Hayvancılık Destekleri

Kadınlara Hayvan Kredisi Geri Ödemesiz Hibe Temmuz 2021

Sadece erkekler için değil, küçükbaş, büyükbaş, arıcılık, ipek böceği yetiştiriciliği alanlarında; Koyun, keçi, inek, sığır, manda, düve, buzağı, malak kredisi isteyen bayanlara, ev hanımlarına girişimci kadınlara da hayvancılık kredisi verilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda örneklerini gördüğümüz kadınlara verilen destekler 2021 yılında da devam ediyor. Kadın girişimcilere kredi veren kurumlar, devlet hibe ve teşvikleri hakkında gelen sorular güncel olarak araştırılmaya devam edilmektedir. 2021 yılında hayvancılık ile uğraşmak isteyen ve bu sektöre yatırım yapmayı düşünen ev hanımlarına hayvancılık kredisi ile ilgili tüm detaylar haberimizde..

2 Yıl Geri Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Hayvancılık Kredisi

Yazımızın tamamını okuyan kadın girişimcilerimiz, ev hanımlarının hayvancılık kredisini nasıl alabileceğini, 2021 yılı hayvan kredisi veren bankaları, kadın girişimcilere özel hayvan kredisi şartlarını ve Ziraat Bankası tarafından 2 yıl geri ödemesiz 7 yıl vadeli hayvancılılık kredisi hakkında bilgilere sahip olacaktır.

Kadınlara Hayvan Kredisi Veren Bankalar

Büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, kanatlı hayvancılık yapacak olan 18 yaşını doldurmuş tüm kadınlara İnek, dana, manda, buzağı, malak, koyun, keçi, tavuk, bıldırcın, kaz, hindi, ördek ve arı alımlarını yüzde 50 hibeler ve erkeklere oranla daha avantajlı olarak devlet teşviklerinden yararlanabilirler. Desteklenen illerde ve sektörlerde hayvancılık yapacak olan kadınların hayvan alımlarının gerçekleştirilebilmesi için % 50 hibe  ve % 70 oranında avantajlı hibe kredilerden yararlanabilecekleri gibi 2 yıl veya 5 yıl ödemesiz hayvan kredisi veren bankalardan da kredi alarak hayvancılık yapabilirler.

Kadınlara kredi veren bankalar listesi;

Kadınlara kredi veren kurumlar;

 • Tarım ve Orman Bakanlığı
 • TKDK

Kadınlara Özel Kredi için Projeler;

 • Tarım Kredi ve Ziraat Düşük Faiz Desteği
 • TKDK Proje destekleri

Garanti Bankasının Haziran ayına özel bireysel ihtiyaç kredisi % 1,64 Faiz oranları ile hesaplaması yaparak hayvancılık kredisinin geri ödemesi hakkında genel bilgiye sahip olabilirsiniz. 40 bin liraya kadar olan ihtiyaç kredisi hesaplaması ise şu şekilde;

Kredi Tutarı 60 Ay vadeli Taksit Tutarı Toplam Geri Ödeme Tutarı
15.000 TL 428.18 TL 25.691,20 TL
20.000 TL 570.91 TL 34.254,53 TL
25.000 TL 703,27 TL 42.196,06 TL
30.000 TL 843,92 TL 50.635,50 TL
40.000 TL 1.125,23 TL 67.513,91 TL

Girişimcilerin çoğunun kadın olması ve iş hayatında artık kadınların da yer alması ile bankaların çoğu hayvan kredisi paketler düzenleyerek kadınlara da hayvan kredisi vermektedir. Şuan için Ziraat bankası Kadın girişimci paketine hayvan kredisi alacak olan kadınlar başvuru yapmaktadır. Diğer bankaların faiz oranlarının Ziraat bankasına oranla daha yüksek olması nedeniyle düşük faizli hayvan kredisi veren Ziraat bankası esnek ödeme seçenekleri ile kadınlara avantajlar sunmaktadır.

Ziraat Bankası Kadın Girişimcilere Düşük Faizli Kredi Veriyor

Ziraat bankası ve TKK tarafından bitkisel ve hayvancılık üretim konularında kullandırılacak olan düşük faizli krediler hakkında Resmi Gazete’ de yayınlanan tebliğe göre faiz indirimlerinin uygulanabilmesi için özellikli kriterler arasında Kadın Girişimci kriteri ilave edilmiş ve kadın girişimciler hayvancılık kredilerine başvuru yaptıklarında % 10 ilave puan eklenerek düşük ve faizsiz kredi kullanabilmelerinin önü açılmıştır.

 • Öncelikli bölge yatırımı
 • Atıl işletme alımı
 • Yurtiçinde doğan hayvan alımı
 • Kendi yemini üretme/ mera kullanımı
 • Genç çiftçi <40 yaş
 • Kadın çiftçi / girişimci kriterlerini yerine getirenler % 10 ilave faiz indirimlerinden yararlanarak faizsiz kredi kullanabileceklerdir.

Özellikli kriterler olarak belirlenen: Kadın Çiftçi/ Girişimci; İşletmenin faaliyetlerinde bulunmak üzere üreticinin kadın olması ile düşük faizli kredi kullanımlarında ilave indirim oranı sağlanmaktadır. Örneğin büyükbaş hayvancılık almayı düşünen bayanlar, kadın girişimcilik kriterleri sağladıkları için ilave 5 10 faiz indiriminden yararlanarak diğer kriterleri de sağlıyorlar ise uygulanabilecek olan en yüksek indirim oranı olan %100 yatırım kredisi alabilecektir.

Belirlenen kriterlerin yanında alınacak olan hayvanlarında bazı şartlar uygun olması gerekmektedir. Hayvan kredisi olarak düşük faizli kredilerden yararlanabilmek için hayvanlarda aranan özellikler şu şekilde sıralanacaktır. ( Her sektöre göre değişiklik göstermektedir).

 • Alınacak olan hayvanın yurt içinde doğum yapmış olması,
 • Kredi ile alınacak hayvan sayısı,
 • Hayvanın Cinsi ve ırkı,
 • Doğum ayı aralığı yaşı ve doğum sayısı,
 • Küpe numaralarının HAYBİS yada Bakanlık sisteminde yer alması.
 • Bakanlık sisteminde hayvanların kayıtlı oldukları süreler Tebliğ’de belirlenen özelliklere uygun olması gerekmektedir.

Kadın girişimciler büyükbaş hayvancılık kredilerinde her iki dönem için %60 faiz desteği alarak yıllık faiz oranı %4 aylık ise bu oran %0.33 oranı üzerinden kredi alacaklardır.

Ziraat bankası tarafından verilen diğer düşük faizli krediler olan;

 • Sütçü ve Kombine Sığır Yetiştiriciliğinde/ %60 faiz desteği ile %4 aylık ise %0.33 faiz oranı,
 • Damızlık Düve Yetiştiriciliğinde/  %85 faiz desteği ile yıllık faiz oranı %1.5 aylık  ise %0.12 oranı,
 • Küçükbaş Hayvancılıkta/ her iki dönemde de %85 faiz desteği ile yıllık %1.5 aylık ise %0.12 oranı
 • Arıcılıkta/ her iki dönemde de %60 faiz desteği ile aylık faiz oranı ise %0.33 oranı,
 • Kanatlı Sektöründe/  %35 faiz desteği ile  yıllık %6.50, aylık %0.54 faiz oranı,
 • Geleneksel Hayvansal Yatırımlarda her iki dönem için 100 bin liraya kadar faizsiz, 100 bin lira üzerindeki kredilerde ise  %60 faiz desteği ile aylık %0.33 faizli kredi olanaklarından yararlana bilirler.

Hayvan kredilerinin 2 yıl veya 5 yıl geri ödemesiz olarak alınabileceği gibi esnek ödeme koşullarından yararlanabilirsiniz. Ziraat bankası hayvancılık kredisi faiz oranları %5’ tir. Hayvan kredilerinin 1 yıl geri ödemesiz olarak esnek ödeme ve uygun faiz oranlarında verilmesi bayan girişimcilerin Hayvan kredisi alımlarını teşvik etmektedir. Ziraat bankası tarafından verilen hayvan kredilerinin başvurularında istenen belgeler ile istenen şartları yerine getirmeniz durumunda Hayvan kredisi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Başvurularında İstenen Belgeler

Ziraat bankasından hayvancılık kredisi kullanmak isteyen kadın girişimcilerden ve çiftçilerden istenen belgeler şunlardır;

 • Başvuru sahibinin Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
 • ÇKS yani Çiftçi kayıt belgesi,
 • Mevcut tarımsal bir işletmesi bulunan kişilerden arsa kira kontratı, tapu ve arsa kayıtları bunun gibi tevsik eden belgeler,
 • İpotek edilecek gayrimenkule ait tapu belgesi gibi belgeler,
 • Hayvan kredisi yıllık gelire göre çekilecekse 3 yıllık gelir belgesi talep edilecektir. Gerçek ve tüzel kişilerden talep edilen gerekli belgeler için tıklayınız.

Kosgeb Kadın Girişimcilere Hibe Desteği Var mı?

Bununla birlikte bayan girişimcilere hayvancılık haricinde işletme açmak isteyenlere 60 bin lira ve 370 bin lira hibe desteği sunulmaktadır. Bunun için bayanların KOSGEB kursuna katılarak sertifika ile başvurmaları gerekmektedir.  Uygulamalı girişimcilik eğitimi 2021 yılında ücretsiz ve uzaktan eğitim formatında online olarak Kosgeb sitesi üzerinden yapılmaktadır. E-devlet şifresi ile giriş yapılarak online  olarak eğitime katılarak sertifika alan kadınlar verilen hibe desteklerinden bu yıl da yararlanabilecektir.

Geçtiğimiz yıllarda Kosgeb hibe kredisi ile işyeri kurma kredisi alarak verilen hibe krediler ile bayan  girişimcilerin desteklenen bölgelerdeki avantajları erkek ve diğer girişimcilere oranla % 20 oranında daha fazlaydı. Desteklenen sektörler arasından hazırladıkları iş planı projesinin kabul edilmesiyle onay verilmesi ile sağlanacak olan hibe krediler ve bu avantajlar ile iş kurmak isteyen kadın girişimciler Kosgeb’e başvuruda bulunarak Kadın girişimci hibe desteklerinden yararlanabilirler.

Hayvancılık yapacak olan kadınların açacakları tesis ve çiftliğin kuruluşunda giderlerin karşılanması için verilecek olan hibe krediler ile canlı hayvan alımlarındaki giderler karşılanmaz.

Yem kredisi almak için tıklayınız.

Kadınlara Devlet Destekli Hibe ve Krediler

TKDK tarafından IPARD programı kapsamında her yıl yapılan çağrılar ile % 50 hibe desteğinden yaralanmak isteyen kadınların kuracakları hayvancılık tesislerinin giderlerini ve hayvan alım giderlerinin karşılayabilirsiniz. Kırsal alanda yaşayarak hayvancılık yapacak olan kadınların ister et üretimi ister süt üretimi olsun  her türlü hayvancılık için devlet destekli hibe kredilerden yararlanma olanağı mevcuttur. 2014/ 2021 yılları arasında  bütün kadınları da kapsayan hibe hayvan kredisi başvuruları için Başvuru yapmanız yeterlidir. TKDK hayvancılık destekleri isimli yazımızdan Hayvan alımında verilen hibeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kadınlara verilen bu devlet desteklerinden ve kredilerden siz de faydalanabilir, kendi hayvancılık işletmenizi kurabilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu