Kosgeb İş Planı

KOSGEB Bakkal Market Şarküteri Nace Kodu ve Kredisi Haziran 2021

Kosgeb Bakkal büfe süpermarket şarküteri açma kredisi veriyor. Kosgeb destekli market veya bakkal açmak için bir iş planı hazırlanması gereklidir.  Büfe, şarküteri, süper, mega, orta sınıf, küçük market açmak, bakkal dükkanı veya mahalle bakkalı açmak istiyor iseniz, gıda satışının nasıl yapılacağı, market açmanın maliyetini ve devletin bu konuda ki desteklerini sizlerle paylaşacağız. Kosgeb destekleri ile market açmayı düşünen ve bu konuda bilgi almak isteyen ve araştırma yapan okurlarımıza KOSGEB bakkal market şarküteri Nace Kodu, iş planı örneği ve süpermarket açmanın maliyeti hakkında tüm bilgiler..

Market Açmanın Maliyeti Ne Kadar?

 • İşyerinin tutulması ve marketin dizaynı için harcayacağınız para ortalama : 20 bin lira;
 • Toptancılar ile anlaşma ve bakkala mal doldurmak için gerekli para : 50 bin lira (sigara hariç),
 • Reklam ve açılış giderleri için gerekli para : 10 bin lira,
 • Eğer mahalle arasında bir bakkal açmak istiyor iseniz sigara ve tekel giderleri hariç ihtiyacınız olan para : 20 bin lira,
Market Açmanın Maliyeti Ne Kadar?
 • İstanbul’un işlek semtlerinde bir market açmayı düşünüyor iseniz : 100 bin lira,
 • Yeni bir şube açmak istiyor iseniz en az ihtiyacınız olan para : 50 bin liradır. (Merkeze bağımlı bayi)
 • Bakkal dükkanı açmak isteyenlere UCZ veya Ekomini market bayiliği almalarını da ayrıca tavsiye etmekteyiz.

Market bayiliği veren firmalar ile anlaşarak ücretsiz bir şekilde kurulum vb destekler alarak hazır müşteri kitlesine sahip olacak karlı bir yatırıma imza atabilirsiniz.

Market açmanın maliyet hesaplaması içerisinde;

 • Raf sistemleri,
 • Buzdolabı,
 • Şarküteri dolabı
 • Yazar kasa,
 • Sütlük,
 • Kamera sistemleri,
 • Klima,
 • Manav reyonu gibi ekipmanların giderlerini de hesaba katmak gerekiyor.

Kosgeb Kredisi İle Market Açmak

Kosgeb ülkemizin kalkınması ve istihdam sağlaması amacı ile hibe krediler vermektedir. Hibe kredi, kısacası geri ödemesi olmayan krediye denir. Tabi ki devlet bu hibe krediyi sizlere vermeden önce yeterlilik sınavından ve ana modüllerden geçmenizi ön görmektedir. Sadece market açmak için değil bir çok iş yeri ve işletmeler için de hibe kredi vermektedir. Her alanda olduğu gibi market açmak isteyenlere kredi vermektedir. Market açmak günümüzde en popüler meslek haline gelmiştir. Bayilik alarak market açabileceğiniz gibi mahalle arasında da market açabilirsiniz. Tabi ki bunun için finansmanı sağlayabileceğiniz kredi ye veya sermaye ihtiyacınız vardır. Market açmak için devlet tarafından hibe krediler verilmektedir. Bu krediler le market açabilir ve hatta marketinizi büyütebilirsiniz. Krediyi iş yerinin açılması için değil iş yerinin büyütülmesi, iş için gerekli olan makine ve ekipman alımı yeni ürünlerin alınması konusunda kredi vermektedir. Devlet tarafından verilen iş kurma kredisi ile hayalinizdeki iş yerine sahip olabilirsiniz. Destek almanın basit ve kolay yanı Kosgeb’in istemiş olduğu şartları yerine getirmektir.

Market büfe şarküteri açmak için Kosgeb desteği almak isteyenler ne kadar destek alacaktır.

Market Açmak İçin Devlet Teşvikleri

Market açmak için verilen yeni iş yeri kredisi olan 60 bin lira hibe desteğini alabilmek için Kosgeb kredi ile market açmak için en yakın anlaşmalı kurumlara ve ya hizmet bürosuna başvuruda bulunmak gerekmektedir.

 • 2021 yılında elektronik ortamda verilen ve tamamen ücretsiz olan uygulamalı girişimcilik eğitimine girmek gerekmektedir.
 • Uygulamalı girişimcilik eğitimi hakkında yazımızı okuyabilir konu ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.
 • Eğitimlerde başarılı olanlar eğitimden öğrendikleri ve Kosgeb’in kabul edebileceği gibi bir iş planı hazırlayarak işle ilgili bütün ayrıntıların yer aldığı projeleriyle kurumun kabul etmesiyle kredi alabilirler.

Kosgeb 60 Bin lira Hibe İle Market Nasıl Açılır?

İş planı hazırlama yöntemlerini bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre. Yetkililerinin yapılan değerlendirmelerden sonra kabul ettiği bir iş planı hazırlayanlar market açmak için devlet destekli hibe kredi alabilirler. Market açılış desteği alan projeler isimli yazımızdan daha önce kredi başvurusu yapan ve kredi alabilen projeleri inceleyebilirsiniz. İçlerinde market, bakkal, büfe ve şarküteri açmak için krediler de bulunmaktadır. Hazırladığınız iş planları her defasında kabul görmeyebilir bu gibi durumlarda girişimciler hibe krediden yararlanamazlar.  Kabul edilecek nitelikte iş planı hazırlamak için yeterli bilgileri ajanslardan ve ya danışmanlardan yardım alarak da hazırlayabilirsiniz.

İş planı oluşturmada önce market sektörünün Kosgeb Desteklenen sektörlerde yer alıp almadığını kontrol etmelisiniz.Bunun için Kosgeb desteklenen sektörler linki üzerinden market yazarak arama yapabilir ve nace kodunu tespit ederek iş planı projesi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

47.11.01 nace kodu bakkal ve marketlerde yapılan perakende ticaret ve 47.11.02 nace kodu ile Süpermarket ve hiper marketlerde yapılan perakende ticaret faaliyetleri desteklenen sektörler arasında yer aldıklarında Kosgeb hibe desteklerinden yararlanabileceklerdir.

Kosgeb Yeni girişimci destek programı kapsamında iki ana başlık altında geleneksel ve ileri girişimci destekleri olarak 60 bin lira ve 360 bin lira hibe desteği vermektedir. Bunun için girişimcilerin market açmadan önce girişimcilik eğitimini tamamlayarak girişimcilik sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Bu sertifikaya sahip olunduktan sonra Kosgeb girişimcilik desteklerine başvuru yapılmalıdır. Kuruluş desteği, performans desteği ve sertifika desteği olarak toplamda geleneksel girişimciler 60 bin lira hibe desteği alabilecektir.

Geleneksel Girişimcilik Hibe Desteği Miktarı 2021

2021 yılında verilecek olan Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ile destekler geleneksel girişimcilere 65 bin lira ileri girişimcilere 365 bin liraya kadar hibe desteği verilmeye devam edilecektir. 

Market Açmak ve Büyütmek

Market için tutulan dükkanın yeri ve büyüklüğü maliyeti etkileyen faktörlerin başında gelir. Ayrıca ürün çeşitliliği, marketinizde çalıştıracağınız eleman sayısı gibi maliyeti etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu sebeple kesin bir rakam vermek doğru olmaz.market işinden kar elde etmek isteyenler her bölgeyi değerlendirirken güvenlik, erişim kolaylığı, civardaki işletmeler, park imkanı, izinler ve binanın kaç metre kare olduğu gibi konuları göz önünde bulundurmalıdır. Bununla beraber marketiniz açacağınız yerdeki müşterilerin mali olanaklarının iyi olması da önemlidir. En iyi bölgeyi seçebilmek için birkaç tanesini karşılaştırın. İşletmenizin başarısında konumunuzun payı büyüktür.

Market Açmak İçin Devlet Teşvikleri
Market Açmak İçin Devlet Teşvikleri Nasıl Alınır?

Kosgeb desteği ile market açmak için yapılması gerekenler;

 • Bakkal dükkanınız için iş planınızı hazırlayın. İş planları için tıklayınız.
 • E-kobi kaydı yaptırın.
 • Girişimcilik destek programına başvurun!
 • İş projenizi kabul ettirin.
 • Harcamalarınızı yapın ve faturalarını alın.
 • Perakende ticaret kategorisinde desteğinizi alın.

Bakkal ve ya market işletmeciliği yapmak istiyorsanız ve yeterli sermayeniz bulunmuyor ise gerekli adımları ve evrakları tamamlayarak Kosgeb üzerinden hibe alabilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu