Kosgeb Destekleri

KOSGEB ile Girişimciye En Az 65 bin TL’den Başlayan Destek Akılları Çelecek! Temmuz 2021

İlaç Tesiri Gösterecek destek paketinde neler var inceleyelim…

İlaç Tesiri Gösterecek destek!

Girişimcilerin faaliyet göstermesinde destek olurken ilaç tesiri gösterecek destek 65 Bin TL’den başlayan ödeme girişimcilerin akıllarını çelecek. KOSGEB ileri girişimcilere yapılan ödemeler devam ediyor. KOSGEB tarafından devlet destekli yapılan ödemeler ile iş hayalleri olan kişiler hayallerini gerçekleştiriyor. Destekleme programlarından faydalanacak olan kişilerin desteklerden faydalanabilmek için dikkat etmesi gereken bir çok nokta var. KOSGEB tarafından diğer girişimcilerin daha dikkatli olması için yapılan yanlışlar açıklandı.

Girişimcilere Pek Çok Destek Veriliyor!

Ülkemizde girişimcilerin faaliyetlerine devam edebilmesi için pek çok destek sağlanıyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı KOSGEB geri ödemesiz girişimcilik destekleri de yapılan destekler arasında yer alıyor. Yenilikçi, sanayide dijitalleşme uygulamaları, orta yüksek ve yüksek teknoloji düzeyindeki sektörler dahil olmak üzere imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin sayısının artırılması nedeni ile hayata geçirilen İleri Girişimci Programı ile iş fikri ve projesi olan girişimcilere 365 bin liraya varan destek ödemeleri yapıyor.

Kendi işini kurmak isteyen kişiler, girişimcilik eğitimlerini online olarak tamamlayıp hazırlamış oldukları proje ile başvuru yaparak desteklerden faydalanabiliyorlar.

Online eğitimler KOSGEB e-Akademi sayfası üzerinden verilmektedir.

Girişimcilere 5 Farklı Alanda Destek!

Girişimcilere pek çok alanda destek verildiğinden bahsetmiştik. 2 program kapsamında girişimcilere verilecek olan destekler şu şekildedir;

İleri Girişimcilik Programı;

 • Kuruluş desteği
 • Makine, teçhizat ve yazılım desteği
 • Mentorluk, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği
 • Performans desteği
 • Sertifika desteği

Geleneksel Girişimci Programı;

 • Kuruluş desteği,
 • Performans desteği
 • Sertifika desteği verilecek.

Destekleme ödemelerinden yararlanmak isteyen girişimcilerin başvuru esnasında, öncesinde ve sonrasında yapmaması gerekenleri yapmaları durumunda destek ödemelerinden faydalanamazlar.

KOSGEB Destekli Ne İş Yapabilirim? (Destek Verilen Sektörler) bilgi almak için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Destekten Faydalanmak İçin Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Hazırlamış oldukları projeleri sunduktan hemen sonra başlayacak destek programı süresinde yapılaması gerekenler;

 • Girişimcilerin işletme kuruluşunda %50’nin altında hisse sahibi olması yada destek programı süresinde mevcut hisselerinin bir kısmını devrederek %50 hisse hakkının altına düşmemeli.
 • Destek programı süresi içerisinde başka bir işte SGK’lı çalışılmamalı.
 • Projenin başladığı tarihten itibaren 2 yıl içerisinde işletme kapatılmamalı.
 • Destek ile alınan makine teçhizat ve yazılımın satılması, kiraya verilmesi yada işletmede bulunmaması.
 • Doğru girişimcilik eğitimini tamamlamadan işletme kurulmamalı.
 • İleri girişimcilik destek programına başvuru yapacak girişimcilerin işini kurmadan önce Geleneksel Girişimci Eğitiminden sonra İleri girişimci Eğitimini de alması gerekmektedir.
 • İşletmenin kuruluş tarihi İleri Girişimci Eğitimi’nin tamamlandığı tarihten sonra olmalı.
 • Gerçekten kurulan işi yapacak girişimcinin yerine başka başka birinin girişimci olarak başvuru yapması yada başka bir işin genişletilmesine yönelik iş kurularak başvuru yapılmamalı.

Makine, teçhizat ve yazılım destek kapsamında alınmasında yapılan hatalar. Bu ürünlerin en az kurul kararında yer alan asgari teknik özellikleri taşıması, faturalarda bu özelliklerin açıkça yer alması, kesilen faturanın sermaye şirketleri için şirket adına, şahıs işletmeleri için de şahıs işletmesi sahibi adına kesilmesi gerekmektedir.

DESTEK kapsamında alınan makine teçhizat ve yazılımın ödeme talebinde yapılan hatalar. Destek ödeme talebi en geç destek programının tamamlanma tarihinden 4 ay sonrasına kadar yapılabilmektedir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu