Kosgeb Destekleri

KOBİLERE e-Tebligat Şartı Getirildi

Kosgeb tarafından sağlanan hibe desteklerini alabilmek için mevzuat gereği KOSGEB veri tabanına kayıt olmak gerektiğini herkes tarafından bilinmektedir. Bunun yanında Kosgeb yayınladığı yeni bildiride ile artık Kobilerin kayıt işlemlerini hızlandırmak ve prosedürleri en aza indirip tasarruf sağlamak amacıyla Kobilere PTT UETS üzerinden online kayıt olarak e- Tebligat zorunluluğunu getirildiği açıklandı.

Kobilere UETS Üzerinden e- Tebligat Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mevzuat gereği KOBİ’lerin UETS adreslerinin KOSGEB veri tabanına kayıtlı olması gerekiyor. Bu kapsamda destek süreçlerine ilişkin başvuru formları revize edilirken tüm KOBİ’lerin 15 haneli e-Tebligat adresi almaları zorunlu hale geldi. 1 Şubat 2021 tarihine kadar UETS adresini, veri tabanına kayıt yaptırmayan KOBİ’ler KOBİ Bilgi Sistemine giriş yapamayacak.

Ulusal Elektronik Tebligat başvurularının nasıl yapıldığını açıklamadan önce UETS nedir açmak gerekirse; Elektronik Tebligat Yönetmeliği uyarınca yapılan elektronik tebligat işlemlerini yürütmek amacıyla PTT A.Ş tarafından kurulan, işletilen ve güvenliği sağlanan sistem Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) olarak adlandırılır. UETS üzerinden e-tebligat yapmak isteyenler için E-tebligat nedir bunu da açıklamak gerekirse; Tebligat Kanununda belirlenen tebligat çıkarmaya yetkili merciler tarafından elektronik ortamda hazırlanan tebligatların e-Tebligat Yönetmeliğine uygun olarak değiştirilemez ve inkar edilemez bir şekilde UETS yoluyla alıcılarına iletilmesine e-Tebligat denilmektedir.

UETS üzerinden yapılacak olan işlemler ile büyük tasarruf sağlanacağı ve fiziki ortamda haftalarca süren tebligat işlemlerinin kısa bir süre içinde tamamlanarak oldukça hızlanacağı belirtildi. Ayrıca Tebligat zamanının tespiti de hızlanarak, ne zaman yapıldığı, gönderen kurumun ve alıcının kim olduğu daha kolay tespit edilebilecektir. Tebligatların kâğıt, zaman ve enerji kaybına sebebiyet vermesinin önüne geçilecek olup Kobilerin E-tebligat UETS’ ye yönlendirilmesi ile Kobiler UETS üzerinden online kayıt nereden yapılacak merak etmektedir.

UETS Üzerinden e- Tebligat Başvurusu

UETS Online Kayıt üzerinden bireysel ve Şirket İşlem yetkilisi olmak üzere iki farklı giriş ekranı bulunmaktadır. Bu ekran üzerinden giriş yapabilmek için de ve işlemlere başlayabilmek için şahsınıza ait elektronik imza, e-devlet hesabı veya mobil imza sahibi olmanız gerekmektedir. Başvurular tamamlandıktan sonra E-tebligat Hesabınızı aktif olarak kullanabilmek mümkün olacaktır.

Kosgeb hibe desteği alabilmek ve işlemleri gerçekleştirebilmek için başvuruların ve e-tebligat vermenin en son tarihi Şubat 2021 tarihine kadar yapılması gerekmektedir başvuru linki ise; https://basvuru.etebligat.gov.tr/ bağlantısı üzerinden yapılması gerekmektedir.

1 Şubat’a Kadar e-Tebligat Başvurular Nasıl Yapılır?

Tüzel Kişi ve Kamu Kurumları İçin ve Bireysel başvurular olmak üzere iki farklı başvuru seçeneği bulunuyor. Tüzel kişi ve Kamu kurumları başvuruları şu şekilde yapılıyor;

Tebligatın elektronik yolla yapılması zorunlu olanlar için, zorunluluğun başladığı tarihten itibaren bir ay içinde ilgili kurum, kuruluş veya birlik tarafından PTT’ye yapılır.

Bireysel Başvurular;

Online Başvuru; Sadece gerçek kişiler www.etebligat.gov.tr adresindeki “Online Başvuru” linkinden elektronik imza veya mobil imza ile online olarak hesaplarını açabilirler.


Kaynak

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu