Kosgeb Destekleri

KOSGEB Desteklenen Sektörler 2021 Listesi (Soru Sorabilirsin)

Yeni bir iş kurmak üzeresiniz. Ancak Kosgeb hangi işlere destek veriyor bilmiyorsanız Kosgeb’ ten daha önceki yıllarda destek alanların yorumları neler, kredi alabilen işletmeler için iş planı örneği nasıl hazırlanıyor Kosgeb geleneksel girişimcilik Nace kodları desteklenen sektörler arasında hangi işler yer alıyor, Kosgeb NACE tipi nedir, nace tipi G nedir, hangi işlere destek veriyor, 2021 yılında ve önceki yıllarda destek alanların yorumları nelerdir, KOSGEB Destekleri almak için nace kodları, programlar nelerdir gibi tüm merak ettiklerinizi sizin için KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir yazımızda araştırdık.

Kosgeb Desteklenen Sektörler Listesi ve Programlar

Kosgeb Resmi İnternet sitesinde KOSGEB desteklenen sektörler nelerdir için bir sorgulama robotu oluşturulmuştur. Bu robota faaliyet kategorinizin ismini yazdığınızda hiç kimseye ihtiyaç duymadan anına sonuca ulaşmanız mümkündür. Zira kurum bu sorgulama robotunu en kolay kullanılabilir şekilde dizayn ederek siz girişimci ve esnaflara hibe ve kredilerini sunmaya devam etmektedir.  Sektörlere geçmeden önce size KOSGEB’in 4 farklı destek programı olduğundan bahsetmek istiyorum. Önce programları bilelim ki, buna göre başvuracağımız nace kodunu seçelim. Bu programlar şunlardır;

Geleneksel girişimci destek programı 60 bin TL. hibe vermektedir.
İleri düzeyde girişimci programı 370 bin TL. hibe verir.
İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri Programa göre miktarları farklıdır
İŞGEM/TEKMER Programı 3 milyon 800 Bin TL. ye kadar verir.
KOSGEB DESTEKLERİ 2021

KOSGEB bir çok farklı sektör ve meslek dallarına iş kurma hibe ve faizsiz kredi desteğinde bulunmaktadır. 2021 yılında Kosgeb tarafından desteklenen sektörler:

 • Bilgi ve İletişim
 • Diğer Hizmet Faaliyetleri Sektörü
 • Elektrik, Gaz, Buhar Ve İklimlendirme Üretimi Ve Dağıtımı
 • Finans ve Sigorta Faaliyetleri Sektörü
 • İdari Ve Destek Hizmet Faaliyetleri
 • İmalat Sektörü
 • İnşaat Sektörü Destekleri
 • Konaklama Ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri
 • Kültür, Sanat, Eğlence, Dinlence Ve Spor
 • Madencilik Ve Taş Ocakçılığı
 • Mesleki, Bilimsel Ve Teknik Faaliyetler
 • Su Temini; Kanalizasyon, Atık Yönetimi Ve İyileştirme Faaliyetleri
 • Toptan Ve Perakende Ticaret; Motorlu Kara Taşıtlarının Ve Motosikletlerin Onarımı
 • Ulaştırma Ve Depolama Sektörüdür.

Kosgeb NACE Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Farz edelim elektrikli motor imalatı yapan bir firma kuracaksınız. Bunun için aşağıdaki sorgulamayı gerçekleştirmeniz gerekir. Devam ederek işlemleri tamamlayınız.

 • Elektrik motoru imalatı iş fikrini görselde ki arama motoruna yazdıktan sonra Desteklenen sektörlerin nace tipi ve nace kodunu bulmanız gerekiyor.
 • Görüldüğü gibi bu iş fikrinin nace tipi C kategorisinde yer alıyor ve nace kodu 27.1 olarak karşınıza çıkacaktır.
 • Peki bu nace koduna sahip iş projesine Kosgeb desteği alabilecek misiniz? Bunun için de 27.1 Nace kodunun İleri Girişimci Faaliyet tablosunda yer alıp almadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

Kuracağınız iş Elektrik motoru, jeneratör ve transformatörlerin aksam ve parçalarının imalatı 27.11.03 Nace koduna sahip ise bu kod ile İleri Girişimci Faaliyet tablosunda yer aldığı için Kosgeb hibe desteklerinden yararlanabileceksiniz. Ancak ileri teknolojiye sahip bir iş fikri olduğundan bu desteğe başvurabilmek için ileri girişimci eğitimini almak gerekiyor. Bu kod ileri girişimci faaliyet tablosunda yer aldığı için tamamlamanız gereken eğitim İleri Girişimci eğitimi olacaktır. Kuracağınız işe yönelik tespit ettiğiniz nace kodu eğer ileri girişimci faaliyet konuları tablosunda yer almıyorsa, Geleneksel girişimci eğitimini tamamlamanız yeterli olacaktır. Kosgeb genel olarak sınıflamak gerekirse, 14 farklı sektörde destekleme vermektedir. Bu 14 farklı sektörü, uygun olan destekleme programları ile desteklemekte, Geleneksel Girişimcilik ve İleri Girişimcilik Destek Programı dahilinde, 60 bin TL hibe ve 370 bin TL’ye kadar destekleme yapılmaktadır.

Küçük İşyerlerine Kosgeb Destekleri için ilgili yazımız okumalısınız

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Nace Kodları

Geleneksel girişimcilere sağlanan hibe desteklerinin uygulama usul ve esasları için inceleyiniz. Geleneksel girişimcilik nace kodları Kosgeb resmi web sitesinden buradan sorgulanabilir.

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir
Kosgeb NACE Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

KOSGEB Kategori Kodu ve REV2 Kodu Sorgulama

Esnaf bu destekten yararlanacak ise hem kategori kodunu hemde rev2 kodunu sorgulama yapmak durumundadır.

 • Öncelikle sorgulama sayfasına giriş yapın.
 • Buradan sektörü girin ve “sorgula” butonuna tıklayın.
 • Sağ tarafta NACE TİPİ bölümünde gördüğünüz HARF nace kodu kategorisidir.
 • Sol tarafta yer alan sütunda gördüğünüz ise REV2 kodudur.
 1. Bilgi ve İletişim
 2. Diğer Hizmet Faaliyetleri Sektörü
 3. Elektrik, Gaz, Buhar Ve İklimlendirme Üretimi Ve Dağıtımı
 4. Finans ve Sigorta Faaliyetleri Sektörü
 5. İdari Ve Destek Hizmet Faaliyetleri
 6. İmalat Sektörü
 7. İnşaat Sektörü Destekleri
 8. Konaklama Ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri
 9. Kültür, Sanat, Eğlence, Dinlence Ve Spor
 10. Madencilik Ve Taş Ocakçılığı
 11. Mesleki, Bilimsel Ve Teknik Faaliyetler
 12. Su Temini; Kanalizasyon, Atık Yönetimi Ve İyileştirme Faaliyetleri
 13. Toptan Ve Perakende Ticaret; Motorlu Kara Taşıtlarının Ve Motosikletlerin Onarımı
 14. Ulaştırma Ve Depolama Sektörü

Kosgeb Tarihinde İlk Kez Spor Faaliyetlerine Destek Verecek

Kosgeb desteklenen sektörler ile ilgili yönetmeliğin yeniden düzenlenmesi ile Kosgeb tarihinde bir ilk olarak uygulamaya geçecek ve spor faaliyetlerine destek verecek

Kosgeb İmalat Sektörüne Destekleme Veriyor

Kosgeb‘ in en çok destek verdiği sektör imalat sektörüdür. Kosgeb imalat sektöründe; Gıda ürünlerinin imalatı, İçeceklerin imalatı, Tütün ürünleri imalatı, Tekstil ürünlerinin imalatı, Giyim eşyalarının imalatı, Deri ve ilgili ürünlerin imalatı, Ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı (mobilya hariç); saz, saman ve benzeri malzemelerden örülerek eşyaların imalatı, Kağıt ve kağıt ürünlerinin imalatı, Kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması, Kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, Kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı, Temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, Kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı, Diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı, Ana metal sanayi, Makine ve teçhizat hariç, fabrikasyon metal ürünleri imalatı, Bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, Elektrikli teçhizat imalatı, Başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı, Motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı, Diğer ulaşım araçlarının imalatı, Mobilya imalatı, Diğer imalatlar ve Makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı sektörlerine desteklemektedir. Kosgeb imalat alanında 324 farklı alanı desteklemektedir.

Kosgeb’in En Çok Desteklediği 2. Sektör Ticaret

Kosgeb’ in destek vermekte olduğu, ikinci sektör ticarettir. Kosgeb’ in ticaret sektöründe desteklediği alanları genel başlıklar halinde listelemek gerekirse; Motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı, Toptan ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç), Perakende ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç) alanlarını desteklemektedir. Kosgeb Toptan ve perakende ticaret alanlarında toplamda 110 farklı sektöre destekleme vermektedir. Örneğin Kuyumculuk sektöründe perakende ticaretin desteklenip desteklenmediğini merak ediyorsanız; Desteklenen sektörlerde arama motoruna kuyumculuk yazarak 47.77.01 nace kodu ile kuyumculuk ürünleri perakende ticareti dahil ) olarak bu sektör grubunda iş planı hazırlayarak Kosgeb’ e başvuruda bulunarak hibe desteğinden yararlanabilirsiniz.

Kosgeb İnşaat Sektörüne Destekleme Veriyor!

Kosgeb Bina inşaatı, Bina dışı yapıların inşaatı  ve Özel inşaat faaliyetlerine Devlet Destekleme hibe ve faizsiz kredi imkanları sağlıyor. Bina inşaatı alanında 4 farklı, Bina dışı yapıların inşaatı sektöründe 12, özel inşaat faaliyetlerinde ise 17 farklı alanda kosgeb desteği verilmektedir.

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir
Ulaştırma ve Depolama Alanında Destekleme Veriyor

Ulaştırma ve Depolama Alanında Kosgeb Desteği

Kosgeb desteklenen sektörler arasında depolama ve ulaştırma sektörü de mevcut. Bu sektörde kosgeb tarafından; Kara taşımacılığı ve boru hattı taşımacılığı, Su yolu taşımacılığı, Hava yolu taşımacılığı, Taşımacılık için depolama ve destekleyici faaliyetler ve Posta ve kurye faaliyetlerine KOSGEB desteği sağlanıyor. Kosgeb bu alanda 38 farklı hizmete kredi veriyor.

Konaklama ve İçecek Hizmetlerinin Kredisi KOSGEB’ den!

Kosgeb desteklenen sektörler listesi arasından bir sektörü seçerek ona uygun proje hayata geçirmelisiniz. Kosgeb tarafından Konaklama, yiyecek içecek hizmetleri sektöründe çeşitli kredi ve desteklemeler veriliyor. Kosgeb bu sektörde Barlar, tavernalar, kokteyl salonları, diskotekler, birahaneler, kahve salonları haricinde 14 farklı hizmete Kosgeb destekleri veriliyor.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu