Kosgeb Destekleri

KOSGEB Acil Destek Kredisi (100.000 TL. Faizsiz) Temmuz 2021

Kosgeb tarafından 100.000 TL. faizsiz acil destek kredisi verileceği açıklandı. Üstelik ilk 12 ay boyunca geri ödeme yapılmayacak ve 2 yıl vadeli olarak geri ödenecek. Faizsiz Destek kredisi ile ilgili olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasını paylaştı Giresun’ da yaşanan sel felaketinden sonra ortaya çıkan olumsuz tabloyu gidermek adına Acil destek kredisi yeniden devreye alındı.

Giresun’ a Kosgeb Acil Destek Kredisi

Giresun da geçtiğimiz günlerde yaşanan sel felaketinde birçok esnaf zarar görmüştü. Esnaf ve Kobileri bu mağduriyetliklerinin giderilmesi amacıyla devletten faizsiz destek kredisi devreye alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın Giresun’ da açıkladığı kredi desteğinin ayrıntıları netleşti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank işletme başına 100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteğinin verileceğini açıkladı ve kredinin faizini Kosgeb’ in karşılayacağını belirtti. Krediye 12 ayda ödeme yapılmayacak.

Kredinin ödemeleri ise 3’er aylık eşit taksitler halinde toplam 36 ay olarak yapılacaktır. Teminat sıkıntısı çeken KOBİ ve işletmeler için Kredi Garanti Fonu devreye girecektir. Detaylar.

Geçtiğimiz günler 6.8 şiddetinde deprem meydana gelmiş birçok ilde hissedilen depremden birçok esnaf işletme sahibi ve Kobiler etkilenmişti. Depremin yaraları bir bir sarılması amacıyla da Çeşitli yardım kampanyaları düzenlenerek bölgeyi iyileştirme çalışmalarının hızlandığı  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ dan geldi. Erdoğan tarafından Deprem bölgesi olan Elazığ’daki KOBİ’lere faizsiz kredi desteği verilmiştive bölge esnafının bir nebze olsun rahatlatmıştı.

 Yapılan açıklamalara göre;

Elazığ ve Malatya’ daki işletmeler 100 bin liraya kadar 1 yıl ödemesiz 24 ay vadeli Faizsiz Kredi kullanabilecek. İşletmelerin Kosgeb borçları 1 Ocak 2021 tarihine kadar ötelenecek.

Deprem bölgesinde faaliyet gösteren Kobilere destekler bununla da bitmiyor. Deprem bölgesindeki 50 den fazla istihdam sağlayan işletmelere depremden zarar görmeseler bile İmalat sanayi işletme kredisi faiz desteği programı kapsamında  150 bin liraya kadar faizsiz kredi verileceği duyuruldu.Bunun yanında Halkbankası ve Ziraat bankası esnaf ve çiftçilerin kredi borçlarını 1 yıl ertelediklerini ve 50 bin liraya kadar 5 yıl vadeli finansman desteği verecekleri açıkladı. 

Deprem Bölgesine Acil Destek Kredisi Verilecek

Deprem bölgesinde faaliyet gösteren ve depremden etkilenen ve zarar gören Kobilere işletme sahiplerine 2021 yılında Kosgeb faizsiz acil destek kredisi verileceği duyuruldu. Elazığ ve çevre illerdeki depremden etkilenen Kobiler anlaşmalı bankalardan 100 bin liraya kadar 1 yıl ödemesiz 24 ay vadeli faizsiz kredi alabilecek. İşletme başına verilecek olan acil destek kredisi 100 bin liraya kadar kullandırılacak. Bunun yanında bankalara Kosgeb borcu bulunan Kobi ve işletmelerin 2021 yılı ödemeleri de 1 Ocak 2021 tarihine kadar ertelenecek.

Kosgeb Acil Destek Kredisi 2021

Acil Destek Kredisi programı kapsamında Elazığ ve Malatya’da deprem felaketinden etkilenen işletmelere kullandırılacak olan kredinin faizinin tamamını Kosgeb kurumu karşılayacak ve ödemelerde nakit sıkıntısı çeken Kobi ve işletmeler için KGF ”Kredi Garanti Fonu” devreye girecek.

Acil Destek Kredisi 2021 Ödemeleri

Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimatlarla kamu oyuna duyurularak hayata geçirilecek olan “Acil Destek Kredisi Programı”kapsamında kullandırılacak olan faizsiz kredi desteğinden yararlanmak isteyenler anlaşmalı bankalara giderek başvuru yapabilecek.

KOSGEB tarafından başlatılan deprem bölgesine yönelik  işletme başına 100 bin liraya kadar 1 yıl ödemesiz kredi kullanabilecek. Kosgeb acil destek kredisinin ilk 12 ayı ödemesiz olacak şekilde, kalanı üçer aylık eşit taksitli olmak üzere toplamda 36 ay vadeli uygulanacaktır.

Başlatılan programdan faydalanabilecek olanlar ise; deprem felaketinden etkilenmiş olması ve bu durumunun valilik, kaymakamlık gibi ilgili resmi makamlardan belgelemesi şartı aranmaktadır. Bu durumdaki Kobi ve işletmeler faizsiz kredi desteğini 2021 yılı içinde kullanacak ilk ödemeler ise 2021 yılında başlatılacak.

Depremden etkilenen iller olan (Malatya ve Elazığ) da faaliyet gösteren KOBİ ve işletme sahipleri KOSGEB tarafından daha önceki yıllarda sağlanan Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı ve KOBİ Finansman Destek Programları destek ödemeleri devam edenlerin 2021 yılı geri ödemeleri de 1 OCAK 2021 yılına ertelendi.

30 Haziran 2021’ye kadar vadesi dolacak geri ödemeli borçları ile devam eden borçların taksitlerinin vadeleri de yeniden düzenlenecek. Bu düzenlemelerde yasal faiz alınmadan yeniden belirlenerek ilk ödeme 1 Ocak 2021 tarihne kadar uzatılacak Depremden etkilendiğini resmi bir belgeyle ispatlayan işletme sahipler bu durumdaki borçlarını 1 Ocak 2021’den başlamak üzere 3 ayda bir ödeyecektir.

2021 yılında Kosgeb tarafından sağlanan Kobi Finansman Destek Programı kapsamında 2021’de yararlanacak Malatya ve Elazığ’daki KOBİ ve işletmelerin kredi geri ödemeleri  de 1 Ocak 2021’de başlayacaktır.

Kosgeb Acil Destek Kredisi 2021

Kosgeb Acil Destek Kredisi Veren Anlaşmalı Bankalar

Halk Bankası Elazığ da meydana gelen deprem felaketinden etkilenen KOBİ’lere, “Acil Destek Kredisi Faiz Desteği Programı” kapsamında uygun koşullarda 100 bin lira üst limitli finansal destek sağlanacağını ve kredi faizinin KOSGEB tarafından karşılanacağı konuşuluyor. Sel, su baskını, zelzele, büyük kuraklık, anormal şiddette fırtına, genel grev, yangın, halk hareketleri ve terör gibi doğal afetlerden zarar gören KOBİ’ler için “Acil Destek Kredisi” programını geliştiren Halk Bankası 100 bin lira limitli 12 ay geri ödemesiz 24 ay vadeli Acil destek kredisi şartları için banka şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

İş Bankası Kosgeb Kobi finansman destek programı kapsamında Malatya ve Elazığ ‘da ki depremden etkilenen esnaflara ve işletme sahiplerine acil destek protokolü kapsamında faizsiz kredi desteği vermeye hazırlanıyor.

Elazığ Sivrice İlçesinde 24 Ocak 2021 tarihinde 6.8 şiddetinde meydana gelen deprem felaketlerinden etkilenen ve bu durumunu ilgili resmi makamlardan (Valilik, Kaymakamlık) belgeleyen KOSGEB Veri Tabanı’na kaydı onaylı işletmelere 100.000 TL’ye kadar 12 ay ödemesiz 3’er aylık dönemlerde ödemeli vadeli sıfır faizli kredi kullandırılacağı konuşuluyor.

Ziraat Bankası da Kosgeb ile anlaşmalı olarak acil destek kredisi verecek olan bankalar arasında yer alacağa benziyor. Kamu bankalarının öncüsü olan Ziraat bankası da “Acil Destek Kredisi” programı geliştirerek 24 ay vadeli 100 bin lira tutarında  faizsiz acil destek kredisi vermeye hazırlanıyor.

Akbank tarafından da tüketicilerin talep etmeleri halinde depremden etkilenen esnafların tüketici kredilerinin ve kredi kartı taksit ödemelerinin öteleneceği açıklaması geldi. Deprem bölgesinde gezici şube olarak faaliyet göstereceklerini açıklayan Akbank depremzedelerin havale işlemlerini ücretsiz olarak gerçekleştirecek.
Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu