Emekli

İsteyen Emekli Olabilecek Mi? Primler Yapılandırılıyor! 2021

Birçok vatandaşın kamuya olan borçları yeni yapılandırma düzenlemesi ile bitirilecek. Yeni yapılandırma düzenlemesi yürürlüğe girdi ve başvurular başladı. 30 Ağustos tarihine kadar devam edecek olan başvuruların değerlendirilmesinin ardından kamuya borcu olan vatandaşların tüm borçlarının faizleri silinecektir. İsteğe bağlı olarak da taksitli ödeme fırsatı sunulacak. Yasa, milyonlarca vatandaşın borçlarından kurtulmasını sağlamasının yanında Bağ-Kur’luların da pek çok fırsattan yararlanmasını sağlayacak. Bağ-Kur’luların primlerine yönelik yapılan dondurma, yapılandırma ve ihya kolaylığı imkanı ile birçok kişiye emeklilik kapıları açılacak. Peki başvuruları nasıl yapılacak, istenen şartlar ne olacak? İşte Bağ-Kur’lu vatandaşların bilmesi gereken tüm ayrıntılar!

Bağ-Kur’luların Primleri Yapılandırılıyor!

Yapılan son düzenlemeye göre yapılandırma yasası ile Bağ-Kur’lular için 3 farklı fırsat veriliyor. İsteyen borçlarını sildirip günlerini doldurabilecek, isteyen tüm borcu faizsiz ödeyip emekli olabilecek, isteyen ise geçmiş dondurulan günlerini daha ucuza ihya edebilecek.

Prim borcu olan Bağ-Kur’lular 31 Ağustos’a kadar başvurularını yaparak borçlarını yapılandırabilecek. Bu durumda gecikme cezası ve faizleri de silinecek. Bu tutarlar yerine Yİ-ÜFE ücreti eklenecektir. İlk taksit ödeme süresi içinde yani 31 Ekim’e kadar peşin ödeme yapanlar, Yİ-ÜFE tutarının %90’nını ödemeyecektir. Hesaplanan tutarın tamamının ilk 2 taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ise Yİ-ÜFE tutarında %50 indirim uygulanacaktır. İsteyen vatandaşlar ise 18 taksitte 36 ayda borcu kapatabilecek. Bu durumda ana para ve enflasyon farkından oluşan borca belirlenen katsayılar eklenecektir.

SGK Borçlar Silinecek!

Sigorta türü Bağ-Kur olan esnaf ve çiftçilerden, 30 Nisan 2021’e kadar olan prim borçlarını Ekim ayı sonuna kadar ödemeyenlerin ya da yapılandırmayanların prim borcu silinirken, sigortalılıkları ise dondurulacak. Fakat bu süreler emeklilik için geçerli olmayacak.

İhya İmkanı Sunulacak! (Prim Canlandırma)

Bağ-Kur’lu olup da prim borçları sebebiyle daha önce sigortalılık süreleri durdurulanların kendileri ya da hak sahipleri, 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında SGK’ya ihya başvurusu yapabilecek. İhya edilen primlerde borçlu olunan tarihteki tutarlar ele alınacak ev sadece enflasyon farkı ile güncelleme yapılacaktır. Böylece daha az ödeme ile dondurulan primler canlandırılabilecek.

Borcun tamamını ilk taksit zamanından ödemeyen vatandaşların ihya işlemi geçersiz sayılacaktır.

Yeni Düzenlemeden Kimler Yararlanabilecek?

 • Geçmiş dönemden Bağ-Kur prim borcu olanlar
 • Geçmiş dönemde primleri silinen Bağ-Kur’lular
 • Borcunu tamamen sildirmek isteyenler vatandaşlar bu fırsattan yararlanabilecektir.

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

 • Yapılandırma başvuruları 31 Ağustos tarihinde son bulacaktır.
 • İhya için alınacak başvurular ise 1 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasını kapsamaktadır.

Ekim sonuna kadar borcu yapılandırıp ödeyen vatandaşlar emekli olma hakkına sahip olacaktır. Silinen günler ihya edilen Bağ-Kur’luların şartları tamamlanmış ise emekli olabilecekler.

Ödeme Şekli Nasıl Olacak?

Ödemelerin 31 Ekim gününe kadar tamamlanmış olması gerekmektedir. Borçlular faizlerinin silinmesini istese taksitlendirme yapılacaktır. İhyada güncel asgari ücret değil, geçmiş yıllardaki primi kullanılacak olup geçmiş primlerlere sadece enflasyon farkı eklenecektir.

Bağ-Kur’lular İçin Sunulan Diğer Avantajlar

 • İlk taksiti ödeyen vatandaşın 60 günden fazla borcu yok ise sağlıktan yararlanabilecek.
 • İcra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacak.
 • İlk taksiti ödeyenlere ”Borcu Yoktur” yazısı verilecek, sigorta primi teşvik uygulamalarından yararlanabilecek.
 • Ayrıca borcunu yapılandıranlar primini düzenli ödeyenlere sağlanan 5 puanlık indirimden de faydalanabilecek.

Çalışmadan Emekli Olma Fırsatı!

Prim günü eksik olan ya da çalışma imkanı bulamayan vatandaşlar için emeklilik imkanı da bulunuyor. Türkiye’de emeklilik için 3 şart bulunuyor. Bu şartlardan birisi işe giriş tarihine göre belli bir yaşa gelmek, diğeri belli bir prim ödemek ve ilk sigorta olunan tarihten sonra kadınlar için 20 erkekler için 25 yılın tamamlanmasıdır. SSK kapsamındaki bu emeklilik şartları 9 Eylül 1999’dan sonra değişikliğe uğradı ve var olan yıl şartı ortadan kalktı. Buradaki en önemli şartlardan olan prim ödeme şartı ise değişik şekillerde oluyor.

Bir işyerinde çalışanların primlerini işveren ödüyor. Kendi işini kuranlar ise Bağ-Kur kapsamında prim ödüyorlar. Borçlanma yolu ile yani doğum ve askerlik gibi sürelerin satın alınması yöntemi ile de prim elde edilebiliyor. Bir başka yöntem ise çalışma imkanı bulamayanlar ve kendi işini kuramayanlar için geçerli. Bu da isteğe bağlı sigorta imkanıdır. 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek emeklilik için ilk adımı atmış oluyor.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

 • İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyen vatandaşların örneği Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde yer alan “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile ikametgahlarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine başvurmaları gerekmektedir.
 • Tekrar isteğe bağlı sigortalı olmak isteyen vatandaşların ise talep dilekçesi ile müracaatları yeterli olacaktır.
 • 5434 sayılı Kanunun mülga 12. maddesi uyarınca isteğe bağlı iştirakçilik başvuruları, Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil Daire Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhıye/ANKARA adresine yapılacaktır.

İsteğe bağlı sigortanın başlangıcı müracaatın kurum kayıtlarına başvurusu ile takip eden günden itibaren başlamaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta İmkanından Kimden Faydalanabilir?

Türkiye’de ikamet edenler ve daha öncesinde Türkiye’de ikamet ederken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerdeki Türk vatandaşlarından;

 • 5510 sayılı Kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmayan,
 • Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışan ya da tam gün çalışmayanlar,
 • Kendi sigortalılıkları nedeniyle Türkiye’de sosyal güvenlik kanunlarına göre malullük ve yaşlılık aylığı almayanlar,
 • 18 yaşını dolduranlar.
 • Kanunun yürürlük tarihinden önce mülga kanunlara göre isteğe bağlı sigortaya devam edenler, herhangi bir işleme gerek kalmaksızın Kanun kapsamında isteğe bağlı sigortalılıkları devam ettirilecektir.

İsteğe bağlı sigortalılar ne kadar prim ödeyecek?

İsteğe bağlı sigorta primi, prime esas kazancın alt ve üst sınırı arasında, sigortalı tarafından belirlenen prime esas aylık kazancın %32’sidir. Bunun %20’si malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, %12’si ise genel sağlık sigortası primidir. İsteğe bağlı sigortalılığın devamında belli süre prim ödememe durumunda sigortalılığın sona ermesi uygulaması kaldırılarak, ait olduğu ayın primini en geç 12 ay içinde ödemeyen sigortalı vatandaşın o aya ait primini ödeme imkanı olmayacaktır. 12 ay geçmedikçe diğer aylara ait primlerini gecikme zammı ile ödenmesi imkanı ve talep ya da ölüm dışında isteğe bağlı sigortalılık sonuçlandır fırsatı bulunmayacaktır.

Peki İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Sona Erecek? İsteğe bağlı sigortanın sona ermesi talebinde bulunan vatandaşların, primi ödenmiş son günü takip eden günden, aylık talebinde bulunanların, aylığa hak kazanmış olmak şartı ile talep tarihinden, ölen sigortalının ölüm tarihinden itibaren sona ermektedir.

İsteğe Bağlı Sigortalının Süresinin Değerlendirilmesi

01/10/2008 tarihinden itibaren ilk defa isteğe bağlı sigortalı olanlar ile 506, 1479 ve 2926 sayılı kanunlara tabi isteğe bağlı sigorta primi ödeyen sigortalıların 01/10/2008 tarihinden sonra isteğe bağlı sigorta primi ödenmiş süreleri 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalılık süresi olarak kabul edilecektir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu