Kosgeb Destekleri

Kosgeb 300 Milyon Dolarlık 60 Ay Vadeli 3 Yıl Geri Ödemesiz Faizsiz JICA Kredisi

KOSGEB, Japonya Uluslararası İşbİrliği Ajansı ile 300 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı. Anlaşma ile imalat sanayisindeki mikro ve küçük işletmeler ile 2017 yılı sonrası kurulan teknoloji tabanlı start-up’lar finansmana kolay erişim sağlayacak.

Kosgeb’e Dev Kredi

KOSGEB, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile kredi anlaşması imzaladı.

İmalat sanayine can suyu olacak 300 milyon doalrlık kredi anlaşması sayesinde mikro ve küçük işletmelere finansman erişimi kolaylaştırılacak. 2017 yılı sonrası kurulan teknoloji tabanlı start-up’ları kapsayan kredi İmalat sanayine can suyu olacak.

JICA kredisi, Dünya Bankası ile koordinasyon içerisinde eş finansman projesi çerçevesinde sağlandı. 300 milyon dolarlık anlaşma, pandemiden etkilenen imalat sanayisindeki mikro ve küçük işletmeler ile 2017 yılı sonrası kurulan teknoloji tabanlı start-up’ları kapsıyor. Anlaşma, işletmelerin finansmana kolay erişimini sağlayacak.

Tam kapanmada JICA kredisinin Ayrıntıları belli oldu. İşte ayrıntılar…

Hükümet, Türkiye genelinde tam kapanma kararının ardından milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren yeni destek programını devreye aldı.

Mikro ve küçük işletmelere verilecek yeni destek Dünya Bankası ve Japonya’dan 300 milyon dolarlık krediyle finanse edilecek olan JICA kredisinin ayrıntıları belli oldu. Söz konusu programda kurul veya komite değerlendirmesi olmayacak. İşte son dakika haberinin detayları…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, merakla beklenen yeni destek programının detayları da belli oldu.
Dünya Bankası ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından 300 milyon dolarlık kredi ile finanse edilecek programda, kurul veya komite değerlendirme prosedürü olmayacak.

Programa uygun mikro ve küçük işletmeler internetten KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden başvuru yapabilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı ve SGK ağırlıklı resmi kayıtlara göre uygunluk kriterlerini karşıladığı belirlenen KOBİ’ler için başvuruyu takiben ödeme işlemleri başlatılacak.

Her ödeme öncesinde, Gelir İdaresi ve SGK kayıtlarından, işletmenin aktif olduğu ve istihdamını belirli bir seviyede tuttuğunun kontrolü yapılacak.

Ara ürün ve göç…

Edinilen bilgiye göre, destekle, sanayinin ara ürün ihtiyaçlarının yerli üretimle karşılanması, büyük şehirlere sağlıksız göçün önlenmesi amaçlanıyor.

Destek programı KOSGEB, Dünya Bankası ve JICA tarafından yürütülecek.

Covid-19 salgınından etkilenen imalat sektöründeki mikro ve küçük işletmeler ile 2017 ve sonrasında kurulmuş imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç işletmelere sermaye desteği sağlanacak.

JICA Kredisine Başvuru nasıl olur, geri ödeme belli mi?

Destek programının birinci bileşeninde, imalat sektöründeki mikro ve küçük işletmelere (MKİ) “faizsiz geri ödemeli destek” verilecek.

İkinci bileşende ise 2017 ve sonrasında kurulan imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerinde faaliyet gösteren, genç yenilikçi MKİ’lere aynı destek sağlanacak.

  • Geri ödemeli destekte üst limitler, mikro işletmeler için 10 bin liradan 3 ay olmak üzere 30 bin;
  • Küçük işletmeler için 25 bin liradan 3 ay olmak üzere 75 bin lira tutarında olacak.

Ödeme tutarı,

SGK 4A’lı çalışan sayısına ve harcama beyanına göre değişecek.

Kullanılan destek, MKİ’ler tarafından 3 yılı ödemesiz dönemi takip eden 4’er aylık dönemlerde, 6 eşit taksitte 5 yıl vadede geri ödenecek.

Kazan-Kazan Anlayışı

Anlaşmaya ilişkin imzalar, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt ile JICA Türkiye Başkanı Nobuhiro Ikuro tarafından atıldı. Törende konuşan KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt,

Kazan-kazan anlayışıyla JICA ile iş birliklerini bundan sonra da arttırmayı istediklerini belirterek “Türkiye, yatırımlar açısından önemli bir coğrafi pozisyona sahip.

Genç iş gücümüz fazla. Bunların değerlendirilmesi, katma değer üretir hale getirilmesi için Japon dostlarımızla ortak çalışmaktan mutluluk duyacağız.” dedi.

Sosyal Anlamda da Önemli

JICA Türkiye Ofisi Başkanı Ikuro, kredi anlaşmasına imza atmaktan dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek; “Bu projenin Türkiye ekonomisinde kilit rolü olan mikro ve küçük ölçekli işletmeler için öneminin farkındayım. Özellikle bu tip işletmelerde çalışanların işlerini koruması açısından yani sosyal anlamda da önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Mikro ve küçük ölçekli işletmelerin korona döneminde ve sonrasında kendinden emin şekilde Türk ekonomisine katkı sağlayacağını umuyor ve diliyorum.” diye konuştu.

Kosgeb’e 300 milyon dolarlık dev kredi! İmzalar Atıldı.

İmzalar Atıldı

Konuşmaların ardından KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, ve JICA Türkiye Ofisi Başkanı Ikuro, mikro ve küçük işletmelere hızlı destek sağlayacak anlaşmayı imzaladı. KOSGEB Başkanı Kurt, günün anısına Ikuro’ya kahve fincanı hediye etti.

Teknoloji Tabanlı START-UP’LAR

Anlaşma, imalat sektöründeki mikro ve küçük işletmeler ile 2017 yılı sonrasında kurulan imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki teknoloji tabanlı start-up’ları kapsıyor. Pandemi öncesinde de kısıtlı ekonomik imkanlarla Ar-Ge çalışmaları yürüten teknoloji tabanlı start-up’ların salgın döneminde yaşadıkları finansal güçlükleri aşmaları için bu anlaşma büyük önem taşıyor.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu