Kosgeb Destekleri

KOSGEB Beyannamesi Doldurma ve Güncelleme Temmuz 2021

2021 yılında Sıfır faizli kredi desteğinden veya geleneksel girişimciler için 60 bin hibe ve ileri girişimciler için 360 bin lira hibe desteğinden yararlanmak isteyen ayrıca 13 farklı proje programından herhangi birine başvurmak isteyen esnaflarımızın Kosgeb yeni kayıt ve beyanname doldurma işlemi şart koşulmaktadır. Bu içeriğimiz de sizlere KOSGEB KOBİ Beyanname formu doldurma ve güncelleme, KOSGEB KOBİ Beyannamesi Nasıl Doldurulur? adım adım tüm işlemleri anlatacağız. 

Örnek görseller ile kullanıcılarımıza beyanname doldurma adımlarını göstereceğiz. Güncelleme, düzeltme, çıktısı alma, değişikliği onaylama ve ilk beyanname işlemlerinin tümü bu ekrandan yapılmaktadır.

KOSGEB KOBİ BEYANNAMESİ DOLDURMA (E-DEVLET)

Kosgeb beyannamesi nasıl doldurulur; Beyanname adı verilen işlem, Kosgeb bilgi işlem başkanlığınca hazırlanarak internet veri sayfasına programlanmış bir sistem sayesinde, işletme bilgilerinin kaydedilmesinden ibarettir. Beyanname formu KOSGEB internet sitesi üzerinden çevrimiçi olarak doldurulur.

2018 itibarıyla e-devlet üzerinden doğrudan beyanname doldurma olanağı sağlanmıştır. Bu durum hem KOBİ sahipleri için bir kolaylık yaratmış hem de KOSGEB müdürlüklerinin iş yükünün azalmasına ve daha etkin hizmet vermelerine yol açmıştır.

KOBİ Beyannamesi Nedir?

Beyanname; kuruluşun KOSGEB’e firmasını, vizyonunu, çalışmalarını, kazandığı parayı, şirket sahibini, iletişim bilgilerini ve benzeri kriterleri tanıtmasıdır. Hem KOSGEB, hemde tüm bankalar kredi verirken beyanname talep etmektedirler. Adım Adım kosgeb beyanname formu nasıl doldurulur? Bakalım..

KOSGEB KOBİ Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

KOBİ beyannamesinin tanımından sonra ”KOBİ beyannamesi nasıl doldurulur” sorusuna odaklanmak yerinde olacaktır.

 • KOBİ beyannamesi doldurmak için Ticaret Sicil Gazetesi ya da Esnaf Sicil Gazetesi örneğinin PDF formatında bilgisayarda kayıtlı olması gereklidir. Bununla birlikte vergi numarasının bilinmesi ve bir e-posta adresine sahip olunması da önemlidir.
 • Form doldurmak için KOSGEB’in web sitesine girilmelidir.
 • Burada, “KOBİ” başlığı altında yer alan “KOBİ Beyannamesi İşlemleri” sekmesine girilmelidir.
 • Sonrasında ise açılan sekmeden “KOBİ Beyannamesi Vermek / Güncellemek İçin Tıklayın” butonuna tıklanmalıdır.
 • Bu aşamadan sonra KOSGEB web sitesi, e-devlet ekranına bağlanmaktadır. E-devlet entegrasyonu ile Kobilerin beyanname dökümanı doldurulur.
 • Beyannameyi doldurabilmek için TC Kimlik Numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılmalıdır.
 • E-devlete giriş yapıldıktan sonra açılan ilk sayfada yer alan 6 maddelik sorumluluk sözleşmesi okunmalı ve sonrasında da altında bulunan “kabul ediyorum” butonu seçilmelidir.
 • Aynı sayfanın alt kısmında bulunan “Vergi / T.C Kimlik No” yazan boşluğa da gerekli bilgiler yazılarak “giriş” butonuna tıklanmalıdır.
 • İlerleyen sayfalarda hangi yıla ait beyanname doldurulacağı ve işletmenin yapısal özellikleri sorulmaktadır.
 • Daha sonraki sayfada ise firmanın mali durumu ve SGK bilgileri yer almaktadır.
 • Çalışan sayısını belirlemek adına SGK ile ilgili bilgiler, SGK aracılığı ile otomatik doldurulmaktadır.
 • Bir sonraki sayfada, daha önce PDF olarak bilgisayara kaydedilmiş olan Ticaret Sicil Gazetesi ya da Esnaf Sicil Gazetesi örneğinin yüklenebilmesi için “ek ekleme” kutucuğu yer almaktadır.
 • Daha sonra da ilk kez beyanname dolduranlar için “onayla”; var olan beyannamelerini güncelleyenler için de “güncelle” butonu belirmektedir.
 • İlgili butonun seçilmesi ile birlikte beyanname tamamlanmış olmaktadır.
kosgeb beyanname doldurma işlemi

Şimdi tüm bu adımları görselleri ile anlatalım..

KAYIT İŞLEMLERİ

Kosgeb tarafından sağlanan desteklerden yararlanabilmek için mutlak Kosgeb’e kayıtlı olmanız gerekmektedir. İşletme kaydınızın Kosgeb Veri tabanında kayıtlı olması desteklerden yararlanabilmeniz için ön şartlardan biridir.

Kayıt İşlemleri;

 1. Nereden Başlamalıyım?
 2. Veri Tabanına Nasıl Kayıt Olunur?
 3. KOBİ Beyannamesi Nasıl Doldurulur?
 4. Desteklenen Sektörler Nelerdir? (NACE) olarak sıralanır.

Kayıt işlemlerine nereden başlamayım diyorsanız sırasıyla;

 • Kosgeb’e Kayıt
 • Kobi Beyannamesi
 • Beyanname Kontrol
 • Destekler Başvuru olarak sıralayabiliriz.
Kosgeb kayıt işlemleri

Sizde ilk adımda e-Hizmetler menüsünden Kosgeb’ e ilk başvuru butonuna tıklayıp işletmenizin kaydını yapınız.

Görüldüğü üzere Kosgeb’e kayıt işleminden sonra ki adım Kobi Beyannamesi Doldurma işlemidir.

Kobi Beyannamesi İşletmenizin Kobi Vasfı Taşıyıp Taşımadığının Tespiti için doldurulması gerekli işlemlerden birisidir. Sonrasında Beyanname Kontrol aşaması gelmektedir. Beyanname Kontrol aşamasında da verilen beyannamenizin Mevzuata uygunluğu Kosgeb uzmanı tarafından kontrol edilmesi sürecidir.

İlk adım sonrasında Kosgeb beyannamesi Doldurma 1. Aşama dan başlayalım.

KOSGEB BEYANNAMESİ DOLDURMA 1. AŞAMA (VERİTABANI KAYDI)

İlk aşamada, KOSGEB’e beyanname verecek olan vatandaşın öncelikle veritabanına kayıtlı bir KOBİ olması gerekiyor. Destek alabilmek için, öncelikle işletmenize ait genel bilgileri veritabanına kaydetmelisiniz Eğer hiç kayıt yaptırmadıysanız beyanname dolduramazsınız. Bu nedenle sizi önce  Veritabanı kayıt sayfasına yönlendireceğiz, buraya tıklayarak veritabanı kayıt işlemlerini tamamlayınız.

KOSGEB’e vereceğiniz beyanlardaki bilgilerin yanlış olmasından doğacak tüm hukuki ve mali sorumluluk işletmenize ait olacaktır.

BEYANNAME DOLDURMA VE GÜNCELLEME 2. AŞAMA

Bu aşamada KOSGEB internet sitesinin ana sayfasına giriş yaparak, https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler?ReturnUrl=%2f linkine tıklayınız. Bu link sizi, giriş sayfasına yönlendirecektir.  

E-DEVLET ENTEGRASYONU İLE KOBİLERİN BEYANNAME DOLDURMA DOKÜMANI

E-Devlet entegrasyonu ile kobilerin kosgeb hizmetlerine başvuru dokumanında yer alan bilgiler ışığında beyanname nasıl doldurulur hep birlikte görselleri ile görelim.

Öncelikle e-devlet.kosgeb.gov.tr/ EHizmetler.aspx linkine giriş yapılır.
E-devlet kapısında kosgeb sayfasında yer alan e- Hizmet Arama kısımda ki üç seçenekten biri olan KOBİ Beyanname vermek/ güncellemek için tıklayınız. menüsü seçimi yapılır.

e-Devlet sayfası üzerinden Kosgeb Kobi Beyannamesi doldurma işlemi

KOBİ beyannamesi vermek/ güncellemek butonuna bastıktan sonra e-Devlet sayfasından giriş yapılması gerekmektedir.

1. Adımda anlatılan kayıt işlemleri sırasında oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme giriş yapınız. Bu giriş sonrasında aşağıda ki görselde kırmızı alanlarda gösterilen giriş bilgileri olan ”e-Devlet şifresi” ve ”TC Kimlik numarası” yazılarak ”Sisteme Giriş Yap” tıklanır.

E-Devlet Sisteminde İletişim bilgileri olmayan kullanıcılar sisteme giriş yapamayacaklardır.

İletişim bilgileri olan kişiler Yetkili olduğum, aşağıda bilgileri verilen işletmenin Kosgeb Veri Tabanına Kayıt olma aşamasından sonra ki; 6 maddelik !Uyarı yazısını OKUYUP Kabul ediyorum Tıklayıp, ”Kullanıcı Tipini İşletme” ve Vergi / TC Kimlik no kısmını da Kosgeb’e kayıt olduğunuz Vergi/ Tc kimlik no bilgisini giriniz ve ”Giriş” menüsüne tıklayınız.

Bir sonraki açılacak sayfada Karşınıza Kobi Beyannamesi İşlemleri olarak 5 Adımdan oluşan tamamlanması gereken işlem adımlarını göreceksiniz.

Kobi Beyannamesi İşlemleri;

1 Beyanname Yılı
2 Başlangıç Bilgileri
3 İşletme Bilgileri
4 Beyanname Ekleri
5 Kayıt Durumu
adımların tümünü tamamlanmalıdır.

3. AŞAMA BEYANNAME YILINI SEÇİNİZ!

Artık sisteme giriş yaptık. Şimdi sırada beyanname vereceğiniz yılın seçimi var. Bu seçim için aşağıda ki görsel de belirtildiği gibi, yıl seçimini yapınız ve yıl seçimi yaptıktan sonra bu sayfada bulunan ileri butonuna tıklayınız.

 1. Adımda Beyanname Yılı Seçimi sayfasında ‘Beyanname Yılı Seçimi‘ olarak Kobi Beyannamesi Yılı Tarih girişi yapılmalıdır. İleri butonuna tıklayarak ardından 2 adımda ki bilgilerin doldurulması gerekmektedir.
Kobi beyannamesi işlemleri

2. Adımda Başlangıç Bilgileri sayfasında İşletme Yapısı bilgileri bulunmaktadır.

Kobiler, çalışan sayıları veya mail bilgilerinin tespitine yönelik olarak, diğer işletmeler ile olan sermaye veya oy hakkı ilişkilerine göre bağımsız işletmeler, ortak işletmeler ve bağlı işletmeler olarak 3′ e ayrılır. Bu tanıma göre İşletmenizin Türünü İşaretlemeniz gerekmektedir.

Sermayemizin Kime ait olduğu tam olarak belirlenmeyecek şekilde dağılmış durumdadır seçeneğini bu durumda iseniz işaretleyiniz.

 • Bağımsız İşletme
 • Bağlı işletme
 • Ortak işletme / firmanın %25’ten fazla hisseye sahip ortaklık yapısı mevcutsa bağımsız işletme seçilse bile ileri sayfalarda ki kontrollerden geçemeyip tekrar bu sayfaya yönlendirilmekte ve lütfen bağlı ortak işletme seçiniz diye uyarı vermektedir.

Bağımsız işletme iseniz aşağıdaki şartları taşımanız gerekmektedir.

 • Başka bir işletmenin sermayesinin % 25 veya daha fazla hissesine sahip değiliz,
 • Herhangi bir şirket veya Kamu kuruluşu işletme sermayemizin %25 veya daha fazla hissesine sahip değil,
 • İşletmemizde %25’den daha fazla hisseye sahip şirket ve kamu kuruluşu dışında ki tüzel kişilikler, işletmemizin yönetimde doğrudan veya dolaylı olarak yer almamaktadır. Ancak bu tür tüzel kişiliklerin başka bir veya birden fazla işletme yönetiminde veya sermayesinde hakim duruma geldiği tespit edilirse, işletmeminiz bağlı işletme statüsünde işlem görmesini kabul ediyoruz.
 • İşletmemize ortak olan gerçek kişi veya kişi grupları, 8 Milyon TL’yi aşmamak şartıyla, kendi fonlarını borsaya kote edilmemiş işletmelere yatırıyorsa ve düzenli olarak risk sermayesi yatırımında bulunuyorsa, işletmemizde %25 sermaye hissesi oranını aşsalar dahi işletmemiz Bağımsız İşletme statüsünde işlem görecektir.
 • İşletmemiz Konsolide hesap düzenlememektedir.
 • İşletmemiz konsolide hesap düzenleyen başka bir işletmenin hesaplarında yer almamaktadır
 • Bir veya daha fazla bağlı işletme tek başına veya müştereken işletmemizde %25 ‘den fazla sermaye hissesine sahip değildir.
 • Bağımsız işletme olarak bu yukarıda sıralanan şartları sağlıyorsanız ileri butonuna tıklayarak diğer sayfa daki bilgileri doldurmanız gerekmektedir.
 • Yeşil kutucuklarla işaretlenen mali veriler GİB’ten boş geldiğinde firma bu kurulmuş yeni bir firma ise beyanname doldurmasına izin vermektedir. Fakat geçen see kurulmuş bir firma ise uyarı verilmekte ve beyanname doldurulmasına izin verilmemektedir.
 • Mali çalılan Bilgileri 4/B bAĞKUR Devredilengün sayısı YİB Net satış Hasılatı ( TL) Mali Bilanço Toplamı (TL)
 • Beyanname doldururken Y.İ.B. hesaplamasına takılmış iseniz, KOSGEB Yib nedir Sayfamızı Ziyaret ediniz.
 • bAĞKUR bilgisi A.Ş firmalar hariç SGK’dan otomatik olarak gelmekte ve değiştirilememektedir. Fakar Hem 4A hem de Bağkur bilgisi boş gelirse beyan usulü alınmaktadır. Diğer tüm mali veriler otomatik olarak gelmekte ve değiştirilememektedir.

Seçim yaptıktan sonra yine 

 butonuna tıklamalısınız. Kosgeb beyanname güncellemesinde işletme bilgilerinin doldurulması safhasını 4. aşamanın alt maddeleri olarak anlatacağız.

4 . AŞAMA İŞLETME BİLGİLERİNİN DOLDURULMASI

Bu sayfada işletmenize ait bilgilerin doldurulmasına sıra geldi. İşyeriniz ile ilgili aşağıda sorulmakta olan soruları doğru şekilde kaydediniz. Yanlış ve hatalı kayıt girilmesi sonucunda oluşacak sorunlar size aittir.

 • Mali ve çalışan bilgileri
 • Ticari bilgiler
 • Adres
 • İşletme yetkilileri
 • Nace bilgileri doldurulacak sayfa da tüm bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Mali ve çalışan bilgileri;

Yeşil kutucuklarla işaretlenen mali veriler GİB’ten boş geldiğinde firma bu kurulmuş yeni bir firma ise beyanname doldurmasına izin vermektedir. Fakat geçen see kurulmuş bir firma ise uyarı verilmekte ve beyanname doldurulmasına izin verilmemektedir.

Kosgeb beyanname yetkili personel ekleyin.

Mali çalışan Bilgileri 4/B BAĞKUR Devredilen gün sayısı YİB Net satış Hasılatı ( TL) Mali Bilanço Toplamı (TL)
BAĞKUR bilgisi A.Ş firmalar hariç SGK’dan otomatik olarak gelmekte ve değiştirilememektedir. Fakat Hem 4A hem de Bağkur bilgisi boş gelirse beyan usulü alınmaktadır. Diğer tüm mali veriler otomatik olarak gelmekte ve değiştirilememektedir.

Ticari Bilgiler Kısmında Yer Alan;

 • İşletme Adı:
 • İşletme Türü:
 • Ülke Adı:
 • Vergi numarası:
 • Vergi Dairesi:
 • Vergi Dairesi İli:
Ticari bilgiler

5. AŞAMA KOBİ ADRES BİLGİLERİNİN KAYDEDİLMESİ;

Adres

5. Aşamaya gelen işletme sahibi bu aşamada işyerinin adres bilgilerini görüntüleyecektir. Otomatik olarak ekrana yansıtılan bilgiler veritabanı kayıt sayfasından çekilmektedir. Adres, telefon, e-mail, birincil mi kısımlarını doldurun.

Eğer işletmenizin adresi değişmişse, iş yerinizi taşımış iseniz, bu ekrandan ADRES EKLE ve Adresi düzelt ve sil seçenekleri ile yeni adresinizi sisteme girin/düzeltin.

Veri tabanı kaydınız henüz yok ise, tüm bu içeriği boş yere okumak yerine önce KOSGEB İLK KAYIT işlemi yapmalısınız. Bunun için şuradan başlayın! ⇒ Kosgeb İLK KAYIT İşlemi

A. YETKİLİ PERSONEL EKRANI DOLDURMA

Bu sayfada işletmeye başvuran işyeri sahibine ait bilgiler doldurulacaktır. Aşağıda ki resimde görülmekte olan yetkili personel ekleme işlemi için işaret ettiği alana tıklayınız.

İşletme yetkilileri kısmı
 • İşletme yetkilileri kısmında;
 • Unvan
 • Kimlik numarası
 • Telefon:
 • Ad:
 • Soyad:
 • e-mail:
 • Cep Telefonu:
 • Temsil yetkilisi:
 • İmza alınacak kişileri doldurup

Yetkili personel eklerken silme ve düzenleme işlemi de yapmanız mümkündür. Ekleme sırasında yetkilinin cep telefonu numarası ile TC.Kimlik Numarasının sisteme kaydedilmesi zorunludur. Kaydedilmediği takdirde sistem kabul etmeyecektir. Yine eklenen bilgiler aşağıdaki sayfa daki gibi görünecektir.

B. İŞLETME FAALİYET KONUSU BİLGİLERİNİN DOLDURULMASI

Nace Bilgileri

Beyanname doldurma aşamalarında işletmeye ait faaliyet konusu bilgilerinin girilmesi ekranına ulaştık. Aşağıda görüldüğü gibi Faaliyet Konunuzu seçmek için nace bilgilerini yani işletmenizin Nace kodu ve Açıklama alanları doldurulmalıdır.

Nace bilgileri doldurun

Kosgeb tarafından desteklenen hiçbir sektörde yer almayan firmaların beyanname doldurmasına izin verilmektedir.

Fakat beyanname sonucunda Kobi çıkarsa Kobidir fakat desteklerden yararlanamaz uyarısı verilmektedir. Bir değişiklik yapıldıysa Güncelle butonuna basılarak kayıt edilir, Güncelle ve İleri butonuna tıklayınız.

Güncelle Tıklandığında

1 Daha önceden eklenen ekler bu alanda gözükmektedir Eklenen Ekler Ek adı Ticaret sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi,
2 Ticaret Sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi Dosya seçimi yapılır ve Bir değişiklik yapıldığında Güncelle Butonuna basılarak kaydedilir.

6. AŞAMA BEYANNAME KONTROL VE KAYIT AŞAMASI

5.Adımda Kayıt Durumu sayfasında ki bilgileriniz Kobi tanımına ilişkin yönetmelik gereği istenen verilerin girişi tamamlanmıştır.

Bu aşamaya kadar girdiğiniz tüm bilgileri kontrol edip, eğer hatanız var ise düzeltme yapabilirsiniz. Kobi beyannamesi aşağıda ki ”Onayla” butonuna basarak onaylayabilirsiniz.

Onayla butonuna bastığında eğer A.Ş değilse veya herhangi bir bağlı veya ortak işletme değilse otomatik olarak uzman onayına gerek kalmaksızın onaylanmakta ve evrak kaydına gönderilmektedir. Bu 1 sene öncesinin Kobi beyannamesi ise ve güncel bir kobi beyannamesi yoksa firmanın burada bir link çıkmakta ve güncek kobi beyannamenizi doldurunuz yazmaktadır.

Eğer şuan doldurulan beyanname güncel beyanname ise ve firmanın ölçeği mikrodan büyükse ölçeğin sağlıklı bir şekilde belirlenmesi için bir önceki yıla ait kobi beyannamesi ölçeğine bakılmaktadır. Bir önceki yıla ait kobi beyannamesi yoksa o beyannamenin doldurulması için burada bir link çıkmaktadır ve bir önceki yılın beyannamesinin doldurulması istenmektedir.

7. AŞAMA BEYANNAME RAPORLARINI ÇIKTI ALMA SAYFASI

03.09.2018 tarihinden itibaren KOBİ Bilgi Beyannameleri doldurulduktan sonra onay işlemi elektronik olarak yapılacak, beyanname ve eki dokümanlar çıktı alınarak müdürlüklerimize götürülmeyecektir.

BEYANNAME DOLDURMA EKRANINDA SIK YAPILAN HATALAR

 • Firmanın ismi girilirken hatalı kısaltma yapılmaktadır. Kısaltmalar sadece gerekli olan yerlerde kullanılmalıdır.

Hatalı Firma Adı Girişi : KOBİ İnş. Tur. Bil. Mad. Taş. San. ve Tic. Ltd. Şti.  
Doğru İşletme İsmi Girişi: 
KOBİ İNŞAAT TURİZM BİLGİSAYAR MADENCİLİK TAŞIMACILIK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

 • Günlük hayatta kullanılan dükkan isimleri Esnaf sicilinde olmamasına rağmen sisteme herkes tarafından bilindiği öne sürülen ismi girilmektedir.

Yanlış İşyeri İsmi Kaydetme: Aşağı Mahalle Kasabı  
Doğru örnek: 
Hakan ERTUR Kasabı 

 • Faaliyet nace kodları doğru olarak seçilmemektedir. Esnaf kodunu bulamadığını öne sürerek sınıflandırılmamışlar için ayrılmış olan kategoriyi seçmektedir. İşyeri sahibi dükkanında ikinci bir ürünü de sattığını öne sürse de, işyerinin Resmi kayıtlarda belirtilen faaliyeti esas alınmalıdır.

Hatalı Sektör Seçimi : Başka Yerde Sınıflandırılmamış diğer hizmet faaliyetleri 
Doğru Nace Kodu: 
G 47.89 Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla diğer malların perakende ticareti 

 • Yanlış adres girilmesi (En sık karşılaşılan problemlerden biridir)

Adres Hatası: Yukarı Mahalle Caminin Yan Sokağı Soldan 3. Dükkan İZMİR 
Girilmesi Geren Adres: 
Ticaret ve Esnaf Sicil Kayıtlarında yazılı olan adres girilmelidir.  

 • Vergi dairesinin yanlış seçilmesi ve vergi numarasının sisteme hatalı kaydedilmesi bir hatadır. Her işletmenin bağlı bulunduğu bir vergi dairesi mevcuttur. Şahıs bu seçimi yaparken, kendisinin kayıtlı olduğu vergi dairesini değil, iş yerinin kayıtlı olduğu vergi dairesini sisteme işlemelidir. Eğer işletme şahıs şirketi ise, mutlaka işyeri sahibi TC. Nosununa kaydetmelidir.

Vergi Dairesi Hatası: Körfez 
Doğru Giriş: 
İzmit  

 • Sigorta numarasını bilmeyen veya hatırlamayan esnaf, karakterleri tamamlamak adına sayfanın sonuna kadar 0 sayısını tuşlamaktadır. Yanlış beyan vermek sorumluluk oluşturur UNUTMAYALIM!

Hane Boş Kalmasın Girişi : 00000000000000000 
Doğru Numaraları Yazınız: 
2458756321452145856  

 • Senelik olarak çalışan süre sayısının sisteme hatalı olarak kaydedilebilmektedir.

Çalışılan Süre Hatası: 35,5 
İki Sayıyı Toplayın: 
Bağ-Kur gün sayısı (mevcut ise) + SSK’lı olarak çalışan gün sayısı  

 • İşletmeler mali bilançolarını ve senelik toplam satış hasılatlarını sisteme hatalı olarak işlemektedirler. Bu bilgileri doldururken mutlaka kuruş nokta virgül kullanmadan doldurunuz.

Yapılan Hata: Eksik veri girişi yapılmaktadır. 
Toplayın: 
Beyanname doldururken hangi yıla ait giriş yapıyorsanız, o yıl için hasılat + mali bilanço toplamını sisteme girmelisiniz  

 • Beyannameler çıktı alındıktan sonra, beyanname imzaları yetkili olmayan kişiler tarafından ıslak imza ile imzalanmakta bu işlem işletmeyi temsil etmeye yasal olarak yetkisi olmayan kişilerin beyanda bulunmasını ifade eder. Bu hatanın Kamu kurumuna beyanname verirken Resmi Evrakta Sahtecilik suçunu işlemenize sebebiyet vermektedir.

Evrakta sahtecilik örneği : Mülk Sahibi Hüseyin GEZER 
Lütfen: 
İşletme Sahibi Adı Soyadı İmzası  

KOSGEB KOBİ BİLGİ BEYANNAMESİ DOLDURANLAR İÇİN ÖNEMLİ NOTLAR

 1. Kobiler iş yerlerinin ünvanlarını net bir şekilde kısaltmaları düzgün kullanarak yazmalı,
 2. Nace kodları faaliyet belgesi ve ticari sicil gazetesinde yazan bilgilerden doğru olarak girilmelidir.
 3. Adresler net ve doğru bir şekilde işlenmelidir.
 4. Y i b Nedir? Yıllık İş Birimi Anlamına gelmektedir. Yıl içinde toplam çalışan personel sayısı 360’a bölünerek bulunur.  5. Maddeden sonra ki görselde hesaplama görülmektedir.
 5. İmzalar yetkili kişi tarafından imzalanarak belgeler En yakın KOSGEB Hizmet Merkezlerine teslim edilmelidir.
y i b nedir?

BEYANNAME FORMU BU EVRAKLARLA BİRLİKTE TESLİM EDİLECEK Mİ?

Daha önceki yıllarda AŞAĞIDA sıraladığımız belgeler ile birlikte Kaşe ve imzalı olarak istenen belgeler ile beraber bağlı olduğunuz birime teslim edilmesi gerekiyordu.

 • İşletmeniz tüzel kişiliğe ait ise imza sirküleri,
 • Şahıs işletmesi iseniz imza beyanname evrakı,
 • Son altı ay içinde alınan oda tarafından onaylanmış faaliyet belgesi evrakı,
 • Oda onayı bulunan ticaret sicil gazete, ( altı ay içinde alınan tadil ve kuruluş gazetesi),
 • İçinde bulunulmakta olan seneye ait Sigorta Tahakkuk Fişi
 • Kurumlar vergisi beyannamesi ve gelir beyannamesi;
 • İlgili yıla ait Bağ-kur hizmet dökümü,
 • KOSGEB Hizmet merkezlerince talep edilmesi durumunda bu 6. ve 7. maddelerin muhasebe birimince ve işletmece imzalanmış suretleri talep edilebilir.
 • Son olarak sistemden çıktı aldığınız ve yukarıda anlattığınız kaşeli imzalı beyanname ve bilgi dokümanı aranan evraklar arasındadır.

Ancak 03.09.2018 tarihinden itibaren KOBİ Bilgi Beyannameleri doldurulduktan sonra onay işlemi elektronik olarak yapılacak, beyanname ve eki dokümanlar çıktı alınarak müdürlüklerimize götürülmeyecektir.

2021 yılında güncellenen Esnaf ve Sanatkarlarımız, Mikro, Küçük ve Orta büyüklükte KOBİ işletmeleri için Kosgeb beyanname formu doldurma işlemini anlattık. Bu bilgiler ışığında halen hata alanlar var ise, aşağıda ki Yorum bölümüne sorunu yazınız.

Eğer 2021 yıllarında KOSGEB tarafından verilen sıfır faizli işletme desteğinden faydalanmak istiyor iseniz, mutlaka KOSGEB Kobi Beyannamenizi doldurunuz. Beyannamesi olmayanlar faizsiz krediden yararlanamazlar.

Kosgeb Kobi Beyannamesi Nedir?

Beyanname kuruluşun KOSGEB’e firmasını, vizyonunu, çalışmalarını, kazandığı parayı, şirket sahibini, iletişim bilgilerini ve benzeri kriterleri tanıtmasıdır. Hem KOSGEB, hemde tüm bankalar kredi verirken beyanname talep etmektedirler. Kosgeb desteklerinden yararlanabilmeniz için Kobi Beyannamesinün güncel olması ve doldurulması gerekmektedir.

KOBİ: 250 Kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 125.000.000 TL’yi (Yüz Yirmi Beş Milyon Türk Lirası’nı) aşmayan ve Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan ekonomik birimdir.

Beyanname doldurma esnasında;

Bir önceki mali yıla ait veriler Gelir İdaresi Başkanlığından(GİB) otomatik olarak alınacaktır. Yeni kurulmuş işletmeler hariç bir önceki mali yıl verileri GİB’den temin edilemeyen işletmelerimizin Beyanname doldurmasına izin verilmeyecektir. Bu işletmelerin öncelikle GİB’e başvurarak ilgili mali yıla ait beyanda bulunmaları gerekmektedir.
KOSGEB tarafından desteklenmeyen sektörlerde yer alan işletmelerimiz de Beyanname doldurabilecek ancak destek/program başvurusu yapamayacaklardır.

Beyanname için Gerekli Evraklar

 • Ticaret Sicil ve Esnaf Sicil Gazetesi
 • İmza Beyannamesi

Esnaf Beyannamesi Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kosgeb tarafından Kobilere sağlanan işletme sermayesi kredi faiz  desteği gibi farklı KOSGEB desteklerinden yararlanmak için gerekli olan Veri tabanı kaydı işleminin ardından kobi ve  esnaflar ayrı ekran üzerinden Kobi beyannamesi doldurması gereklidir.

Kosgeb veri tabanına kayıtlı ve kobi beyannamesi güncel olan tüm Kobi ve işletme sahibi esnaflar Kosgeb tarafından Kobilere verilecek olan işletme sermayesi kredi faiz desteği uygulamasından yararlanmak için bilgilerini hiç kayıt olmamışsa ilk kayıt işlemlerini yapmalı, kaydı mevcut ise kobi beyannamesi işlemlerini güncellenmelidir.

Daha önceden Kosgeb şifresi alarak kobi beyannamesi doldurmuş ama kredi almayanlar Kobi beyannamesi güncelleme işlemi için aynı şifre ile giriş yaparak kaydını yenileyebilirler.

Kobi Beyannamesi Kayıt Güncelleme İşlemi

 • Kobi beyannamesi ilk kayıt işlemlerinin ardından belirli bir süre geçtikten sonra Kosgeb tarafından verilecek farklı desteklere başvurmak için gerekli olan güncelleme işlemlerinin yapılması gereklidir.
 • Kosgeb Kobi beyannamesi doldurmak ve  kaydını yenilemek için link verdiğimiz adrese giriniz, ve E-KOBİ‘ ye tıklayınız, Karşınıza gelecek ekranda kullanıcı adı ve şifrenizi girerek (Veri tabanına kayıtta işletme adına verilen şifre ve kullanıcı adını) ardından gelen sayfadaki kutucuğa tıklayınız.
 • Kobi beyannamesini güncelleme ve ilk kayıt işlemlerinde bu işlemlerden sonra giriş yapmak istediğiniz Kobi beyannamesi yılını seçerek butona tıklayınız. Sonraki gelen ekranlardan işletme ile ilgili doldurulması gereken bilgileri ve işletme ile ilgili sorulan sorulardan size uygun olan seçimleri yaparak butona tıklayınız.

Kosgeb Veritabanına Kayıt nasıl yapılır? isimli yazıdan KOSGEB VERİTABANI KAYIT işlemini öğrenebilirsiniz.

Yetkili Personel Ekranı Doldurma
Esnaf Beyannamesi Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kobi Beyannamesi Verilirken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Güncelleme işlemlerinde de işletme sahibi kişi ve yetkili kişinin imza sirküsünün teslim edilmesi gerekliliği açısından imzaları ve onayı işletmeyi temsile yetkili olan kişi tarafından yapılması önem arz etmektedir. Esnaflara verilecek olan faizsiz kredi desteğinden  yararlanmak için Kobi ve esnafların Kosgeb birimlerine teslim etmeleri gereken belgelerden olan Kobi bilgi dokümanının doldurulması sırasında bazı hususlara dikkat edilmesi gereklidir. Esnaf beyannamesi güncelleme işleminin öncesinde kobi beyannamesi doldurulurken işletme temsile yakın olmayan kişilerce beyannamenin imzalanması halinde ilgili beyanname hükümsüz kılınmaktadır. Bu nedenle Veri tabanına kayıt olduktan sonra doldurulması gereken kobi beyannamesi bilgi dokümanı; 03.09.2018 tarihinden itibaren KOBİ Bilgi Beyannameleri doldurulduktan sonra onay işlemi elektronik olarak yapılacak, beyanname ve eki dokümanlar çıktı alınarak müdürlüklerimize götürülmeyecektir.

Kosgeb hibe desteklerine başvuru yaparak Kobi beyannamesini onaylatan ve kaydı olanların kayıtlarını yenileyip güncellemeleri sayesinde Kosgeb 2021 desteklerinden yararlanmak mümkündür. Kurum tarafından verilen 60 bin lira ve 360 bin lira hibe desteği 2021 yılından itibaren güncellenmiş olup Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ile Geleneksel ve İleri Girişimcilik hibe destekleri olarak verilmeye devam edilecektir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu