Kosgeb Destekleri

KOSGEB Hibe Desteği Nasıl Alınır? 2021 Yılında Yeni Şartlar Ağustos

2021 yılı için girişimciler için hibe destek programları kapsamında hibe destekleri verilmeye devam etmektedir. Kurumdan alınacak olan destekler, sermayesi olmayan işyeri açmak isteyen girişimcilere geri ödemesiz hibe ve maddi destekler olmaktadır. Girişimcilerin destekleme programlarından faydalanabilmesi için takip etmesi gereken bazı adımlar bulunuyor. KOSGEB hibe desteği nasıl Alınır tüm adımlarını ve KOSGEB kredisine nasıl başvurulur,
KOSGEB destekleri nelerdir, başvuru şartları, e-Devlet başvuru ekranı, Kosgeb kredi başvurusu nasıl yapılır, kredi şartları merak ettiklerinizi madde madde anlattık.

KOSGEB Kredi Başvurusu 2021 Yılında Devam Ediyor

Kosgeb. Bu ismi daha önceden duymadıysanız Kosgeb bir devlet kurumudur ve sadece Kobileri desteklemek ile mükelleftir. T.C Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı 1990 yıllarından bu yana küçük ve orta ölçekli işletmelere karşılıksız yardımda bulunan ve kendi işini kurmak ve işyerini açmak isteyenlere sahip çıkan kurumun ismidir ve kısaca Kosgeb olarak yazılır. Ekonomiyi canlandırmak amacıyla kurulmuş ve girişimci ruha devlet eliyle katkı sunan girişimci ve esnafları destekleyen kurumdur. Kurum kurulduğu günden bu yana kendi işini kurmak isteyen girişimcilere geri ödemesiz kosgeb hibe kredi desteği vermektedir. Kobileri desteklediğini söylemiştik. Kobinin tanımını da bilmiyorsanız hemen söyleyelim;

KOSGEB başvurusunda bulunmadan önce bilmeniz gereken birçok detay mevcut. İşletmeniz varsa ve 125 milyon liranın altında bir cironuz varsa ve 250 kişiden az çalışanınız bulunuyorsa bu durumda, Muhtemelen bir çoğumuz gibi Holding olmadığımız sürece Kobisiniz. O yüzden Kosgeb tam size göre. Kosgeb’ te şirketinizi kurmadan bile daha en başından 370 bin liraya kadar geri ödemesiz hibeler mevcut. Hatta kurulu bir şirketseniz bile sektör odağı olmadan ileri girişimci olmanız durumunda 370 bin lira tamamı geri ödemesiz hibe desteği mevcut. Bunları alabilmek için yapacağınız tek şey şu. İş fikrinize ait bir iş planı doldurmak ve stratejisi oluşturmak. Onay çıktığı takdirde hibe desteklerini alabiliyorsunuz.

Öncelikle Kosgeb kredi ve hibe destekleri nelerdir bilmeniz gereken bu detay ile konumuza başlangıç yapalım.

Kosgeb desteklerinde 3 ana konu bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Girişimcilik destekleri (Yeni bir şirket kurmak isteyen girişimciler için)
 2. İşletme geliştirme destekleri (Mevcut şirketi olan herkese verilen destek)
 3. Ar-ge destekleridir. (Büyümek isteyen, yeni bir projesi veya yeni bir fikri olanlara araştırma geliştirme için).

Bu desteklerden ilki olan ve konumuz ile en alakalı olarak ilk sırada yer verdiğimiz ”Girişimcilik Destekleri’‘ ile başlayacak olursak;

2021 Yılında KOSGEB Hibe Destekleri Miktarları Ne Kadar?

Kosgeb Kaç Para Hibe Desteği Veriyor? Hibe desteği miktarları ne kadar? en çok merak edilen konulardır. Kurum kurulduğu günden bu yana her yıl düzenli olarak hibe desteği vermektedir ve kuruma başvuruda bulunmak isteyen girişimcilere bundan sonra da destek vermeye devam edecektir. 2021 yılında da girişimcilik destekleri kapsamında Geleneksel girişimci ve İleri girişimciler girişimcilik eğitimi tamamlamış, iş planı projesi karşılığında projesi onaylanan girişimcilere geri ödemesiz hibe desteği vermeye devam edecektir.

Geçtiğimiz yıllarda 50 bin lira hibe ve 100 lira faizsiz kredi şeklinde verilen destekler in miktarları değişmiştir. Kurum kendini güncelleyerek yaptığı yeni güncelleme ile birlikte 2021 yılından itibaren bu destekler yeniden düzenlenmiş olup yerine 2021 yılında Girişimcilik destekleri ileri ve geleneksel girişimciler olmak üzere iki başlık altında verilecektir.

 1. Geleneksel girişimcilik destek tutarı 60 bin lira hibe desteği
 2. İleri girişimci destek tutarı 370 bin lira desteğinin;
 • Geleneksel girişimciler işletme kuruluş giderleri olarak eğitimi tamamladıktan sonra işletmelerini kurduktan sonra Kosgeb’ başvuru yaptıklarında başvuru yapmanız ile birlikte size şahıs şirketi kurduysanız KOSGEB 5.000 TL hibe verilecektir. İşletmenizi sermaye şirketi olarak kurduysanız bu durumda bu rakam 10.000 TL olacaktır.
 • İşletmenizi kurduğunuz ilk birinci ayı ile 12 ayı arasında birinci performans dönemi olarak siz ve çalıştırdığınız kişilerin ödenmiş pirim gün sayıları 1080 ve üstü bir güne yıl sonu 20.000 TL hibe daha alırsınız. İkinci yılında 1440 gün üzerinde ise 20 bin lira alırsınız.
 • Mentörlük danışmanlık işletme koçluğu desteği olarak 10 bin lira ve İşletme sertifika desteği olarak 5 bin lira alırsınız.

Girişimcilere hibe destek programlarının diğerleri ise;

 • Kobi Finansman Destekleri: 18 ve 36 ay vadelerle 50 Bin TL ile 500 Bin TL ye kadar işletme kredisi ve makine teçhizat kredi veriliyor.
 • AR-GE İnovasyon Destek Programına Kobi ve girişimciler başvurabiliyor.
 • İşgem Destekleri: Kuruluş aşamasında 650 bin lira hibe, İşletme desteği olarak da 200 bin lira hibe vermektedir.
 • İşletme geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaştırma destekleri kapsamında 7 alanda işletme ve girişimci desteklerini vermeye devam edecek.
 • Kobi Gelişim Desteği: 300 bin hibe 700 bin faizsiz kredi veren bir programdır.
 • Kobi Proje Destek Programı; KOBİ’lere 3 yıl süresince 24+12 ay süresince 150 bin lira kadar destek sağlanıyor.
 • Laboratuvar Destekleridir.

Bu başlıklar altında tüm girişimcilere için destekler verilmeye devam etmektedir.

Bu destek projeleri haricinde Kredi faiz desteği, Kuluçka merkezi, Gelişen işletmeler piyasası destekleri, Laboratuvar, Tematik proje iş birliği güç birliği destek programları ile 2021’da girişimci ve KOBİ desteklerine devam edecektir.

Kosgeb Hibe Desteği Kimlere Verilir?

Kosgeb destekleri konusunda birinci sırada ki Girişimcilik Desteklerinin kimlere verileceğini kimlerin bu desteklerden yararlanabileceği ve ŞARTLARI nelerdir konusu ile başlarsak;

Kosgeb girişimcilik desteklerinden yararlanma şartlarını ve kimlere verildiğini şu şekilde sıralayabiliriz;

Öncelikle;

 1. Daha önce bir şirketiniz olmamalı,
 2. Bir şirketiniz varsa en fazla % 30 ortaklığınız olmalı,
 3. Daha önceden girişimcilik desteğinden faydalanmamanız gerekiyor.
 4. Daha önce bir şirketiniz varsa bunun 5 yıl önce kapatılmış olması gerekiyor.

Sıraladığımız bu şartlara uymanız takdirde Girişimcilik desteklerinden yararlanmaya hak kazanıyorsunuz.

Girişimcilik desteğinden yararlanma şartları

KOSGEB Hibe Desteği Şartları 2021 Nelerdir?

Kosgeb tarafından ”geleneksel girişimci programı” ve ‘‘ileri girişimci programından” faydalanacak olan kişilerde aranan bazı kriterler bulunuyor. Bu şartları sağlayan kişiler KOSGEB’in kredilerinden ve girişimcilere vermiş olduğu desteklerden faydalanabilirler.

KOSGEB hibe desteği şartları kısaca özetleyecek olursak;

 • e-Akademiden online olarak girişimcilik eğitiminin alınması,
 • Girişimcilik eğitiminin alınmasının ardından işletmenin açılması ve vergi levhasının alınması,
 • Veri tabanına işletmenin kaydının yapılması ve KOBİ beyannamesinin doldurulması,
 • İnternet üzerinden başvuru süreci ve hibenin onayı aşamalarını tamamlanması gerekiyor.

Bunun için yani Girişimci hibe desteği almak için ilerlemeniz gerek yol ve yapmanız gerekenlerin aşağıda maddeler halinde şu şekilde olacak.

KOSGEB Hibe Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB hibe kredisi almanın ilk adımı KOSGEB’e başvurmak ve kredi almak için ilk izleyeceğiniz ikinci adım Kosgeb’den onaylı girişimcilik sertifikası almak. 2021 yılından itibaren artık online olarak verilen bu sertifikaya sahip olmak için KOSGEB e-devlet üzerinden talepte bulunmanız gerekiyor. Başvuru sonrası vatandaşlar bu belge ile hibe desteğinden onay almak şartı ile yararlanabiliyor.

Kosgeb hibe desteği almak için faaliyet göstermek istediğini alan da açacağınız iş yerinizi KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE kodları içerisinde yer alan bir iş fikrine sahip olmanız gerekir. Yine Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvurusunda bulunarak ”Girişimcilik Sertifikası” almalısınız. Başvuru sonrasında KOSGEB iş planı projenizi sunarak onay almanız durumda Hibe desteğini alabileceksiniz.

Kosgeb Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB kredisi almak isteyen girişimcilerden istenen şartlar şu şekildedir;

Öncelikle Kosgeb’in olmazsa olmaz şartı olan 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ve Kurum tarafından verilen “‘Kosgeb girişimcilik eğitimini tamamlama şartını” desteğini ya da iş kurma danışmanlığı eğitimi almanız şartlarını sağlamanız isteniyor. (Ayrıca KOSGEB tarafından üniversitelerde yapılmış olan genç girişimci geliştirme programına katılım göstermek ve mezun olmak şartlarını sağlayanlar da 2021 yılında ileri ve geleneksel girişimci hibe desteği alabilirler.)

Tabi bu eğitimi neye göre alacaksınız bu konuyu bilmeniz gerekiyor. Önce kuracağınız şirketin Nace kodunu belirlemeniz gerekiyor. Bunun için bir mali müşavir ile birlikte şirketin nace kodunu belirleyin. Faaliyet koduna göre de şirketinizi ileri girişimci veya geleneksel girişimci olduğunu önce bir çözmeniz gerekiyor. Bunun akabinde Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimini alırken ileri girişimci veya geleneksel girişimci eğitimini tamamlamış olmanız gerekiyor. Bundan sonra rahatlıkla şirketinizi kurabilirsiniz.

Kurallardan birtanesi ve olmazsa olmazı Şirketinizi Kurmadan önce Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamış olmanız gerekiyor şartını sağlamanız gerekiyor. Bunu nasıl yapacaksınız ve nereden eğitim alacaksınız? sorusuna yanıt verecek olursak; Eğitimler Kosgeb sitesi üzerinden uygulamalı girişimcilik e-Akademi bölümünden online olarak tamamen ücretsiz 7/24 istediğiniz her yerden alabileceğiniz şekilde uzaktan eğitim formatında sunuluyor. Kosgeb eğitimleri e-devlet üzerinden bağlandığınızda, tüm videolu, animasyonlu videoların tamamını izledikten sonra eğitim sonunda sertifika almaya hak kazandırıyor.

Sertifikanız çıktıktan bir gün sonra da şirketinizi kurabiliyorsunuz. Bunun en önemli ayrıntı yani olmazsa olmaz şartı olduğunu yeniden altını çizelim.

İkincisi şirketinizi kurdunuz, şirketinizi kurduktan sonra tüm yasal evraklarınızı çıkıyor ve artık proje yazmaya hak kazanıyorsunuz. Girişimcilik iş projenizi yazıp, içerisi iş ile alakalı tüm bilgileri yazarak tamamladıktan sonra Kosgeb heyet kuruluna çıkıyorsunuz, kuruldan da onay geldikten sonra siz artık Kosgeb’in onayladığı bir girişimci oldunuz.

Kosgeb desteğinden yararlanmanın en kısa anlatımı bu şekilde.

Kendi işinin sahibi olmak isteyen ve Kosgeb’e sunabileceği bir iş projesi olan girişimciler Kosgeb hibe desteklerine başvuru yapabilir. Ancak, Kosgebin başvuru sahiplerinde aramış olduğu şartlar var. Başvuru sahipleri başvuru öncesinde bu şartları bilerek başvuru yapması önemlidir

İsterseniz KOSGEB Hibe Kredisi alma aşamalarını madde madde sıralayalım.

KOSGEB Hibe Kredisi Alma Aşamaları;

İşte KOSGEB Hibe Kredisi alma aşamaları şunlardan oluşuyor.

 • Öncelikle Kosgeb resmi web sitesi üzerinde online olarak uzaktan verilen “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine” başvuruda bulunmak.
 • Kurumun vermiş olduğu “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi”ni başarıyla tamamlayarak sertifika almak.
 • Sertifikayı aldıktan sonra kendi adına bir iş kurmak, ( İşyeri önceden kurulduğunda hibe desteği verilmez)
 • İşyerini kurduktan sonrada KOSGEB veritabanına kayıt olarak KOBİ Beyannamesini doldurmak,
 • Geleneksel ve ileri Girişimcilik Başvuru Formu ve Girişimci İş Planı Formunu doldurmak ve bu formları KOSGEB’e sunmak (Eğer kabul edilirse destekten yararlanmaya hak kazanılır)
 • Son olarak iş kurma aşamasında yapılan harcamaların faturalarını KOSGEB’e sunarak 65 bin liraya kadar hibe, 360.000 TL’ye kadar hibe kredisi alınabilir.
 • Kurum maddi olarak kadın adaylara %90, erkek adaylara ise %70 oranında destek sağlamaktadır.

Peki Kosgeb girişimcilik desteğinde neler var? destek konuları nelerdir bu konuya geçiş yaparsak;

Kosgeb Girişimcilik Destek Konuları

Kosgeb ‘te girişimcilik destekleri ikiye ayrılıyor. Bunlar yukarıda da belirttiğimiz gibi Geleneksel ve İleri Girişimci destekleridir.

Örneklendirmek gerekirse; Restaurantlar ve cafeler geleneksel girişimcilerdir. Sadece satış ve pazarlama yapanlar yani üretim olmayan herhangi bir iş geleneksel girişimci olarak nitelendirilmektedir. İmalat sektöründe olanlar ise birçoğu ileri girişimci olarak nitelendirilir.

İlk olarak Geleneksel Girişimci Destekleri olarak ne kadar hibe desteği alabileceksiniz kısaca özetleyecek olursak;

Kuruluş desteği olarak Şirketiniz LTD. ve A.Ş ise 10 bin lira, Şahış şirketi ise 5 bin lira olarak açılış parası alabiliyorsunuz. Sonrasında yanınızda çalıştırdığınız SGK’lı prim gün sayısına göre artı bir performans prim adı altında bir meblağ daha alıyorsunuz. Bu da nasıl oluyor, eğer kadın girişimci iseniz bir sene sonrasında yanınızda çalıştırdığınız kişi sayısına göre 1080 gün sayısını sağlıyorsanız bu durumda 25 bin lira nakit para alabiliyorsunuz. Erkek girişimci iseniz 20 bin lira, Genç girişimci iseniz yine 25 bin lira engelli veya şehit yakını ve kadın girişimci iseniz + 5 bin lira olmak üzere 25 bin lira hibe desteği alıyorsunuz. İkinci seneye dönüyor. İkinci senede de 1440 gün prim gün sayısını sağlıyorsanız eğer, Kadın, Genç, gazi ve şehit yakını bu şartları sağlıyorsanız 25 bin lira, sağlamıyorsanız da 20 bin lira nakit para alabiliyorsunuz. Ben alamadım, benim 3 çalışanım yok 1 çalışanım var ona göre ben ne yapacağım diyorsanız bu durumda da daha düşük oranlarda hibe desteği alabiliyorsunuz. Diğer merak edilen bir soru olarak bu hibe parasını nasıl alıyoruz kosgeb hibe desteği ne zaman yatar diye merak ediyorsanız;

Kosgeb Hibe Desteği Ne Zaman Yatar?

Eğer vergi ve SGK kamu borçlarınız yoksa 60 gün içinde direk hesabınıza nakit olarak yatırılan bu desteği alabiliyorsunuz. Ama benim borcum var diyorsanız, hangi kuruma borcunuz varsa o kuruma hibe desteği direk oraya gider. SGK veya vergi borcunuzun olması Kosgeb’ten destek almaya bir engel teşkil etmez. Bu bilgiyi de parantez içinde belirtmemiz gerekir.

Diğer destek olan İleri Girişimcilik desteği kapsamında ne kadar hibe desteği alabileceksiniz bu konuya geçecek olursak;

Bu destek programında geleneksel girişimcilik desteklerine ilave olarak makine teçhizat desteği vardır. Bu makine teçhizat desteğinde de sizin hangi sektörde olduğunuza istinaden, ileri, orta veya düşük teknoloji olmak üzere hangisinde yer alıyorsanız buna göre 300 bin, 200 bin ve 100 bin lira olmak üzere destek alabiliyorsunuz.

Yerli malı belgesi varsa alacağınız makinelerin yüzde 90 ‘ını, yerli malı belgesi yoksa % 75’ini hibe olarak alabiliyorsunuz. bu şekilde maksimum 360 bin lira hibe desteği alma hakkınız vardır.

Her iki şirket için de (LTD, AŞ. veya Şahıs ) geçerli olacak diğer detaylara geçersek;

 • 2 sene boyunca her iki şirketi de devredemezsiniz veya bir şirket devralamazsınız,
 • Devletten destek aldığınız süre boyunca bu da yaklaşık 3 seneye denk gelecektir, ( şirketin açılması, projenin onaylanması ve şirketin kapanması durumunda) bu süre zarfında hiç biryer de 1 gün bile SGK’lı olmamanız, Bağkur’lu olmanız gerekiyor.
 • Şirkette ki ortaklık payınızın da minimum %50 olması gerekiyor.

OLMAZSA OLMAZ BİR ŞEY DAHA;

ŞİRKETİNİZİ kurduktan maksimum 1 sene içerisinde Projenizi Kosgeb’e sunmanız gerekiyor. Şirket açılışından sonra maksimum bir sene içerisinde Kosgeb’e proje ile birlikte başvuru yapmanız gerekiyor. 1 Sene geçtikten sonra girişimcilik desteklerinden yararlanma hakkınız yanıyor ve sadece girişimcilik hakkını bir kereliğine yani ilk şirket kuruluşunda alabiliyorsunuz. Bundan dolayı başvuruların nasıl yapıldığı konuları önem arz ediyor. Ancak Başvurular nasıl yapıldığına geçmeden önce Kosgeb’in en son pandemi den etkilenen İmalatçı Mikro ve Küçük işletmelere sunduğu 75 bin lira 3 yıl geri ödemesiz faizsiz Kosgeb kredisi başvurusu nasıl yapılacak? Bu konuyu ele aldıktan yaptıktan sonra Genel itibariyle destek başvurularının nasıl gerçekleştirildiğini ve bilmeniz gereken diğer tüm detayları ele alalım.

KOSGEB FAİZSİZ Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru şartlarının tümünü karşılayan mikro ve küçük işletmeler www.kosgeb.gov.tr adresindeki “E-Hizmetler” menüsünden “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu” alt menüsünü seçerek online başvuru yapabilecektir.

Bu hibelerden faydalanabilmek için girişimcilerin kurum istediği şekilde başvuru adımlarını tamamlamanız gerekmektedir.

e-Devlet Üzerinden Kosgeb Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kosgeb hibe kredi başvurusu e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır? KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır? merak ettiğiniz detaylara geçecek olursak;

Şimdi KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır? adım adım kredi alma aşamalarını adım adım kısaca anlatalım; hep birlikte hibe kredisi başvuru adımlarını takip edelim;

1)KOSGEB Hibe Verilen Sektörü Seçin

İlk Adımda: hibe desteğini almak isteyenlerin öncelikle yapmaları gereken ilk iş öncelikle iş fikrinize yönelik Nace kodunu tespit ederek sürece başlamanız gerekmektedir. Bunun için Kurumun resmi internet sitesine giriş yaparak kayıt işlemleri menüsünde bulunan desteklenen sektörlerin aramasını buradan yaparak açacağınız işyerine ait nace kodunu bulmanız gereklidir. Aşağıdaki görselde olduğu gibi bir içinde ”NACE REV 2 KODU / SEKTÖR ADI” yazan arama motoruna yapacağınız iş fikrini ne olduğunu yazın.

Örneğin: Bakkal; yazın ve arama yapın.

Nace Kodu Alma
Nace Kodu Arama Ekranı

Görseldeki gibi yazdığınız iş fikriniz altında Nace kodu 47.11.01 Bakkal ve marketlerde yapılan perakende ticaret (belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticaret) arama sonucu çıkıyorsa kurum tarafından bu işin desteklendiğini ve bu iş fikrine bu nace kodu ile yapılan iş projesi ile destek alabileceğinizi görebilirsiniz. Arama sonucunda herhangi bir sonuç bulunamıyorsa doğru anahtar kelimesini yazdığınızdan olarak emin olun öyle arama yapın.

Burada nace kodu araması yaparak İş fikrimiz NACE kodları listesinde yer alıyorsa diğer adıma geçebilirsiniz. Desteklenen sektörlerin nace kodlarını öğrenmelisiniz.

2)Hibe Destekleri ve Girişimci Eğitim Adımları

2. Adım olarak girişimcilerin Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaları gereklidir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvuruları 2021 yılında uzaktan online olarak yapılabilmektedir.

KOSGEB Hibe Desteği Nasıl Alınır? 2021 Yılında Yeni Şartlar
Dikkat! Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini İş yeri Açmadan Önce Almalısınız.

Kurum tarafından gerçekleştirilen ve tamamen ücretsiz olarak verilen girişimcilik kursuna katılım göstererek bu kursu başarılı bir şekilde tamamlayarak “Girişimci Sertifikasına” sahip olmaları istenmektedir. Sertifika sahibi kadın, erkek, genç, gazi, şehit yakını tüm girişimcilere kursta öğretilen bilgilerle iş planı oluşturmaları gereklidir. Kursta öğretilen yönergelere uygun olarak İş planı oluşturan ve iş projesini Kurum yetkililerine onaylatanlar desteklerinde yararlanma hakkına sahip olmaktadır.

Tabi bunun için girişimcilerin bazı işlemleri de yerine getirmesi gereklidir. KOSGEB İş planı nasıl hazırlanır? öğrenmek için linke tıklayınız.

Bu ön işlemleri başarılı bir şekilde geçen girişimcilerin açtıkları işyerlerini Kurumun e-devlet üzerinden ”Veri Tabanına Kayıt” ettirmeleri ve işletme kaydını yaptırmaları lazımdır. e-Devlet üzerinden buradan kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Veri tabanına kayıtlı ve Kobi beyannamesi veren işletmeler sistemden ”Kobi Bilgi Dokümanı” çıktısını alarak  gerekli belgeler ile Kurumun İl Müdürlüklerine teslim etmeleri gerekiyordu ancak yeni güncelleme ile artık başvurular online yapıldığından, evraklar sistem üzerinden doldurulmalıdır.

Doldurulması gereken evraklar;

 • Girişimci sertifikası,
 • Kobi bilgi dökümanı çıktısı,
 • İşyeri açılış giderlerinde yapılan harcama faturaları ve
 • Ek belgeler ile başvuru yaparak işletmelerinin açılış giderlerini gösteren evrakların ibraz edilmesi ile devletten hibe destekleriyle karşılayabilirler.

Kuruma bu belgelerle ile başvuran işyeri sahipleri açtıkları işyerlerine Kurum yetkilileri gelmekte gerekli denetlemeleri yaptıktan sonra onay verdikten sonra ”hibe desteği kredisini” harcama faturalarını karşılamak” suretiyle kullandırmaktadır.

3)Hibe Desteği için Önce Girişimcilik Eğitim Sertifikası Belgesi Alın

İşletmenizi kurmadan önce mutlaka ”girişimcilik eğitimi katılım belgenizi” yani sertifikanızı almanız gereklidir. Başvuru yapmak istediğiniz programa yönelik olarak ”Geleneksel Girişimcilik eğitimi’‘ veya ”İleri Girişimci” Eğitimi” tamamlamış olmanız gereklidir. Burada eğitim türünü doğru tespit etmek başvuru açısından büyük önem taşımaktadır. Kurulacak olan işin nace kodunu da tespit ettikten sonra bu kodun” girişimciliği geliştirme destek programı ileri girişimci faaliyet tabloları” konusunda yer alıp almadığına da bakmak gereklidir.

Desteklenen sektörler haricinde iş fikirlerine destekler verilmez.
Desteklenen sektörler haricinde iş fikirlerine destekler verilmez.

4)Kosgeb Girişimcilik Eğitimi e-Devlet Kurs Kaydı Başvurusu Yapın

Bu yıl pandemi sürecinde her kurum başvuru ve sorgulama ekranlarını e-devlet üzerinden almaya başladı. Bu kurum arasında yıl başından itibaren girişimcilik eğitimlerini online olarak uzaktan eğitim formatından yapacaklarını açıklamıştı. E-devlet üzerinden girişimcilik ve başvuru işlemlerinin yapılması hem zaman kaybını önlemekte hem de resmi evrak ve belge bürokrasisini azalttığından  büyük kolaylık sağladığından Kuruma başvuru ve tüm resmi işlemlerin sonraki yıllarda e-devlet üzerinden yapılacağı öngörülmektedir.

Kosgeb başvurusu e-Devlet üzerinden nasıl yapılır bir önceki yazımızda ele almıştık. Bu yazımızdan tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Girişimcilik kurslarının başvurularını kısaca görseller üzerinden anlatacak olursak;

2021 Yılında online uzaktan eğitim formatında verilen girişimcilik kurslarına katılarak sertifika almanız gerekmektedir. Geleneksel girişimcilik eğitimi girişlerinizi e-devlet şifrenizi yazarak giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/ linki üzerinden girişimcilik eğitimine katılım sağlayabilir, girişimcilik eğitim katılım belgesi sorgulama gibi birçok e- hizmetten yararlanabilirsiniz.

Kosgeb Giriş ekranı
Kosgeb Giriş ekranı

Bu eğitimler herkesin katılımına açık ve ücretsizdir. Elektronik ortamda yapılan eğitimlere zaman kaybına neden olmadan günün her saatinde katılım göstermek mümkündür. Daha önceden Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayanlar da başvuru kriterlerini taşımaları şartıyla, 01.01.2021 tarihine kadar geleneksel girişimci veya İleri girişimci programına başvuru yapabilirler.

Eğitimlere e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz
Eğitimlere e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz

Online olarak da hizmete açılan Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamadan işletme kurmanız durumunda Yeni Girişimci Programına Başvuru yapamazsınız!

Girişimcilik eğitimini tamamladıktan sonra işletme kuruluşunu gerçekleştirebilirsiniz.  Bu desteklerden yararlanmak isteyen geleneksel ve ileri girişimcilerin bazı dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Hibe destekleri için başvuruda bulunacağınız işletmenin ”Türk Ticaret Kanununda Tanımlı” gerçek veya sermaye şirketi statüsünde örneğin LTD ve A.Ş olarak kurulmuş olması gerekir. Adi Ortaklıklar Kurum tarafından desteklenmez. Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamış olan girişimcinin program başvurusunda bulunduğu işletmedeki kurucu ortak payının en az %50 olması ve işletmeyi münferiden temsile yetkili olması gereklidir. Program süresi boyunca işletmedeki ortaklık payının % 50′ nin altına düşmemesi gereklidir.

Diğer bir önemli husus ise girişimcinin kendi işinin başında olması ve başka bir işte çalışmıyor olması gereklidir.

5)İş Fikrinizin Nace Kodu Kosgeb Desteklenen Sektörlerde Yer Almalıdır

Devletten girişimcilere sağlanan hibe desteğini alabilmek için desteklenen sektörler arasında yer alıyor olması gereklidir. İş planı eğer bu tabloda yer almıyorsa hibe destekleri verilmez. Bunun için destek verilen tüm sektörlerin neler olduğunu görmek için Kosgeb Desteklenen Sektörler 2021 listesini inceleyin. Sizler İçin Onlarca KOSGEB İş Proje Örneği Hazırladık. Tıklayın İnceleyin!

Sermayesiz Kosgeb Desteği İle İşyeri Açabilirler mi?

Sermayesi olmayanlar hibe kredi desteği ile işyeri açamazlar. Yukarıda da belirttiğimiz gibi hibe desteğinden yararlanmak için mutlaka işyerinin daha önceden açılmış olması ve Kurumun Kosgeb Veri tabanına kayıt işleminin yapılmış olması gereklidir. Yani Kosgeb desteğini alırım daha sonra işyerimi bu destekler ile açarım diye düşünenler için değil daha önceden açılmış ve mevcut işyerinin kaydını yaptırdıktan sonra gerekli şartları yerine getiren girişimcilerin işyeri açılış giderleri Kosgeb tarafından karşılanacaktır. Sermayesi olmayanlar işyeri açamayacaklarından Kosgeb kurumuna yapacakları başvurularda kayıt işlemlerini yaptıramayacak ve kobi beyannamesi veremeyeceğinden desteklerden yararlanamazlar.

Kosgeb tarafından Kobilere verilen hibe desteğinden yararlanmak isteyenlerin firmalarının kobi beyannamesi güncelleme işlemlerini yapmaları ve sürekli güncel tutmaları ve Kosgeb veri tabanına kayıt olmayan kobilerin kayıt işlemlerini yaparak kobi beyannamesi vermesi gereklidir. Bu desteklerden yararlanmak isteyenlerin başvuru tarihlerini kaçırmamaları ve gerekli şartları yerine getirerek başvuru tarihleri arasında müracaatlarını yapmaları gereklidir.

6)Kosgeb e-Devlet Başvurusu ve Değerlendirme Süreci

2021 yılında uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayarak işletmenizi de kurduysanız Kurumun Veri tabanına kayıt olarak ”Yeni Girişimci Programına” başvuru yapabilirsiniz. Kayıt ve başvuru işlemlerinizi Kosgeb resmi web sayfası üzerinden yapabilirsiniz. Tüm bu işlemler için KOSGEB’ e gitmenize gerek yoktur. Başvuruları buradan kolaylıkla yapabilirsiniz.

3. Adımda; Başvuru işlemler e-devlet üzerinden 4 adımdan oluşmaktadır. Bu adımları oluşturan genel kategoriler ise;

 • Kosgeb’e kayıt olma: E-hizmetler bölümünden Kosgeb’ e ilk başvuru butonunu tıklayarak kimlik numarası veya işyerinin vergi levhasındaki işe başlama tarihini yazarak işletmenin kaydının yapılması gereklidir.
 • KOBİ Beyannamesi Doldurulması Güncellenmesi: Yine KOSGEB linkine giriş yaparak Kobi beyannamesi vermek ve güncelleme yapmak için tıklayınız menüsünden e-devlet şifresi ile giriş yaparak Kullanıcı Tipi seçin menüsünde vergi numaranızı ve kullanıcı tipinizi  işletme olarak seçin ”Giriş” tıklayıp kobi beyannemesi yılını 2021 olarak seçtikten sonra ileri linkine tıklayıp işletmenin başlangıç bilgilerinin bu bölüme girilmesi gereklidir.

Bu bölümde işletmenin yeni kurulduğunu beyan ederek işletmenin yapısını ve ortaklık bilgilerini, Ticari Sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi bölümünü de ekleme yaparak güncelle dedikten sonra Son bölümde yer alan Gerekli bilgilerin girildiğini ”ONAYLA” diyerek onaylayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

 • Beyanname Kontrol: Verilen beyannamenin mevzuata uygunluğu Kosgeb uzmanı tarafından kontrol edilecektir.
 • Desteklere Başvuru: Hangi desteğe başvuru yapacaksanız planladığınız desteklere uzman ile görüştükten sonra başvuruda bulunabilirsiniz.

Geleneksel girişimci programına yapılan başvurular Kosgeb Müdürlüğü tarafından değerlendiriliyor. İleri girişimci programına yapılan başvurular ise ilk olarak ön değerlendirilmeye tabi tutulmaktadır. Ön değerlendirme aşaması tamamlandıktan sonra başvuru kurul tarafından değerlendirilmektedir.

Başvuru Değerlendirme sonucu Kobi Bilgi Sistemi üzerinden işletmeye bildirilir. Başvuru değerlendirilirken Kosgeb girişimcinin iş tecrübesine ve deneyiminin işi yürütüp yürütemeyeceği konusunda yeterliliğini dikkate alarak görüş bildirir.

Bunun yanında destekten yararlanmak amacıyla mevcut başka bir işin devamı veya faaliyetinin genişletilmesi ve çok yönlü işletme kurulup kurulmadığı da Kosgeb değerlendirmelerinde önemli kriterler arasında yer alır. Başvuruda sunulan iş projesinin işi yürütülmesine uygunluğu ve İleri girişimci destek programında destek talep edilen makine teçhizat ve yazılımın işletmenin faaliyeti ile doğrudan ilgili olması uygunluğu da kontrol edilir. Başvuru değerlendirmelerinde talep edilen destek kalemleri gerekli olup olmadığı ve maliyetlerinin uygunluğu kontrol edilir ve işletmenin özkaynak ve sermayesi bu destek kalemleri için yeterli mi gibi parametrelerde değerlendirmede göz önünde bulundurulur.

Başvurunun kabul edilmesi durumunda Taahhütname ile Destek programı başlatılır.

Program süresi bu tarihten sonraki İki yılı kapsamaktadır. Başvuru kabul edilip taahhüt yapıldıktan hemen sonra Kuruluş desteği talep edilebilir. 2021 yılında destek ödeme talepleri de elektronik ortamda yapılabilecektir. İleri girişimci programına yalnıza İleri girişimci programı faaliyet konuları tablosunda belirtilen işletmeler başvuruda bulunabilirler. Bu kapsamda başvuru yapabilecekler, tercih etmeleri halinde bu program yerine geleneksel girişimci programında da başvuru yapabilirler. Başvuru elektronik ortamda ”Kobi bilgi sistemi” üzerinden yapılıyor. Başvuru sırasında ve sonrasındaki tüm aşamalar Kobi Bilgi Sistemi üzerinden yapıldığı için hak kaybı olmaması adına sistem üzerinden bildirimleri takip etmek önem arz etmektedir.

KOSGEB Kredi Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kuruma internetten online olarak başvurular kabul edilmektedir. Başvurularda gerekli evraklar ise;

 • Online olarak düzenlenen girişimcilik eğitimi belgesi yani sertifikasının alınması,
 • Kosgeb kobi veri tabanına kayıt olmak ve beyanname verilmesi tüm bu evrakların yanından işyeri açılışında yapılan araç, gereç, ekipman ve demirbaş alımlarının harcama faturası karşılığında kredi kullandıracağı için harcama faturalarını ibraz etmek gereklidir.
 • Başvuru evraklarını doldurarak geleneksel girişimcilere 65 bin liraya kadar verilen hibe desteğinden yararlanabilirsiniz.

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

Üç Adımda KOSGEB Kredisi alma yollarını ve yöntemlerini inceledik. Esnaflara KOSGEB kredisi veren bankalar hangileri ? hangi bankalar aracılığıyla Kosgeb kredisi alınır birde anlaşmalı bankaları inceleyelim. Kosgeb tarafından yeniden verilecek olan faizsiz Kobi kredisi vermeye yetkili bankalar Kosgeb ile aralarında imzaladıkları protokolle faizsiz kredi kullandırmaya yetkilidir. Kosgeb 60 bin lira faizsiz esnaf kredisi verecek olan bankaların arasında kamu bankaları da bulunmakta ve toplam 10 banka kredi vermektedir.

KOSGEB’in anlaşmalı olduğu, Kosgeb anlaşmalı bankalar 2021 listesi;

 1. Vakıfbank
 2. Halkbank
 3. Ziraat bankası (İhracat Finansman Desteği, İşletme Sermayesi Desteği, İstihdam Desteği, Acil Destek, Makine Teçhizat Kredi Desteği vb.)
 4. Kredi Garanti Fonu
 5. Denizbank
 6. Akbank
 7. Türkiye İş Bankası
 8. Akbank
 9. QNB Finansbank
 10. Garanti BBVA

Bu bankalar üzerinden KOSGEB kredilerinden faydalanabilirsiniz.

KOSGEB Para Ödemesi Nasıl Yapar?

Kuruma para ödemesi nasıl yapılır Kosgeb para ödemesini şu şekilde yapar;

Kurum girişimci destek programları kapsamında verilen hibe desteğini gerekli evrakların arasında istediği işyeri açılışında yapılan araç, gereç, ekipman ve demirbaş alımlarının harcama faturası karşılığında kullandırır. Kısaca Kuruma para ödeme süreci şu şekilde yapılır. Öncelikle bu işlemleri gerçekleştirmek için işletmenizin kayıt ettirmeniz gerekiyor ve iş planı ile başvuru yapmak gerekiyor. İş planı projesine onay alanlar destek sürecinden sonra artık ürün/ hizmet satın alma yapabilirler. Bu yapılan harcamaların ödemelerini bankadan yapmak gereklidir ve banka onaylı ödeme makbuzu ve fatura aslı ile birlikte  ödeme destek başvurusu yaparak  piyasadaki geçerli fiyatları yazarak destek incelemesinden olumlu yanıt alanlara belirtilen banka hesabına ödeme yapılmaktadır. Yani ilk olarak bu harcamalar için ödemeyi siz yapıyorsunuz fakat sonrasında harcamalarınızı faturalandırıp geleneksel girişimci iseniz 60.000 TL’ ye kadar geri ödeme alabiliyorsunuz. İleri girişimci iseniz 360 bin lira hibe desteği alabilirsiniz.

Hibe Alanların Yorumlarına Göre;

Daha önce başvuru yapan vatandaşlar 2 suret fiziki dosya hazırlamakta ve bu dosyası sunmakta idi. 2021 yılında artık bu işlemler tamamen internet üzerinden yapılıyor. Kayıt olmak isteyen esnaflar online sisteme giriş yapıyorlar. Başvurulacak destek paketinin seçilmesi, iş planının hazırlanması tamamen online olarak yapılıyor. Bu sektörde hizmet veren danışmanlık firmaları da sisteme yüklemeniz gereken bilgi ve dokümanları isterseniz bilgisayar ortamında sunmaktalar. İsterseniz de firmalar sizinle birlikte sisteme giriş yaparak danışmanlık hizmetlerini sürdürmektedirler

1 Yıl Önce İşyeri Açanlar Destek Alabilir mi?

Hibe desteği alabilmek için işletmenin kuruluş aşamasında başvuru yapmak şarttır. İlk önce eğitim, sonra işyeri açılışı ve daha sonra başvuru şarttır. Yıllar önce işyeri açan vatandaşlar girişimcilik eğitimi almış olsalar bile destek alamazlar. Süreci adım adım izlemek gerekmektedir.

Detaylı bilgi için 444 11 67 numaralı iletişim hattından bilgi alabilirsiniz.

Kosgeb Hibe Desteği ile Yapılabilecek İşler Nelerdir?

Kurum kendi işini kurmak ve yeni bir işyeri açmak isteyen girişimcilere hibe desteği verecektir Dükkan açmak isteyen girişimcilere Devletten sağlanan hibe destekler yukarıda cevabını verdiğimiz şekilde başvuru yaparak şartları yerine getiren girişimciler kendi işyerlerini açabilir ve  işyeri açılış giderleri için gerekli araç, gereç, ekipman ve demirbaş alımlarında yapılan harcama faturalarını Kosgeb hibe desteği ile karşılayabilirler.

İşyeri Açmak İsteyenlere Ne Tavsiye Edersiniz?

Hibe desteği alan kişi ve işyeri açmak isteyenler işletme açılış giderlerinin geri ödemesiz hibe destekleri ile karşılanması için Yeni Girişimci Destek programına başvuruda bulunarak işyerlerini açabilirler. Bunun için araç gereç, ekipman ve demirbaş alımlarında mutlaka banka tarafından ödeme yapılarak banka ödeme makbuzunun alınması e- faturaların mutlaka destekten yararlanabilmek için saklanması gereklidir. Ayrıca yakın akrabalardan harcama faturaları yapılmamalıdır. Kurum özellikle bu noktalara dikkat etmektedir.

Kosgeb desteği almak için ayrıca daha önceden bir işletme kurulmuş olması gereklidir. Girişimcinin işletmesinin kuruluş tarihinden 2 yıl öncesinden programa başvurduğu tarihe kadar hem gerçek kişi statüsünde bir firması olmamalı, hem de tüzel kişi olarak kurulmuş herhangi bir firmada % 50 ve üzeri ortaklığı olmamalıdır. Yine destekten yararlanabilmek için bu destekten daha önceden faydalanmamış olmalıdır. Girişimcilerin bu konulara dikkat edilmesini tavsiye ederiz.

Sermayesi Olmayanlar İçin İşyeri Kredisi Veren Bankalar 2021

Dükkan açmak, işyerinin açılışında giderleri karşılayabilmek için gerekli finansman arayışında  olanlar için 7 banka işyeri açma kredisi veriyor.

İşyeri kredisi sunan bankaların faiz oranlarını inceledik.

Bankalar Çekilecek Tutar Faiz oranı Vade Sayısı Aylık Ödeme
Ziraat Bankası İş Yeri Kredisi 100.000 TL %1,35 120 AY 1.687,62 TL
Vakıfbank Dükkan Kredisi 50.000 TL %1,50 60 AY 1.237,26 TL
Türkiye İş Bankası İş Yeri Kredisi 100.000 TL %1,40 60 AY 2.474,52 TL
Halkbank İşYeri Kredisi 100.000 TL %1,58 120 AY 2.118,41TL
Şekerbank Dükkan Kredisi 100.000 TL % 2,25 120 AY 2,815.09 TL
Türkiye Finansbank İş yeri Kredisi 100.000 TL %1,59 84 AY 2,815.09 TL
Sermayesi Olmayanlar için İşyeri Kredisi Veren Bankalar 2021 ödeme planı

Eğer işyeri açmak istiyorsanız, yukarıda belirtilen 3 adımda içeriğinde de belirtildiği gibi, esnaf kefaletten işyeri açma kredisi çekebilir, Devlet desteği ile girişiminize finansman sağlayabilirsiniz.

KOSGEB Hayvancılık Kredisi Veriyor mu?

Kurum canlı hayvan alımı için kredi vermeyecektir. Hayvan alımı haricinde hayvancılık projelerinde geçerli olmak üzere hayvan işletmesi kurulumlarında yapılacak ağır, ahıl, barınak, tesis yapımlarının desteklenmesi için destek verecektir. Kosgebkredisi.com hayvan kredisi verir mi isimli yazımızda bu durumu daha önce anlatmıştık. Kurum tarım ve hayvancılık alanında, ürünlerin paketlenmesi, saklanması ve satışa hazır hale getirilmesi adına ihtiyaç duyulan işletme giderleri için destek vermekte olup hayvancılık kredisi desteği olarak kurum haricinde Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından destek verecektir.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu