Maddi Yardım

İşten Çıkarılana Devlet Yardımı 2021

Ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan ve işten çıkarıldığında işsizlik ödeneğine hak kazanamayan işçilere nakdi ücret sağlanması konusunda düzenleme hayata geçirildi. 2021 yılı için ise günlük nakdi ücret desteği miktarı artırılarak, kısa çalışma ödemelerine ilişkin başvuruların hızlı bir şekilde yapılabilmesi ile her türlü iş sözleşmesinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık halleri dışında üç ay süreyle sonlandırılmasının önüne geçildi. İçeriğimizde işten çıkarılana devlet yardımı 2021 yılında ne kadar, işten çıkarılanlara para başvurusu nasıl yapılır, PTT nakdi ücret desteği sorgulama, e-Devletten sorgulama işlemleri nasıl yapılır araştırdık. Öncelikle işten çıkarılana devlet maaş yardımı 2021 yılında ne kadar inceleyelim.

İşten Çıkarılana Devlet Maaş Yardımı 2021

İşten çıkarılana devlet maaş yardımı 2021 yılı için günlük destek miktarı asgari ücret artış oranı ile birlikte 47,70 TL’ye çıkartılmıştır. Nakdi ücret desteği bir ay içerisinde en fazla 30 gün olmak üzere işsizlik maaşı alan kişinin kendisine verilmektedir. İşten çıkarılana devlet maaş yardımı yapılabilmesi için bireylerin işten çıkartılmadan önceki 120 gün hizmet akdine tabi ve son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primini ödenmişse devlet maaş yardımından faydalanabilir. İşten çıkartılan ve gerekli olan prim ödemeleri bulunan kişiler devlet vermiş olduğu desteklerden belirli süreli yararlanabilir.

İşsizlik Maaşı Alamayanlara Devlet Yardımı 2021

İşsizlik maaşı alamayanlara devlet tarafından verilen yardımlar bulunuyor. Herhangi bir işyerinde çalışmayan ve işsizlik maaşı alamayan kişiler devlet destekli yardımlardan faydalanabilirler. Sağlık hizmetleri haklarından işten çıkartıldıktan sonra ki ilk 10 gün yararlanma hakkına sahip olmaktadırlar. Kendi isteği ile işten çıkarılana devlet yardımı verilmemektedir.

İşten Çıkarılanlara Para Yardımı Başvurusu 2021

İşten çıkarılanlara para yardımı başvurusu İŞKUR ve e-Devlet aracılığı ile yapılmaktadır. İşsiz kalan kişilere aylık olarak belirli süreliğine verilecek işsizlik maaşı başvurularını yaparak desteklerden faydalanabilirler.

İşsiz kalmış kişiler, işsiz kaldığı süre içerisinde aylık işsizlik parasından yararlanabilmek için belirli şartların sağlamasıyla birlikte başvurularının olumlu sonuçlanan kişiler işsizlik maaşları İŞKUR üzerinden verilmektedir.

Başvuru yapılırken işsizlik maaşından yararlanabilmekte için aynı zamanda başvuru şartlarının da yerine getirilmesi gerekmektedir. Şartlar SGK prim ödemesi, çalışma süresi ve başvuruyla bağlantılıdır. Belirlenen şartlar sağlandığı takdirde işten çıkarılmış işsiz kalan vatandaşlar en az altı ay işsizlik maaşı alabilmektedir. İŞKUR işsizlik maaşı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları

İşsizlik maaşında yararlanabilmek için dikkat edilmesi gereken şart işsiz kalınan 30 gün içerisinde başvuru yapmaktadır. e-Devlet ya da İŞKUR üzerinden tamamlanacak olan başvurular için gerekli şartlar ise şu şekildedir;

  • Kendi isteği dışında işsiz kalmak,
  • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR’a ya da e-devletten başvuru yapılması gerekir.

İşsiz kalan vatandaşlar Genel Sağlık Sigortalarından nasıl yarılacaklarını ve başvuru yaparken hangi evrakların gerektiğini Genel Sağlık Sigortası Gerekli Belgeler ve Evraklar içeriğimizden bilgi alarak başvurularını yapabilirler.

Nakdi Ücret Desteği Sorgulama e-Devlet 2021

İşsiz kalan ve çalışmayan kişiler alacakları Nakdi Ücret Desteği Sorgulamasını e-Devlet üzerinden yapabilirler. e-Devlete giriş yaparak İŞKUR İşsizlik ödeneği, iş kaybı tazminatı ve kısa çalışma ödeneği sorgulama sekmesi üzerinden başvurularının sonuçlarını öğrenebilirler. Destek ödemelerini buradan sorgulayabilirsiniz.

PTT Nakdi Ücret Desteği Sorgulama

PTT nakdi ücret destek sorgulaması için e-Devlet işsizlik ödeneği ödemesi adresinden sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. e-Devlete giriş yaparak sorgulama yapılabileceği gibi PTT şubelerinden de destek ödemelerini sorgulamasını yapabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Süresi Hesaplama

İşten çıkarılana devlet yardımı için İşsizlik maaşı hesaplaması günlük işsizlik ödeneği, sigortalı kişinin son 120 günlük esas kazancı dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Günlük brüt kazancın ortalama yüzde 40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde yapılan hesaplamalarda işsizlik ödeneği tutarı aylık asgari ücret brüt tutarın yüzde 80’ini geçemez.

İşsizlik maaşı alabilmek için kişi önemli bir diğer konu detay ise işsizlik maaşının süresinin neye göre belirlendiğidir. İşyerinden çıkarılan kişinin son üç yıl içerisinde;

  • 600 gün sigortalı olarak çalışan işsiz kalmış kişilere 180 gün,
  • 900 gün sigortalı olarak çalışan işsiz kalmış kişilere 240 gün,
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışmış ve işsiz kalmış kişilere ise 300 gün İşsizlik maaşı süresi hesaplaması yapılarak işsizlik ödeneği verilmektedir.

2021 Güncel İşsizlik Maaşı

İşten çıkarılana devlet yardımı, İşsizlik maaşları işten çıkarılmış kişilere brüt asgari ücret üzerinden hesaplanarak aylık işsizlik maaşı olarak ödenmektedir. Asgari ücrete bağlı olarak işsizlik maaşı, 2021 yılı asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte 2021 yılı için en düşük işsizlik maaşı 1.420 TL olarak verilmektedir. En yüksek işsizlik maaşı ise 2.862 TL olarak ödenmektedir. Başvuru yapan kişiler maaş kontrollerini e-Devlet üzerinden yapabilir.

Güncel işsizlik maaşı miktarları şu şekilde:

  • Son 4 Ay Asgari Ücretle Çalışan : 1.420,14 TL
  • Son 4 Ay 4.100 TL ile Çalışan : 1.627,55 TL
  • Son 4 Ay 7.500 TL ile Çalışan : 2.840,28 TL alacaktır.

İşsiz Olanlara Aylık Destek

Devlet, vatandaşlara birden fazla destek sunmuştur. Geçtiğimiz günlerde dar gelirli iki milyon haneye bin liralık yapılan yardım hakkında yeni bir açıklama daha geldi. Açıklamalara göre iki milyon hanenin yararlandığı sosyal yardımdan yararlanamayan iki milyon hane içinde maddi yardım devreye girecek. Kişilerin yaşayabileceği ekonomik sıkıntıların önüne geçebilmek için gün gün yeni destek paketleri faaliyetleri devreye giriyor.

Ekonomik durumun düzelmesi amacıyla devlet, işsiz kalan vatandaşlarına destek verecek. Aylık olarak verilecek olan bu destek, 1.700 TL ile 4.000 TL arasında olmaktadır.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu