Maddi Yardım

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Zaman? Haziran 2021

13 Ocak 2021 Tarihli 3424 sayılı Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür yardımı yapılmasına dair karar Resmi Gazete‘ de yayınlandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca yardıma muhtaç ailelere nakdi ve aynı yardımlar yapılmaktadır. Kömür ve odun yardımı da bunlardan biridir. Sizlerin merak ettiği kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir, başvuru nereye yapılır, sorgulama nasıl yapılır, Belediye yakacak kömür yardımı nasıl alınır, ne zaman dağıtılır, SGK’lılara kömür yardımı, ne kadar yardım yapılır, başvuruları ne zaman? Tüm bilgileri sizler için hazırladık.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kömür yakacak yardım başvuru talebiniz için ilk olarak dilekçenizi hazırlamanız gerekmektedir. Dilekçe örneğini sizler için aşağıda paylaştık. Dilekçenizi kimlik bilgilerinizi vererek alabilir ve doldurabilirsiniz. Bir başka seçenek ise kuruma daha önce başvuruda bulundaysanız, dosya bilgileriniz incelenir ve tekrar başvuru yapmaya gerek duymadan işleminizi tamamlayabilirsiniz. Daha sonra aşağıda verilen kurumlara giderek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 • Sivil Toplum Kuruluşlarına,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı,
 • Kaymakamlık,
 • Valilik ve
 • Belediyelere giderek dilekçeniz ile başvuru yapabilirsiniz.

Dilekçe Örneği;

     …………………………..’NE

……………………………………………………. adresinde ikamet etmekteyim. Maddi durum sıkıntısı içerisinde hayatımızı idam ettirmekteyiz. Kışlık yakacağımız olmadığından ve alabilecek maddi gücümüz olmadığı için tarafınızca verilen kömür yardımından yararlanmak istiyoruz.

Gereğini arz ederim.. …/…/2021

Ad Soyad:

İmza:

Adres:

Telefon:

Dilekçe aslı için kurumlara başvuru yapabilir ve hemen yardımdan yararlanabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvuru Şartları

Yakacak yardımı başvurusu yapabilmeniz için bağlı olduğunuz vakıfta aktif bir yardım dosyanız bulunmalıdır. Eğer yok ise kimliğiniz ile birlikte bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvuru yapabilirsiniz. Kömür için başvuru şartları; 

 • Aktif bir vergi kaydı bulunmamalıdır.
 • Hanede Sosyal güvencesi bulunan bireylerin olmaması gerekir.
 • Sigortalı kişilere yakacak yardımı yapılmaz.
 • Nüfus dairesinde kayıtlı olan adres ile ikametgah ettiğiniz adresin aynı olması gerekmektedir.
 • Yoksulluk belgesini alabilmek için hane başına düşen gelirin 701,00 TL.’nin altında olması gerekir.
 • Ekonomik olarak yardıma muhtaç olan vatandaşların muhtarlıktan alınan Yoksulluk Belgesi olması gerekmektedir.
 • Muhtaçlık durumu, Sosyal yardımlaşma vakıflarına yapılan başvuru ile yetkili olan kişilerin muhtarlık tarafından tespiti yapılması gerekir.
 • Yardıma başvuran kişilerin daha önce Sosyal Yardım Vakıflarına başvurmamış olması gerekmektedir.
 • Bu şartları taşıyan kişiler kömür yardımı alabilirler.

Bunların yanı sıra son 1 yıl içinde vakıftan veya sosyal kurumlardan evinize inceleme geldiyse tekrar başvuru yapmadan gelen inceleme ekipleri tarafından sizin adınıza kömür yardımı yapılacaktır.

Kömür Yardımı Başvuru Sorgulama (e-Devlet)

Kömür yardımı başvurularınızı e-Devlet üzerinden yapmanız mümkün değildir. Bunun dışında dilekçeniz ile başvurduğunuzda sonuç görmek için e-Devlet sisteminden kömür yardımı sorgulaması yaparak sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Kömür Yardımı Almak için Gerekli Belge ve Evraklar

Yakacak yardımı için gerekli belgeler başvuru sürecinde talep edilir. Bu evraklar aşağıda belirtilmiştir.

 • Fakirlik belgesi,
 • Muhtarlıktan alınan yoksulluk durumunu gösteren belge,
 • Başvuru sahibine ait T.C. kimlik belgesi fotokopisi,
 • Başvuru sahibinin belgeler ile beraber yardım dilekçesi doldurması,
 • Yardım dilekçesi içerisinde kişisel bilgilere yer verilmelidir.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? Hemen bilgi alabilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Belediye Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kömür yardımları her zaman başvuru yolu ile alınmaz. Kaymakamlık, Belediye ve muhtarlıklardan devlet yönetimine bağlı olan kurumlara yapılan başvurular ile de yapılabilir. Bu başvurular incelenir. İncelenme aşamasında ailenin durumu, ihtiyaç sahibi olup olmadığına bakılmaktadır. Yapılan incelemeler sonrasında Belediye tarafından her kış yakacak yardımı yapılır. Belediye, yakacak yardımında en az 1 ton kömür dağıtımı yapmaktadır. Bu miktar bulunduğunuz şehrin iklim koşullarına, ve aile bireylerinin sayısına göre değişiklik göstermektedir. İhtiyaç sahipleri Belediyeden Kömür Yardımı almak için;

 • TC Nüfus Cüzdanı,
 • İkametgah Belgesi,
 • Başvuru Formu. ile bulunduğunuz şehirdeki Belediye’ye giderek yakacak yardımından yararlanabilirsiniz.

Ne Kadar Kömür Yardımı Yapılır?

Belediyelerin kaç torba kömür verdiğini ve ne kadar olduğunu merak eden vatandaşlarımız için araştırma yaptık. Yapılan araştırmalara göre her aileye 30 torba kömür verilir. Toplamda 750 kilo yardım yapılmaktadır. 

Kömür Dağıtımı Ne Zaman Yapılır?

Başvuru tarihleri genellikle kış mevsimine girerken yapılır. Ekipler tarafından başvuru sonrası 1 ve 2 ay içerisinde yakacaklar teslim edilir. Eylül, Ekim, Kasım aylarında başvuru tarihleri başlar. Dağıtım ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenir. TKİ ve TTK Genel müdürlüğü tarafından belirlenerek sevkiyat programı düzenlenir.

SGK’lı Kişiler Kömür Yardımı Alabilir mi?

Sosyal güvenceye sahip olan kişiler, vergi kaydı bulunan ve ev halkına düşen miktar 701,00 TL üstünde olan vatandaşlar bu yardımdan yararlanamaz. Geliri belirtilen miktardan az olan ve vergiden muaf olan ailelere yakacak yardımı sağlanmaktadır. Bu durumda sigortası olan kişiye kömür yardımı yapılmaz.

Maddi Yardım ile ilgili benzer içerikler;


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu