsanız bir sonraki ay da yani 01 Şubat ayında maaşınızı almış olursunuz.

İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar?

Sigorta kurumuna, Emeklilik kağıdınızı dilekçeniz ile beraber verdikten sonra SGK maaşınızı bağlar. Sonrasında bağlandığına dair size yazı gönderilir. Gönderdikleri yazıda ise aylık tutar ile birikmiş aylık tutarı yazar. Maaşınızı ne zaman alacağınız ve tarihi gönderilen belgede belirtilir. Yazan tarihte belirtilen banka şubesine giderek maaşınızı çekebilirsiniz. Daha önce maaşınızın  yatacağı banka da hesabınız olmayabilir. Mevcut bankaya giderek T.C. bilgileriniz ile paranızı çekebilir ve dilerseniz hesap açtırabilirsiniz. Devam ederek ne zaman bağlanır öğrenebilirsiniz.

Emekli Olanın Maaşı Hangi Bankaya Yatırılır?

Emeklilik talebinde bulunduktan sonra dosyanız incelemeye alınır. Herhangi bir durum yok ise aylığınız süreç tamamlandıktan sonra bağlanacaktır. Eğer SGK tahsis talep formunda maaş almak istediğiniz bankayı belirttiyseniz maaşlarınız formda belirttiğiniz bankaya gönderilir. Eğer formda herhangi bir banka talebiniz yok ise bu durumda ilk emekli maaşınız Ziraat Bankası‘na gönderilir. Daha sonra emekli maaşınızı başka bankaya taşımak isterseniz e-Devlet sistemi üzerinden ve dilediğiniz bankaya evraklarınız ile giderek taşıma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Maaşı Ne Zaman Bağlanır?

Başvurduğunuz emekli maaşınızın bağlandığını size gönderilen evraktan öğrenebilirsiniz. Yada e-Devlet sisteminden sorgulama yaparak maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını sorgulayabilirsiniz. e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne giriş yapın. 4A/4B/4C emekli bölümünüzü seçin, sorgulama işlemini bu şekilde yapabilirsiniz. Birde size en yakın SGK Müdürlüğüne giderek bizzat sorgulama yaparak aylığınızın bağlandığını öğrenebilirsiniz.

Emekli adaylarının işlemlerini tamamlanması 15 gün ile 3 ay arasında değişmektedir. Bu süre zarfları içerisinde aylığınız bağlanacaktır. Sorgulama işlemlerinizi SGK Müdürlükleri veya e-Devlet sisteminden gerçekleştirebilirsiniz.

 • Başvurulan İl SGK merkezinin yoğunluğuna göre kişilerin emeklilik bağlama günü farklılık gösterir.
 • Sosyal güvencesi birden fazla olan kişinin tüm güvenceleri birleştirilir ve bu süre uzayabilir.

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Sağlık Haklarından Yararlanma

SGK’ya emeklilik talebinde bulunan vatandaşların, hizmet birleştirmesi yapmak suretiyle emekli olmaları durumunda, hizmetlerinin birden fazla ilde geçmiş olması ve sicil numaralarında yaşanan sorunlar nedeni ile emeklilik işlemleri bazen kosgebkredisi.com uzun sürebilmektedir. SGK’ ya emeklilik dilekçesi veren vatandaşlar, emeklilik nedeni ile çalışmalarına son vermeleri durumunda, emeklilik dilekçesi verdikten sonra aktif sigortalılıkları sebebi ile SGK’ dan sağlık yardımı alamamaktadırlar. 5510 sayılı kanunun 67. maddesine göre, emeklilik dilekçesi verdikleri tarihten önce ki 90 günlük zorunlu sigortalılıkları varsa, dilekçe verilen tarihten itibaren 100 gün başka hiç bir koşula gerek olmadan SGK’dan sağlık yardımı alabilmektedirler.

İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar? Ne Zaman Bağlanır?
Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Sağlık Haklarından Yararlanma

Emeklilik Tahsis Numarası Ne Zaman Verilir?

Emeklilik tahsis numarası, SGK tarafından emekliliğe hak kazanan kişilerin tek numara üzerinden kolaylık ile  bilgilerini takip edebilme adına verilen bir numaradır. Tahsis numaranızı öğrendikten sonra numaranın son hanesinde bulunan rakama göre emekli maaşlarını ne zaman alacaklarını öğrenebilirler. Kişiler tahsis numarasına sahip olduktan 1 buçuk veya 3 ay süre içinde ise emeklilik aylıkları bağlanır.

Emekli Maaşları Ayın Kaçında Yatar?

Kamu personeli, SSK ve Bağ-Kur’lu vatandaşların maaşları sicil numaralarına göre ödenmektedir. 4/A, 4/B, 4/C ve Bağ-Kur, Emekli Sandığı maaş günleri tahsis numaralarının son rakamına ve doğum tarihlerine  göre değişiklik göstererek yatar. Devam ederek günleri ve numaraları öğrenebilirsiniz.

4/A, 4/B ve 4/C Aylığı Hangi Gün Yatar?

 • Tahsis numarasının son rakamı 0 olanlara her ayın 26’sında yatar.
 • Son rakamı 1 olanlar ise her ayın 21’inde, 
 • Tahsis numarası son rakamı 2 olanlar her ayın 25’inde,
 • Son rakamı 3 olanlar ise her ayın 20’inde,
 • Tahsis numarası son rakamı 4 olanlar ise her ayın 24’ünde, 
 • Son rakamı 5 olanlar her ayın 19’unda, 
 • Tahsis numarası son rakamı 6 olanlar her ayın 23’ünde,
 • Tahsis numarası son rakamı 7 olanlar ise her ayın 18’inde, 
 • Son rakamı 8 olanlar her ayın 22’sinde, 
 • Tahsis numarasının sonu 9 olanların ise her ay 17’sinde emekli aylıkları yatar. 

Bağ-Kur Emekli Aylığı Ödeme Günleri

 • Tahsis numarası son rakamı 1 ve 3 olanlar her ayın 26’sında, 
 • Tahsis numarası son rakamı 0 ve 2 olanlar her ayın 28’sinde, 
 • Son rakamı 4,6 ve 8 olanlar her ayın 27’sinde, 
 • Son rakamı 5,7 ve 9 olanlar her ayın 25’inde emekli maaşlarını alırlar.

Emekli Sandığı Maaş Ödeme Günleri (Ziraat Bankası)

Doğum tarihlerine göre ödeme yapılacağı ayın günleri aşağıda belirtilmiştir.

Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarında aylık alan birinci grup:

 • 00-40 doğum tarihleri arasında olanlar 1. gününde,
 • 41-46 doğum tarihleri arasında olanlar 2. gününde,
 • 47-49 doğum tarihleri arasında olanlar 3. gününde,
 • 50-53 doğum tarihleri arasında olanlar 4. gününde, 
 • 54-99 doğum tarihleri arasında olanlar 5. gününde almaktadır. 

Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında aylık alan ikinci grup:

 • 00-22 arasında olanlar 1. günde, 
 • 23-28 arasında olanlar 2. günde,
 • 29-48 arasında olanlar 3. günde, 
 • 49-54 arasında olanlar 4. günde, 
 • 54-99 arasında olanlar ise 5. günde aylık alırlar. 

Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında aylık alan üçüncü grup:

 • 00-33 doğum tarihleri arasında olanlar 1. gün,
 • 34-37 arasında olanlar 2. gününde, 
 • 38-40 doğum tarihleri arasında olanlar 3. gününde, 
 • 41-43 arasında olanlar 4. gününde, 
 • 44-99 arasında olanlar 5. gününde aylıklarını alırlar.

Birikmiş Aylık Nasıl Çekilir?

Kişilerin emekli maaşının birikmesi emekli başvurusunun yapıldığı tarih ile ilk maaşlarını aldıkları gün arasında biriken miktar ve geçen süre ile alakalıdır. Bir kişi emeklilik için başvuru yaptığından sonraki gelen ilk ayın başında maaş bağlanır. Buradaki önemli konu ise maaşın ödendiği tarihtir. Örnek vermek gerekirse;

 • 10 ocak tarihinde başvuru yapan kişiler maaşlarını ayın 26’sında aldığı düşünülür ise, bu kişi ocak ayında yaptığı başvuru için maaş almayacaktır. Ocak girişi 1 şubat olduğu için ilk maaşını 26 nisanda alacaktır. ocak ayında geçen süre ise şubat ayında aldığı maaşa dahil edilecektir.

İlk emekli maaşı ile beraber çekileceğinden Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelen yazıdan sonra verilen tarihte birikmiş maaş tutarınız ile ilk emekli aylığınızı aldığınız bankanın gişesinden toplu olarak alabilirsiniz.

Birikmiş Emekli Maaşı Sorgulama

İlk emekli aylığı ile birlikte birikmiş olarak yapılan ödeme tutarlarını e-Devlet sisteminden emeklilik sorgulama menüsünden yapabilirsiniz. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak maaşınızı sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz.

İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar? Ne Zaman Bağlanır?
Emekli Maaşı Kesintileri Nelerdir?

Emekli Maaşı Kesintileri Nelerdir?

Bu kesintilere ek olarak destekleme prim kesintisi de olabilir. Emekli olmasına rağmen çalışan vatandaştan Sosyal Güvenlik Destekleme primi kesilir. Kesintilerinizi e-Devlet üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Bu kesintiler;

 • Emekli olmanız durumunda çalışmaya devam ediyorsanız, emekli maaşınızdan Sosyal Güvenlik destekleme primi kesintisi yapılır,
 • Nafaka borunuz bulunuyor ise dava edilmeniz durumunda emekli maaşınızdan nafaka bedeli kadar kesinti yapılır,
 • Devlet kurumlarına vergi borcu sebebi ile borçlu olmanız ve bu borcun icra takibine düşmesi sonucunda maaşınızın 1/4 oranında kesinti yapılır,
 • Reçete, muayene ücretleri ve ilaç katılım payları,

Emekli maaşınızdan kesilecek olan kesintiler arasında yer almaktadır.

Yüksek Emekli Maaşı Alabilmek İçin Ne Yapılmalı? detayları ile inceleyebilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu