Kosgeb Destekleri

KOSGEB ile İş Kurmak Mantıklı Mı?

KOSGEB destekleri ile iş kurmak isteyen kişiler belirlenen şartları yerine getirdikleri takdirde KOSGEB tarafından sağlanan finansman desteklerinden faydalanabileceklerdir. Geri ödemesiz hibe kredisi ya da faiz uygulamasız destek kredisi alacak girişimci ve işletme sahibi kişiler ilk olarak KOSGEB’e başvuru yapmalı, veri tabanına kayıt olarak üyelik işlemlerini tamamlamalıdırlar.

KOSGEB ile iş kurmak isteyenler öncelikle KOSGEB tarafından düzenlenen eğitim programlarına kayıt yaptırarak bu programlara katılmak zorundadır. Katılım sağlanan bu programlardan başarı ile ayrıldıktan sonra sertifika alınacaktır. Sertifika almaya hak kazanan girişimci kişiler belirlenen ölçütlerde kredi desteklerinden yararlanarak iş kurabileceklerdir.

2021 KOSGEB Girişimciliği Destekleme Programı Nasıldır?

KOSGEB girişimcilik destek programı ekonomik kalkınmanın sağlanması ve ülke genelinde baş gösteren istihdam sorunlarının çözülmesi ve kurulacak olan işletmelerin kalitesinin artırılması amacı ile yeni girişimcilere finansman desteği sağlanacaktır. Bu sayede kendi işinin patronu olmak ve iş kurmak isteyen kişilere destek paketleri sunulacaktır. Girişimci destek programı kapsamında 2021 senesinde verilecek toplam destek tutarı 150.000 TL olacaktır.

KOSGEB tarafından sağlanacak bu finansmanın 50.000 TL’si geri ödemesiz hibe şeklinde, 100.000 TL’ si ise faiz uygulamasız kredi şeklinde kullandırılır. KOSGEB destekleri ile iş kurmak girişimcilerin program dâhilinde destekleme ödemesi alabilmesi için 32 saatlik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kurslarına katılım şartı bulunmaktadır. Bu kurslar tamamen ücretsiz olmaktadır. Bu kurs sonucunda sertifika alındığı takdirde KOSGEB’in sağladığı destek paketlerinden yararlanılabilir.

KOSGEB Girişimcilik Desteğine Kimler Başvurabilir?

KOSGEB girişimciliği destekleme başvurusu KOSGEB tarafından düzenlenen iş kurma danışmanlığı eğitimini ya da uygulamalı olarak verilen eğitim desteğini alanlar; kurumca üniversite sınırları içinde gerçekleştirilen Genç Girişimci Geliştirme Programı’na katılıp; mezun olanlar ve girişimci olarak iş kurmak isteyen kişiler yararlanmaktadır. Bu destek programları ile iş kurmak isteyen girişimcilere gereken sermaye desteği uygulanmış olacaktır. KOSGEB bünyesinde gerçekleştirilen 32 saatlik girişimcilik programlarından faydalanarak iş kurmak için yeterli bilgiye sahip olunacaktır. Başarı ile tamamlanan kurs programları sonrasında girişimci sertifikası verilecektir. Bu sertifika ile KOSGEB’in sağladığı destek paketlerinden yararlanılacaktır.

KOSGEB Girişimciliği Destekleme Detayları Nasıldır?

KOSGEB iş kurmak isteyen girişimcilere destek vermeye devam ederek ülke genelinde işsizliğin önüne geçmeyi hedeflemektedir. 2021 yılında genç girişimcilere verilecek destek programı çerçevesinde verilebilecek toplam destek tutarı 150.000 olarak açıklanmıştır. 150.000 TL girişimci desteğinin 50.000 TL kadarı hibe, 100.000 TL kadarı da faizsiz ya da düşük faizli olarak kredi şeklinde sunulacaktır. Bu programdan yararlanmak ve kendi işini kurmak isteyen genç girişimci kimsenin ödemeye tabi olması için 32 saatlik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kurslarından başarı ile ayrılması gerekmektedir. Verilecek bu eğitim tamamen ücretsizdir.

KOSGEB Girişimci Destek Programı Şartları Hangisidir?

KOSGEB’ten iş kurmak isteyen girişimcilere verilecek destek şartları şu şekilde belirtilmiştir:

 • İş kurmak için başvuru yapmak isteyen girişimci kişi Türk uyruklu olmalıdır.
 • Girişimci kişinin 18 yaşını doldurmuş olması şarttır.
 • Başvuru işleminin onaylanması için KOSGEB tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin başarı ile sonlandırılmış ve sertifika alınmaya hak kazanılmış olunmalıdır.

KOSGEB, kendi iş yerini kurmak isteyen yeni girişimcilere ihtiyaç duyduğu finansal sermaye için destek sağlamaya devam etmektedir. Yukarıda belirtilen şartları ve KOSGEB’in talep ettiği belgeleri yerine getiren girişimci kişi standart 50.000 TL maksimum 150.000 TL’ye kadar hibe kredisi desteğine sahip olacaktır.

KOSGEB ile İş Kurmak Mantıklı Mıdır?

KOSGEB ile iş kurmak mantıklı mıdır değil midir diye merak eden girişimciler için bilinmelidir ki KOSGEB; yeterli sermayesi olmayan girişimcilerin yanında olmaktadır. Kendi işini kurmak isteyen, iş hayatına atılmak isteyen, yeni bir iş, yeni bir gelir kapısı sağlamak isteyen kişilerin, bu planlarını hayata geçirmek için yeteri kadar sermayelerinim olmadığı durumlarda KOSGEB ile iş kurmak gayet mantıklı olmaktadır.

Eğer girişimci kişinin iş yapmak istediği sektör için yeterli miktarda sermayesi yoksa iş kurma konusunda belli başlı aksaklıklar yaşanmaktadır. İşte bu noktada, yeni girişimcilerin öncelikle kendine daha sonra da ülke ekonomisine fayda sağlaması açısından devlet tarafından verilmiş destek kredileri devreye girmektedir. Girişimcilerin yaptığı projeler için devletin yaptığı geri ödemesiz yardıma hibe denir.

Hangi Sektörlerde İş Kuranlara Hibe Kredisi Verilir?

KOSGEB tarafından 2021 yılında hibe desteği verilen sektörler şu şekildedir:

 • Giyim eşyalarının imalatı
 • Kâğıt ve kâğıt ürünlerinin imalatı
 • Kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı
 • Gıda ürünlerinin imalatı
 • İçeceklerin imalatı
 • Ana metal sanayii
 • Bilgisayar, elektronik ve optik ürünlerin imalatı
 • Makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı
 • Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler
 • Bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetleri
 • Seyahat acentesi, tur operatörü ve diğer rezervasyon hizmetleriyle ilgili faaliyetler
 • Büro yönetimi, büro desteği ve iş destek faaliyetleri
 • Suyun toplanması, arıtılması ve dağıtılması
 • Bina inşaatı
 • Özel inşaat faaliyetleri
 • Toptan ve perakende ticaret
 • Konaklama gibi sektörlerde iş kurulması için girişimcilere hibe kredisi verilmektedir.

KOSGEB Hibe Kredisi Şartları Nelerdir?

KOSGEB hibe kredisi başvurularında aranan şartlar şöyledir;

 • KOSGEB’in hibe kredi başvurusu için başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gereklidir.
 • Başvuru sahibi 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
 • 2021 yılı içinde KOSGEB tarafından sağlanan hibe finansman desteğinden faydalanacak söz konusu işletmenin faaliyete hazır olması gereklidir.
 • KOSGEB hibe kredi kullanabilmek için başvurunun gerçekleştiği bölgenin KOSGEB tarafından desteklenen bölgeler arasında yer alıyor olması ve KOSGEB hibe desteğinden faydalanılması için destek alınacak iş alanının KOSGEB desteklenen sektörler listesinde yer alması gereklidir. Aksi halde KOSGEB hibe kredisi başvurusu olumlu yanıt almayacaktır.
 • Belirtilen süre zarflarında KOSGEB programlarına başvuru yapılmalıdır. Bu tarihler dışında yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır.
 • Program ve eğitim kapsamında talep edilen belge ve evrakların eksiksiz olarak tamamlanması gereklidir.
 • KOSGEB destek paketlerinden yararlanmak isteyen kişiler öncelikle kurumun düzenleyip yönettiği 32 saatlik ücretsiz kurslara katılmak zorunlu kılınmıştır. Bu kurslar ülke genelinde birçok ilde düzenlenmektedir ve herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Desteklerden yararlanmak için düzenlenen bu kurslardan başarı elde etmiş olmak gereklidir. Eğitimler sonunda iş planı hazırlamak için KOSGEB danışmanı verilecektir.
 • Başvuru yapılan sektörde, son bir sene içerisinde kişinin kendine ait bir iş yerinin bulunmaması gereklidir. Aksi takdirde projenin dışında kalınır.
 • Aynı proje için daha önce yapılan başvurularda üç kere red kararı alınmamış olması gereklidir.

KOSGEB ile İş Kurmak İsteyenler İçin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nasıldır?

KOSGEB tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ile amacı ülke çapında girişimcilik faaliyetlerinin yaygınlaştırılması, kaliteli ve başarılı işletmeler kurulmasına destek olarak bu işletmelerin ekonomiyi kalkındırması için ülkeye kazandırılması yönünde olmaktadır. Bu eğitim sayesinde kendi işinin patronu olmak isteyen girişimci kişiler, iş kurma ve yürütme konularında bilgi ve beceri sahibi olabilecekler, kendi iş planlarına yönelik projeler ile işletmeyi ileri taşıyabilecek donanıma yükselebileceklerdir.

Bu eğitimler KOSGEB kuruluşu tarafından bizzat düzenlenmektedir. KOSGEB ile iş kurmak isteyen girişimciler 32 saatlik bu eğitimlerin ardından başarı elde eden kişiler sertifika almaya hak kazanacaklardır. Bu sertifika iş kurmak için KOSGEB’in sağladığı her türlü finansman desteğinden yararlanmak için gereken en önemli koşullar arasında gelir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri herkesin katılımına açık olup bunun yanında da ücretsizidir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu