Esnaf İşyeri Destekleri

Kira ve Fatura Desteği Nasıl Alınır? (Elektrik-Su-Doğalgaz) Temmuz 2021

Vatandaşa kira desteği geliyor. Kira, elektrik, su ve doğalgaz ödemelerine destek ne kadar verilecek? E-devlet Kira desteği nasıl alınır? Şartları Nelerdir? Esnaflar kapalı kalan işyerleri için fatura ve kira desteğini nasıl alacaklar? Başvurular E-devlet üzerinden mi yapılacak? İşte kira, elektrik, su ve doğalgaz faturası Devlet desteklerini sizler için araştırdık.

Esnafa Kira Desteği Müjdesi

Esnaflarımıza ve maddi desteğe ihtiyacı olan vatandaşlarımıza Devlet tarafından birçok destek sağlandı ve sağlanmaya devam ediyor. Pandemi döneminde bu desteklere kira yardımı yapılacağı müjdesi geldi. Bilindiği üzere daha önce vatandaşa 3 faz halinde 1.000 TL. maddi destek ödemesi yapılmıştı.

Cumhurbaşkanımızın açıklamalarına göre kirasını ödeyemeyen ve faturalarını ödeyemeyen vatandaşlarımıza Devlet desteği sağlanacak. Esnafa hibe, kira desteği ve şeklinde verileceği açıklandı. Cumhurbaşkanımız korona virüs tedbirleri hakkında konuşmasında kira desteği hakkında şunları söyledi;

1.239,438 Esnafa Ayda 1.000 TL. Destek Ödemesi Yapılacak

Kısıtlamalar nedeniyle pandemiden doğrudan etkilenen 432 bin 567 esnaftan 1 milyon 239 bin 438 esnafa hibe desteği yapılacak.  3 ay esnafa 1000 lira hibe ödeme yapılacak.

Esnafa 3 ay süreyle 750 TL kira desteği verilecek. Basit usule tabi olan ve işyeri kira olanlar 3 ay süreyle Büyükşehirlerde 750 TL., diğer şehirlerde  500 TL. kira desteği verilecek.

Hibe olarak sağlanacak olan destek, doğrudan esnaf olan taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimlere yararlandırılacaktır.

 • %8′ e inen işyeri kiralama KDV oranı % 8 olarak devam edecek.
 •  KDV indirim süreleri 1 Hazirana kadar uzatıldı.
 •  Esnafa kira yardımı için çalışmalar başlatıldı.

Esnafa Kira Desteği Başvuruları Yeniden Açıldı

Esnafa kira desteği başvuruları 31 Mart 2021 tarihine kadar devam edecek. Kira desteği başvuruları e-devlet üzerinden yapılmaya devam edilecek.

Kira ve Fatura Desteği Kimlere Yapılacak?

Daha önce esnaf odalarının korona virüs tedbirleri kapsamında mağdur durumda olan esnaflar ve sanatkarlar için Hazine ve Maliye Bakanımız ve Ticaret Bakanımız ile çeşitli kosgebkredisi.com görüşmeler yaptığı biliniyor. Bu görüşmeler de en önemli konular arasında Hükumetin aldığı korona virüs tedbirleri neticesinde işyerini açmayan esnafında faturalarının ve kira borçlarının biriktiği ve bu kapsamda fatura ve kira desteği verilmesi konusunda taleplerin olduğundan bahsedildi.

Kiranın yanı sıra diğer faturalar da paket kapsamına alınacak

 • Borcun bir kısmı hibe olarak karşılanacak.
 • Destek miktarı esnafı gelir kaybına göre tespit edilecek.
 • Uygulama pandemi tedbirleri sona erene kadar devam edecek.
 • Bu desteklerin yanı sıra su, elektrik ve doğalgaz faturaları için indirimin de gelebileceği belirtiliyor
 • Ayrıca bankacılık tarafında da borç ertelenmesi, düşük faizli uzun vadeli kredi gibi seçenekler üzerinde de çalışmalar yapılması gündeme geliyor.

Kira Kontratı ile Kredi Çekilir mi?

Kira Desteği Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Şuan için desteğin nasıl verileceği konusunda çalışmaların başlatıldığını belirten Erdoğan; destek alabilecek kesimin aşağıda ki şartların geçerli olacağı tahmin ediliyor.

 • Esnafın korona virüs kapsamında işletmesini kapatmak zorunda kalmış olması,
 • Esnafın kira kontratı ve faturalar ile başvurun yapması,
 • Ödemelerin kapalı kalan işletmelerin türüne ve süresine göre belirlenmesi (örneğin kıraathaneler sürekli kapalı iken, berberler hafta içi belirlenen saatler arasında hizmet verebiliyor)

Buna göre, bu destek programından, 14 Aralık’tan önce (bu tarih dahil) vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş, ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Bakanlık tarafından belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar ve gerçek kişi tacirler ile yine bu tarih itibarıyla esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı vergiden muaf esnaflar faydalanabilecek.

Esnaf Haricinde Diğer Vatandaşa Kira ve Fatura Desteği Verilecek mi?

Esnaflar haricinde işini kaybeden ve çalışamayan vatandaşa ise böyle bir destek verilmesi gündemde değil. Ancak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından maddi desteğe ihtiyacı olan vatandaşa çeşitli yardımlar yapılmaya devam ediyor. Bu kapsamda Pandemi kira yardımı kimlere verilir isimli konumuzdan bilgi alabilirsiniz.

Kira Yardımı Ne Şekilde Verilecek?

Kira yardımı, 3 farklı destek verileceği tahmin ediliyor.

 • Geri ödemesiz Devlet desteği (HİBE)
 • Başvurular E-devlet üzerinden yapılabilir.

Aylık %0,70 Faizli 5 Yıl Vadeli Esnaf kredisi başvurusu yapabilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu