Yeni İş Fikirleri

Kimsenin Aklına Gelmeyen Zekice İş Fikirleri 30 Haziran 2021

Kendi işinin patronu olmak isteyenler, ne iş yapabilirim diyenler buraya! Kendi işinizi kurmak istiyorsanız öncelikle yatırım yapmak için sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Ancak sektörlere göre gerekli olan yatırım tutarları da değişiklik gösterecektir. Çok büyük yatırımlar gerektiren işler olduğu gibi sermayesiz ya da küçük sermaye ile yapılabilecek işler de bulunmaktadır. Sizler için yapabileceğiniz iş fikirlerini kaleme aldık. İçeriğimizden 40 farklı değişik iş fikri ile detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu içeriğimizde 2021 yılında zekice, Türkiye’de olmayan iş fikirleri, ilginç ve yaratıcı oldukça keyifli, bulunmamış, trend bir o kadar değişik ama basit iş fikirleri nelerdir? kimsenin aklına gelmeyen girişimcilere ilham kaynağı olacak para kazandıracak iş fikirlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Ne İş Yapabilirim?

Girişimci bir ruhunuz, ticarete ilginizin yanında biraz da bilginiz varsa, yatırım yapmak için kenara bir miktar koymuşsanız ve kendi işimi kurmak istiyorum diyorsanız doğru adrestesiniz. Ticaret kolay bir iş değildir. Patron koltuğunda oturmanın bir maliyeti vardır. Öncelikle yatırım yapmak için paranız olması gerekir. Tutar vermek doğru olmaz. Yapacağınız işe göre maliyet değişir. Ancak meslek lisesi mezunuysanız ya da ustalık belgesi aldıysanız iş yeri açma ve ustalık belgeleri ile işinizi kurabilirsiniz. Belirli bir mesleğiniz olacağından ve konu ile ilgili bilginiz olacağından dolayı bu tarz işleri yapmanız zor olmayacaktır.

Fakat ticarete sıfırdan atılanlar, hangi işi yapsam diye düşünen de bir kitle var. İş fikrine karar verdikten sonra iş yerinizin nerede olacağına yani lokasyona, gerekli ekipmanların teminine sıra geliyor. Fiziki olarak iş yerinizi kurduktan sonra bir de yasal prosedür var. Belediyeye faaliyete başladığınızı bildirmeniz ve iş yeri çalıştırma ruhsatı almanız gerekir. Vergi dairesinden vergi levhası da almalısınız. Daha sonra SGK’dan iş veren ve personeliniz varsa çalışan girişlerinin yapılması gerekir. Bölgede bulunan esnaf ve sanatkarlar odasına da üye olarak da faaliyete başlayabilirsiniz.

Resmi izinleri de aldıktan ve faaliyete başladıktan sonra müşteri çevresi edinmeniz gerekir. Reklamlar ve başlatacağınız kampanyalar ile adınızı duyurmanız oldukça önemlidir. Tekrar başa dönecek olursak lokasyon seçimi işte bu yüzden çok önemlidir. Ticaret rekabet işi olsa da yeni bir esnaf olduğunuzdan dolayı tutunmanız zor olacak ve ilk aşamada kendinizde rekabet etme gücü bulamayacaksınız. Bu sebeple oldukça aynı sektörlerde iş yapanlardan uzak bir o kadar da merkezi noktalarda işinizi kurmanız gerekecektir.

İş Yeri Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Belediye: İş yeri açma ve çalıştırma ruhsatına ilişkin yönetmelik çerçevesinde işe başlama bildirim formunun doldurması gerekmektedir.
 • Vergi dairesi: Bildirim formu, T.C. kimlik belgesi, işe başlama formu, ikametgah, kira kontratı ya da işyeri size aitse tapu fotokopisi ile birlikte vergi dairelerine başvuru yaparak vergi levhası almanız gerekmektedir.
 • Bağ-Kur: Kayıt ve tescil işlemlerinin yapılabilmesi için giriş bildirgesinin onaylı bir şekilde İl Müdürlüğü’ne teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odası: T.C. kimlik belgesi, ikametgah belgesi, vergi levhasının fotokopisi, harç bedelinin ve sicil ilan bedelinin yatırıldığına dair dekont örneği ve ustalık belgesi ile kaydınızı yaptırabilirsiniz.

İş yeri açmak için gerekli belgeleri buradan detaylıca inceleyebilirsiniz.

İşyeri Açmak İçin Gerekli Belgeler

Sermayesiz Ne İş Yapabilirim?

Zekice iş fikri ile iş kurmak ve yatırım yapmak için yüksek tutarlarda meblağa ihtiyacınız yok. Beş parasız da iş kurum demiyoruz ancak düşük maliyetler ile yapılabilecek pek çok iş var. Tabi belirli bir tutarınız varsa devlet destekli olarak da işinizi kurarak kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Özellikle KOSGEB tarafından hibe ve faiz desteği verilmektedir. Bu desteklerden yararlanarak işinizi kurabilirsiniz. Kosgeb desteklerinden yararlanmak için ilk olarak online olarak verilen uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmanız gerekmektedir. Daha sonra yine online olarak oluşturacağınız farklı iş fikrinize ait bir iş planı ile kuruma başvurabilirsiniz. Ayrıca işini kuran ve 6 ay sonra esnaf ve sanatkarlar odasına yapacağınız başvuru ile esnaf kefalet kredisi de alabilirsiniz.

Yatırım yapmak için sermayeye ihtiyacım yok ya da bankalardan kredi alamam diyorsanız küçük çaplı işler de yapabilirsiniz. Bir çay ocağı açabilir, toprağınız varsa belirli sayılarda solucan alarak solucan gübresi üretimi yapabilir ya da çok gelir elde edebileceğiniz ancak düşük tutarlarda yatırım isteyen istiridye mantarı üretimi de yapabilirsiniz. İş fikirleri isimli içeriğimizden sizler için hazırladığımız 50 iş fikrini inceleyebilirsiniz.

Sermayesi olmayanlara bayilik veren kazançlı firmalar da bulunmaktadır. Bu firmalara franchise başvurusu yaparak sermayeniz olmadan da ticarete atılarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ne İş Yapabilirim?

Ne iş yapabilirim diye kara kara düşünmenize gerek yok. Yatırım yapmak için paranız varsa ya da belirli bir tutarım var, bankalardan kredi alarak işimi kurabilirim diyorsanız, sizler için araştırdığımız iş fikirlerinden yararlanabilirsiniz. İşimin başında dururum, ticari zekam var diyorsanız bu iş fikirleri tam da size göre.

iş fikirleri
Ne iş yapabilirim diyenler için değişik zekice başarılı zengin edecek iş fikirleri

Sahiplerini Zengin Etmiş Girişimcilere İlham Verecek Başarılı İş Fikirleri

Para kazandıran, zengin eden zekice iş fikri arayanlara  değişik ve başarılı iş fikirleri;

1-Oto Yıkamacı Açmak

Özellikle sanayi bölgelerinde boş bir dükkan ya da devren satılık bir iş yeri bulursanız kaçırmayın. Basit olarak görülse de Oto yıkama işi yaparak çok para kazanabilirsiniz. Arabasını servise getiren, iç temizlik ve dış yıkama için mutlaka sizi tercih edeceklerdir. Özellikle beyler için arabaları çok önemli. Tek bir toz tanesi bile bırakmamaya özen gösterin. Memnun kalırlarsa sürekli olarak sizi çalıştıracaklardır. Ayrıca müşterileriniz ile ilişkilerinize önem verin. Onlara çay, kahve ikramları yaparak bekledikleri zamanı eğlenceli hale getirebilirsiniz. 100 bin TL‘ye işletmenizi kurabilirsiniz. Ancak oto yıkamacı işi uzun iş saatlerini de beraberinde getirir.

2-Oto Ekspertiz Dükkanı

Yetkili servisler çeşitli sebeplerden dolayı ekspertiz hizmeti vermemektedir. Böylece son zamanlarda oto ekspertiz dükkanları da revaçtadır. Yetkili servislerden ücretleri de oldukça yüksek olmaktadır. Hizmet paketleri oluşturarak bu maliyetleri azaltabilir ve ilk etapta müşteri çevresi kazanabilirsiniz. İş ile ilgili tecrübenizin olması ve gerekli ekipmanları almak kaydı ile işinizi kurabilirsiniz. Özellikle ikinci el araçlarda 8 yaşın altındaki ve 160 bin km ye gelmiş araçlar için 2021 yılında oto eksper raporu zorunlu hale gelmiştir.

Oto Ekspertiz Dükkanı
Oto ekspertiz dükkanı açarak para kazanabilirsiniz.

3-Oto Tamir ve Bakım İşi

Hiç eskimeyen sektörlerden bir tanesidir. Yine sanayide bir dükkan kiralayarak ya da devren satılık bir dükkan açarak para kazanabilirsiniz. Tabi bu konu ile ilgili bilginiz olması gerekir. Ayrıca yanınızda personel de çalıştırmalısınız. Fakat sanayi ortamları oldukça sıcaktır. Müşteri memnuniyeti ile işinizi taçlandırabilirsiniz. Bir kısım vatandaşlarımızın bu konuda bilgisi olmadığından dolayı oto tamiri yapan servislere gidiyorlar ancak mağduriyet yaşıyorlar. Müşteri ile ilişkilerinizi sıkı tutarak ve işinizin hakkını vererek yüksek meblağlar kazanmanız da mümkün olacaktır. Sahibinden.com üzerinde bulunan satılık oto tamirci ilanlarına göz atabilirsiniz. Zekice iş fikri olan bu iş için gerekli malzemeleri temin etmeniz bu iş için yeterlidir. 150-200 bin TL’ye dükkan ile gerekli ekipmanları temin edebilirsiniz.

4-Büfe Açmak

Kimsenin aklına gelmeyen iş fikirleri arasında yer alan büfe açmak fikri kulağa en hoş gelenidir. Küçücük büfe ne kazandıracak demeyin. Satılık büfe ilanlarını incelerseniz ne demek istediğimi çok daha iyi anlarsınız. Özellikle büyük şehirlerde herkes tarafından bilinen ve çok müşteri çevresi olan büfeler vardır. Otobüs terminallerine, vapur iskelelerine, tren garlarına yani insan sirkülasyonunun çok olduğu noktalarda büfe açarsanız oldukça çok para kazanırsınız. Ancak sakın ola ki düşük fiyatlara satılan büfe ve şarküterileri satın almayın. Müşteri çevresi olmayan ve kar elde edemeyen büfe sahipleri işletmelerini cüz-i miktarlara satıyor. Kuruluş aşamasında da belirli şartlar söz konusu. 100 bin TL maliyetle büfe devralabilirsiniz.

Büfe açmak
Büfe açabilir ya da satılık bir büfe devralabilirsiniz.

5-Mantar Yetiştiriciliği

Mantar yetiştiriciliği son zamanların en kazançlı işleri arasında yer alıyor. Özellikle yatırım yapmak için parası olmayan vatandaşlarımız çadırlarda ya da evlerinin müsait bölümlerinde mantar yetiştiriciliği yapıyor. İstiridye mantarının kilogramı 10 TL’den, kültür mantarının ki ise 6 TL’den satılıyor. Gerekli olan tek şey ise, mantar kompostları, ısı ve ışık. Ayrıca bazı firmalar ile anlaşma sağlarsanız size mantar kompostları da gönderiliyor. Bu sayede maksimum 10 bin TL. yatırımla işinizi kurabilirsiniz.

6-Halı Yıkamacı Açmak

Eskiden sokaklarda halı yıkayan ablalara, teyzelere ve onlara yardım eden amcalara denk gelirdik. Ancak şimdi ne halı yıkamak için ne müsait bir yer ne de halı yıkamakla uğraşan bir insan var. Halı yıkamacı açarak kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Özellikle işinizi temiz yapmanız durumunda pek çok evden iş alabilirsiniz. Halı yıkama işi makineler ile yapıldığından dolayı maliyet gerektirmektedir. Büyük bir iş yeri kiralamanız, halıları asmak ve yıkamak için uygun alanlar bulmalısınız. Ayrıca çevreyi rahatsız etmemek adına su giderlerine de dikkat etmelisiniz. Sadece halı değil, koltuk yıkama işi yaparak da yüksek meblağlarda gelir elde edebilirsiniz. 100 bin TL sermaye halı yıkamacı açmak için yeterli olacaktır.

Halı Yıkamacı Açmak
Halı ve koltuk yıkamacı açabilirsiniz.

7-Petshop Açmak

Hem hayvanları seviyorsanız hem de kendi işimin patronu olmak istiyorsanız bu iş tam size göre. Satışını yapacağınız hayvanları alarak, bir dükkan kiralayarak ve belediyeden ruhsat alarak faaliyete başlayabilirsiniz. Hayvanlara bakım konusunda ihtimam göstermeniz gerekecektir. Örneğin balık satışı yapıyorsanız sürekli olarak sularını ve yemlerini değiştirmeniz gerekir. Evcil hayvan satıyorsanız aşılarını vb. yaptırmalısınız. Minimum 30 bin TL ile bu işe başlayabilirsiniz.

8-Domain Satışı

Bilişim sektöründe az çok bilgisi olanlar domain’in kelime anlamını bilirler. Domain alan adı anlamına gelmektedir. Yani internet sitelerinde uzantı ile birlikte sitenin adı domain olarak tanımlanmaktadır. Artık iş sektörleri fiziki olarak yapılabildiği gibi internet üzerinden yapılabilecek de çok fazla iş vardır. Özellikle .com .net gibi uzantılar yüksek meblağlardan satılmaktadır. Biraz ileri görüşlü olarak ileride popüler olabilecek isimleri almanızın faydasını çok göreceksiniz. Çünkü bir nevi geleceğe yatırım yapmış olacaksınız. Yapmanız gereken tek şey gerekli araştırmaları yaparak popüler olabilecek alan adları ile ilgili tahminlerde bulunmak olacaktır. Bu alan adlarını 50 TL-100 TL gibi tutarlara satın alarak daha sonra tekrar internet üzerinden satışa çıkarabilirsiniz.

Domain Satışı
Alan adı alıp satarak para kazanabilirsiniz.

9-E-Kitap Yazarlığı

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte vatandaşlarımız artık kitap ya da gazeteye para vermek istemiyor. Çünkü internet üzerinde bu şekilden istenilen her bilgiye kolayca ulaşılabiliyor. Yazılan kitaplar artık basılmıyor bile. Fiyatların artması ile birlikte artık matbaalar ve dergiler de yavaş yavaş kepenk indirmeye başladı. Bu sebeple size son zamanların en çok kazandıran iş fikri ile sizleri tanıştırmak istiyorum. E-kitap yazarak çok para kazanabilirsiniz. Google Play Store’da kitaplık bulunmaktadır. Bu kitaplıkta yazdığınız kitabı yayınlayarak çok para kazanmanız mümkün olacaktır.

10-Evden Eve Nakliye İşi

Ev taşıma derdi bitti. Artık evden eve nakliye şirketleri hizmet veriyor. Sadece şehir dışına değil şehir içine de hizmet sağlanıyor. Eskiden sadece nakliye kamyonları kiralanırdı. Eşya taşıyacak olan kişileri sizin bulmanız gerekirdi. Artık böyle bir şeye ihtiyaç yok. Çünkü firmalar eşyaların üst katlardan indirilmesini sağlayan asansörleri, eşyaların sarılacakları ambalajlara, eşyaları taşıyacak personele kadar kendileri getiriyor. Siz de bir kamyon satın alarak evden eve nakliye işi yapabilirsiniz. Şehir içlerinde bile 1.500 TL-2.000 TL fiyat biçiliyor.

Evden Eve Nakliye İşi
Evden eve nakliye işi için bir kamyon almakla işe başlayabilirsiniz.

11-Drone İşleri

Sadece askeriye değil dronelar artık her yerde kullanılıyor. Ayrıca onlara duyulan ihtiyaç da her geçen gün artıyor. Uygun fiyatlarda bir drone alıp kiralayarak da para kazanabilirsiniz. 500 TL’ye de drone var 3 bin TL’ye de. Hatta düğünlerde bile artık selfie drone lar kullanılmakta. Yeni evlenecek olan çiftler ile anlaşma sağlayarak, istemeden nişana, kuaförden gelin alıcıya, kınadan düğüne her ana şahitlik edecek dronelar ile anlarını ölümsüzleştirebilir ve para kazanabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden yapmış olduğunuz işlerin paylaşımlarını yaparak adınızı kısa sürede duyurabilir ve tahmin edemeyeceğiniz kadar kazanç sağlayabilirsiniz. Sadece düğünlerde değil, doğa videoları da çekip editleyip internet sitelerinde yayınlayarak da para kazanabilirsiniz. Hatta işi ilerletmek istiyorsanız, biraz da bu işlerden anlıyorsanız çakılan ve bozulan droneları tamir bile edebilirsiniz.

12-Blog Yazarlığı

E-kitabın yanı sıra internet üzerinden yapılabilecek bir işle sizleri tanıştırmak istiyorum. Özellikle ücretsiz olarak bir blog adı alabilirsiniz. Yayınlamak istediğiniz konular tamamen size bağlı. Siyaset, gezi bloğu vb. konularda yazarlık yaparak para kazanabilirsiniz. Ayrıca sayfanızda günlük ziyaretçi sayısının 400-500 civarında olması durumunda sayfaya reklam almanız da mümkün olmaktadır.

Blog yazarlığı
Blogger olabilir ve sayfanıza reklam alabilirsiniz.

13-Bez Çanta Üretimi

Poşetlerin paralı olması sebebi ile çevreye zarar vermeyecek maddelerden çanta ve file üretimleri başladı. Siz de kendi çantanızı tasarlayarak satışa sunabilirsiniz. Fileler ve bez çantalar dayanıklı olduğundan ve sürekli olarak kullanılacağından dolayı yüksek meblağlar kazanmanız da mümkün olacaktır. Üzerine kendi markanızı basabileceğiniz gibi farklı logolar tasarlayabilirsiniz. Bu çantaları elden satabileceğiniz gibi internet üzerinden e-ticaret yolu ile de satarak para kazanabilirsiniz. 

14-Telefon Kılıfı Ticareti

Telefon kılıfı karlı işlerden bir tanesidir. Özellikle Çin’den getirilen telefon kılıfları 1-2 TL’ye mal olmaktadır. En az 10 TL’den satış yaparak kar elde edebilirsiniz. Ayrıca bir telefon aksesuar dükkanı açarak telefon kılıfının yanı sıra şarj aleti, kablo, adaptör, kulaklık, kırılmaz cam vb. satışı da yapabilirsiniz. Aliexpress, Alibaba gibi internet siteleri üzerinden sipariş vererek herhangi bir kargo parası ödemeden ürün alabilirsiniz.

Telefon kılıfı ticareti
Telefon kılıfı ticareti yaparak para kazanabilirsiniz.

15-Butik Cafe Açmak

Soluklanmak, dinlenmek, dostlarınızla iki lafın belini kırmak istiyorsanız ve uygun ortamlar arıyorsanız butik cafeler tam size göre. Müşteri potansiyeli fazla, şehirleşmenin fazla olduğu yerlerde insanların nefes alacağı, huzurlu, dekorasyonuna özen gösterilmiş bir butik cafe açarak para kazanabilirsiniz. Zengin bir menü ile işletmenizi taçlandırabilirsiniz. Gramofon, plaklar ve kitaplar ile güzel bir dekorasyon yaptığınızda sadece fotoğraf çekmek için bir kahve içen müşterileriniz bile olacaktır. Cafe isimlerini de bağlantıya tıklayarak inceleyebilir ve ilginç isimler ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

16-E-ticaret Dropshipping

Dijitalleşme ile birlikte artık insanlar mağazalara giderek kıyafet denemek bile istemiyor. Zamandan tasarruf sağlaması ya da uygun maliyetli olduğundan dolayı alışverişler internet üzerinden yapılıyor. Yapmanız gereken tek şey sadece bir site kurup ürün bilgilerini sitede paylaşmak. Stok satışı yapacaksanız bir depoya da ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca internet üzerinden satış yapan firmalardan xml uzantılı sayfalar da alabilirsiniz. Firmalar ürün paylaşımlarını bu siteler üzerinden sağlarlar. Siz de ürünleri hazırlayarak müşteriye kargo yolu ile teslimat gerçekleştirirsiniz. Yüksek yatırım tutarları gerektirmeyen işlerden bir tanesidir. e-ticaret iş planı örneklerini inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

E-ticaret Dropshipping
E-ticaret Dropshipping hizmeti verebilirsiniz.

17-Hediye Sepeti Satışı

Çiçeksepeti.com sayfası internet üzerinden çiçek ve hediyelik eşya satışının yapıldığı popüler sayfalarından bir tanesidir. Siz de bu tarzda bir sayfa kurarak ve hediyelik eşya satışı yaparak para kazanabilirsiniz. Çiçek satacaksanız bölgenizde bulunan çiçekçiler ile anlaşmanız gerekiyor. Belirli bir meblağ karşılığında anlaştığınızda teslimat, çiçeğin hazırlanması gibi tüm aşamaları çiçekçiler hazırlayacaktır. Sadece çiçek değil, hediyelik eşya, saat, kolye, peluş oyuncakların da satışını yaparak para kazanabilirsiniz.

18-Butik Giyim Mağazası

Genelde genç kızların hayali bir butik açmak ve bu butikte çeşitli tarzlarda kıyafetlerin satışını yapmaktır. Özellikle meslek liselerinden ya da üniversitelerin tekstil, tasarım gibi bölümlerinden mezun olanlar kendi diktiği ve tasarladığı kıyafetleri satabilecekleri küçük bir giyim mağazası açmak isterler. Tabi bu işin bir üst versiyonu da var. Sosyal medyayı kullanarak müşteri bulmakta zorluk çekmezsiniz. Özellikle bir instagram sayfası açarak ürünlerinizin fotoğraflarını bu hesaba yükleyebilirsiniz. DM kısmından sipariş alabilirsiniz. İnternet üzerinden bir kitle alışveriş yapmaya çekinse de internet üzerinden alışveriş yapan çok kişi var. Ürün ulaştırma konusunda ise bir kargo firması ile görüşmelisiniz. Kargo ödemeleri genelde müşteriye ait olur ve ürünleri piyasa fiyatının biraz altında satarsanız çok müşteriniz olacaktır. Giyim mağazası maliyeti hakkında içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Butik Giyim Mağazası
Butik giyim mağazası açabilirsiniz.

19-Grafik Tasarım

Şayet bu konuda eğitim aldıysanız ya da programlara hakimseniz firmalar ile çalışarak para kazanabilirsiniz. Fiziki olarak bir iş yerinde çalışmasanız da evden tasarım yaparak ve internet üzerinden ilanlar vererek müşteri çevresi edinebilirsiniz. Özellikle logo ve marka tasarımları ile büyük paralar kazanabilirsiniz. Üstelik bir yatırım maliyetine gerek yoktur.

20-Amigurumi Oyuncak Üretimi

Haberlerde plastik oyuncakların kanserojen maddelerden yapıldığının duyurulması ile aileler oyuncak konusunda bazı tedbirler almaya başladı. Genelde vaktinizin büyük bir bölümünü evde geçiriyorsanız bez ya da amigurumi bebek yaparak satabilirsiniz. Bebeklerin örüldüğü ipler gayet sağlıklıdır ve toz yapmaz. Ayrıca makineye atıp yıkanabilir. Fiyat olarak da oyuncağın büyüklüğüne göre 50-100 TL arası bir fiyattan satılırlar. İplerinin bir tanesi 5 TL‘dir. Üstelik yapımı da kolaydır. Youtube üzerinden videolar izleyerek bebekleri hazırlayabilirsiniz. İplerin renklerinin seçimleri ve modeller tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmıştır.

21-Hibe Danışmanlığı Yapmak

Ülkemizde esnafa, sanatkara, girişimciye, çiftçiye, yetiştiriciye hibe ve faizsiz kredi imkanı sunan pek çok kurum vardır. Özellikle iş kurmak amacı ile verilen Kosgeb desteklerinden yararlanmak için nasıl bir yol izlenmesinin gerektiği, proje detayları ve hazırlama süreci ile ilgili bir danışmanlık firması açarak para kazanabilirsiniz. İnternet üzerinde bu tarz firmaların ilanlarına rastlamak mümkündür. Ayrıca onay almış projeleri inceleyerek konu ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Bir ofis açmanız yeterli olacaktır.

22-Diksiyon ve Hitabet Dersi Vermek

Özellikle üst düzey yöneticiler, pazarlamacılar ya da sürekli olarak insanla ilişki halinde olan meslek dallarına mensup olanlar diksiyon ve hitabet dersi alıyor. Bunların yanı sıra ikna politikaları, zaman yönetimi, liderlik eğitimleri gibi çeşitli eğitimlerden de geçiyorlar. Özel ders vererek para kazanabilirsiniz. Saat başı alacağınız ücretler ile, bir ofis ya da danışmanlık bürosu açmadan da bu işi yapabilirsiniz.

23-Endüstriyel Eşya Tasarımı

Evler, cafeler, restoranlar, ofisler.. Artık bu mekanlarda endüstriyel mobilya rüzgarları esiyor. Çizim programlarını kullanmayı biliyorsanız ürün tasarlayarak fikirlerinizi mobilya üreticilerine bile satabilirsiniz. Genel olarak soğuk renkler hakim olmakla birlikte biraz da yaratıcı olmanızda fayda var. Örneğin mekanlara borular döşeyerek ve bunları renklendirerek küçük ampullerle süsleyebilir ve avize  görüntüsü verebilirsiniz. Üretim değil, sadece tasarım yapacaksanız bu evden de yapabilirsiniz. Bir ofis açmanıza gerek yok.

24-Youtuber

İş kurmak ve para kazanmak gibi bir derdiniz varsa, fiziki bir iş yeri açmadan sadece internet üzerinden çok para kazanmanız mümkün. Tek yapmanız gereken şey youtube üzerinden kendinize bir kanal açmak, takipçi kasmak ve videoları yüklemek. Son zamanlarda bu işle meşgul olan ve ciddi manalarda para kazanan bir kitle var. Ayrıca yayınlayacağınız videoların konusu da tamamen size ait. İsterseniz gezdiğiniz yerleri yayınlarsınız, isterseniz de bir olayı yorumlarsınız. Bayanlara yönelik olarak özellikle makyaj ve şal bağlama videoları çok sık izlenmektedir. Tamamen maliyetsiz ve yatırım gerektirmeyen zekice iş fikri.

25-Kreş ve Gündüz Bakım Evi Açmak

Hayat zor. Kadınlarsa artık iş hayatında daha aktif. Çocuğu olanlar, çocuklarına bakacak kimsesi olmayanlar çoğu zaman aktif olarak çalışma hayatına katılamıyor. Ya da biraz daha büyüsün veririm bir kreşe, çalışma hayatıma devam ederim fikri hakim. Şayet liselerin ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezunsanız bir kreş alabilir ve para kazanabilirsiniz. İlk etapta az sayıdan oluşan bir grup çocukla ilgilenseniz de daha sonra işlerinizi de büyütebilirsiniz. Ancak yine de ben evimden çıkamam diyorsanız bayanlar için evde iş veren fason firmalar ile iletişime geçebilir ve iş alabilirsiniz.

Kreş ve Gündüz Bakım Evi Açmak
Bu konuda eğitiminiz ve iş yeri açma belgeniz varsa kreş açabilirsiniz.

26-Apartman Yöneticiliği

Eski apartmanlar 5-10 daireden oluşuyordu. Yönetici yoktu ya da binada dönüşümlü olarak herkes yöneticilik yapılıyordu. Büyük binaların yapılması ve daire sayılarının çoğalması ile artık apartman yöneticiliği bir meslek haline geldi. Yapmanız gereken tek şey sadece iş takibi. Apartmanın eksiklerinin tespiti, temizliği için firma ile anlaşılması, otomatik faturalarının ödenmesi ve tüm bu işlerin yapılması için binadan aidat toplanması amacı ile apartman yöneticileri ya da site yöneticileri görev yapıyor. Yine maliyet gerektirmeden belirli tutarlarda bir maaş karşılığında para kazanabilirsiniz.

27-Spor Salonu Açmak

Günümüz insanı artık çok hantal. Bilgisayar başında sürekli olarak oturmak insanları robotlaştırıyor. Bazı şehirlerde yürümek için parkurlar dahi yok. Piknik için alanlar yok. Sosyallik yok. Hareketsizlik de ciddi manada kilo artışına sebep oluyor. Bu sebeple spor salonlarının sayıları da artış gösterdi. Genel olarak bağımsız zamanlı spor yapılıyor. Yani spor salonuna gidiyorsunuz. Koşuyorsunuz, ağırlık kaldırıyorsunuz, barfiks çekiyorsunuz. Ancak bazı spor salonlarında bu faaliyetler bir eğitimci eşliğinde yapılıyor. Gerekli olan malzemeleri temin ederek  ve bir dükkan kiralayarak siz de spor salonu açabilirsiniz. Ayrıca salsa, çaça, zumba gibi dans eğitimleri de verebilirsiniz.

Spor Salonu Açmak
Spor salonu açabilirsiniz.

28-Ayakkabı Dükkanı Açmak

Ayakkabı satışı insanlık var oldukça yapılabilecek zekice iş fikirleri işlerden bir tanesi. Dükkan açarak ve özellikle bayanlara yönelik satışlar yaparak çok para kazanabilirsiniz. Lokasyona göre ürün satışı yapmanız kar etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca sadece fiziki bir dükkan ile kalmamanızı ve internet üzerinden de satış yapmanızı tavsiye ediyorum. Bir tıkla insanlar artık internetten kolayca alışveriş yapabiliyorlar. Yapacağınız tek şey bir hesap açarak takipçi edinmek. Daha sonra ürünlerinizi buralarda yayınlayabilirsiniz. Bir de kargo şirketi ile anlaşmanız gerekecektir. Kargo masrafları ürünü alanlara ait olduğundan dolayı size masraf kalmaz. Vatandaşlarımız bu konuda çok tereddüt yaşıyor. Ayakkabı siparişleri genelde  hüsranlar sonuçlanıyor. Müşteri memnuniyeti edinerek para kazanabilirsiniz. Kosgeb destekli ayakkabı mağazası açarak da para kazanabilirsiniz.

29-Koltuk Kaplama İşi

Oturma grupları ve koltuk takımları artık çok pahalı. 8 bin TL, 10 bin TL‘den başlayan fiyatlar orta gelirli ailelerin bütçelerine ağır geliyor. Ayrıca artık insanlarımız da kanaatkar değil. Eskiden bir koltuk takımı alınır, eskiyene kadar oturulurdu. Artık hiç olmazsa rengini değiştirelim diyen ailelerin sayılarında da artış oldu. Deforme olan koltuklarını da değiştirmek istemeyen aileler kaplatma yolunu seçiyor. Bu işi yapan pek çok kişi var. İstediğiniz renk ve desen kumaşla koltuklarınızı kaplıyorlar. Ayrıca sünger kısımları eskidiyse bunları da değiştiriyorlar. Şayet elinizden bu tarz işler geliyorsa siz de bir kaplamacı açabilirsiniz. Ayrıca eskitme mobilyaları da beyaza boyayarak çok para kazanabilirsiniz.

30-Kozmetik Dükkanı Açmak

Makyaj malzemeleri kadınların vazgeçilmezi. Porselen makyajdan günlük makyaja kadar pek çok makyaj türü var. Ayrıca gerekli malzemeler de saymakla bitmez. Bu malzemelerin fiyatları çok yüksek ve çoğu kimyasal maddelerden üretiliyor. Bunların yanı sıra bir de doğal malzemeler satan yerler var. Ülkemizde son yıllarda doğallık vurgusu ön plana çıkmıştır. Doğal makyaj malzemeleri satarak siz de çok para kazanabilirsiniz. Özellikle sabun, şampuan ve cilt bakım ürünleri çok satılmaktadır. Bir firma ile anlaşarak bayilik de alabilirsiniz.

Kozmetik Dükkanı Açmak
Doğal makyaj malzemelerini satışını da yapabilirsiniz.

31-Organik Ürünler

Artık marketlerin reyonlarında bile organik sertifikalı ürünler var. Ne kadar organiktir bilinmez ama. Üretimini kendiniz yapacağınız ürünleri bir dükkan kiralayarak satabilirsiniz. Özellikle salça, reçel, tavuk yumurtası ve bıldırcın yumurtası, tereyağı, peynir gibi ürünler bu dükkanlarda satılabilir. Bunların yanı sıra fasulye, nohut, mercimek üretimi yaparak da para kazanabilirsiniz. Dükkanınızda satabileceğiniz ürün çeşitliliği çok fazladır. Örneğin reçel kavanozlarını süsleyerek de ilgi çekebilir ve doğallık vurgusu yapabilirsiniz.

32-Çiğ Köfteci Açmak

Çiğ köfte herkes tarafından sevilen aperatif yiyeceklerden bir tanesidir. Adıyaman’da üretilmekle birlikte ülkemizin her noktasında satışı mümkündür. Çiğ köfte bayilik hizmeti veren de pek çok firma vardır. Bu firmaların pek çok artık bir dünya markası olma yolunda ilerlemektedir. Aslına bakılırsa çiğ köfte sektöründe isminizi duyurmanız zor olacağından dolayı bu firmalardan franchise hizmeti alarak para kazanabilirsiniz.

33-Tavuk Çiftliği Kurmak

Zekice iş fikri olarak yine organik ürünlerden  gidelim. Özellikle organik tavuk yumurtalarının tanesi 1 TL‘den satılmaktadır. Bir tavuk çiftliği kurarak para kazanabilirsiniz. Öncelikle tavukları yerleştirmek için bir barınak inşa etmelisiniz. Hayvanların yemlikleri ve suluklarını tedarik etmelisiniz. Hayvan seçiminde de tavuk ırkları hakkında bilgi sahibi olmanız ve en çok yumurta yapan hayvanları almalısınız. Beslenme şartlarına dikkat ettiğinizde tavuklarınız yumurta yapacaktır. Ancak çok yumurtanız olacağından dolayı öncesinde bir firma ile anlaşarak toptan satış da yapabilirsiniz. 100 bin TL. ye bir tavuk çiftliği kurabilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kurmak
Tavuk çiftliği kurabilirsiniz.

34-Doldurma Parfüm Satışı

Kendilerine hayran bıraktıran ünlü markaların parfümleri var. Ancak fiyatlar da orta halli aileler için oldukça yüksek. Ülkemizde ölmeyecek sektörlerden bir tanesi yine doldurma parfüm satışıdır. 5 TL’ye parfüm satmak yerine kaliteli üretim yaparak ve kalıcı parfüm üreterek 30 TL’ye satmanız daha iyidir. Ayrıca düzenleyeceğiniz kampanyalar ile müşteri çevresi de edinebilirsiniz. Bunların yanı sıra oda parfümü, oto kokusu gibi ürünlerin satışını da yapabilirsiniz.

35-Cam Balkon İşi

Artık evlerin çok fazla balkonu olmasa da balkonlu evlerde özellikle kışın doğalgaz masraflarından kurtulmak amacı ile aileler balkonlarını kapatıyor. Ayrıca cafe gibi yerlerde de açık alanlarda sigara yasağı olmadığından dolayı cafeler açılır cam yaparak hava sirkülasyonu sağlıyor. Camı elbette ki siz üretmezsiniz. Yapmanız gereken tek şey bir firmadan bayilik almaktadır. Sadece montaj yaparak da para kazanabilirsiniz. İşin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız youtube’dan videolar izleyebilir ve işi öğrenebilirsiniz.

Cam Balkon İşi
Cam balkon işi yapabilirsiniz.

36-Fotokopici Açmak

Özellikle üniversitelerin olduğu şehirlerde üniversiteye yakın ya da öğrencilerin kolay ulaşabilecekleri noktalara fotokopicisi açabilirsiniz. Üniversite arkadaşlıkları ders notu üzerine kurulmuştur. “Notun var mı kanka?” diyerek başlayan konuşmaların sonu fotokopicilerde biter. Bir fotokopi makinesi, toner ve dosya kağıdı ile çok para kazanabilirsiniz. Çek çek bitmeyecek, göreceksiniz.

37-Bisiklet Kiralama İşi

Bir bisiklet kiralama dükkanı açarak çok para kazanabilirsiniz. Sahile yakın noktalarda ya da İstanbul’da bulunan Adalar’da olduğu gibi bisiklet kiralayarak kar elde edebilirsiniz. Saat başı kiralama ücreti alarak büyük paralar kazanabilirsiniz. Bisikletleri satın aldıktan sonra dükkanınızın önüne zincirleyiniz. Daha sonra ise müşteriler geldikçe belirli bir tutar karşılığında bisikletleri kiralayabilirsiniz. Yapabileceğiniz başka bir iş yok.

38-Apartman Temizlik Firması

Son zamanların en çok kazandıran işlerinden bir tanesidir. Sadece apartmanların değil, resmi kurumların ve özel sektörde faaliyet gösteren iş yerlerinin de temizliğe ihtiyacı var. Apartman yönetim hizmeti ile birlikte apartmanlardan temizlik işi de alabilirsiniz. Yanınızda temizlik için bir kaç personel çalıştırmanız gerekecektir. Temizlik malzemeleri ve gerekli olan aparatları da sizin temin etmeniz gerekiyor. Daire başı alınacak ücretler ile çok para kazanabilirsiniz. Ayrıca gün içinde sadece tek bir bina ya da site ile iş yapmazsınız. İş aldıkça hafta içinde günlere yaymanız gerekiyor. Çok iş alırsanız personel sayınızı artırabilirsiniz. Bu sayede zekice iş fikri ile iş hayatınızı kurabilirsiniz.

Apartman Temizlik Firması
Apartman temizlik firması kurabilirsiniz.

39-Güvenlik Firması

Güvenlik personellerinin artık iş imkanları oldukça çok. Sadece devlet kurumlarında değil, özel hastanelerde, fabrikalarda, inşaatlarda vb. yerlerde sürekli olarak güvenlik görevlileri karşımıza çıkıyor. Güvenlik firması açarak siz de firmalara iş imkanı sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey güvenlik sertifikalı insanların istihdamını sağlamak. Bunların yanı sıra bir de güvenlik sertifikası almak için kurs da açabilirsiniz. Sertifika ve kurs masrafları 2 bin 500 TL’dir.

40-Yiyecek İçecek Hizmetleri

En çok gelir getiren sektörlerden bir tanesi de yemek sektörüdür. Bir restoran, lokanta, pastahane vb. açarak çok para kazanabilirsiniz. Yörenizde şayet meşhur yiyecekler varsa bunların üretim  ve satış işlerini de yapabilirsiniz. Büyük bir yemek firması açarak da fabrikalar, düğün salonları gibi yerlerle anlaşabilirsiniz. Kosgeb destekli lokanta da açabilirsiniz.

Bunların yanı sıra yapabileceğiniz pek çok iş var. Önemli olan ticarete ilginizin ve bilginizin olması. Şayet yatırım yapmak için de biraz paranız varsa bu işlerden herhangi birini tercih ederek faaliyete başlayabilirsiniz. Fiziki olarak açılacak iş yerlerinin yanı sıra maliyet gerektirmeyen ve internet üzerinden yapılabilecek olan işleri de sizler için araştırdık. Sermayeniz yoksa bu işleri de yapabilirsiniz.

En Çok İşleyen Dükkanlar

Ne dükkanı açsam para kazanırım ya da dükkan açmak istiyorum ne dükkanı açabilirim? diye düşünenler için, en çok işleyen dükkan listesini hazırladık. Hayalinde iş yeri açma fikri olanlara özel, patlayacak iş fikirleri;

 • Cep telefoncu
 • Çiçekçi dükkanı
 • Giyim mağazası
 • Kırtasiye dükkanı
 • Waffle dükkanı
 • Çocuk giyim mağazası
 • Halı dükkanı
 • Ambalaj malzemeleri dükkanı
 • Market açmak
 • Dönerci dükkanı
 • Börekçi
 • Oto yıkama
 • Manav
 • Güzellik ve kozmetik ürünleri
 • Çiğ köfte dükkanı
 • Kuru temizleme
 • Köfteci
 • Elektrik dükkanı açmak
 • Kumpir
 • Tarım ürünleri satıcısı

Birbirinden farklı iş fikirleri arasından, sermayenize uygun olan fikri seçerek, kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Mahalle arasına ne dükkanı açılır? diye düşünenler en çok işleyen dükkan fikirlerini inceleyerek, işletmelerini kurabilirler.

Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

Ülkemizde hiç bir girişimcinin yatım yapmadığı Türkiye’ de olmayan iş fikirlerini sıralamak gerekirse;

Kaçış odası, öfke odası, gizem dükkanı, çamaşır hizmetleri, seyahat planlama, psikolojiyi güçlendirme karizma ve güven eğitimi, elektrikli bisiklet üretimi, drone kiralama, antika yenileme, online güvenlik vb. çeşitli iş fikirlerini hayata geçirerek ülkemizde dikkat çekici bir yatırım yaparak hiç kimsenin aklına gelmemiş  zekice iş fikri ile ülkemizde girişimciliği artırabilir değişik zekice iş fikri yatırım yaparak değişik fırsatları değerlendirerek para kazanabilirsiniz. Türkiye’ de olmayan iş fikirleri arasında otomobil sektörü de bulunuyor.  Sürücüsü olmayan otomobiller üretimi ile ülkemiz geri planda kalmaması için üretimlerin yapılması da karlı bir yatırım ve sektör fikrileri arasında yer alabilir. Burada ki videoyu izleyerek de fikir edinebilirsiniz.

Bir dükkan açıyorsanız yukarıda belirttiğimiz aşamaları ihmal etmeden işinizi kurabilir ve kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Resmi kurumlardan faaliyet izni almayı unutmayınız. Hayırlı uğurlu olsun. 🙂


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu