Konut Kredisi

Kira Kontratı ile Kredi Çekilir mi? (Sözleşme ile Başvuru)

Kira kontratı ile kredi çekilebilir mi?  bu sorunuzun cevabını veriyoruz. Evet. Bankalar özel durumda olan müşterileri için her zaman prosedürlerin dışına çıkma eğilimine girmekte ve özel durumdaki müşterileri için kredi vermenin yollarını kolaylaştırmaktadır. Aylık gelirinizi resmi olarak ispatlayamıyorsanız, yani ek bir gelire, kira gelirine sahipseniz ama bankaya bunu resmi olarak istedikleri gelir belgesi olarak veremiyorsanız krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler yani kira sözleşmenizi bankaya ibraz ederek kredinizi alabilirsiniz. Kira sözleşmesi ile kredi çekilir mi, kira geliri olan kredi çekebilir mi, kontratı, hesaplaması ve kira kredisi veren bankaları araştırdık.

Dükkan Sahiplerine Kontratlı Krediler

Her banka kendi belirlediği mevzuatlarına göre kredi talep eden kişilerden farklı şartları yerine getirmelerini istemektedir. Bu tamamen doğal bir şeydir. Bazı durumlarda bankalar kendi belirlediği mevzuatlardan taviz verdikleri zaman da avantajlı kredi ürünlerini hizmete sunmaktadır. Bir banka böyle bir durumda nasıl ki faizsiz kredi için kredi şartlarını nasıl kendi bünyesinde hazırlıyor ve hizmete sunuyorsa kredi başvurusunda gerekli şartları da kendi bünyesinde belirleyebilir. Bankalar bu gibi özel durumlarda kredi başvurusunda bulunanlar için taviz verilen şartları uygulama hakları kendilerine saklı tutulmaktadır.

Kredi Çekerken Kira Kontratı İle Başvuru Yapılabilir mi?

Bazı bankalar kredi notu düşük olanlar için bazı özel şartları yerine getirmeleri sayesinde kredi kullandırırken başka bir banka kredi notu düşük olan müşterilerine hiç bir şekilde kredi vermez. Çünkü bankalar kredi notu düşük olanların diğer şartları yerine getirip getirmemelerine hiç bakmadan direk kredi talebine olumsuz cevap vermektedir. Dediğimiz gibi kriterleri uygulama hakkı bankaların kendi inisiyatifinde olan bir şeydir. Bankalardan bireysel ihtiyaç kredisi kullanmak istediğinizde genellikle bankalar kişilerden öncelikle

 • Kimlik belgelerini,
 • Başvuru formunu,
 • Kişinin çalışma durumunu gösteren gelir belgesi,
 • Maaş bordrosunu,
 • Şube tarafından istenecek diğer belgeleri talep etmektedir.

Bankalar kredi başvurusunda bulunanların ilk olarak TC kimlik numaralarından kredi notlarına bakmaktadır. Kredi notu eğer düşük ise bazı bankalar diğer ek koşulları sağlamaları halinde kredi verebilir. Bu koşullar ise her zaman bir kefil, ipotek gösterilecek taşınmaz mallar ve kira kontratı olmaktadır. Evet bankalar eğer kredi notunuzu düşük olarak değerlendirip kredi vermiyorsa bu gibi özel durumlar için bazen de aylık gelirini resmi olarak ispatlayamayanlar ama kira geliri gibi ek geliri olan kişilerden kira kontratını isteyerek bu belgeler ile kredi başvurularını onaylarlar.

Kira kontratı ve tapu fotokopisini isteyen bankalar bu durumda olan özel müşterileri için kira karşılığında ve teminat olarak gösterilen mallar karşılığında kredi vermektedir.

Kira Sözleşmesi ile Krediye Nasıl Başvurmak Gerekir?

Bankalar kredi başvurusunda istediği en önemli belge hiç şüphesiz gelir belgesidir. Bunun yanında bankalar krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler ile kredi talebinde bulunanlar için kredi vermektedir. Bankalar tarafından istenen gelir belgesinin yerine geçen Kira kontratı ile  belirli oranlarda kredi çekilebilir. Sizde eğer gelirinizi ispatlayamıyorsanız ama ek gelire yani kira gelirine sahip iseniz kira kontratını bankaya beyan ederek istediğini limitlerde kredi alabilirsiniz. Çünkü kira kontratı gelir belgesi yerine geçer, bu belge ile belirli oranlarda kredi çekilebilir. Başvurularda ise;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Gelir belgesi,
 • Kira kontratı ibraz edilmesi gereklidir.

Ek Gelir Kredi Alımını Kolaylaştırır

Bankalara giderek ihtiyaçlarınız için kredi başvurusunda bulunmanız halinde sizden gelir belgenizi talep eder, kredi notunuza ve geçmişteki banka sicilinizi kontrol ederler.

 • Bankalardan kredi alımını kolaylaştırmak için bazı yollar bulunmaktadır.
 • Öncelikle kredi notunuz düşük ise onu yükseltmek adına çalışmalar yaparak riskli gruptan çıkmalısınız.
 • Daha sonra siciliniz bozuk ise sicil affı gibi yasalardan faydalanarak temize çıkmanız gerekmektedir.
 • Eğer istediğiniz tutardaki krediyi çekemiyorsanız da bankaya ek gelir kaynağı veya ipotek gösterebilirsiniz.
 • Bu sayede kredi çekme olasılığınız daha da yükselebilecektir.

Bankalardan kredi çekmek için ek gelirler göstermeniz halinde talep ettiğiniz miktarlarda kredi çekebilme ihtimaliniz daha da yükselebilir.

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar (FAİZSİZ) incelemek için tıklayınız.

Kira Kontratı ile Kredi Çekmenin Şartları

Kişinin kredi çekme talebine karşı bankalar birtakım belgeler talep etmektedir.Bankanın bir kişiye kredi vermek için o kişide ilk arayacağı şey ödeme gücüdür.

 • Kişide ödeme gücü olması halinde ilgili banka kredi kullandırabilir.
 • Bunun yanında kredi notu da kredi vermeye diğer bir etmendir.
 • Bakıldığında ikisi de kişinin gelir belgesinin iyileştirilmiş olduğunu yönündedir.
 • Gelir belgesinin iyi düzeyde olduğu kişiye hemen hemen her banka kredi kullandırabilir.
 • Gelir belgesi üzerinden kredi çekecek ancak kira gelirine sahipse kişi yine kredi kullanabilir.
 • Kira getirinizi ibraz etmelisiniz,
 • Kira kontratı ile ilgili bankalara başvuruda bulunabilir ancak kira kontratının olmadığı durumlarda kredi almak mümkün olmayacaktır.
 • Elde edilen kira geliri bu noktada çok önemlidir. 
 • Kira kontratında belirlenen kira miktarına göre bankadan kredi alınabilir.
 • Çünkü bankaya gelirin sadece kira sözleşmesi olduğu beyan edilir.
 • Bu gelir üzerinden ödeme yaptığınız giderler sizin ödeme gücünüzü saptamaktadır.
 • Böylelikle kişinin kredi notunu da önemli olup kira kontratı ile kredi çekmek için kira geliri ve kredi notu önemli olacaktır.

Ancak bilinmelidir ki kira kontratının yarısı kadar taksit üzerinden kredi kullanımı yapılabilmektedir. Örneğin 3 bin liralık kira gelirinin kredi kullanımında aylık taksiti 1.500 lira olacakken, kira kontratı üzerinde 1.000 lira ibraz edilmesi halinde 500 lira taksitli kredi kullanımı tanımlanacaktır. Dolayısıyla kira kontratı ile kredi kullanmak için sözleşmede bulunan kira gelirinin yüksek olması gerekmektedir.

Kira Kontratı ile Kredi Veren Bankalar

Kira kontratı ile kredi çekmek için detayları sizinle paylaştıktan sonra kredi veren bankalardan söz etmek gerekir. Kira gelirine sahip olmak bu noktada önemli olacak çünkü bankaya gelir belgesi sıfatında beyan edilecektir. Kira geliri üzerinden kredi veren bankalar şu şekilde sıralanmıştır;

 • (TEB) Türk Ekonomi Bankası ( % 1,45 faizli)
 • Albaraka (1,50 faizli)
 • Türkiye Finans Katılım
 • VakıfBank

Kira Gelirine Göre İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Kira geliri 3 bin lira olan kişiler ev ve dükkanları üzerinden kredi başvurularında aylık gelirinin % 50 ‘ sini geçmeyecek şekilde kredi kullanabileceklerdir. Kanun gereği bankalardan kullanılacak olan kredinin aylık taksit tutarının ödemesi, kişilerin aylık hane gelirinin %50 miktarını geçmemesi gerekir. Yani bu da 1.500 lirayı geçemeyecek şekilde aylık taksit ödemesini yapacak şekilde 40 bin liraya kadar kredi kullandırılması anlamına gelmektedir. Yine 1.000 lira kira geliri olanlar 500 lirayı, 2 bin lira kira geliri olanlarda 1.000 lirayı geçmeyecek şekilde kredi kullanabileceklerdir.

Bankaların uygun faiz oranları ile sundukları ihtiyaç kredilerinin hesaplamasını yapacak olursak;

1,50 Faiz oranları ile 40 bin lira tutarında değişen vadelerde Albaraka Türk Bankanın sunduğu ihtiyaç kredisinin hesaplaması; (Kiralama Hizmetleri Finansmanı)

Kredi Tutarı Vade Süresi Aylık Taksit Toplam Geri Ödeme
40.000 TL 24 ay 2.067,23 TL 49.613,60 TL
40.000 TL 48 ay  1.175 TL 56.400 TL
40.000 TL 60 ay 1.015,74 TL 60.944,23 TL
Kredi Hesaplaması

Kira Geliri ile Vergi Ödenmeyebilir!

Kişinin kira gelirine sahip olması halinde Garanti BBVA Mortgage ile vergi ödememesi mümkündür. Vergi yükümlülüğü kapsamında ilgili vergi yasalarında özel avantajlar bulunmaktadır.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu