Kosgeb Destekleri

KOSGEB E-Ticaret Destekleri (Hibe, Kredi) Temmuz 2021 Nasıl Alınır?

Kosgeb yeni bir iş yeri açmak isteyenler ile hali hazırda bir iş yeri olan küçük ve orta ölçekli işletmelere hibe, kredi ve destek vermeye devam ediyor. Kosgeb Nace kodlarında belirttiği sektörler listesi bulunan iş kolundaki işletmelerin hepsi ait oldukları kodlar doğrultusunda KOSGEB desteklerine başvuruda bulunabilirler. Bu nace kodları kapsamında bulunan Kosgeb e-ticaret desteği, başvuru ve nace kodu hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımızda e-ticaret için verilen destek, hibe ve kredilerin neler olduğunu ve nasıl başvuru yapılacağını hakkında bilgi alabilirsiniz.

E-Ticaret Yapılabilecek Sektörler

Toptan ve perakende ticareti ile ilgili bir iş yapan veya bu tarz bir iş yeri açmayı düşünen girişimcilerin faydalanabileceği bu destek ve hibelerden bahsetmeden önce bu alanda belirtilen sektörün hangi alanlarında bulunanların yararlanabileceği hakkında bilgi vermek gerekirse;

 • Bir ücret veya sözleşmeye dayalı toptan ticaret yapanlar
 • Meyve ve sebzelerin toptan ticareti
 • Canlı hayvanların toptan ticareti
 • Et ve et ürünlerinin toptan ticareti
 • Ev eşyaları toptan ticareti
 • Giysi ve ayakkabı toptan ticareti
 • Tekstil ürünlerinin toptan ticareti
 • Parfüm ve kozmetik ürünlerin toptan ticareti
 • Kimyasal ürünler toptan ticareti
 • Belirlenmiş bir mala tahsis edilmiş elektrikli ev aletlerinin perakende ticareti
 • Belirlenmiş bir mala tahsis edilmiş spor malzemelerinin perakende ticareti
 • Belirlenmiş bir mala tahsis edilmiş giyim eşyalarının perakende ticareti
 • Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla yapılan perakende ticaret
 • Mağazalar, tezgahlar ve pazar yerleri dışında yapılan perakende ticareti

Yukarıda belli başlıkların dışında onlarca iş kolu bulunmaktadır. Bu iş kolları sayesinde belirlenmiş bir mala tahsis edilmiş mağazalarda yüzlerce çeşit ürün satışına destek verildiği gibi mağazalar dışında tezgah ve pazar yerlerinde de bir çok ürünün perakende satışına destek verilmektedir. Sizde isterseniz herhangi bir mağazada veya bulunduğunuz bölgedeki bir semt pazarında Kosgeb kredi ve destekleri ile iş yapmaya başlayabilirsiniz. Yukarıda bazılarından bahsettiğimiz Kosgeb Nace kodlarının tam listesine www.kosgeb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz bu kodlarda iş yapan vatandaşlarımızın hepsi gerekli şartları taşıması halinde Kosgeb destek ve kredi imkanlarından yararlanabilirler. Bu imkanlardan faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın neler yapması gerektiği  ve nasıl başvuru yapılacağı gibi sorularına biraz daha açıklık getirmek istiyorum. Kosgeb tarafından 2021 yılında verilecek olan destekleri inceleyebilirsiniz.

Kosgeb E-ticaret Destekleri Nasıl Alınır?

Yeni bir iş yeri açmak isteyen girişimciler ile birlikte, e-ticaret üzerinden satış yapmak isteyen kişilerin, Kosgeb hibe ve kredilerinden yararlanmaları için yapması gerekenlerin başında uygulamalı girişimcilik eğitimi alması gelmektedir. Bu eğitimler yılın belirli günlerinde Kosgeb tarafından verilmekte ve toplam 32 saatte tamamlanan uygulamalı bir kurs niteliğindedir. Katılımcılar bu eğitimi bitirdikten sonra açmak istedikleri iş yeri hakkında hazırlayacakları iş planlarını Kosgeb’e teslim etmelidirler. Kosgeb tarafından iş planınız onaylanır ise Kosgeb tarafından verilen işletme kuruluş desteklerinden faydalanabilirsiniz. Yapmak istediğiniz iş kolunun Kosgeb tarafından belirlenen iş kolları içerisinde olması gerekmektedir. Şunu belirtmeliyim ki Kosgeb her iş yeri açacağım diyene destek vermemektedir. Kosgeb sadece kendisinin belirlediği iş kolları arasından birisini yapmak isteyen girişimcilere destek vermektedir. Bunun için Kosgeb iş planı hazırlamadan önce açacağınız iş koluna destek verilip verilmediğini araştırmanız gerekmektedir.

KOSGEB’in Desteklediği Sektörler 2021

Destekler Tutarlar
Kuruluş Masrafları Gerçek Kişiler için: 5.000 TL
Sermaye şirketleri için: 10.000 TL
Makine, Teçhizat ve Yazılım Destekleri Düşük- orta teknoloji seviyesi: 100.000 TL
Orta yüksek teknoloji seviyesi: 200.000 TL
Yüksek teknoloji seviyesi: 300.000 TL
Sertifika Desteği 5.000 TL
Performans Desteği Prim dönemine göre değişmektedir.
Mentörlük Desteği 10.000 TL

KOSGEB e-Ticaret Desteği Başvuru

e-ticaret hibe desteğinden yararlanmak ve başvurmak isteyen kişiler eğitim ve sertifikalarını alarak KOSGEB’e başvuru yapabilirler. Bu eğitimler;

 • Genel Girişimci Eğitimi
 • İleri Girişimci Eğitimi’dir.

Bu eğitimlere başvuru yaparak sertifika almanız gerekmektedir. Bu eğitimlerden sonra yeni iş kurmak isteyenler, Ar-Ge ve inovasyon alanlarında çalışma yapmak, iş yeri için makine almak isteyenler, yurtiçi ve yurtdışı fuarlarında tanıtım yapmak ve projelerini üretmek isteyen kişiler başvuru da bulunabilirler.

Bu hibe ve destekten yararlanacak kişiler eğitimlerini tamamlamadan şirketleri adına açılış yapan kişiler ve firmalar bu desteklerden yararlanamaz. Bu sebeple ilk olarak eğitimlerinizi tamamlamanız gerekmektedir.

KOSGEB e-Ticaret Nace Kodu

Kosgeb, e-ticaret desteği veren bir kurumdur. KOSGEB desteklenen sektörler bölümünden verilen hibe ve kredileri görebilirsiniz. E-ticaret nace kodu 47.91.14’tür. İnternet üzerinden yapılan perakende ticaret, Radyo, TV ve posta yolu ile yapılan ticaret olarak geçmektedir. Sizde bu desteklenen sektörler içerisindeyseniz 47.91.14 Nace kodunu sorgulayarak sektör adını ve Nace tipini öğrenebilirsiniz.

Hazırlanılan iş planının kabul edilmesi sonucu KOSGEB tarafından girişimci adaylarına;

Geleneksel Girişimci Desteği 2021 yılında;

 • İşletme kuruluş desteği adı altında gerçek kişi işletmelere 5 bin lira, sermaye şirketi işletmelere 10 bin lira
 • Performans desteği olarak birinci ve ikinci dönem performans dönemlerine toplamda 40 bin lira
 • Sertifika desteği 5 bin lira toplamda 60 bin lira geleneksel girişimcilere hibe desteği verildi.

Yine Kosgeb ileri girişimci desteği kapsamında imalat sektöründeki iş yapan ileri girişimcilere 370 bin liraya kadar hibe desteği veriyor.

İleri Girişimci Hibe Destek Tutarları

E-ticaret sektöründe faaliyet gösterebilmek için yine işletmenin evrak üzerinde açılmış olması şartı aranmaktadır. Kosgeb haricinde sermayesiz e-ticaret işine girmek isteyen girişimcilere bazı bankalar da finansman desteği sağlarlar. Bu bankaları öğrenmek için E-ticaret kredisi veren bankalar isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Bu hibe desteklerine ek olarak yeni bir iş yeri açan girişimciler teminat göstermek şartı ile bankalarda işyeri açma kredisi vermektedir. Sizde yukarıda belirttiğimiz şartlara uygun olarak KOSGEB E-ticaret destekleri imkanlarından yararlanmak istiyorsanız desteklenen toptan ve perakende iş kollarından birisine gerekli evraklarınızı hazırlayarak başvuruda bulunabilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu