Kosgeb Destekleri

KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır? Haziran 2021 Şartları Nelerdir?

Girişimciler için devlet tarafından sağlanan hibe desteği almak isteyenler tarafından araştırılan Kosgeb kredisi nasıl alınır, şartları nelerdir? kimlere veriliyor? Kosgeb hayvan kredisi veriyor mu? Kosgeb’den hibe alanların yorumları nelerdir, kosgeb kredi başvurusu nasıl yapılır KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır tüm merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtladık.

Kosgeb Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

2021 yılı için girişimcilere sunulan hibe destek programları aşağıdaki gibidir:

 • Girişimcilik destekleri
 • İşletme, geliştirme, büyüme ve uluslararasılaşma destekleri
 • Ar-Ge teknolojik üretim ve yerlileştirme destekleri
 • İşgem / Tekmer programı
 • Kobi finansman destekleri
 • Laboratuvar hizmetleri bu başlıklar altında tüm girişimcilere için destekler verilmeye devam etmektedir.

Kurumdan alınacak olan destekler; ”T.C Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’‘ olan Kosgeb tarafından sermayesi olmayan, işyeri açmak isteyen girişimcilere geri ödemesiz hibe ve maddi desteklerdir. Girişimcileri destekleme programında faydalanabilmek için izlenmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Koronavirüs salgını kapsamında alınan önlemler neticesinde Kurum tarafından verilen destekler sosyal mesafenin korunması kapsamında tamamen uzaktan yapılabilir hale getirildi. Artık girişimcilik eğitimi internet üzerinden verilmeye başlandı. Girişimci hibe desteği almak için yapmanız gerekenlerin aşağıda maddeler halinde belirtmek istiyorum.

KOSGEB Kredisine Nasıl Başvurabilirim?

KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır tüm adımlarını ve KOSGEB Kredisine Nasıl Başvurabilirim? merak ettiklerinizi madde madde anlattık. İşte KOSGEB Hibe Kredisi alma aşamaları;

 • Öncelikle Kosgeb resmi web sitesi üzerinde online olarak uzaktan verilen “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine” başvuruda bulunmak.
 • Kurumun vermiş olduğu “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi”ni başarıyla tamamlayarak sertifika almak.
 • Sertifikayı aldıktan sonra kendi adına bir iş kurmak, ( İşyeri önceden kurulduğunda hibe desteği verilmez)
 • İşyerini kurduktan sonrada KOSGEB veritabanına kayıt olarak KOBİ Beyannamesini doldurmak,
 • Geleneksel ve ileri Girişimcilik Başvuru Formu ve Girişimci İş Planı Formunu doldurmak ve bu formları KOSGEB’e sunmak (Eğer kabul edilirse destekten yararlanmaya hak kazanılır)
 • Son olarak iş kurma aşamasında yapılan harcamaların faturalarını KOSGEB’e sunarak 65 bin liraya kadar hibe, 360.000 TL’ye kadar hibe kredisi alınabilir.
 • Kurum maddi olarak kadın adaylara %90, erkek adaylara ise %70 oranında destek sağlamaktadır.

Kosgeb Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Kosgeb kredi alma şartlarını kısaca özetleyecek olursak şu şekilde olabilir;

 • Online olarak girişimcilik eğitiminin alınması,
 • İşletmenin açılması ve vergi levhasının alınması,
 • Veri tabanına işletmenin kaydının yapılması ve KOBİ beyannamesinin doldurulması,
 • İnternet üzerinden başvuru süreci ve hibenin onayı aşamalarını tamamlanması gerekiyor.

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB kredisi almak isteyen girişimcilerin dikkat etmeleri gereken şartlar aşağıdaki gibidir;

 • 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,
 • Kurum tarafından verilen “Uygulamalı Girişimci Eğitim” desteğini ya da iş kurma danışmanlığı eğitimi alanlar,
 • KOSGEB tarafından üniversitelerde yapılmış olan genç girişimci geliştirme programına katılıp mezun olanlar hibe desteği alabilirler.

Hibe Alanların Yorumlarına Göre;

Daha önce başvuru yapan vatandaşlar 2 suret fiziki dosya hazırlamakta ve bu dosyası sunmakta idi. 2021 yılında artık bu işlemler tamamen internet üzerinden yapılıyor. Kayıt olmak isteyen esnaflar online sisteme giriş yapıyorlar. Başvurulacak destek paketinin seçilmesi, iş planının hazırlanması tamamen online olarak yapılıyor. Bu sektörde hizmet veren danışmanlık firmaları da sisteme yüklemeniz gereken bilgi ve dokümanları isterseniz bilgisayar ortamında sunmaktalar. İsterseniz de firmalar sizinle birlikte sisteme giriş yaparak danışmanlık hizmetlerini sürdürmektedirler

Kobilere e-Tebligat Zorunluluğu Getirildi

Kosgeb tarafından Kobilere e-Tebligat Zorunluluğu getirildi. Şubat 2021 tarihine kadar https://basvuru.etebligat.gov.tr/ bağlantısı üzerinden yapılması gerekiyor.

Mevzuat gereği KOBİ’lerin UETS adreslerinin KOSGEB veri tabanına kayıtlı olması gerekiyor. Bu kapsamda destek süreçlerine ilişkin başvuru formları revize edilirken tüm KOBİ’lerin 15 haneli e-Tebligat adresi almaları zorunlu hale geldi. 1 Şubat 2021 tarihine kadar UETS adresini, veri tabanına kayıt yaptırmayan KOBİ’ler KOBİ Bilgi Sistemine giriş yapamayacak.

Online Kayıt İşlemlerini bireysel ve Şirket İşlem Yetkilisi olarak iki ayrı seçenek üzerinden gerçekleştirilmekte olup, kayıt işlemlerini gerçekleştirebilmek için ve işlemlere başlayabilmek için şahsınıza ait elektronik imza, e-devlet hesabı veya mobil imza sahibi olmanız gerekmektedir. Başvurular tamamlandıktan sonra E-tebligat Hesabınızı aktif olarak kullanabilmek mümkün olacaktır.

KOSGEB Kredi Desteği 2021

T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı 1990 yıllarından bu yana küçük ve orta ölçekli işletmelere karşılıksız yardımda bulunan ve kendi işini kurmak ve işyerini açmak isteyenlere sahip çıkan kurumun ismi de ve kısaca Kosgeb olarak yazılır. Ekonomiyi canlandırmak amacıyla kurulmuş ve girişimci ruha devlet eliyle katkı sunan girişimci ve esnafları destekleyen kurumdur. Kurum kurulduğu günden bu yana kendi işini kurmak isteyen girişimcilere geri ödemesiz kosgeb hibe kredi desteği vermektedir.

Girişimcilik destekleri kapsamında Geleneksel girişimci ve İleri girişimciler girişimcilik eğitimi tamamlamış, iş planı projesi karşılığında projesi onaylanan girişimcilere geri ödemesiz hibe kredi vermektedir. Geçtiğimiz yıllarda 50 bin lira hibe ve 100 lira faizsiz kredi şeklinde verilen destekler 2021 yılı itibariyle Kurum kendini güncelledi ve yeni güncelleme ile birlikte girişimcilere 60 bin lira ve 370 bin lira hibe desteği sağlamaktadır.

Kosgeb Kaç Para Hibe Desteği Veriyor?

Kurum kurulduğu günden bu yana her yıl düzenli olarak hibe desteği vermektedir ve kuruma başvuruda bulunmak isteyen girişimcilere destek verecektir. Yeni iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcilere sağlanan hibe desteklerinden yararlanmak isteyenler öncelikle kurumun istediği şartları yerine getirmekle yükümlüdür. Kurum girişimci destekleri olarak geçtiğimiz yıllarda 50 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi şeklinde destek vermekteydi.

Ancak yeni güncelleme ile birlikte 2021 yılından itibaren bu destekler yeniden düzenlenmiş olup yerine ‘‘Geleneksel” ve ” İleri girişimcilik desteği” olmak üzere iki ana başlık altında verilmektedir. Bu yıl 60 bin lira ve 360 bin lira hibe destekleri veriyor. Bu hibelerden faydalanabilmek için girişimcilerin kurum istediği şekilde tüm adımları tamamlamaları gerekiyor.

KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Şimdi KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır? adım adım kredi alma aşamalarını adım adım kısaca anlatalım; Öncelikle;

KOSGEB Hibe Verilen Sektörü Seçin

İlk Adımda: hibe desteğini almak isteyenlerin öncelikle yapmaları gereken ilk iş öncelikle iş fikrinize yönelik Nace kodunu tespit ederek sürece başlamanız gerekmektedir. Bunun için Kurumun resmi internet sitesine giriş yaparak kayıt işlemleri menüsünde bulunan desteklenen sektörlerin aramasını buradan yaparak açacağınız işyerine ait nace kodunu bulmanız gereklidir. Aşağıdaki görselde olduğu gibi bir içinde ”NACE REV 2 KODU / SEKTÖR ADI” yazan arama motoruna yapacağınız iş fikrini ne olduğunu yazın Örneğin: Bakkal; yazın ve arama yapın.

Nace Kodu Arama Ekranı

Görseldeki gibi yazdığınız iş fikriniz altında Nace kodu 47.11.01 Bakkal ve marketlerde yapılan perakende ticaret (belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticaret) arama sonucu çıkıyorsa kurum tarafından bu işin desteklendiğini ve bu iş fikrine bu nace kodu ile yapılan iş projesi ile destek alabileceğinizi görebilirsiniz. Arama sonucunda herhangi bir sonuç bulunamıyorsa doğru anahtar kelimesini yazdığınızdan olarak emin olun öyle arama yapın.

Burada nace kodu araması yaparak İş fikrimiz NACE kodları listesinde yer alıyorsa diğer adıma geçebilirsiniz. Desteklenen sektörlerin nace kodlarını öğrenmelisiniz.

2. Adım olarak girişimcilerin Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaları gereklidir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvuruları 2021 yılında uzaktan online olarak yapılabilmektedir.

Dikkat! Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini İş yeri Açmadan Önce Almalısınız.

Kurum tarafından gerçekleştirilen ve tamamen ücretsiz olarak verilen girişimcilik kursuna katılım göstererek bu kursu başarılı bir şekilde tamamlayarak ”Girişimci sertifikası”na sahip olmaları istenmektedir. Sertifika sahibi kadın, erkek, genç, gazi, şehit yakını tüm girişimcilere kursta öğretilen bilgilerle iş planı oluşturmaları gereklidir. Kursta öğretilen yönergelere uygun olarak İş planı oluşturan ve iş projesini Kurum yetkililerine onaylatanlar desteklerinde yararlanma hakkına sahip olmaktadır.

Tabi bunun için girişimcilerin bazı işlemleri de yerine getirmesi gereklidir. İş planı nasıl hazırlanır? öğrenmek için linke tıklayınız.

Hibe Destekleri ve Girişimci Eğitim Adımları

Bu ön işlemleri başarılı bir şekilde geçen girişimcilerin açtıkları işyerlerini Kurumun e-devlet üzerinden ”Veri tabanına Kayıt” ettirmeleri ve işletme kaydını yaptırmaları lazımdır. E-devlet üzerinden buradan kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Veri tabanına kayıtlı ve Kobi beyannamesi veren işletmeler sistemden ”kobi bilgi dokümanı” çıktısını alarak  gerekli belgeler ile Kurumun İl Müdürlüklerine teslim etmeleri gerekiyordu ancak yeni güncelleme ile artık başvurular online yapıldığından, evraklar sistem üzerinden doldurulmalıdır.

Bu belgeler;

 • Girişimci sertifikası,
 • Kobi bilgi dökümanı çıktısı,
 • İşyeri açılış giderlerinde yapılan harcama faturaları ve
 • Ek belgeler ile başvuru yaparak işletmelerinin açılış giderlerini gösteren evrakların ibraz edilmesi ile devletten hibe destekleriyle karşılayabilirler.

Kuruma bu belgelerle ile başvuran işyeri sahipleri açtıkları işyerlerine Kurum yetkilileri gelmekte gerekli denetlemeleri yaptıktan sonra onay verdikten sonra ”hibe desteği kredisini” harcama faturalarını karşılamak” suretiyle kullandırmaktadır.

Eğitim Girişimci Programı
Eğitim tamamlamadan İşletme Kurmayınız!

Hibe Desteği için Önce Girişimcilik Eğitim Sertifikası Belgesi Alın

İşletmenizi kurmadan önce mutlaka ”girişimcilik eğitimi katılım belgenizi” yani sertifikanızı almanız gereklidir. Başvuru yapmak istediğiniz programa yönelik olarak ”Geleneksel Girişimcilik eğitimi’‘ veya ”İleri Girişimci” Eğitimi” tamamlamış olmanız gereklidir. Burada eğitim türünü doğru tespit etmek başvuru açısından büyük önem taşımaktadır. Kurulacak olan işin nace kodunu da tespit ettikten sonra bu kodun” girişimciliği geliştirme destek programı ileri girişimci faaliyet tabloları” konusunda yer alıp almadığına da bakmak gereklidir.

Desteklenen sektörler haricinde iş fikirlerine destekler verilmez.

Kosgeb Girişimcilik Eğitimi e-Devlet Kurs Kaydı Başvurusu

Bu yıl pandemi sürecinde her kurum başvuru ve sorgulama ekranlarını e-devlet üzerinden almaya başladı. Bu kurum arasında yıl başından itibaren girişimcilik eğitimlerini online olarak uzaktan eğitim formatından yapacaklarını açıklamıştı. E-devlet üzerinden girişimcilik ve başvuru işlemlerinin yapılması hem zaman kaybını önlemekte hem de resmi evrak ve belge bürokrasisini azalttığından  büyük kolaylık sağladığından Kuruma başvuru ve tüm resmi işlemlerin sonraki yıllarda e-devlet üzerinden yapılacağı öngörülmektedir.

Kosgeb başvurusu e-Devlet üzerinden nasıl yapılır bir önceki yazımızda ele almıştık. Bu yazımızdan tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Girişimcilik kurslarının başvurularını kısaca görseller üzerinden anlatacak olursak;

2021 Yılında online uzaktan eğitim formatında verilen girişimcilik kurslarına katılarak sertifika almanız gerekmektedir. Geleneksel girişimcilik eğitimi girişlerinizi e-devlet şifrenizi yazarak giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/ linki üzerinden girişimcilik eğitimine katılım sağlayabilir, girişimcilik eğitim katılım belgesi sorgulama gibi birçok e- hizmetten yararlanabilirsiniz.

Kosgeb Giriş ekranı

Bu eğitimler herkesin katılımına açık ve ücretsizdir. Elektronik ortamda yapılan eğitimlere zaman kaybına neden olmadan günün her saatinde katılım göstermek mümkündür. Daha önceden Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayanlar da başvuru kriterlerini taşımaları şartıyla, 01.01.2021 tarihine kadar geleneksel girişimci veya İleri girişimci programına başvuru yapabilirler.

Eğitimlere e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz

Online olarak da hizmete açılan Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamadan işletme kurmanız durumunda Yeni Girişimci Programına Başvuru yapamazsınız!

Girişimcilik eğitimini tamamladıktan sonra işletme kuruluşunu gerçekleştirebilirsiniz.  Bu desteklerden yararlanmak isteyen geleneksel ve ileri girişimcilerin bazı dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Hibe destekleri için başvuruda bulunacağınız işletmenin ”Türk Ticaret Kanununda Tanımlı” gerçek veya sermaye şirketi statüsünde örneğin LTD ve A.Ş olarak kurulmuş olması gerekir. Adi Ortaklıklar Kurum tarafından desteklenmez. Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamış olan girişimcinin program başvurusunda bulunduğu işletmedeki kurucu ortak payının en az % 50 olması ve işletmeyi münferiden temsile yetkili olması gereklidir. Program süresi boyunca işletmedeki ortaklık payının % 50′ nin altına düşmemesi gereklidir.

Diğer bir önemli husus ise girişimcinin kendi işinin başında olması ve başka bir işte çalışmıyor olması gereklidir.

İş Fikrinizin Nace Kodu Kosgeb Desteklenen Sektörlerde Yer Almalıdır

Devletten girişimcilere sağlanan hibe desteğini alabilmek için desteklenen sektörler arasında yer alıyor olması gereklidir. İş planı eğer bu tabloda yer almıyorsa hibe destekleri verilmez. Bunun için destek verilen tüm sektörlerin neler olduğunu görmek için Kosgeb Desteklenen Sektörler listesini inceleyin.

Sermayesiz Kosgeb Desteği İle İşyeri Açabilirler mi?

Sermayesi olmayanlar hibe kredi desteği ile işyeri açamazlar. Yukarıda da belirttiğimiz gibi hibe desteğinden yararlanmak için mutlaka işyerinin daha önceden açılmış olması ve Kurumun Kosgeb Veri tabanına kayıt işleminin yapılmış olması gereklidir. Yani Kosgeb desteğini alırım daha sonra işyerimi bu destekler ile açarım diye düşünenler için değil daha önceden açılmış ve mevcut işyerinin kaydını yaptırdıktan sonra gerekli şartları yerine getiren girişimcilerin işyeri açılış giderleri Kosgeb tarafından karşılanacaktır. Sermayesi olmayanlar işyeri açamayacaklarından Kosgeb kurumuna yapacakları başvurularda kayıt işlemlerini yaptıramayacak ve kobi beyannamesi veremeyeceğinden desteklerden yararlanamazlar.

Kosgeb tarafından Kobilere verilen hibe desteğinden yararlanmak isteyenlerin firmalarının kobi beyannamesi güncelleme işlemlerini yapmaları ve sürekli güncel tutmaları ve Kosgeb veri tabanına kayıt olmayan kobilerin kayıt işlemlerini yaparak kobi beyannamesi vermesi gereklidir. Bu desteklerden yararlanmak isteyenlerin başvuru tarihlerini kaçırmamaları ve gerekli şartları yerine getirerek başvuru tarihleri arasında müracaatlarını yapmaları gereklidir.

Esnaf ve Sanatkarlara Verilen Destekler Nelerdir?
Esnaf ve Sanatkarlara Verilen Destekler Nelerdir?

Kosgeb e-Devlet Başvurusu ve Değerlendirme Süreci

2021 yılında uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayarak işletmenizi de kurduysanız Kurumun Veri tabanına kayıt olarak ”Yeni Girişimci Programına” başvuru yapabilirsiniz. Kayıt ve başvuru işlemlerinizi Kosgeb resmi web sayfası üzerinden yapabilirsiniz. Tüm bu işlemler için KOSGEB’ e gitmenize gerek yoktur. Başvuruları buradan kolaylıkla yapabilirsiniz.

3. Adımda; Başvuru işlemler e-devlet üzerinden 4 adımdan oluşmaktadır. Bu adımları oluşturan genel kategoriler ise;

 • Kosgeb’e kayıt olma: E-hizmetler bölümünden Kosgeb’ e ilk başvuru butonunu tıklayarak kimlik numarası veya işyerinin vergi levhasındaki işe başlama tarihini yazarak işletmenin kaydının yapılması gereklidir.
 • KOBİ Beyannamesi Doldurulması Güncellenmesi: Yine kosgeb linkine giriş yaparak Kobi beyannamesi vermek ve güncelleme yapmak için tıklayınız menüsünden e-devlet şifresi ile giriş yaparak Kullanıcı Tipi seçin menüsünde vergi numaranızı ve kullanıcı tipinizi  işletme olarak seçin  ”Giriş” tıklayıp kobi beyannemesi yılını 2021 olarak seçtikten sonra ileri linkine tıklayıp işletmenin başlangıç bilgilerinin bu bölüme girilmesi gereklidir.

Bu bölümde işletmenin yeni kurulduğunu beyan ederek işletmenin yapısını ve ortaklık bilgilerini, Ticari Sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi bölümünü de ekleme yaparak güncelle dedikten sonra Son bölümde yer alan Gerekli bilgilerin girildiğini ”ONAYLA” diyerek onaylayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

 • Beyanname Kontrol: Verilen beyannamenin mevzuata uygunluğu Kosgeb uzmanı tarafından kontrol edilecektir.
 • Desteklere Başvuru: Hangi desteğe başvuru yapacaksanız planladığınız desteklere uzman ile görüştükten sonra başvuruda bulunabilirsiniz.

Geleneksel girişimci programına yapılan başvurular Kosgeb Müdürlüğü tarafından değerlendiriliyor. İleri girişimci programına yapılan başvurular ise ilk olarak ön değerlendirilmeye tabi tutulmaktadır. Ön değerlendirme aşaması tamamlandıktan sonra başvuru kurul tarafından değerlendirilmektedir.

Başvuru Değerlendirme sonucu Kobi Bilgi Sistemi üzerinden işletmeye bildirilir. Başvuru değerlendirilirken Kosgeb girişimcinin iş tecrübesine ve deneyiminin işi yürütüp yürütemeyeceği konusunda yeterliliğini dikkate alarak görüş bildirir.

Bunun yanında destekten yararlanmak amacıyla mevcut başka bir işin devamı veya faaliyetinin genişletilmesi ve çok yönlü işletme kurulup kurulmadığı da Kosgeb değerlendirmelerinde önemli kriterler arasında yer alır. Başvuruda sunulan iş projesinin işi yürütülmesine uygunluğu ve İleri girişimci destek programında destek talep edilen makine teçhizat ve yazılımın işletmenin faaliyeti ile doğrudan ilgili olması uygunluğu da kontrol edilir. Başvuru değerlendirmelerinde talep edilen destek kalemleri gerekli olup olmadığı ve maliyetlerinin uygunluğu kontrol edilir ve işletmenin özkaynak ve sermayesi bu destek kalemleri için yeterli mi gibi parametrelerde değerlendirmede göz önünde bulundurulur.

Başvurunun kabul edilmesi durumunda Taahhütname ile Destek programı başlatılır.

İleri ve Geleneksel girişimci kredileri Başvuruları Kobi bilgi sistemi üzerinden yapılır
Program süresi bu tarihten sonraki 2 yılı kapsamaktadır.

Program süresi bu tarihten sonraki İki yılı kapsamaktadır. Başvuru kabul edilip taahhüt yapıldıktan hemen sonra Kuruluş desteği talep edilebilir. 2021 yılında destek ödeme talepleri de elektronik ortamda yapılabilecektir. İleri girişimci programına yalnıza İleri girişimci programı faaliyet konuları tablosunda belirtilen işletmeler başvuruda bulunabilirler. Bu kapsamda başvuru yapabilecekler, tercih etmeleri halinde bu program yerine geleneksel girişimci programında da başvuru yapabilirler. Başvuru elektronik ortamda ”Kobi bilgi sistemi’‘ üzerinden yapılıyor. Başvuru sırasında ve sonrasındaki tüm aşamalar Kobi Bilgi Sistemi üzerinden yapıldığı için hak kaybı olmaması adına sistem üzerinden bildirimleri takip etmek önem arz etmektedir.

Kosgeb Kredi Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kuruma internetten online olarak başvurular kabul edilmektedir. Başvurularda gerekli evraklar ise;

 • Online olarak düzenlenen girişimcilik eğitimi belgesi yani sertifikasının alınması,
 • Kosgeb kobi veri tabanına kayıt olmak ve beyanname verilmesi tüm bu evrakların yanından işyeri açılışında yapılan araç, gereç, ekipman ve demirbaş alımlarının harcama faturası karşılığında kredi kullandıracağı için harcama faturalarını ibraz etmek gereklidir.
 • Başvuru evraklarını doldurarak geleneksel girişimcilere 65 bin liraya kadar verilen hibe desteğinden yararlanabilirsiniz.

2021 Yılında KOSGEB Hibe Destekleri Neler? Miktarları Ne Kadar?

Kobilere verilecek olan girişimcilik destekleri 9 alanda verilmeye devam edilecektir. Bunlar;

 • Girişimcilik Destekleri: Kuruma 31/12/2020 tarihine kadar işyeri açmak isteyen geleneksel girişimcilere 60 bin geri ödemesiz hibe ve ileri girişimcilere 360 bin lira hibe desteği vermektedir.

Kosgeb desteklerinden olan Yeni Girişimcilik desteği kapsamında KOSGEB kurumuna geçtiğimiz yıllarda işyeri açmak isteyen girişimcilere 50 bin geri ödemesiz hibe ve 100 bin faizsiz kredi verilmekteydi. Ancak Kosgeb desteklerine yapılan yeni düzenlemeler ile 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile yeni destek programları ile girişimci destekleri devam edecektir.

1 Ocak 2020 tarihi itibariyle destekler geleneksel ve ileri girişimcilere 60 bin lira ve 370 bin lira hibe olarak güncellenmiştir.

2020 yılında destekler ileri ve geleneksel girişimciler olmak üzere iki başlık altında verilecektir.

 1. Geleneksel girişimcilik destek tutarı 60 bin lira hibe desteği
 2. İleri girişimci destek tutarı 370 bin lira desteğinin;
 • Geleneksel girişimciler işletme kuruluş giderleri olarak eğitimi tamamladıktan sonra işletmelerini kurduktan sonra Kosgeb’ başvuru yaptıklarında başvuru yapmanız ile birlikte size şahıs şirketi kurduysanız KOSGEB 5.000 TL hibe verilecektir. İşletmenizi sermaye şirketi olarak kurduysanız bu durumda bu rakam 10.000 TL olacaktır.
 • İşletmenizi kurduğunuz ilk birinci ayı ile 12 ayı arasında birinci performans dönemi olarak siz ve çalıştırdığınız kişilerin ödenmiş pirim gün sayıları 1080 ve üstü bir güne yıl sonu 20.000 TL hibe daha alırsınız. İkinci yılında  1440 gün üzerinde ise 20 bin lira alırsınız.
 • Mentörlük danışmanlık işletme koçluğu desteği olarak 10 bin lira ve İşletme sertifika desteği olarak 5 bin lira alırsınız.

Bunların yanında;

 • Kobi Finansman Destekleri: 18 ve 36 ay vadelerle 50 Bin TL. ile 500 Bin TL. ye kadar işletme kredisi ve makine teçhizat kredi veriliyor.
 • Laboratuvar Destekleri
 • AR-GE İnovasyon Destek Prgoramına Kobi ve girişimciler başvurabiliyor.
 • İşgem Destekleri: Kuruluş aşamasında 650 bin lira hibe, İşletme desteği olarak da 200 bin lira hibe vermektedir.
 • İşletme geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaştırma destekleri kapsamında 7 alanda işletme ve girişimci desteklerini vermeye devam edecek.
 • Kobi Gelişim Desteği: 300 bin hibe 700 bin faizsiz kredi veren bir programdır.
 • Kobi Proje Destek Programı;  KOBİ’lerimize 3 yıl süresince 24+12 ay süresince 150 bin lira kadar destek sağlanacaktır.

Bu destek projeleri haricinde Kredi faiz desteği, Kuluçka merkezi, Gelişen işletmeler piyasası destekleri, Laboratuvar, Tematik proje iş birliği güç birliği destek programları ile 2021’da girişimci ve KOBİ desteklerine devam edecektir.

Kosgeb Koronavirüs Destekleri Nelerdir? (Tüm Destekler)

Kosgeb  Koronavirüs salgınında Pandemi sürecinde kamu destekleri sağlamaktadır.

 • Kosgeb Destekleri
 • Tübitak Destekleri
 • İşkur Destekleri (Kısa Çalışma Ödeneği)
 • Ticaret Bakanlığı (Gümrük Vergisi Desteği)
 • Halkbank (Esnaf Destek Paketi)
 • Vakıfbank (İşe Devam Kredisi Desteği)
 • Ziraat bankası (KGF Teminatlı İşe Devam Kredisi ve Çek Ödeme Destek Paketi)
 • GIB
 • SGK
 • KGF (Kredi Kefalet Paketleri)
 • Kalkınma ajansları (KOVİD-19’la Mücadelede 3 Aşamalı Plan)
 • Vakıf Katılım (İşe Devam Destek Finansmanı, KGF İşe Devam Destek Finansmanı ve Çek Ödeme Destek Finansmanı) olarak destekler veriyor.

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

3 Adımda KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? inceledik. Birde anlaşmalı bankaları inceleyelim. Kosgeb tarafından yeniden verilecek olan faizsiz Kobi kredisi vermeye yetkili bankalar Kosgeb ile aralarında imzaladıkları protokolle faizsiz kredi kullandırmaya yetkilidir. Kosgeb 60 bin lira faizsiz esnaf kredisi verecek olan bankaların arasında kamu bankaları da bulunmakta ve toplam 9 banka kredi vermektedir. KOSGEB’in anlaşmalı olduğu, KOSGEB kredisi veren bankalar 2021 yılı itibariyle şunlardır;

 • Vakıfbank,
 • Halkbank,
 • Kredi Garanti Fonu,
 • Denizbank,
 • Akbank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Akbank,
 • QNB Finansbank
 • Garanti BBVA
KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?
Kosgeb ile anlaşmalı bankalar 2021

KOSGEB Para Ödemesi Nasıl Yapar?

Kurum girişimci destek programları kapsamında verilen hibe desteğini gerekli evrakların arasında istediği işyeri açılışında yapılan araç, gereç, ekipman ve demirbaş alımlarının harcama faturası karşılığında kullandırır. Kısaca Kurum para ödeme süreci şu şekilde yapılır. Öncelikle bu işlemleri gerçekleştirmek için işletmenizin kayıt ettirmeniz gerekiyor ve iş planı ile başvuru yapmak gerekiyor. İş planı projesine onay alanlar destek sürecinden sonra artık ürün/ hizmet satın alma yapabilirler. Bu yapılan harcamaların ödemelerini bankadan yapmak gereklidir ve banka onaylı ödeme makbuzu ve fatura aslı ile birlikte  ödeme destek başvurusu yaparak  piyasadaki geçerli fiyatları yazarak destek incelemesinden olumlu yanıt alanlara belirtilen banka hesabına ödeme yapılmaktadır. Yani ilk olarak bu harcamalar için ödemeyi siz yapıyorsunuz fakat sonrasında harcamalarınızı faturalandırıp geleneksel girişimci iseniz 60.000 TL’ ye kadar geri ödeme alabiliyorsunuz. İleri girişimci iseniz 360 bin lira hibe desteği alabilirsiniz.

1 Yıl Önce İşyeri Açanlar Destek Alabilir mi?

Hibe desteği alabilmek için işletmenin kuruluş aşamasında başvuru yapmak şarttır. İlk önce eğitim, sonra işyeri açılışı ve daha sonra başvuru şarttır. Yıllar önce işyeri açan vatandaşlar girişimcilik eğitimi almış olsalar bile destek alamazlar. Süreci adım adım izlemek gerekmektedir. Detaylı bilgi için 444 11 67 numaralı iletişim hattından bilgi alabilirsiniz.

KOSGEB Hayvancılık Kredisi Veriyor mu?

Kurum canlı hayvan alımı için kredi vermeyecektir. Hayvan alımı haricinde hayvancılık projelerinde geçerli olmak üzere hayvan işletmesi kurulumlarında yapılacak ağır, ahıl, barınak, tesis yapımlarının desteklenmesi için destek verecektir. Kosgebkredisi.com hayvan kredisi verir mi isimli yazımızda bu durumu daha önce anlatmıştık. Kurum tarım ve hayvancılık alanında, ürünlerin paketlenmesi, saklanması ve satışa hazır hale getirilmesi adına ihtiyaç duyulan işletme giderleri için destek vermekte olup hayvancılık kredisi desteği olarak kurum haricinde Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından destek verecektir.

Kosgeb hibesi ile yapılabilecek işler?

Kurum kendi işini kurmak ve yeni bir işyeri açmak isteyen girişimcilere hibe desteği verecektir Dükkan açmak isteyen girişimcilere Devletten sağlanan hibe destekler yukarıda cevabını verdiğimiz şekilde başvuru yaparak şartları yerine getiren girişimciler kendi işyerlerini açabilir ve  işyeri açılış giderleri için gerekli araç, gereç, ekipman ve demirbaş alımlarında yapılan harcama faturalarını Kosgeb hibe desteği ile karşılayabilirler.

İşyeri Açmak İsteyenlere Ne Tavsiye Edersiniz?

Hibe desteği  alan kişi ve işyeri açmak isteyenler işletme açılış giderlerinin geri ödemesiz hibe destekleri ile karşılanması için Yeni Girişimci Destek programına başvuruda bulunarak işyerlerini açabilirler. Bunun için araç gereç, ekipman ve demirbaş alımlarında mutlaka banka tarafından ödeme yapılarak banka ödeme makbuzunun alınması e- faturaların mutlaka destekten yararlanabilmek için saklanması gereklidir. Ayrıca yakın akrabalardan harcama faturaları yapılmamalıdır. Kurum özellikle bu noktalara dikkat etmektedir.

Kosgeb desteği almak için ayrıca daha önceden bir işletme kurulmuş olması gereklidir. Girişimcinin işletmesinin kuruluş tarihinden 2 yıl öncesinden programa başvurduğu tarihe kadar hem gerçek kişi statüsünde bir firması olmamalı, hem de tüzel kişi olarak kurulmuş herhangi bir firmada % 50 ve üzeri ortaklığı olmamalıdır. Yine destekten yararlanabilmek için bu destekten daha önceden faydalanmamış olmalıdır. Girişimcilerin bu konulara dikkat edilmesini tavsiye ederiz.

Kosgep, Koskep, Koskeb, KOSGEB, Hangisi Doğru Yazılışıdır?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı ”Küçük ve Orta Ölçekli İdareleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı” yani kısaca kuruma Prof. Dr. Cevahir UZUNKURT başkanlık yapmaktadır. Halk arasında genellikle Koskep olarak bilinen kurumun asıl yazılışı KOSGEB‘tir. Yani T.C Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’ nın kısaltılmış halidir. Resmi web sitesi  adresini buradan görebilirsiniz.  Devlet kamu gücüyle, esnaf sanatkar ve girişimcilerin desteklenmesi amacıyla Sanayi Bakanlığı tarafından bu kuruluşu kurmuş olup bugüne kadar, binlerce girişimci desteklenmiş 2021 yılı itibariyle de bu destekler devam etmektedir.

Hangi Devlet Kurumuna Bağlıdır? Başkanı Kimdir?

1990 yılında 3624 Sayılı Kanun ile İmalat Sanayi İşletmelerinin ekonomide faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla kurulan, küçük ve orta ölçekli işletmelere karşılıksız hibe olarak destekte bulunan, işyeri açmak ve kendi işini kurmak isteyen girişimcilere destek kredi veren kurumdur.

KOSGEB Kredi Alanların Yorumları Nelerdir?

3 Adımda KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? sizler için anlattık. İşletmeyi açtıktan sonra başvuran, sicili bozuk olup bankaların kara listesinde olan, herhangi bir proje hazırlamadan desteklerden yararlanmak isteyenler gibi sanal ortamda birçok olumlu olumsuz yorumla karşılaşmanız mümkündür. Hiç başvuru yapmadan olumsuz yorumda bulunanlarda vardır. Hiç bir bankadan kredi çekememesine rağmen veya işyeri açmak ile alakası olmadan başvuru yapıp kredi çekmek isteyenler bu kötü yorumların büyük bölümünü oluşturur. Sizlere tavsiyemiz yukarıda bahsedildiği gibi başvuru yapmanız ve gerekmesi durumda iletişim merkezleri ile görüşmenizdir. Bu işlemlerden sonra olumlu yorumlarda bulunacağınıza eminiz. Daha önce başvuru yapan vatandaşın tecrübeleri dahilinde Kosgeb yorumları sayfasını ziyaret ederek tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

Sermayesi Olmayanlar için İşyeri Kredisi Veren Bankalar 2021

Dükkan açmak, işyerinin açılışında giderleri karşılayabilmek için gerekli finansman arayışında  olanlar için 6 banka işyeri açma kredisi veriyor.

İşyeri kredisi sunan bankaların faiz oranlarını inceledik.

Bankalar Çekilecek Tutar Faiz oranı Vade Sayısı Aylık Ödeme
Ziraat Bankası İş Yeri Kredisi 100.000₺ %1,35 120 AY 1.687,62₺
Vakıfbank Dükkan Kredisi 50.000₺ %1,40 60 AY 1.237,26₺
Türkiye İş Bankası İş Yeri Kredisi 100.000₺ %1,40 60 AY 2.474,52₺
Halkbank İşYeri Kredisi 100.000₺ %1,44 120 AY 1.981,60₺
Şekerbank Dükkan Kredisi 100.000₺ %1,94 120 AY 2,485.03₺
Türkiye Finansbank İş yeri Kredisi 100.000₺ %1,51 84 AY 2.108,82₺

Eğer işyeri açmak istiyorsanız, yukarıda belirtilen 3 adımda içeriğinde de belirtildiği gibi, esnaf kefaletten işyeri açma kredisi çekebilir, Devlet desteği ile girişiminize finansman sağlayabilirsiniz.

Girişiminizin hayırlı olması dileğiyle..
Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu