Konut Kredisi

Konut Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu mu? Temmuz 2021

Konut kredisi çekmek isteyen vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri de konut kredilerinde hayat sigortası zorunlu mu, nedir, ne kadar, yaş sınırı nedir, ölüm hallerinde hayat sigortası, her yıl yenilenir mi, hayat sigortası iptali, zaman alımı ve sigorta hesaplama, sorgulama ve iadesi ile ilgili tüm bilgileri araştırdık.

Konut Sigortası Nedir?

Sahip olduğunuz konutunuzun su baskını, hırsızlık, yıkım, kaza, yangın, terör risklerine karşı güvence altına alan ve konut kredisi çekerken bankalar tarafınca sunulan bir sigorta çeşididir. Yasal olarak zorunlu değildir ancak bazı bankalar zorunlu tutabilmektedir. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından resmi gazetede yayınlanan yazıda verilecek olan sözleşme bilgi formunda husus ve yönetmelik esasları hakkında bilgi verileceği belirtilmiştir. Bu yönetmelikte;

Formun ön yüzünde yer alacak şekilde en az on altı punto ve koyu siyah harfler ile hayat sigortası, konut sigortası gibi yapılması isteğe bağlı sigortaların yaptırılmasının zorunlu olmadığına dair ibarenin yazılması gerekmektedir. 

İfadesi yer almaktadır. Öte yandan şirketin karşılamadığı durumlarda mevcuttur. Bu durumlar her şirkette ve banka da farklılık gösterir.

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası başınıza beklemediğiniz bir olay gelmesi halinde, ailenizi ve sizi güvenceye alır ve birikim yapmanıza olanak sağlamaktadır. Sigorta şirketlerinin belirli bir prim karşılığında sigortalı olan kişinin sözleşme de belirtilen süre içerisinde yaşamın sona ermesi, hastalık ve işsizlik gibi durumlarda kişilere belirtilen sürede yada süreden daha uzun hayatta kalması durumunda kişiye bedelini ödediği durumdur. Bazı bankalarda zorunlu tutulur. Krediyi çeken kişinin hayatını kaybetmesinden itibaren tüm borcunu faizi ile beraber karşılayan türdür. Tüm bankalar da zorunlu olmasa da müşterilerini yapılması için yönlendirmelerde bulunmaktadır. Başınıza gelen herhangi bir durumda kredi borcunuzu şirket öder ve banka kendini güvence altına almaktadır.

Hayat Sigortasında Ölüm Halleri

Hayat sigortanızda belirtilen poliçede ölüm halleri ve sebepleri belirtilmektedir. Poliçe de ölümcül hastalık, kaza sonucu ölüm daha ön plandadır. Sözleşmede gösterilen süre içerisinde taraf vefat eder ise bedeli sigortalı olan kişi tarafından tazminat olarak ödenmektedir. Ancak sigortası olmayan biri borçlu olarak kalır ve ölümünden sonra tüm borcu mirasçılarına devredilerek borçlu kişiler mirasçılar olarak gösterilir.

Kredi Hayat Sigortası Hangi Haller de Ödeme Yapmaz?

Sigorta şirketleri, hayat sigortası yaptırmış olan kişinin ani bir nedenden ötürü vefat etmesi halinde bankaya ödemesini yapıyor. Krediyi kullanan kişi, anlaşmayı yaptırdığı sırada mevcut bir hastalığı var ise ve bu hastalığını poliçe içerisinde belirtmemiş ise vefat durumunda şirket ödeme ile ilgili sorunlar çıkarabiliyor. Poliçede belirtildiği takdirde ödeme yapılmaması mümkün değildir. Belirli bir hastalığınız var ise belirttiğiniz takdirde ölüm halinde bankaya olan borcunuzu sigorta şirketiniz kapatacaktır.

Konut Kredisi Hayat Sigortası Ne Kadar?

Konut kredisi çeken birine yapılan hayat ve ferdi kaza sigorta çeşitleri değişiklik göstermektedir. Günümüzde en az tutar ise 100 TL.’ den başlayarak artarak devam etmektedir. Sizin ödeyebileceğiniz ve belirtiğiniz tutara göre de değişiklik yapılarak belirlenebilir. Bunun ile ilgili bilgiyi kredinizi çekerken size önerilen hayat sigortası kapsamında ne kadar olduğunu ve bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Konut Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Konut kredisinde hayat sigortası isteğe bağlı olan bir durumdur. Konutunuzu alırken kredi kullanacak kişiler ise kredi çekilecek olan bankalardan kredi borcu ödendiği süre boyunca sigorta yapılmasını önermektedir. Zorunluluğu yoktur ancak evin güvencesi ve kişinin güvencesi için gerekli görülen bir türdür. Bunu yaptırmak sizin için avantaj sağlamaktadır. Evinizde çıkan yangın, herhangi bir olumsuz durum karşısında çıkan masrafları şirket belirli bir teminat ile karşılamaktadır. Kişi kendi isteği ile teminat belirleyebilir. Sigortanın primleri, konutun özelliğine ve bulunduğu konuma göre değişiklik gösterebilir.

 Kredi ve Hayat Sigortası Yaş Sınırı Nedir?

Konut kredisi kullandırırken bankaların belirlediği üst yaş sınırı belirler. Kredi çekerken yaş ortalaması 18 ile 65 yaş arasındadır. Bu durum her bankaya göre değişiklik gösterir.

 • 18 yaşın altında kişilere kredi verilmez ve hayat sigortası yapılmaz.
 • Bunlarla beraber isteğe bağlı aynı sigorta şirketi üzerinden farklı poliçeleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.
 • Kredi talebinde bulunan kişiler bu yaş sınırı üzerinde ise olumsuz yanıtla karşılaşabilirler.
 • Fakat bu sonuçlar genelde bankaya ve kredi kurallarına bağlıdır.
 • Bankaya kefil, ipotek gibi ek bir teminat ile başvuru yaparak kredi alabilirsiniz.
 • Kefil olma durumlarında kredi kullanan kişinin hayatını kaybetmesi sonucunda borcunun kefil olan kişiye kalacağını unutmayın.

Bundan dolayı krediyi kullanmadan önce yaptırmanız oldukça önemli bir unsurdur.

Kredilerde Hayat Sigortası Her Yıl Yenilenir mi?

Aslına bakıldığında krediler ile ilgili hayat sigortası yapılma zorunluluğu bulunmamaktadır. İmzaladığınız konut kredisi sözleşme içeriğinde hayat veya konut sigortası almak isterseniz krediye başvurduğunuz banka ile dilediğiniz şirketi seçerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yenilemeyi zorunlu kulan bir madde bulunmuyor ise dilediğiniz zaman yenileyebilirsiniz. Hepsinin en az 1 sene geçerlilik süresi vardır. İsteğe bağlı olduğu halde 1 yıl sonunda tekrar yeniletebilir veya yenileyebilirsiniz.

Hayat Sigortası Sorgulama ve Hesaplama

Hayat sigortasında aylık ödemiş olduğunuz bedeli yıllık hesaplayarak paranızı öğrenebilirsiniz. Örneğin; Konut kredisine yaptırmış olduğunuz hayat sigortanıza aylık 150 TL ödediğiniz de yıllık 1.800 TL olarak ücreti alabilirsiniz. Bu fiyatlar şirkete ve ödediğiniz bedele göre değişmektedir. Sorgulama yapmak için anlaşmalı olduğunuz şirketlerden yada e-Devlet sisteminden T.C bilgileriniz ile giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz. 

Ziraat Bankası Konut Kredisi ve Hayat Sigortası Hesaplama

Ziraat bankasından çekmiş olduğunuz konut kredisini 18-70 yaş arasındaki müşterilere, sigortanın devam ettiği süre içerisinde kişinin hayatını kaybetmesi durumunda veya konut kredisinin devam etmesi halinde müşterilerine sunduğu bir sigorta birimidir. Kişi öldükten sonra Ziraat bankasına olan borç şirket tarafından kapatılır ve geriye kalan sigorta tazminat bedeli, sertifika da belirtilen lehtarlara ödenir. Detaylı bilgileri Ziraat Bankası resmi sayfasından alabilirsiniz.

Hayat Sigortası Ölüm Tazminatı

Hayat sigortalı olarak ölen bir kişinin yasal varisleri vardır. Bunlardan yararlanmak için ise varislerin bir takım şartları yerine getirmesi gerekir. Gereken işlemlerden sonra hak edilen tazminat nakit olarak ödenir. Ölüm halinde varis olan kişiler tazminat ödemesini almak için şunları yapmalıdır;

 • Sigortalının poliçesine sahip olduğu şirketine tazminat talebini iletmesi,
 • Vefat eden bir kişinin hayat sigortası sorgulamasının yapılması gerekir,
 • Ölüm tazminatı talebi için ise gerekli başvuru evrakları temin edilir,
 • Ölüm tazminatının ödemesinin nakit olarak tahsil edilmesinin isteği belirtilir,
 • Sigorta şirketi tarafından talep inceleme sürecine girer ve olumlu sonuçlar doğrultusunda ödeme sağlanır.

Bu gereken belgelerin tesliminden sonra şirkete ”alındı” belgesi ile hatırlatma yapılmalıdır. Talep süreci incelenir ve olumlu sonuçlar alındığında ölüm tazminatı ödemesi yapan kişiye ücret ödenir.

Hayat Sigortası Ölüm Tazminatı Zaman Aşımı

Hayat sigortalarında ölüm tazminatı zaman aşım süresi 2 yıldır. İki yıl sonunda tüm teminatlardan doğan haklarla beraber ölüm tazminatından doğan haklar ile zaman aşımına uğramaktadır. 2 yıl ve üzerinde zarara neden olan olay tarihinden itibaren 10 yıllık zaman aşımına girer.

Kredi Çekerken Hayat Sigortası İadesi

Kredi borçlarını ödeyen ve hayat sigortası iadesi almak isteyen müşteriler dilekçe ile geri ödeme alabilirler. Söz konusu banka iade konusunda bir zorluk çıkarır ise tüketici hakem heyetine başvuruda bulunabilir ve paranızı alabilirsiniz. Kaymakamlıklara giderek bu başvuruyu sağlayabilirsiniz. Bu karar 3 ay içerisinde ortaya çıkar ve olumlu sonuçlandığında ise banka zorunlu olarak iade yapmak zorundadır. Her yıl sigorta primlerinin geri alınacağı başvuru tarihleri Resmi Gazetede yayımlanır ve duyuruları yapılır. Borcunu erken kapatan kişiler kredilerindeki hayat sigortası iadesi için müşteri olarak bağlı olduğu şirketine değil, direkt olarak bankaya başvurmalıdır. Bankaya dilekçe üzerinden başvurarak prim iadenizi alabilirsiniz.

Konut Kredilerinde Hayat Sigortasında Cayma Hakkı

Hayat sigortasında cayma haklarınızdan yararlanmak için yapmanız gereken şey şirkete dilekçe yollayarak cayma hakkınızın sebebini belirtmektir. Cayma hakkınız ile beraber başka bir şirkete taşıma hakkınızda bulunmaktadır. Yani alacağınız krediye karşılık olarak hayat sigortası yaptırmak için başka bir şirketi de seçme hakkınızda vardır. Kredi çeken kişi ve banka için avantajlı olan sigorta türü olsa da iptal ettirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda hemen konu ile ilgili bir dilekçe yazarak Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığına veya bankaya iletmeniz gerekmektedir. Ancak bu caymak için kredi esnasında sizden habersiz yapılmış olması gerekmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız o zaman iptal hakkınız ortaya çıkar.

Hayat Sigortası İptali ve Şikayetleri

İptal ve şikayetleriniz için sigorta şirketine değil direkt olarak, bankaya başvurmanız gerekmektedir. İptal talepleri ardından banka düzenleme ve bildirimi için ise araştırmalar yapar. Araştırmaların sonucunda iptali sağlanacaktır. Şikayetleriniz için ise, sigorta şirketinin ve bankaların şubelerini ziyaret edebilir veya internet aracılığı ile mail, telefon, faks yolundan iletişime geçerek bilgi formunu doldurarak şikayetinizi bildirebilirsiniz. En kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.

180 ay 15 yıl vadeli konut kredisi veren Bankalar için araştırmamızı inceleyerek hemen başvuru yapabilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu