Bayilik Veren Firmalar

Kargo Firması Nasıl Açılır? Kargo için Bayilik ve Franchising 30 Haziran 2021

Gelişen teknolojiyle birlikte e-ticarette büyük artışlar yaşanmaktadır. Bu nedenle en çok ihtiyaç duyulan hizmetlerin başında da kargo şirketleri gelmektedir. Kargo şirketlerine artan taleplerden dolayı kargo şirketi kurmak karlı bir iş olarak çoğu kişinin dikkatini çekiyor. E-ticarette yaşanan yükseliş ile nakliye ve lojistik sektörlerinin git gide iş hacimleri büyümeye devam ediyor. Ülkemizde bakıldığında kargo hizmeti veren az sayıda işletme bulunmaktadır. Aktif olarak faaliyetlerine devam eden kargo firmalarından birinin bayiliğinin alınmasıyla şirket kurulabilir ve ihtiyaç duyulan sektörde iş hayatına başlanabilir. Böylelikle kargo bayiliği ne kadar kazandırır, kargo şirketi kurmak için gerekli evraklar nelerdir, kargo acentası açmak ve dağıtım şirketi kurmak için aranan şartları yazımızda bulabilirsiniz.

Kargo Firması Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler

Yeni bir iş açmak isteyen ve karar veremeyen kişiler bayilik veren firmalar üzerinden iş sahibi olmaya düşünüyorlar. Kazancı yüksek işler arasında bulunan kargo bayiliği açmak istiyorsanız kargo bayiliği veren firmalar hakkında detaylı araştırma yapılmalıdır. Kargo bayiliği alacak kişi öncelikle bulunduğu bölgede kargo hizmetlerinin teslimat süreci hakkında incelemelerde bulunmalıdır. Teslimatta aksaklık yaşanıyorsa bölgede kargo hizmetlerinin düşük olduğu gözlemlenir ve böylece ihtiyaca göre adım atılabilmektedir. Kargo firması kurmak, kargo bayiliği almak için kişide olması gereken yatırım bulunuyorsa kargo bayiliği veren firmaların kosgebkredisi.com listeleri incelenebilir, bayiliğin gerektirdiği şartları öğrenebilir ve kargo firması olarak faaliyetlere başlanabilmektedir. Türkiye’nin dört bir yanında bulunan kargo firma şubeleri ile birçok ulaştırma hizmetleri yerine getirilmektedir. 81 bir il ve 922 ilçeye hizmet verecek bir kargo firması kurmak için oldukça fazla sermaye bulunması gerekir. Kargo bayiliği alabilmek için öncelikle ülke geneline hizmet sağlayan bir kargo şirketinden bayilik alınması gerekiyor. Ülkemizde kargo bayiliği alınabilecek firmalar ise;

 • Aras
 • Yurtiçi
 • MNG
 • UPS
 • Sürat
 • PTT

Kargo bayiliği alacak kişinin bulunduğu şehirde yukarıdaki kargo firmalarından birinin bayiliği bulunmuyorsa ya da sayısı az ise firmadan bayilik alımı kolaylaşacaktır. Fakat büyük bir kargo firmasından bayilik almak iş performansını da doğrudan etkileyecektir. Firmaların hepsi bayilik sağlamakta fakat bölgede dağıtım için yeni bir ihtiyaç yoksa bu durumda başka bir bölge seçilmeli veya farklı bir dağıtım firmasından bayilik alınması gerekir. Kargo şirketlerinin bu konu hakkındaki bilgilerini doğrudan şirketler üzerinden öğrenilebilmektedir.

Ülke geneline bakıldığında şirketlerin tamamı kargo bayiliği verirken araç talebinde bulunurlar. Araç talepleri ise firmanın büyüklüğüne bağlı olmaktadır. Büyük firmalar genelde 8 – 9 araç talep ederken daha küçük kargo işletmeleri ise az araç talebinde bulunmaktadır. Dağıtım firmalarının kurulum maliyetleri arasına depo ve ana alan şubenin kurulum maliyeti de eklenmektedir. Ortalama büyüklükte bir firmanın kurulum maliyeti genelde 200.000 TL olurken büyüklüğe göre bu maliyet değişkenlik gösterecektir. Kurulum maliyetlerinin masraflarını karşılayacak kadar bir hazır sermayeniz bulunuyorsa bu durumda firma ile anlaşarak 2 hafta içerisinde kargo firmanızı kurabilirsiniz. Kurulum aşamasında şirket tarafından yardımcı 2 personel tüm işlemlerinizde yardımcı olmak üzere gönderilecektir ve tüm personel ile birlikte şube kurulum işlemlerini tamamlanacaktır. Personel desteği, araç desteği, kurulumda yardım gibi avantajlardan yararlanarak sizde kolaylıkla anlaşacağınız firma sayesinde acentelik alarak dağıtım firmasına sahip olabilirsiniz.

Kargo Firması Nasıl İşletilir?

Reklam ve pazarlamalar iş hacmini büyük oranda etkileyeceğinden yerel düzeyde televizyon, gazete ve radyo gibi iletişim kanallarından reklam desteği alabilirsiniz. Bunun yanında pazarlama ekibinizi de oluşturmanız gereklidir. İş hacminin genişletilmesi için bağlı bulunan bölge ve alanlardaki işletmeleri firmanıza bağlayarak onların gönderilerini ve alımlarını firmanıza  yönlendirmeniz gerekecektir. Başka firmaların sizinle çalışmalarını istemeleri için onlara fiyat avantajı sunmanız gerekecektir. Diğer kargo şirketleri ile aynı fiyattan alım ve gönderim yapmanız halinde sizinle çalışmak istemeyeceklerdir. Bu nedenle ihtiyaç bulunan bölgelerdeki işletmelerle daha düşük kar marjı ile çalışmanız gerekecektir. Bu etkenlerin yanında firmanızda çalışan personeller de iş hacmini etkileyecektir. Kargo firmanızda müşteri ilişkileri kuvvetli, güler yüzlü ve eğitimli personel seçerek diğer firmalardan farkınızı ortaya koymanız gerekecektir. Ayrıca çalışma saatleri içinde müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla söz verilen zamanlardan alım ve teslimat yapılması da oldukça önemlidir. Bekletmeden şikayet almadan günlük rutininizi oluşturarak güven sağlayarak, bölgenizdeki tüm müşterilerinizi sizinle çalıştıkları için memnun ederek kendinize bağlayabilirsiniz. Kargo firmasında iş akışı kargo alım ve teslimat süreci ile ilişkili olarak verilen bir hizmet verildiğinden dolayı iş akışınızı ve zamanlamanızı doğru şekilde organize edecek,araç, personel bulundurarak iş hacminizi büyütebilirsiniz.

Kargo Şirketi Bayiliği Almak Kârlı Mı?

Ülke genelinde il ve ilçelerinde mevcut kargo firmaları ağı birbirine yakındır. Gönderimlerden %13 kar marjı teslimatlardan da % 18 kar marjı sahip olan bir firmanın ortalama kar marjını hesaplayacak olursak; Bir ilçede 5 farklı kargo şirketi bulunduğunu varsayarsak; sizin de ortalama müşteri sayınızı 500 olarak düşünürsek 200 kargonun da gönderimi yapıldığı düşünülürse bir şubede günlük kar marjı 2.000 lira civarında oluşmaktadır.

Kar marjı hesaplaması dağıtım firmasına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin Sürat kargo bayilik kar marjı hesaplaması yapan bir girişimci ile UPS kargo bayilik kar marjı yapan girişimcinin hesaplama sonuçları farklı olacaktır. Firmalardan bayilik alınırken şirket tarafından ve kargo markaları (Aras kargo, MNG ve UPS) tarafından belirlenmiş bayilik şartları ve bayilik maliyeti hakkında bilgileri aşağıda başlıklar halinde belirttiğimiz yazıdan bulabilirsiniz. Kargo şubesi açmak karlı mı değil mi, firmaların şartlarını, maliyetlerini ve kar marjlarını inceleyerek karar verebilirsiniz.

Aras Kargo Franchising Şartları

Kargo bayiliği almak isteyen kişiler için Aras kargonun bayilik şartlarını belirtecek olursak; Yatırımcıların franchise isim hakkını alabilmek için sermayeye ihtiyaçları olacaktır. Aras Kargo franchise isim hakkı bedeli ise 2020 yılında 60 bin TL ila 90 bin TL arasında değiştiği bilinmektedir. Fakat bu bilgi güncellenmiş olabileceği için en kesin bilgiyi Aras Kargo bayilik görüşmesi sırasında alınabilmektedir. Franchise isim bedeline ek olarak; Aras Kargo acentelerinden banka teminat mektubu da talep etmektedir. Kargo firmasının maliyeti açılacak olan şubenin yerine ve işletmenin büyüklüğüne göre farklı olabilmektedir. Genellemede bulunmak gerekirse Aras Kargo bayilik  almak isteyen girişimciler yaklaşık 60 bin ile 150 bin TL’lik sermayeye ihtiyaçları olacaktır.

Aras Kargo şubesi açmak için karşılanması gereken diğer bir şart ise şubenin açılacağı işletmenin işlek yerde bulunmasıdır. Kargo bayilik başvurusu yapmak isteyen kişilere “Aras Kargo Acentelik Başvurusu” sırasında  yönlendirir. Diğer kargo bayilerine engel olmamak kosgebkredisi.com adına bölge koruması desteğine önem veren Aras Kargo; öncelikle başvuruda bulunan kişiler için bayilik başvurusu yapabilecek bölgeye ön plana çıkarmaktadır.

Aras Kargo bayiliği açacak kişilerin personel yönetimi ve müşteri memnuniyeti konusunda deneyimin olması gerekmektedir. Kargoculuk sektörünün yapısı ve hizmetin hızlı olmasından dolayı yanlışlara yer verilmemektedir. Bu sebeple dağıtım markasının zarara uğramaması için burada girişimcilere büyük görev düşmektedir.

MNG Kargo Bayiliği Nasıl Alınır?

Mng kargo bayiliğine başvuracak olan girişimcilerden istenen şartlar aşağıda sıralanmış:

 • Başvuran kişinin sektörde en az 2 yıllık iş tecrübesinin bulunması,
 • En az lise, tercihen ise lisans mezunu bulması,
 • Girişimci 25 yaşını doldurmuş olmalı, erkeklerde ise askerliğin tamamlanmış olması,
 • Kişinin MNG Kargo şirketini benimsemesi,
 • Girişimci çözüm odaklı olmalı ve esnek mesai saatlerine uyulmalı,
 • Belirli yatırım bütçesine sahip olunması,
 • Gerekli miktarda banka teminat mektubu ve yasal izinlerin alınması
 • Başvuru formunun doldurulması (MNG Kargo Acente Başvuru Formu)
 • Konumu ise işlek bir yer olarak seçilmesi gerekmektedir.

MNG kargı bayilik ücreti ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor. Maliyet ise şirketin açılacağı yere ve karlılık ölçümlerine göre değişebilmektedir.

UPS Kargo Bayilik İçin İstenen Şartlar

Öncelikle UPS kargodan bayilik almak isteyen kişilerin UPS acentelik başvuru formunu doldurması gerekmektedir.

Maliyetine bakılacak olursa ücretler 70.000 TL ile 110.000 TL aralığında değişmektedir. Ayriyeten 10 bin TL ve 50 bin TL arasında değişen tutarlarda teminat mektubu talebinde bulunulmaktadır. Ups kargo firma ücretleri şirketin açılacağı İle göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple 2020 yılı için UPS kargo bayilik ücretleri hakkında net bir bilgi verilememektedir. Maliyet tutarları firma yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonrasında öğrenilebilmektedir. Bayilik şartları ise;

 • UPS bayilik alabilmek için firmanın kimliğini yansıtan bir işyerinin bulunması gerekir.
 • Gönderilerin teslimatların aksatmayacak sayıda ve özellikte araç temin edilmesi,
 • Ayrıca Ulaştırma Bakanlığından G3 yetki belgesinin de alınması gerekmektedir.

G3 yetki belgesi ise; Yurt içi ve yurt dışı kargo acenteliği yapma hakkı veren belge olmaktadır. Belgenin geçerlilik süresi 5 sene istek halinde yenilenmektedir. Diğer sektörlerde bayilik veren firmalara ulaşmak için tıklayınız.

Devren Kargo Bayiliği

Sıfırdan kargo şirketi kurmak yerine hali hazırda hizmet veren bir kuruluşa ait devren kargo bayiliği almak mantıklı bir seçim olabilir. Çünkü firmanın zaten hali hazırda bir müşterisi olması nedeniyle zaman geçirmeden para kazanmaya başlayabilirsiniz. Firmanın daha önceki faaliyetleri referansınız olacağı gibi, dağıtım araçları, deneyimli personel de işin artısıdır. Sahibinden sitesinde Devren Satılık Acente ilanları arasında dağıtım şirketlerine ait ilanları sahibinden sitesinden inceleyebilirsiniz.

PTT Kargo Bayilik Şartları

Genel itibariyle PTT Kargo Bayilik Şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • T.C vatandaşı olmak,
 • Reşit olmak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • Devlete karşı işlenen suçlar, Anayasaya, milli savunmaya karşı işlenen suçlar gibi belirtilen suçlardan mahkum olmamak,
 • Askerlik ile ilişiği bulunmamak,
 • En az lise mezunu olmak,
 • PTT tarafından talep edilecek aşağıda özellikleri yazılı işyerini açabilecek durumda olmak,
 • PTT Kargo Acenteliği açılabilecek işyerinin özellikleri;
 • PTT tarafından belirlenecek ölçütlere uygun olarak tasarlanmış ve donatılmış, olması zorunludur.
 • PTT hizmetlerinin verilmesine uygun ve güvenliği sağlanmış,
 • Herkesin ulaşabileceği merkezi bir yerde,

Kargo firması kurmak için aranan şartlar arasında yer almaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için PTT Kargo Bayilik Şartları isimli dokümanı bilgisayarınıza indirerek şartları inceleyebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo Bayilik Maliyeti ve Şartları

Yurtiçi Kargo bayilik maliyeti ortalama olarak 300.000 TL ile 400.000 TL aralığında olacaktır. Firmanın şartları arasında yer alan ve en hassas davrandığı politikası ”Kullanıcı Dostu” olmasıdır. Bu politikaya sizin de uyum göstermeniz istenecektir. Kargo firması kurmak için yılın belli dönemlerinde başvuru tarihleri belirlenecektir. Başvuru süreci sırası ile; işletme eğitiminin verilmesi, staj işlemlerinin gerçekleşmesi, sahip olunan işletmenin yer bilgisinin değerlendirilmesi ve son olarak şartlara uyum sağlanması ardından bayiliğin onaylanması şeklindedir.

Yurtiçi kargı bayilik şartları ise;

 • 2 nakliye aracınız olmalı.
 • Disiplinli çalışmalısınız.
 • Çalışma saatlerine uymalısınız.
 • Liderlik özelliğinizin olması gerekmektedir.
 • Şirketin başarısı temel hedefiniz olmalıdır.
 • Gönderimini sağlayacağınız ürünler sağlam ve hızlı teslim edilmelidir.
 • Müşterilere güler yüzlü yaklaşmalısınız.
 • Güçlü iletişim yeteneğinizin olması gerekmektedir.

Yurtiçi’nin her bölgede eşit oranda ve dengeli bir şekilde şubeleri bulunmaktadır. Dilediğiniz bölgede Yurtiçi’nin şubesinin olup olmadığını araştırmalısınız. Bölgenizde firmaya ait hizmetin verilmediğine emin olduktan sonra bayilik başvurunuzu yapabilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu