Kosgeb Destekleri

Kosgeb Bayilik Franchise Kredi Destekleri (Sermayesiz) Temmuz 2021

Kosgeb destekli olarak sıfırdan işyeri kuracağınız gibi bayilik de alabilirsiniz. Girişimciliği desteklemek adına gıda bayiliği için hibe ve kredi desteği sağlanmaktadır. Franchise kredisi almak için Kosgeb destekli iş fikirlerinden bir tanesini yapmanız gereklidir. İçeriğimiz de sizlere Kosgeb’in destek verdiği örnek projelerden, bayilik veren firmalardan bahsedeceğiz.

KOSGEB Bayilik Franchising Desteklemeleri

Herhangi bir gıda veya giyim firmasından bayilik ve franchising alarak kendi işinizi kurmak isteyebilirsiniz. Bu kapsamda iyi bir projesi olana tek kredi veren kurum KOSGEB’dir. Üstelik 50 bin liradan 500 bin liraya kadar farklı iş destekleri mevcut.

Bayilik, franchise marka olmuş belli kuruluşların ürünlerinin satılması, markaların imtiyaz haklarının belli bir süre, koşul ve sınırlar içinde belirli bir bedel karşılığında girişimcilere ve yatırımcılara sistem ve markasını kullandırmasına dayanan iş ilişkisidir. Girişimcilerin bayilik almasının sebebi marka oluşturmanın uzun zaman alacağını ve zorluklarını bilmeleridir. Daha önceden başarısı kanıtlanmış markaları tercih eden girişimciler bayilik bedeli ödeyerek marka haklarını kullanmaktadırlar. Bayilik veren firmalar ise ülke genelinde daha fazla müşteriye ulaşarak tüm yurtta pazar payını büyütmek ve satış ağını genişletmek için müracaat eden girişimcilere belli şartları yerine getirenlere bayilik vermektedir. Devlet destekli  bayilik alarak iş kurmak isteyenlere Kosgeb tarafından hibe krediler verilmektedir.

KOSGEB Bayilik Franchising Desteklemeleri

Kosgeb hibe kredileriden yararlanarak malzeme alımı, işletme kuruluşu giderleri karşılamak isteyen girişimciler  bunun yapılabilmesi için iyi bir iş planı hazırlamak zorundadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi veren Kosgeb iş planı hazırlamayı öğretmektedir. İstihdamın artırılması ve ekonominin canlanması amacıyla verilen Kosgeb devlet desteklerinden yararlanacak olan  girişimcilerin  iş planlarının Kosgeb ten onay alması şarttır. Yenilikçi ve büyümeyi hedefleyen  iyi bir iş planı hazırlayarak Devlet desteğinden yararlanarak bayilik veren firmalar ile anlaşabilirsiniz. iyi bir iş planı projesi hazırlamak amacıyla sizlerle paylaştığımız İş planı örneklerinin verildiği yazılarımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

KOSGEB Bayilik Franchise Destekleri Alabileceğiniz Sektörler

  • Üretim sektöründe bayilik,
  • Ticaret alanında destek verilen bayilik,
  • Restaurat ve ev yemekleri bayilikleri,
  • Teknolojik ürünlerin satıldığı franchisingler,

İşletmeniz için satın alacağınız malzeme ve ürünleri, ister tedarikçi firmalardan, isterseniz bayilik veren firmalardan satın alın. KOSGEB ürünlerin temini ve bayilik anlaşmasından öte, işletmenin ekonomiye kattığı değeri önemsemekte ve sektörünüzü NACE kodları dahilinde incelemektedir. Ne iş yaparsanız, ne bayiliği alırsanız alın, eğer sektörünüz  NACE listesinde yoksa, bayilikte alamazsınız, kendinizde o işi kursanız destek alamazsınız.

KOSGEB Destekli Bayilik Veren Firmalar

Kosgeb firmaların bayilik vererek iş yeri açmalarını desteklemektedir.Kosgeb tarafından verilen 60 bin lira hibe desteği alarak bayilik  açmak isteyen girişimciler ekomini, büfe ve market açabilirler. Bayilik veren firmalar ise belli şartları yerine getiren ve bedel ödeyen girişimcilerle sözleşme yaparak bayilik vermektedir. Kosgeb desteği ile bayilik alarak açacağınız işyeri için bayilik veren firmalar ile bizzat görüşerek veya internet üzerinden başvuru da bulunabilirsiniz.

İş kurmak için, franchising veya bayilik almak istiyorsanız, sermayeniz yok ise, KOSGEB yeni girişimci desteğine başvurabilirsiniz. Girişimciler açacakları iş yerlerinin kendi kuracakları işlerinin marka olmasından ve o sürede yaşayacakları zorlukları ve masrafları tahmin ettiklerinden dolayı daha önceden denenmiş ve başarılı işletmeler ile anlaşarak belirli bir ücret karşılığında firmaların tüm haklarının kullanılması anlaşması yaparak bayilik, franchise almaktadırlar.

Girişimcilerin açacakları iş yerlerinde kullanılmak üzere alacakları ekipman ve demirbaş alımlarını Kosgeb’ten almak koşulu ile bayilik veren firmalar ile Kosgeb hibelerini aldıktan sonra imza atmaları ile sözleşmeli olarak firmaların ürünlerinin sürekli satılması için destek alabilirler. Firmalar sürekli olarak satılacak olan ürünlerinin kişiye temini ve işyerinin dizaynı giydirilmesi personel gibi yardımların yanı sıra bazen de kar payından yararlanma fırsatları ile verdikleri bayiliklerini almak isteyen girişimciler Firmalar ile yüz yüze görüşerek bazen de internetten yaptıkları başvuruları ile anlaşabilirler. Firmalara Kosgeb’ten alınacak olan hibe krediler hakkında ayrıca bilgi vermek yararınıza olacaktır. Kosgeb destekli bayilik veren firmalar sayesinde işinizi kurabilirsiniz.

Kosgeb hibeleri ile bayilik ödemesini yapmak istenmesi için Kosgeb ödeme yaptıktan sonra ödeme yapılması konusunda anlaşma sağlayan girişimciler 6 ay sonra ellerine geçecek olan Kosgeb desteği ile mağdur duruma düşmemeleri konusunda önemli  bir ayrıntıdır. 1 Ocak tarihi itibari ile Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında destekler verilmeye başlanacaktır.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu