Kosgeb Destekleri

KOSGEB Destekli Ne İş Yapabilirim? (Destek Verilen Sektörler) Temmuz 2021

Kosgeb destekli iş kurmak isteyenler buraya! Sermayeniz yok ise hemen desteklerden faydalanarak işyerinizi açabilirsiniz. Destek verilen sektörler hakkında hemen bilgi alabilirsiniz.

Paranız yok ise KOSGEB Destekli Ne İş Yapabilirim diye soruyorsanız, nace kodlarında isimleri yazılı olan her sektör için destek alabilirsiniz. Üstelik Ankara’da dayınızın veya KOSGEB’de çalışan amcanızın olmasına hiçte gerek yok. Yeter ki doğru sektörü seçin, projenizi geliştirin ve başvurun!

KOSGEB ekonomiye katkı sağlayan tüm girişimcilere destek veriyor!  Hiç parası olmayan işyeri açacak kişiler de  başvurarak, sermayesiz iş kurmanın yollarını öğrenebilmektedir. 10 bin lira 20 bin lira sermaye ile küçük bir dükkan açmak gibi bir hedefiniz var ise, herhangi bir meslek dalında uzmansanız ve ustalık belgeniz var ise, sizde Kosgeb’den destek alabilirsiniz.

Yeni Girişimcilere verilen bu destekleme, yeni iş kuranlar için KOSGEB tarafından yapılan bir destekleme gideridir. Yeni girişimci desteği, sanıldığı gibi iş yeri açmak isteyenlere verilen iş yeri açma parası niteliğinde olmayıp, sadece girişimciler için devlet desteğidir.

Desteğin Amacı Nedir?

Yeni girişimci desteğinin amacı ülke çapında girişimciliğinin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulması için Devlet desteğinin sağlanmasıdır.

Kosgeb tarafından iş kurmak isteyenlere verilen, yeni girişimci desteği belirli süreçler halinde verilmektedir. KOSGEB’ den girişimci desteğinin nasıl alınacağını aşağıda maddeler halinde anlatacağız.

Öncelikle KOSGEB Hizmet merkezleri tarafından yapılmakta olan uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmanız ve sertifika almanız gerekmektedir. Uygulamalı girişimcilik eğitimler ve tarihleri hakkında buradan bilgi alabilirsiniz. KOSGEB’in destek verdiği konular ise şu şekildedir;

 • Girişimcilik Destekleri
 • AR-GE, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri
 • İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri
 • KOBİ Finansman Destekleri
 • Laboratuvar Hizmetleri
 • İŞGEM/TEKMER Programı
Bir iş planı hazırlayarak Kosgeb tarafından destek alabilirsiniz.

İlk önce başvurunuzu gerçekleştirin ve KOSGEB’den onay alın. Ön onay aldıktan sonra işletmenizi açın. Geçtiğimiz yıllarda yapılan değişiklik ile önce ön onay aşaması getirildi. Ön onayı aldıktan sonra ise kendi imkanlarınız il işletmenizi kurun ve tüm resmi evrak işlemlerini tamamlayarak açılışınızı yapın.

Kosgeb veritabanına işletmenizi kayıt ettirin. Veritabanına nasıl kayıt olunur linkinden öğrenebilirsiniz.

KOBİ Bilgi Dökümanı ve KOBİ Beyannamesi nin çıktısını alıp kaşeli ve imzalı olarak istenen belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz yere teslim ediniz. Çıktılara ek olarak; 1. İmza Beyannamesi/Sirküleri, 2. Ticaret Sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi 3. Faaliyet Belgesi istenmektedir.

kosgeb is kurma kredisi
Kosgeb iş kurma kredisi veriyor.

Yeni Girişimci Desteği Başvurusunun, İş Planının ve eklerinin kaşeli imzalı olarak KOSGEB’e teslimini sağlayın.

Kosgeb’ e yapmış olduğunuz yeni girişimci desteği kredi talebini içerir iş planı ve ekleri incelenecek ve ön değerlendirme sonucunda başvurunuz kurula sevk edilecektir. Kobi uzmanları tarafından ürün tespit işlemleri yapılır ve müteakip bütçe durumuna göre destek ödemesi yapılır. Şimdi kuruluş tarafından yapılan yeni girişimci desteği ve destek ödemesi miktarlarını inceleyelim.

Devlet destekli girişimci hibe ve kredileri aşağıda belirtilmiştir.

 1. İşletme Kuruluş Desteği (İşletme Kuruluş Giderleri); Gerçek kişi işletme 5 bin lira geri ödemesiz Sermaye şirketi işletme için 10 bin lira
 2. Performans desteği; Birinci Performans Dönemi için en fazla 20 bin lira, İkinci Performans Dönemi içinde en fazla 20 bin lira toplamda 40 bin lira
 3. Sertifika desteği; 5 bin lira toplamda 60 bin lira destek veriliyor.

Yukarıda belirtilen miktarlar, 1.Bölge (İstanbul) olması durumunda %60 oranında verilmekte olup, girişimcinin kadın veya özürlü olması halinde %70 oranında verilmektedir. Şimdi verilmekte olan yukarıda belirtilen tutarların hangi giderleri kapsadığını birlikte inceleyelim. İşletme giderleri desteğinin başlangıç tarihinden (Taahhütnamenin evrak kayda alındığı tarih) itibaren 24 ay içinde gerçekleşen işletme giderlerine yönelik geri ödemesiz (hibe) olarak verilen desteğin üst limiti her ay için 1.000 TL olmak üzere 30.000 TL’dir. Dikkat edilmesi gereken bir konu ise bu kalemde verilen Kosgeb işletme sahipleri, ortakları ile bunların eşi, annesi, babası, kardeşi veya çocuğuna ödenen ücretler personel giderleri desteği kapsamında değildir. Yani bu kişiler personel giderleri kaleminde gösterilemez.

Desteğin başlangıç tarihinden (Taahhütnamenin evrak kayda alındığı tarih) itibaren 24 ay içinde satın alınacak, makine ve teçhizat için teminat karşılığı geri ödemeli olarak verilen bu desteğin üst limiti 100.000 TL’dir. Destek ödemesi yapılmadan önce, işletmeden sorumlu personel işletmeyi ziyaret ederek Yeni Girişimci Desteği Tespit Tutanağını düzenler. Düzenlenen tespit tutanağı evrak kaydına alınır.Bu destekleme ile satın alınan makine-teçhizat yeni veya ilk kullanıcı için düzenlenen satış faturası tarihi itibariyle en fazla 3 (üç) yaşında olabilir. 3 yaşından daha büyük makine ve teçhizat alımları bu destekleme kaleminden yararlanamaz.

KOSGEB Destekli Ne İş Yapabilirim?

Kosgeb’ den yeni girişimci kredisi alabilmeniz için, iş planınızın desteklenen sektörler arasında olması gerekmektedir. Hayalinizde ki iş fikrini gerçekleştiriyorsunuz ve o küçük, dostlar marketi açıyorsunuz. Ya da, ortağınızla birlikte yeni bir işe giriyorsunuz. Ancak tek probleminiz para… Bu durumda devreye giriyor ve işyeri, dükkan, mağaza açmak, hayvancılık, tarım veya benzeri bir sektörde para kazanmak, kendi işini kurmak isteyenler için DESTEK sağlıyor. Yanlış anlaşılmasın. Sadece DESTEK. Dikkat edelim. “Şu parayı git iş kur” demiyor.

Bazı yorumcular, iş kurmak ile hiçbir işi olmamasına rağmen nasıl kandırırım diye düşünen vatandaşlar, Kosgep bize parayı versin, gerisine karışmasın diyorlar. O paranın Devlet kasasından çıktığını ve içinde yetimin hakkı olduğunu düşündüğünüzde, bu paraya göz diken esnaf olacağını söyleyen kişilere çokta sıcak bakmadığımızı söylemek isteriz. Bu tür insanlar yüzünden, gerçekten işyeri açmak isteyen, ekmek parası derdinde olan insanlar da mağdur oluyorlar. şartları zorlaştığında neden böyle diye sorup duruyoruz. İşte bunun tek sebebi budur. KOSGEB destekli iş kurmak için ön e çıkan ilk iki sektörden söz etmemiz gerekirse cafe açmak ve bayilik almak olacaktır. Gıda sektörüne yapılan desteğin yanı sıra franchising de oldukça tercih edilmektedir.

KOSGEB İle Cafe Açmak

Devlet desteği ile açılacak işletmelerin ilk sırasında gelen cafe açmak demografik yapıya göre en çok gençler arasında tercih edilmektedir. Gıda sektörüne cafe açarak işletmenizin faaliyetlerini sürdürebilir böylelikle iş sahibi olabilirsiniz. Normal şartlarda sermayesi ile cafe açmanın yanın KOSGEB ile açılan bir gıda sektöründe kar marjına daha hızlı ulaşabilirsiniz. Gerekli eğitimlerin ardından KOSGEB’e müracaat ederek bir sonraki başvuru için gün belirleyebilir, iş planınızı size verecekleri maddeli dosyalar ile 10 dakikalık bir sürede sunabilirsiniz. Sunacağınız iş planında işletmenize ait en ufak detayları gözden kaçırmamalı ve mutlaka B C D  planlarınız bulunması gerekir. Çünkü KOSGEB kullandıracağı destek tutarına ilişkin belirlenmiş belli şartlar çerçevesinde desteğin güvencesini talep eder. Yani size vereceği 50 bin liranın sizin işyeri faaliyetlerinizi sonlandırmanız halinde zarar olmasının yanında beklentiyi karşılayamayan işyerinin mutlaka işyeri faaliyetleri toparlayacak düzeye çıkarılması verimli bir meslek kolu olmasını öngörmeyi ister.

Devlet Desteği ile Bayilik Almak

KOSGEB ile cafe açmak ne kadar masrafsız görünse de elbette masrafı olacak aynı zamanda sizi çok uğraştıracak bir süreçtir. Bu sürece ayak uyduramayacağınızı düşündüğünüzde ise size bayilik almayı önermek isteriz. Hemen hemen her firmada her sektöre ilişkin belli bir sermaye karşılığı ile bayilik alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sizden talep edilen bayilik ücretini karşılamak olacaktır. Yeni bir iş kolunda riskler ile mücadele etmektense kurulu bir düzende diyebileceğimiz bayilik almak hem risksiz hem daha denetsel olacaktır. Denetsel kısımda alacağınız bayilik ile işletmenizin kurulumdan anahtar teslimine kadar ödediğiniz bayilik ücreti ile karşılanacak. Siz işin yalnızca sermaye kısmında bulunursunuz. Çiğ köfte, yiyecek sektörü, marka ayakkabı ve kıyafet satışı, mobilya satışı yapan firmalar ile anlaşarak franchising hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

KOSGEB’ten Yararlanma Şartları Nelerdir?

KOSGEB desteği ile kredi kullanmak isteyen kişilerin öncelikle bilmesi gereken beş kuruş para ödemeden bu destek yararlanmayacak olmalarıdır. Örneklemek gerekirse KOSGEB 120 bin liralık bir işletmenin tüm masraflarının bir miktarını karşılayarak size 90 bin liralık destek yapmaktadır. İlk etapta kosgeb iş planınızın onaylanması halinde bir ödenek alamayacaksınız. Ödemeleriniz proforma fatura karşılığında hesabınıza yatırılacaktır. Tabi bundan önce ilk etapta belli şartları sağlamanız gerekmektedir. Buna göre KOSGEB desteğinden yararlanmak için gereken şartlar aşağıda verilmiştir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak
 • Uygulamalı Girişimcilik sertifikasına sahip olmak
 • İşletmenin faaliyetlerine ilişkin iş planı (KOSGEB tarafından verilecek olan maddeler ile)

Dükkan Kiraları ve Sektöre Göre Bir Dükkan Tutma

Ne iş yapacaksınız bilmiyorum ancak, kredi istediğinize göre, büyük bir iş olmalı. Size birkaç tavsiye de bulunmak istiyoruz. İşyerinizin mekanı çok önemli bir kıstastır. Dükkanın yeri mümkün olabildiğince çarşı merkezine yakın veya alışveriş merkezinin en güzel yerinde olsun. Eğer kötü bir yerde olursa ticarete 1-0 yenik başlarsınız.

Paranızın hesabını bilin. Kredi çekmek, destek istemek kolay. Birde bunun geri ödemesi var. Dikkat edin!

İş kurmak isteyen tüm girişimcilere, işyeri açma kredisi vermektedir. Tabi bu krediden faydalanmak için çeşitli özel şartlar bulunmaktadır. Öncelikle verilmekte olan destekleme programlarına bir göz atalım. Tüm Türk Vatandaşlarına 11 kalemden oluşan destekleri sunmaktadır. Burada maddeleri listelemedik ancak, aşağıda belirtilen desteklemeleri vermektedir;

(İşbirliği, Kobigel, girişimci, geleneksel ve ileri girişimci desteği, kobi, Arge, Tematik, Kuluçka, Laboratuvar ve Kredi faiz desteği)

Bu desteklere kurumun kendi sitesinden ulaşabilirsiniz.

İş kurmak, dükkan açmak isteyenlere de verilmekte olan desteklemeler yukarıda yazılı bulunan destekleme programlar dahilinde verilebilmektedir. Bu programlara üye olan ve kredi almak isteyen tüm girişimciler, programın gereksinimlerini yerine getirmeleri durumunda kredilerden faydalanabilirler.

Geçtiğimiz yıllarda Girişimci Destek Programı çerçevesinde, yeni iş kuran girişimcilere 50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz destek veriliyordu. Bu kredinin 50 bin lirası hibe olarak, geri ödemesiz veriliyordu ve eğer 50 bin lira yetmemesi durumunda, bu kez, 100 bin lira faizsiz kredi verilmekteydi.

Bu yıl ise İleri ve geleneksel girişimci destek programı kapsamında 60 bin lira ve 370 bin lira hibe yani geri ödemesiz destek verilmektedir.

Destek Eğitimleri

2021 yılı itibariyle destekler güncellendi ve geleneksel ve ileri girişimci olmak üzere iki başlık altında 370 bin liraya kadar tamamı hibe desteği verilmiştir. 2021 yılında girişimcilik desteklerinden ve programlarından yararlanmak isteyen işletmelerin www.kosgeb.gov.tr adresindeki veritabanına kayıt olması ve Müdürlüğe iş planı ve ilgili belgeler ile birlikte başvurusu yapması esastır.

2021 yılında uzaktan eğitim sistemi kapsamında online olarak girişimcilik eğitimlerinin tamamlanması istenmektedir. Online olarak kurumun resmi internet sitesi üzerinden uzaktan eğitim formatında düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmanız ve kurs sonucunda sertifika almanız gerekmektedir. Bu kursta, daha sonra hazırlamanız gereken iş planının nasıl hazırlanacağı, hangi aşamalardan geçmesi gerektiği, iş kurmak için desteği nasıl alınacağı belirtilmektedir. İş kurma kredisi alabilmeniz için, desteklenen sektörlere başvurmanız gerekmektedir. Kosgeb desteklenen sektörlere başvuruda bulunarak iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Desteklenmeyen sektörler de ise, nasıl bir iş planı hazırlarsanız hazırlayın, KOSGEB Hibe Kredisi veya faizsiz esnaf kredisi alamazsınız.

Hemen Kosgeb Hibe Kredisi için Başvuru Yapabilirsiniz!

Devlet tarafından verilen Devlet Destekli işyeri açma kredisine, destekleri bölümünde yer alan kredilere, sitemizden ulaşabilirsiniz.  Devlet destekli olarak verilmekte olan hibe ve teşvikler ile iş yerinizi açabilirsiniz. İşyeri açma kredisi almak için, Devlet teşvik ve hibelerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. 

İş kurmak isteyenlere kendi işinin sahibi olmak isteyenlere, Kalkınma ajansları, Kooperatifler, Vakıflar ve Devlet bankaları tarafından birçok kredi ve hibe imkanı sunulmaktadır. İş yeri açma kredisi almak için yukarıda anlatıldığı üzere, Kosgeb hibe kredi başvurusu yapabilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu