Maddi Yardım

İşten Çıkarılana Devlet Maaş Destek Başvurusu Temmuz 2021

Ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan ve işten çıkarıldığında işsizlik ödeneğine hak kazanamayan işçilere nakdi ücret sağlanması konusunda düzenleme hayata geçirildi. 2021 yılı için ise günlük nakdi ücret desteği miktarı, 13 Ocak 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile asgari ücret artış oranında (%21,56) artırılarak günlük 47,70 TL’ye çıkarılmıştır. Kısa çalışma ödemelerine ilişkin başvuruların hızlı bir şekilde yapılabilmesi ile her türlü iş sözleşmesinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık halleri dışında üç ay süreyle sonlandırılmasının önüne geçildi. Yaşlılar ile engellilere yapılan yardımların üç ay süreyle gelir testinden istisna tutulması gibi çalışmalar hayata geçirildi.

İşten Çıkarılana Devlet Maaş Yardımı

İşsiz kalan kişiler de son zamanlarda artış gözlemleniyor. Ardı ardına gelen tedbirlerde işletmeler işyerlerini kapatmak zorunda kalmış açık işyerlerinde ise 3 kişiden fazla kişi aynı anda bulunmaması gerektiğinden birçok çalışanında işine son verilmiş. Vatandaşlara aynı zamanda da evde kal çağrısı yapılmasıyla işten çıkarılan kişi iş arama gibi faaliyetleri de gerçekleştirememekte. Hal böyle olunca ekonomik sıkıntı yaşamamak adına işsiz kalmış kişiler devletin maaş yardımının olup olmadığını merak etmektedir. Son günlerde en çok araştırılan işsizlik maaşına değinirsek salgın sebebiyle işsiz kalmış olan kişilere devlet işsizlik maaşı vermektedir. 

İşsizlik Maaşı Başvuruları

Kişinin yasa ile belirlenmiş koşullara uyum sağlanmasıyla, kişinin işsiz kaldığı dönem içinde belirli süreliğine ve belirli miktar almış olduğu aylık ücrete işsizlik maaşı denir. İşsiz kalan kişilerin devletten aylık olarak alacağı işsizlik maaşının başvuru ve şartları kosgebkredisi.com hakkında detaylı bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. İşsiz kalmış kişiler, işsiz kaldığı süre içerisinde aylık işsizlik parasından yararlanabilmek için belirli şartların sağlamasıyla birlikte başvurularının olumlu sonuçlanan kişiler işsizlik maaşları İŞKUR üzerinden verilmektedir.

İşsiz kalan kişilere aylık olarak belirli süreliğine verilecek işsizlik maaşı başvuruları;

Başvuru yapılırken işsizlik maaşından yararlanabilmekte için aynı zamanda başvuru şartlarının da yerine getirilmesi gerekmektedir. Şartlar SGK prim ödemesi, çalışma süresi ve başvuruyla bağlantılıdır. Belirlenen şartlar sağlandığı takdirde işten çıkarılmış işsiz kalan vatandaşlar en az altı ay işsizlik maaşı alabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları

İşsizlik maaşında yararlanabilmek için dikkat edilmesi gereken şart işsiz kalınan 30 gün içerisinde başvuru yapmaktadır. E-devlet ya da İŞKUR üzerinden tamamlanacak olan başvurular için gerekli şartlar ise şu şekildedir:

  • Kendi isteği dışında işsiz kalmak,
  • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR’a ya da e-devletten başvuru yapılması gerekir.

İşsizlik Maaşı Süresi Hesaplama

İşsizlik maaşı alabilmek için kişi önemli bir diğer konu detay ise işsizlik maaşının süresinin neye göre belirlendiğidir. İşyerinden çıkarılan kişinin son üç yıl içerisinde;

  • 600 gün sigortalı olarak çalışan işsiz kalmış kişilere 180 gün,
  • 900 gün sigortalı olarak çalışan işsiz kalmış kişilere 240 gün,
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışmış ve işsiz kalmış kişilere ise 300 gün işsiz maaş ödenmektedir.

2021 Güncel İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşları işten çıkarılmış kişilere brüt asgari ücret üzerinden hesaplanarak aylık olarak ödenir. Asgari ücrete endeksi olan işsizlik maaşı, 2021 yılı asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte 2021 yılı için en düşük işsizlik maaşı 1.431 TL olarak verilmektedir. En yüksek işsizlik maaşı ise 2.862 TL olarak ödenmektedir. Başvuruların kontrolü e-devlet kapısından yapılabilmektedir.

İşsiz Olanlara Aylık Destek

Devlet, vatandaşlara birden fazla destek sunmuştur. Geçtiğimiz günlerde dar gelirli iki milyon haneye bin liralık yapılan yardım hakkında yeni bir açıklama daha geldi. Açıklamalara göre iki milyon hanenin yararlandığı sosyal yardımdan yararlanamayan iki milyon hane içinde maddi yardım devreye girecek. Kişilerin yaşayabileceği ekonomik sıkıntıların önüne geçebilmek için gün gün yeni destek paketleri faaliyetleri devreye giriyor. Belediyelerin vatandaşlara yaptıkları maddi yardılar için tıklayınız.

Ekonomik durumun düzelmesi amacıyla devlet, işsiz kalan vatandaşlarına destek verecek. Aylık olarak verilecek olan bu destek, 1.700 TL ile 4.000 TL arasında olmaktadır.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu