Kosgeb Destekleri

KOBİ’lere 1 Milyon Liraya Kadar Dijitalleşme Desteği (KOBİ-GEL Destek Programı 2021)

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Akıllı Dijital Teknoloji Geliştiren Kobilere 1 Milyon Liraya Kadar Destek verilecek müjdesi verdi. Bakan Varank; Bugün itibarıyla 3’üncü çağrıya çıktığını duyurdu.

Bakan Varank; dijitalleşen Kobilere 1 Milyon Liraya kadar destek verilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, KOSGEB’in “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” temalı çağrısıyla akıllı dijital teknolojileri geliştiren veya bunları imalat süreçlerinde kullanan KOBİ’leri desteklediklerini belirterek 1 Milyon liraya kadar destek verileceğin müjdesini verdi.

Pandemiyle birlikte KOBİ’lerin dijitalleşmesinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktığını ve bu nedenle İmalat Sanayinde Dijitalleşme” temalı yeni bir çağrıya çıkarak Bakanlığın belirleyeceği tarihlere başvuruları kabul edildiğini yine aynı tema ile Kobiler için çağrıya çıkılacağının müjdesini verdi. Çağrıların 17 Mayıs’a kadar alınacağını ve sonuçların Temmuz ayında açıklanacağı belirtti.

Dijitalleşen Kobilere 1 milyon liraya varan destek verilecek

KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ile işletmeler, 300 bin liraya kadar geri ödemesiz, 700 bin lira kadar geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon liraya kadar destek alabiliyor. Destek, projenin gerçekleştirilmesi için gerekli personel, makine-teçhizat, hizmet ve yazılım alımı giderleri için ödeniyor. KOSGEB, geri ödemeli destek tutarının yüzde 50’ye kadar olan kısmını “erken ödeme” olarak verebiliyor. KOBİ’lerin en az 8 ay, en fazla 16 ay içinde projelerini tamamlamaları gerekiyor.

KOBİ-GEL Destek Programı 2021-01-02 İmalat Sanayinde Dijitalleşme temalı proje teklif çağrıları ;

 • 1 milyon TL üst limiti,
 • Yüzde 60 destek oranı,
 • Son başvuru 17 Mayıs

Proje teklif çağrılarına erişmek için tıklayınız.

Başvurular E-Devlet Üzerinden Yapılabilecek

Böylece yerli ve yetkin dijital teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin sayısını artırmayı sürdüreceğiz. Başvuruları e-devlet üzerinde; 17 Mayıs’a kadar alacağız. KOBİ’lerimiz çağrıya e-Devlet üzerinden başvurabilir. Çağrı sonuçlarını da temmuz ayında açıklamayı planlıyoruz. KOSGEB, ilk iki çağrıda KOBİ’lerden gelen geri dönüşleri de dikkate aldı. Akıllı dijital teknolojileri geliştiren KOBİ’lerin ihtiyaç duydukları en önemli kaynağın nitelikli personel olduğu tespitinden hareketle personel desteği üst limitini, 90 bin TL’den 300 bin TL’ye çıkardı. Akıllı dijital teknolojileri kendi iş süreçlerine adapte edecek imalatçı KOBİ’lerinin yazılım desteği limiti de 100 bin TL’den 300 bin TL’ye yükseltildi.”

eknoloji geliştiricisi KOBİ’lere “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” çağrısı ile destek veriyoruz.

Proje Teklif Çağrısı’na Son Başvuru: 17 Mayıs

8 Alanda ki Projeler Desteklenecek

KOBİ’ler çağrı kapsamında, “Büyük Verinin Analitik Yöntemlerle İşlenmesi ve İmalat Sanayinde Kullanımı”,

 • İmalat Sanayinde Nesnelerin İnterneti,
 • İmalat Sanayinde Endüstriyel Robot Teknolojileri,
 • İmalat Sanayinde Akıllı Sensör Teknolojileri
 • Yapay Zekaya Dayalı Siber Fiziksel Akıllı Fabrika Sistem ve Bileşenleri
 • İmalat Sanayinde Siber Güvenlik,
 • İmalat Sanayinde Akıllı ve Esnek Otomasyon Sistemleri,
 • İmalat Sanayinde Sanal Gerçeklik/Artırılmış Gerçeklik gibi başlıklı 8 alanda desteklenebilecek.

YENİ ÇAĞRI: Yeni dönemde de dijitalleşme alanında KOBİ’lerimizi teşvik etmek üzere bir müjde vermek istedik. Bugün, KOSGEB KOBİGEL kapsamında ‘İmalat Sanayinde Dijitalleşme’ desteklerinin yeni çağrısına çıkıyoruz. Burada amacımız hem teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin envanterini genişletmek hem de bu teknolojileri kullanan firmalarımızın sayısını artırmak.

 • 2021 – 01 Proje Teklif Çağrısı: “İmalat sanayi sektöründe dijitalleşme sürecine katkı sağlayabilecek yerli teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin desteklenmesi”
 • 2021 – 02 Proje Teklif Çağrısı: “İmalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin üretim ve ilişkili iş süreçlerinde dijital teknolojilerden yararlanma düzeyinin arttırılması”

İmalat sanayi sektöründeki KOBİ’ler, imalat sanayi sektörüyle ilişkili 8 dijital teknolojiden biri veya birkaçını birlikte üretim ve ilişkili iş süreçlerine adapte etmek için proje sunabilecektir.

Büyük veri, nesnelerin interneti, akıllı sensörler, endüstriyel robot teknolojileri, artırılmış gerçeklik gibi alanlarda akıllı dijital dıgıtal teknoloji geliştiren işletmelere 1 milyon TL’ye kadar destek verilecek. KOBİ’ler, bir nevi yarışma usulü olan bu çağrıya e-Devlet üzerinden başvurabilirler. Çağrı sonuçlarını Temmuz ayında açıklanacaktır. Bu kapsamda; Projesi onaylanan işletme başına 300 Bin TL’si geri ödemesiz, 700 Bin TL’si teminat karşılığı geri ödemeli olmak üzere toplam 1 Milyon TL’ye kadar destek verilecektir..

Kosgeb Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereden Başlamalıyım?

 • KOSGEB’e Kayıt. e-Hizmetler menüsünden KOSGEB’e ilk başvuru butonuna tıklayıp işletmenizin kaydını yapınız.
 • KOBİ Beyannamesi. İşletmenizin KOBİ vasfı taşıyıp taşımadığının tespiti için KOBİ beyannamesini doldurmanız gerekmektedir.
 • Beyanname Kontrol işlemini tamamladıktan sonra;
  Desteklere Başvuru işlemleri yapabilirsiniz.

Başvuru yapabilecekler;

Proje sunacak işletmelerin KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı ve aktif olmaları gerekmektedir.

Destek oranı ve üst limitler:

Destek oranı %60’tır. Bu oran üzerinden hesaplanacak desteğin %30’u geri ödemesiz destek ve %70’i teminat karşılığı geri ödemeli destek olarak ödenir. Geri ödemesiz destek ve geri ödemeli destek birlikte ödenir.

Proje Teklif Çağrısı kapsamında işletme başına 300.000 TL’ye kadar geri ödemesiz, 700.000 TL’ye kadar geri ödemeli (teminat veya KGF kefaleti karşılığı) olmak üzere toplam 1.000.000 TL’ye kadar destek verilebilecektir.

Başvuru yapılmış olması işletmeye herhangi bir hak doğurmayacaktır.

Başvurular, KOSGEB tarafından belirlenen değerlendirme kriterlerine göre puanlanacak ve puan sıralamasına göre bütçe imkanları dahilinde desteklenmesi mümkün olan sayıdaki başvuru desteklenecektir.

Proje Teklif Çağrılarına erişim ve başvuru:

Aşağıdaki link ile Proje Teklif Çağrısına erişilebilecektir. Proje Başvuru Formu Örneği, Başvuru Kılavuzu, gerekli diğer dokümanlar ve programın Uygulama Esasları; www.kosgeb.gov.tr adresinde “Destekler” menüsünden “İşletme Geliştirme Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri” sekmesine girildikten sonra “KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı” alt menüsündeki “Yürürlükteki Çağrılar” başlığı seçilerek incelenebilecektir.

KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı ve KOBİ Beyannamesi onaylı işletmeler, Proje Teklif Çağrılarını inceledikten sonra www.kosgeb.gov.tr adresinde sağ üst menüde yer alan “E-hizmetler” linkini tıklayıp işletme yetkilisinin e-devlet şifresiyle KOBİ Bilgi Sistemine girerek başvurularını oluşturabilecektir (hizmet seçim kutucuğunda “KOBİGEL Destek Programı Başvurusu” hizmetinin seçilmesi gerekir).

Proje çağrısı için başvuru sistemi 17 Mayıs 2021 günü saat 23:59’da kapatılacaktır. Son başvuru tarih ve saatinden önce başvuru sahibi tarafından onaylanmayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu