Kosgeb Destekleri

Kosgeb 2021 Yılında 30 Bin Girişimciye Destek Verecek

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kısaca KOSGEB kurumu tarafından, KOBİ ve girişimcilerin yenilikçi, teknolojik ve rekabetçi bir yapıya ulaşmalarına katkı sağlamak, ekonomik ve sosyal kalkınmadaki paylarını artırmak amacıyla 2021 yılında da tüm girişimcilere girişimcilik destek programları kapsamında destekler verilmeye devam ediyor.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kısaca KOSGEB Başkanlığı tarafından kendi işini kurmak ve kurulu işlerini ayakta kalması sağlamak ve yürütmek konularında bilgi ve becerilerini geliştirmek için 2021 yılında kadın girişimcilerin de aralarında olduğu 30 bin girişimciyi desteklenmesi planlanıyor.

Kadın Girişimcilere Kosgeb Destekleri

Geçtiğimiz yıl girişimcilik destekleri kapsamında 11 bin 809 kadın girişimciye destek sağlandı bu yıl da aynı benzer şekilde 12 bin kadın girişimciye Kosgeb tarafından destek verilmesi öngörülüyor. .Kosgeb aracılığıyla bu yılda girişimci kadınlara sağlanacak desteklerin toplam girişimcilik destekleri içindeki payının % 29’u bulması bekleniyor. Girişimcilik destekleri için tıklayınız.

Kosgeb 2023 İhracat Hedeflerine Ulaşması için Destekler Devam Ediyor

KOBİ’lerin ve orta ve küçük ölçekli işletmelerin yurtdışında ki uluslararası pazarlara açılmalarına, ihracat kapasitelerini artırmaları ve ülkemizi 2023 ihracat hedeflerine ulaşmasına katkı sağlamak maksadıyla çalışan KOSGEB, bu doğrultuda 2021 yılında tüm desteklerini sürdürmeye devam edecek.

Özellikle KOBİ’lerin KOSGEB destekleri sonucu kendi aralarında ve büyük işletmelerle iş birliği yaparak büyümesinin önünün açılması amacıyla bu yıl da 132 KOBİ’nin KOSGEB’den destek alarak bu iş birliğine girmesi planlanıyor.

Finansman desteği sağlanan işletme sayısı 19 bin 300’e çıkarılacak

KOSGEB, KOBİ’lerin sanayide katma değer odaklı yapısal dönüşüme ayak uydurabilmeleri için orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerde üretim kabiliyeti kazandıracak modern teknolojileri edinmeleri, dijital teknolojilerden yararlanarak verimlilik ve ürün kalitelerini artırmaları konularında proje esaslı destekler de sağlıyor. Bu kapsamda kurum 121 teknolojik ürüne destek verecek.

Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan ürünlerin üretimi ve ticarileştirilmesi, orta yüksek ve yüksek teknoloji alanında yer alan ve cari işlemler hesabına katkı sağlayacak ürünlerin yerli sanayi tarafından üretimini ve ticarileştirilmesini sağlamak amacıyla işletmelerce gerçekleştirilecek yatırımları da destekleyen KOSGEB, 2021′ de orta yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında 7 bin 500 işletmeye destek sunacak.

Böylelikle ülkenin, katma değer yaratarak uluslararası pazarlardaki rekabet gücünü artıracak yüksek teknoloji ürünlerinin meydana gelmesi ve ticarileşmesi planlanıyor. Kurum, finansman alanında da işletmeleri desteklemek için çalışma yürütüyor.

KOSGEB, bu yıl finansman desteği sağlanan işletme sayısını 19 bin 300’e çıkarmayı planlıyor. Geçen yıl bu alanda 14 bin 544 işletmeye destek verilmişti.

Yerli üretime destek sağlanması konusunda da hassas davranan Başkanlık, bu yıl 35 ürünün yerli üretimine destek sağlamayı hedefliyor. Detaylar.

Kosgeb’ den Yeni Destek Programı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB’in yeniden kurguladığı ve Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon adını verdiği destek programının ilk çağrısını duyurdu. İmalat sanayisinde otomotiv ve elektronik sektörlerinde çağrıya çıktıklarını ifade eden Bakan Varank, program kapsamında orta büyüklükteki işletmelere 6 milyon TL’ye kadar destek vereceklerini açıkladı. Detaylar.

KOBİ’lere Destek Sürüyor

2021 yılı hedeflerinde kurumun İmalat sanayi sektörlerinde teknoloji, yenilik, kalite ve verimlilik artışı sağlanacak. Güçlü bir Ar-Ge ve yenilik yaklaşımıyla kritik teknolojilere yoğunlaşılacak. Yüksek teknoloji düzeyinde faaliyet sektöründe hizmet veren işletmelere destek verilirken, otomotiv ve elektronik hedef sektörler olarak belirlendi.

KOSGEB, Destekleri Teminatsız Verebilecek

KOSGEB’in geri ödemeli olarak sağlanacak destekleriyle erken ödemeleri, İcra Komitesi tarafından belirlenen usul ve esaslar doğrultusunda teminatlı veya teminat alınmaksızın verilebilecek.

Yerli Yazılımla Uzaktan Çözüm

KOSGEB Desteğiyle makineleri uzaktan kontrol ve tamir eden yazılım sistemi geliştirildi.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu