Kosgeb Destekleri

KOSGEB Başvuru için Gerekli Evraklar 2021 Ağustos

Kosgeb için gerekli evraklar ve belgeler bir nevi bu sürecin başlangıcı demektir. Talep edilen belgelerin tam anlamı ile hazırlanmaması ve gerekli kayıt işlemlerinin doğru bir şekilde yapılmaması halinde desteklerden yararlanmak için başvurunuz tam anlamı ile oluşmamış olacaktır. Biz de bu yazımızda sizler için Kosgeb başvuru için gerekli evraklar, kayıtların nasıl yapılacağı, sertifikaların nasıl alındığı ve 2021 yılında verilecek olan Kosgeb destekleri alabilmek için hangi evraklar gerekli, başvuru aşamaları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

KOSGEB Nedir? Kimlere Kredi Verir?

Kosgeb kendi işini kurmak isteyen, ancak yeterli sermayesi bulunmadığı için faaliyete geçemeyenlerin önünü açan ve destek sağlayan bir kurumdur. Kendi işinin patronu olmak hepimizin en büyük isteklerinden biridir. Ama maalesef ki sadece hayal kurmak, iş fikri düşünmek, kendi aklınızda dizayn yapmak bu iş için yeterli değildir. Eğer öyle olsa şimdiye kadar patron olmuştum.. Bu iş için en büyük gereksinim sermayedir. Sermaye yoksa ancak düşünce gücü ile patron oluruz.. İşte KOSGEB tam da bu hususta insanları yalnızca hayallerinin patronu olmaktan kurtarıyor, birçok farklı seçenekle destek ve faizsiz kredi imkanı sağlıyor. Kosgeb tarafından verilen desteklerden yararlanmak için izlemeniz adımları ve gerekli evrakları aşağıda detayları ile açıklayacağız.

KOSGEB Kayıt İçin Gerekli Evraklar

Kosgeb desteklerinden yararlanmak için talep edilen gerekli evraklar ve belgelerle müracaatlarınızı tamamlayabilirsiniz. Desteklerden yararlanmak, veritabanına kayıt olmak için başvuruda gerekli evraklar ve belgeler ise şu şekildedir;

 • Başvuru sahibi eğer esnaf ise E-KOBİ ve KOBİ Beyannamesi,
 • KOBİ bilgi dökümanı,
 • Başvuru sahibi girişimci ise kursa katılım yapmak için başvuru formu,
 • Sistem üzerinden doldurulması gereken KOSGEB taahhütnamesi, 
 • Oda faaliyet belgesi
 • Ticaret sicil gazetesi veya Esnaf sicil gazetesi
 • Şirket imza sirküleri
 • İmza beyannamesi
 • Başvurulacak sektöre göre hazırlanacak olan iş planı,
 • Eğer kişi esnaf ise Kobi Ticari Kredilerinde istenen diğer evraklar ibraz edilir.

Kosgeb kurslarına katılıp başarılı bir şekilde ayrılmanız halinde bu evrakları bölgenizde bulunan Kosgeb Kurumlarına ibraz etmeniz gerekecektir. Hazırladığınız İş Planı Kosgeb tarafından onay aldı ve işletmeniz için gerekli harcamaları yapmanız ve faturalandırmanız gerekecektir. Bu faturaları Kosgeb Kurumlarına teslim ederek gerekli ödeneği alabilirsiniz.

KOSGEB Desteklerinden Yararlanmak İçin İzlenilmesi Gereken Adımlar

Birçok tanıdığınız veya tanımadığınız insanlardan Kosgeb destekleri ile iş kurduklarını duymuşsunuzdur. Bu kredi desteği elini kolunu sallayan herkese verilmiyor maalesef ki. Bu desteklerden yararlanmak için bazı koşulların sağlanması ve Kurum tarafından hazırlanan iş kurma danışmanlığı eğitimini veya uygulamalı olarak hazırlanan kurslardan eğitim desteği almanız ve bu yerlerden başarılı bir şekilde ayrılmış olmanız gerekmektedir. Başvuruda bulunan girişimcilerden son bir yıl içerisinde işletme kurmuş olan kişiler yararlanmaktadır. Kosgeb desteklerinden yararlanmak isteyenlerin aşağıdaki adımları izlemesi gereklidir;

 • Geleneksel veya ileri girişimcilik için sertifkanın e-akademiden online olarak alınması zorunludur.
 • Destek programlarından yararlanmak isteyen işletme, işletici kuruluş veya meslek kuruluşlarının KOSGEB Veri Tabanında yer alması gereklidir.
 • Veri Tabanı Kaydı yapmak için Kosgeb resmi internet sitesini kullanabilirsiniz. Orada belirlenen usuller gereğince başvurunuzu yapabilirsiniz. Kosgeb veri tabanı kayıt linkine tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • Daha sonra işletmelerin KOBİ niteliğinde olup olmadığının tespit edilmesi adına beyanname doldurması talep edilir. KOBİ Beyannamesi işlemleri için tıklayınız.
 • Doldurulan Kobi Beyannameleri çıktı alınmalı, imzalanmalı, kaşelenmeli ve gerekli olan diğer belgeler ile birlikte bulunduğunuz bölgedeki hizmet merkezlerine teslim etmeniz gereklidir.
 • Destekten faydalanacak işletmeler tarafından doldurulan beyannameler Kosgeb Kurumu tarafından belirlenen uzmanlarca kontrol edilir, olumlu ve olumsuz sonuç hakkında başvuru yapan kişiye geri dönüş sağlanır.
KOSGEB Nedir? Kimlere Kredi Verir?

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

İşyerinizi kurmak için Kosgeb desteklerinden faydalanmak istiyorsanız ilk olarak projenizin desteklenen sektörler arasında olması gerekir. Bunun için Kosgeb NACE kodları bulunmaktadır. Eğer açacağınız işletme bu kodların içerisinde yer almıyor ise verilen desteklere başvuru yapamaz ve faydalanamazsınız. KOSGEB tarafından desteklenen sektörleri inceleyebilirsiniz. Kosgeb girişimcilik destekleri için gerekli şartlar ve başvuru aşamaları sırasıyla aşağıdaki gibidir;

 • Belirtilen zaman dilimleri içerisinde programlara başvuru yapmış olmak gereklidir. Başvuru tarihlerinden sonra gerçekleştirilen başvurular kabul edilmeyecektir.
 • İlk adımda, program kapsamında istenilen belgeleri eksiksiz olarak düzenlemek gerekir.  
 • Kosgeb desteklerinden yararlanmak için ilk olarak Kurum tarafından belirlenen 32 saatlik ücretsiz kurslara katılmalısınız.
 • Kurslar KOSGEB sitesinde online olarak verilmektedir.
 • e-Devlet şifreniz ile e-Akademi sistemine buradan giriş yaparak üye olabilirsiniz.
 • Girişimcilik sertifikaları uzaktan eğitim ile verilmektedir. Uzaktan eğitim sistemi ile online olarak eğitimlere katılabilirsiniz.
 • Desteklemelerden yararlanmak için ilk olarak bu kursları başarı ile tamamlamanız ve verilen eğitimlerde aldığınız bilgiler neticesinde kuracağınız iş hususunda bir iş planı hazırlamanız gerekecektir.
 • Başvuruyu gerçekleştirdiğiniz sektörde, başvuru tarihini takiben son bir sene içerisinde kendinize ait bir işyerinizin olmaması gereklidir.
 • Aynı proje ve iş planı ile daha evvel aynı destek programı üzerinden üç kere ret kararı almamış olmak gereklidir.
 • Program tarafından belirlenen diğer koşullara da sahip olmak gereklidir.

Bu koşulları sağlayan kişiler talep ettikleri Kosgeb programına başvuru yapabilirler.

*Gerçek kişi statüsünde kurulan işletmelerin, kuruluş desteği kapsamında hibe olarak verilen desteklerden faydalanmaları için başvuru yapılan tarihi takiben işletmelerini son bir sene içerisinde kurmuş olmaları gerekmektedir.

Kosgeb Destekleri Nelerdir?

KOSGEB; gerek iş kurmak isteyenlere, gerekse de mevcut işletmesini geliştirmek isteyenlere hibe, faizsiz kredi ve kredi faiz desteği sağlamaktadır. Desteklemeler bu yılda da devam etmekte olup, güncel ve yeni desteklemeler de eklenmiştir. Girişimcilik Desteği kapsamında Girişimciliği Geliştirme Destek Programı hazırlanmış olup başvurular 2021 yılında da devam etmektedir. Destek kapsamında;

 • Geleneksel Girişimcilere; 65 bin TL‘ye kadar,
 • İleri Girişimcilere ise; 365 bin TL‘ye kadar destek verilecektir.

KOSGEB Geleneksel Girişimci Desteği Kapsamı

Kurum tarafından verilen geleneksek girişimcilik eğitimini tamamlayanlar bu destekten yararlanabilir. 65.000 TL’ye kadar verilen bu destekten yararlanarak kendi işinizin, işletmenizin patronu olabilirsiniz.

Geleneksel Girişimcilere kuruluş desteği kapsamında;

 • Gerçek kişi statüsünde kurulan işletmelere; 5 bin TL,
 • Sermaye şirketi statüsünde kurulan işletmelere ise; 10 bin TL destek sağlanacaktır.

Performans Dönemlerine göre 1 yıl için Prim Desteği;

 • Birinci Performans döneminde toplam prim gün sayısı; 180-539 olan işletmelere 5 bin TL, 540-1079 olan işletmelere 10 bin TL, 1080 ve üzeri olan işletmelere ise 20 bin TL destek sağlanacaktır.
 • İkinci Performans döneminde toplam prim gün sayısı; 360-1079 olan işletmelere 5 bin TL, 1080-1439 olan işletmelere 15 bin TL, 1440 ve üzeri olan işletmelere 20 bin TL destek sağlanacaktır.

*Asgari prim gün sayısına ulaşmış olan girişimcilerin; engelli, şehit yakını, gazi, kadın ve genç olması halinde belirlenen destek tutarlarına ek 5 bin TL daha ilave destek verilir. 

İleri Girişimci KOSGEB Desteği Ne Kadar?

İleri Girişimcilere, Geleneksel Girişimcilerden farklı olarak en fazla 365.000 TL’ye kadar destek verilmektedir. Makine, Teçhizat ve Yazılım Desteği de sağlanmaktadır. Sağlanacak destek oranı yüzde 75 oranında olacaktır. İleri düzey girişimcilere verilen destek miktarları 5 grupta verilir. Bunlar;

 1. Kuruluş desteği; gerçek kişilere 5 bin TL, Sermaye şirketi işletmelere 10 bin TL
 2. Makine, Teçhizat ve Yazılım Destekleri;
  • Düşük Orta ve Düşük Teknoloji düzeyi için; 100 bin TL,
  • Orta Yüksek Teknoloji düzeyi için; 200 bin TL, 
  • Yüksek Teknoloji düzeyi için ise; 300 bin TL destek sağlanacaktır. (eğer yerli malı ise ek %5 destek verilir)
 3. Danışmanlık, işletme koçluğu veya mentörlük için 10.000 TL destek verilir.
 4. Performans desteği geleneksel girişimciler ile aynıdır. Birinci ve ikinci performans dönemlerinde en fazla 20.000 liraya kadar destek verilir.
 5. Sertifika desteği ise 5.000 TL’dir.

*Destekleme kararı verilmiş olan makine, teçhizat ve yazılımın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Resmi Gazete’de yayımlanan kurallar çerçevesinde Yerli Malı Tebliği’ne uygun olarak alınanları ve faturalandığı tarihleri takiben güncel yerli malı belgesi ile ayrılması durumunda verilecek olan yüzde 75 destek oranına yüzde 15 daha ilave destek yapılır.

Desteklerden faydalanmak için Kosgeb Veri Tabanına kayıt olabilir, siz de hayallerinizdeki işin patronu olabilirsiniz.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu