Kosgeb Destekleri

KOSGEB Kadınlara 60 Bin TL. Girişimci Hibesi Veriyor! (Güncel) Haziran 2021

Ev hanımları, kadın girişimciler, çalışmayan bayanlar hayal ettikleri iş yerini açsınlar diye, KOSGEB kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık uyguluyor ve erkeklere oranla daha fazla imkan tanınıyor. İş yeri açmak ve kendi iş yerine sahip olmak isteyen kadın girişimcilere devlet desteği veren tek kurum Kosgeb‘tir.

Kadın Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

Kadın girişimcilerin ekonomiye kazandırılması ve daha fazla istihdamlarının sağlanması amacıyla verilen hibe teşvik ve kredileri veren Kosgeb kurumundan daha fazla ayrıcalık ve avantajlarla verilen Kadın Girişimci Destek programından yararlanmak isteyenler bazı şartları taşımaları ve bu şartları yerine getirmeleri gereklidir. Öncelikle Kosgeb hibe kredilerden yararlanmak isteyenlere şart koyulan koşullar kadın girişimciler içinde geçerlidir. Öncelikle Kosgeb hibe kredilerine başvurarak iş yerinin açılışında gerekli olan ekipman, araç gereç ve demirbaş alımlarının karşılanmasını talep eden kadınların Kosgeb kurumuna başvuruda bulunmaları şarttır. Öncelikle işsiz olan kadınlar İş- Kur tarafından başvurularını yapmakta, diğer çalışan ve memur olan kadınlar ise başvurularını Kosgeb il müdürlüklerinden ve bağlı birimlerinden gerçekleştirebilmektedir. Başvuru sırasında küçük bir mülakata tabi tutularak başvuruları kabul edilen kadın girişimcilerin alması zorunlu olan kurslara kayıtları yapılmaktadır. Kosgeb kursları olarak bilinen uygulamanın halk arasında bilinen asıl adı Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’dir. Bu eğitim programlarına katılmaları zorunludur.

Kadın Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

Kosgeb kursları her ilde ücretsiz olarak verilmektedir ve Kosgeb tarafından yetkilendirilen kurumlarda, üniversitelerde ve konferans salonlarında 15 kişilik kursiyerden oluşan sınıflarda işletme branşındaki öğretim görevlileri tarafından dersler anlatılmaktadır. Girişimcilik eğitiminin verilerek hibeleri almak için istenen iş planı oluşturmanın anlatıldığı ve iş projesinin oluşturulmasının öğretildiği kurslardan başarılı şekilde geçen kadınlara girişimci sertifikası verilmektedir. Kosgeb girişimcilik eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlayan kadın girişimciler artık Kosgeb hibe kredilerden yararlanmaya hak kazanabilir ve kendi iş yerini açabilir. Masraflarını karşılamak için ise Girişimcilik Destek Programına başvuruda bulunabilir.

2021 yılında uygulamalı girişimcilik eğitimleri uzaktan eğitim formatında elektronik ortamda online olarak yapılabiliyor!

Kadın Girişimci Eğitim Programları

Tüm kadın girişimciler yukarıda da yer verdiğimiz ve detaylı olarak anlattığımız sertifikaya sahip olduktan sonra iş yerini açarak Kadın girişimci destek programına başvurabilir demiştik. Evet tüm kadınların girişimcilik eğitimlerini başarılı bir şekilde sonlandırdıktan sonra ön onay başvurusu yapmaları gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir güncelleme ile iş yerini açmadan önce vatandaşın ön başvuru yapması gerekiyor. Bu başvuru sonucunda KOSGEB ön onay veriyor ve onayı kabul görülen kadın girişimci iş yerini açabiliyor.

Kadın girişimcilerin açılan işyerleri için yapılan tüm  araç gereç, ekipman, demirbaş gibi iş yeri açılışında gerekli olan giderlerinin harcamalarının faturalarını saklayarak sonunda Kosgeb’e istenen belgeler ile ibraz ederek bu program üzerinden tüm ödemeleri geri alabilir. Bunun için tabi ki kadın girişimcilerin diğer girişimciler gibi bazı adımları sırasıyla tamamlamaları gereklidir. Bu adımlar ise; Öncelikle açtıkları iş yerlerinin sicil numaralarını mutlaka KOSGEB veri tabanına kayıt ettirmeleri gerekmektedir. Sistemde gözükmeleri için kaydını yaptıran kadınlar daha sonra Kosgeb Kobi beyannamesi formunu ve Kobi bilgi dokümanını doldurmaları şarttır. Girişimcilik eğitiminde öğretilen ve yönergelere uygun olarak oluşturulan iş planı projesi hazırlayarak projelerinin Kosgeb yetkililerine sunumlarını yapmaları ve onay almaları şartını da yerine getirdikten sonra iş yeri için yapılan tüm giderlerin faturalarının ve iş yeri belgeleri hazırlayıp Kosgeb’ e ileterek tüm harcamalarını geri alabilir ve Kosgeb Kadın Girişimci Destek programından %30 avantajla hibe kredileri alabilir.

Kadın Girişimci Eğitim Programları
Kadın Girişimci Eğitim Programları

Kosgeb hibe kredisinin alınmasından yapılması gerekli olan şartları ve adımları sitemizde ayrıntılı olarak sürekli yer vermekteyiz. En son olarak kadın girişimciler hazırladıkları iş planı projelerinin kabul  edilmesi şartıyla yaptıkları tüm harcamaları hibe olarak geri alabilir diyoruz.

Kadın girişimciler erkek girişimcilere oranla daha fazla avantajlı ve ayrıcalıklı bir şekilde hibelerden yararlandırılmaktadır. Aynı şekilde gazi, engelli girişimci ve şehit yakını girişimciler ile aynı oranda ayrıcalığa sahip olan kadın girişimciler erkek girişimcilere oranla % 30 daha fazla avantajlı konumdadır.

Aynı destek bölgesinde yer alan kadın ve erkek girişimci destek oranları arasındaki farkı matematiksel bir dille anlatmak gerekirse;

Söz konusu desteklerden %30 oranında daha avantajlı olan kadınlar normal bir girişimci ile alacakları Kosgeb 60 bin TL hibe kredi imkanından tam olarak yararlanması için 3.4.5.6 bölgede ki girişimcilerin 55 bin TL harcaması yeterliyken aynı bölgede diğer girişimcilerin hibe kredi imkanlarından  yararlanabilmesi  için 65 bin TL harcaması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Kadın Girişimci Kredisi

Kadın girişimcilere kredi veren bir başka kurumda Ziraat bankasıdır. Ziraat Bankası iş yerlerini büyütmek isteyen kadın girişimcilere hazırladıkları iş projesi planlarının banka şubelerine getirilmesi ve onaylanmasının ardından 100 bin lira faizsiz kredi alabilirler. Kosgeb ile anlaşmalı olarak verilen 100 bin lira faizsiz kredi desteği alan tüm kadın girişimciler iş yerlerini istedikleri şekilde büyütebilirler.

Ziraat Bankası Kadın Girişimci Kredisi 
Ziraat Bankası Kadın Girişimci Kredisi

Kosgeb tarafından Kobilere ve Genç girişimcilere sağlanan 60 bin lira hibe kredisinden kadın girişimciler de yararlanabiliyor. Kadın girişimcilere hem de erkek girişimcilere oranla daha fazla ayrıcalık tanınıyor. Sizde devlet tanıdığı ayrıcalıklardan hak kazanmak ve Kosgeb 60 bin lira hibe kredisini almak için Kosgeb il müdürlüklerine, işsizseniz İş-kur birimlerine başvuru yapabilirsiniz. Bu şekilde hayalinizdeki kuaför, butik, restoran, konfeksiyon, waffle imalatı, güzellik merkezi, pastahane, ev yemekleri lokantası, hamur işleri işletmenizi ve isterseniz hayvancılık için hibe desteklerini arkanıza alarak iş fikrinizi hayata geçirebilirsiniz. Kolaylıklar bununla da bitmiyor. Aynı desteklenen sektörler içinde başvuru yapan erkek girişimcilere oranla daha fazla ayrıcalık tanınan Kadın Girişimci desteklerinden yararlanarak iş yeriniz için gerekli olan araç gereç, ekipman alımlarınızda giderlerinizi bu hibelerden yararlanarak kullanabilirsiniz.

Tabi ki ilk akla gelen bu hibelerin nasıl alındığı, hibelere nasıl başvuru yapıldığı ve kimlere verildiğidir.

Kosgeb Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

60 bin lira hibe kredileri alarak kendi iş yerini açarak kendi işinin patronu olmak isteyen kadınlar mutlaka öncelikle Kosgeb kurumunun birimlerine başvuruda bulunmalıdır. Kosgeb tarafından kaydı alınarak Girişimcilik kursuna katılma hakkı kazanan bayanların mutlaka girişimcilik kursundan başarılı bir şekilde geçmeleri ve kurs sonunda erilen girişimcilik sertifikasına sahip olmaları gereklidir. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgilere linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sertifika alımını ön koşul olarak koyan Kosgeb kursuna 18 yaşını tamamlamış tüm kadınlar başvurabilir ayrıca kurslara katılım zorunludur ve Kosgeb tarafından ücretsiz olarak düzenlenmektedir. 32 saatlik verilen kurs başvurularını ise Kosgeb il müdürlüklerine ve İş – kura yapabilirsiniz.

Kosgeb girişimcilik eğitimleri tüm Türkiye genelinde belirlenen tarihlerde ve Kosgeb tarafından yetkilendirilen kurumlarda yapılmaktadır. Kursta öğretilen en önemli konu istenilen yönergeye uygun olarak iş planı projesinin hazırlanmasının  Girişimcilik sertifikasına sahip olan tüm kadın girişimciler Girişimcilik Destek Programı tarafından verilen 60 bin lira hibeden yararlanmaya hak kazanabilirler.

Kadın girişimcilere özel iş planı örneklerini inceleyebilirsiniz.

Kadın Girişimci Desteğine Nasıl Başvurulur?

Kadın girişimci destek programı kapsamında verilen 60 bin lira hibe desteği imkanları 2021 yılından itibaren verilen desteklerdir. Program kapsamında verilen hibe teşviklerinden yararlanacak olan her girişimcinin yukarıda detaylı olarak anlattığımız girişimcilik kursu sonunda verilen sertifikasının olması gereklidir. Sertifika sahibi kadın girişimciler aşağıdaki tabloda yer alan ayrıcalıklara sahip olarak hibe ve faizsiz kredilerden yararlanabilecektir. Sırasıyla Kadın girişimci destek programından yararlanmak isteyenler öncelikle girişimci sertifikası almalı, açacakları iş yerini açılışının yapılmasının ardından Kosgeb Veri tabanına kaydını yaptırarak kobi beyannamesini sistem üzerinden doldurup kobi bilgi dokümanının çıktısına sahip olmalı, ardından tüm bu belgeler ile Kosgeb’e iş planları ile birlikte başvuru yaparak iş projelerinin Kosgeb yetkililerine yaptıkları sunumlarından alacakları onay ile verilen hibelerden bu aşamaları geçerek ancak yararlanabileceklerdir.

Kadın Girişimcilere destek sağlanmakta ve diğer girişimcilere oranla kadınların desteklerinde % 30 a varan avantajlarının bulunduğu gözlenmektedir. Aynı bölgedeki erkek girişimcilerin aldıkları 60 bin lira hibe kredisi imkanında yararlanabilmesi için 65 bin liralık bir harcama yapması gerekirken kadın girişimcilerin de 55 bin liralık harcama yapmaları yeterlidir. Kadın girişimcileri desteklemek ve ekonomiye daha fazla katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla daha fazla ayrıcalık tanındığı ortadadır. Tüm bayanların desteklerden kolaylıkla yararlanabileceği ve destekleri alabilecekleri Kosgeb Kadın girişimci desteklerinin avantajları bu şekildedir. Yine ev hanımları, kadınların diğer destek alabilecekleri teşviklere de sitemizden ulaşabilirsiniz.

Halkbank Kosgeb ile işbirliği kapsamında Kadın girişimcilerin iş yerlerini büyütmek amacıyla iş planları ile yapacakları başvurularında kadınlara faizsiz kredi imkanı sağlayan devlet bankamızdır.

Halkbank kadın girişimci desteğini buradan inceleyebilirsiniz!

Halkbank’tan Girişimcilere Destek!

Kadın girişimcilere aynı destekleri sağlamaya devam edecek olan Halkbank’ın iş yeri büyütmek isteyen kadın girişimcilere başvurularda  gerekli olan iş projesinin onay verilmesi ile birlikte 100 bin lira faizsiz kredi imkanlarından yararlanabileceklerdir. En az 30 yaşında ve onay verilecek nitelikte iyi bir iş planı projesine sahip olan kadın girişimciler Halk bankasına yapacakları başvurular ile 100 bin liralık faizsiz kredilerden yararlanabilirler. Girişimcilere verilen hibe ve kredi desteklerinin son başvuru tarihi 31 Aralık’dır. Yeni yıl itibari ile bu destek devam etmeyecektir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu