Kosgeb Destekleri

KOSGEB Kredisi Alanların Yorumları (TAVSİYELER) Haziran 2021

Kosgeb İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır? Neden Yoldan Geçenlere Verilmiyor? İlla ki Plan Mı Lazım?  İşyeri açmak için birçok saçma sapan yazı okumuş olabilirsiniz. Kosgeb iş tavsiyeleri Kosgeb desteğinin bir tık ile alınabileceğini söylemiş olan web siteleri de görmüş olabilirsiniz. Şimdi sizleri kosgeb gerçeği ile baş başa bırakacağım. Neymiş bu kosgeb, kosgep diye mi yazılırmış, koskep diye mi? Kimlere kredi verirmiş, nasıl iş kurulurmuş, dükkan açacaklar nasıl kredi alabilirmiş, bayanlara, ev hanımlarına, işsizlere kredi verir mi? Haydi başlayalım.

Kosgeb bir çok destekleme ödemesi yaparak girişimcilere 2021 yılında da destek olmaya devam ediyor.

Kosgeb iş kuracaklara 60 bin lira ve 360 bin lira hibe desteği sunmaktadır. KOSGEB,  bir destekleme programıdır. Sadece paranız varsa destek alabilirsiniz. Paranız yoksa size hayırlı işler ! Bu arada 60 bin lira demişken, bu desteğin nasıl alınacağını daha önce anlattık. İsterseniz okuyun.

Kosgeb şöyle çalışır. ÖNCE HARCA, SONRA PARANI GERİ AL. Harcamak için paranız yok ise, hiç bulaşmayın, destek alamazsınız.

Sizi bir konuda uyarmak istiyorum. Kosgeb’ de bizim adamımız var, müdür tanıdık, bir şekilde biz bağlarız, hiç beklemeden kredinizi çıkartırız. O iş kesin, bir kerede hibeyi alırız diyen vatandaşa güvenmeyin. Ayrıca sitelerde şuraya tıklayın buraya tıklayın yazılarına da güvenmeyin. Dost var, düşman var. Emeklinin elindeki 3 kuruş parayı almaya çalışan, eşinin dostunun ekmeğine göz diken insanlar var. Uzak durun.

Kosgeb İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır? Ne Lazım? Kime Veriliyor Bu Kredi? Herkes Niye Alamıyor? Sorular ve Cevaplar?

Aşağıda adım, adım kosgeb desteğinin nasıl alınacağını anlattık. İş kurmak istiyorsanız, danışmanlara para kaptırmadan önce okuyun. Fazla zamanınızı almaz. Faydalıdır.

 • Kredi için eğitime gitmeye mecbursunuz. İşiniz gücünüz olabilir ancak yapacak bir şey yok. Eğitime gideceksiniz. Toplam süre 32 saat ancak 6 saat devamsızlık hakkınız var. Bu süreyi geçerseniz kurstan atılırsınız. Ancak işsizlik maaşı alıyor iseniz kurstan devamsızlık hakkınız yoktur. Devamsızlık yaparsanız maaşınızın tümü iptal olur. Dikkat edin. Sertifika alacağım diye işsizlik maaşından olmayın. Bu maaş bir daha bağlanmaz.
 • Kosgeb eğitimi almadan iş kurmayın. Eğer daha önceden kurulu bir şirketiniz var ise, o şirket için başka şekilde başvurmak gerekiyor. Bu yeni girişimci desteği olduğu için hemen iş kurmanız gerekiyor ise de, yetkililere bildirim işyeri numarası alın. Bu numara ile iş yerinizi kurun. YOKSA DESTEK ALAMAZSINIZ.
 • Kosgeb uygulamalı girişimcilik kursu öncesinde adınıza kayıtlı veya ortağı olduğunuz bir işyeri veya şirketiniz mevcut ise, şirketi kapatıp da yeniden açıp kosgeb desteği almayı planlamayın. Yemezler. Bu durumda destek alamazsınız.
 • Kosgeb sertifikası süresizdir. Bu sertifika ile kanunlarda değişiklik olmadığı müddetçe ömrünüzün sonuna kadar destekleme alabilirsiniz. Ancak, unutmayın ki, eğer kurstan sonra kendi adınıza iş kurarsanız, işyeri açılışından itibaren 2 sene içinde başvurup desteği almalısınız. Yani işyeriniz 2 yaşını geçince destekleme süresi sona erer, destek alamazsınız.
 • Kosgeb desteği alan iş yerleri açılış tarihinden itibaren 3 yıl boyunca kapatılamaz. Kapatırsanız başınız bela da demektir. Bir sürü takım elbiseli adam gelip, aldığınız desteğinin tümünü sizden faizi ile geri almak için ellerinden geleni yaparlar. Sıkıntıya düşersiniz. 3 sene dişinizi sıkın.
 • Kosgeb’ in destek verdiği para ile aldığınız hiçbirşey satılamaz. Zarar görürse, parçalanırsa dahi çöpe atamazsınız. Bozulan makine ve teçhizatları depoya kaldırın. 3 yıl sonuna kadar saklayın. Lazım olacak.
Kosgeb Kimlere Verilir
Kosgeb projesinden kimler yararlanabilecektir?
 • Kosgeb desteği alacaklar, tüm harcamalarını iş yerine ait hesaptan yapmalılar. Eğer harcamaları kendinizin, eşinizin, amcanızın hesabından yaparsanız, gitti paralar. Geçmiş olsun. LÜTFEN HARCAMALARI İŞ YERİNE AİT BANKA HESABINDAN YAPIN.
 • Tüm harcamaların fatura ve dekontlarını biriktirin. Biriktirmez iseniz siz ödersiniz. Karar sizin.
 • Kosgeb’in verdiği 50 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz destek (toplam da 150 bin lira) KDV giderini ödemez. Bu sebeple örneğin 100 bin liralık işyeri açma desteğinin içinde kosgeb sadece kdv olmayan kısmını öder. Peki KDV’ yi kim ödeyecek? Pamuk eller cebe. Tabi burada işyerini açtığınız yer, erkek veya kadın olma durumunuz da çok önemlidir. KDV Hesabı veya kosgeb kredi hesaplaması konusunda anlattık. Okuyun öğrenin.
 • Eğer son 1 yıl içinde işyeri açmış iseniz, vergi ödemiş iseniz kosgeb işyeri kredisi alamazsınız. Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışıyor olmanız sıkıntı yaşatmaz. Ancak iş yerinizi yeni kapattıysanız bir sene beklemeniz şart. İşinizi büyütmek istiyor iseniz, o zaman durum başka kosgeb işyeri büyütme kredisi sizler için. 🙂
 • 3 yaşını geçmeyen ikinci el  veya sıfır tüm makine ve techizat harcamalarını kosgeb destekliyor. Amcada, dayıda var diye 20 yıllık raflara, buzdolabı gibi eşyalara sakın ha para vermeyin. Elinizde kalır. Cebinizden ödersiniz.
 • İş yerinizi kurduktan sonra, kravatlı adamlar gelip, yaptığınız her şeyi tek tek inceleyecek. Tüm evraklara ve elinizdeki tüm kağıtlara bakacaklar. Kosgeb’i dolandırmaya kalkmayın. Emin olun sizden daha çok şey biliyorlar.
 • Yukarıda bahsettik ama tekrar söyleyelim, her ne şekilde olursa olsun, 1. derecede akrabalığınız olan kişilerden alışveriş yapamazsınız. Malzeme ve teçhizat alamazsınız. Başka satan olmasa dahi.
 • Alacağınız iş yeri malzemeleri 10 bin lira iken 20 bin liralık fatura kestirirseniz, başınız belaya gider. Kosgeb piyasa araştırması yaparak, sahtecilik yaptığınızı ortaya çıkarabilir. Dikkat edin. 🙂
 • İş planında belirttiğiniz satın alınacak malzemeler için destek alabilirsiniz. Ekstradan ihtiyaç olsa bile malzeme alırsanız, parasını siz ödersiniz. Ona göre alışveriş yapın. Faturası var diye, iş projesinde geçmeyen malları almayın. Örneğin bakkal dükkanı için, kanepe almak, çok lüks ve gereksiz bir harcamadır.
 • Kosgeb projesinde belirtilen personel giderleri olarak, iş yeri sahibine personel gideri düşülemiyor. Bilginiz olsun. Sadece personelin net ödemeleri destek kapsamında alınıyor. İkramiye, prim asgari geçim indirimi, hepsi sizden.
 • Kadın girişimciler erkeklere göre %10 fazla destek alabiliyor. Eğer destek alacaksanız, eşinizin başvurması daha mantıklı. İkinizde eğitime katıldıysanız, aynı proje için eşinizin destek alması daha mantıklıdır. (Sadece 1 kişi alabiliyor.)
 • Kosgeb işletmem kuruluş desteği kaleminde 2 bin liranın hepsini ödüyor. Eşit olan tek durum bu noktadır.
 • Kosgeb’ iş planını sunduğunuz zaman, onaylanmasını bekleyin. Onay almadan harcama yaparsanız, destek alamazsanız sıkıntı yaşarsınız. Projeyi hazırladım, işlem tamam diye düşünmeyin. Onayı alın. Onay sonrasında harcama yapın. Yoksa sıkıntıya düşersiniz ve aldıklarınızı geri vermeye çalışırsınız. 🙂 Kosgeb’e sunacak iş planınız yok ise örnekleri inceleyin. Bizde çok var. 🙂
 • Kosgeb’ e sunduğunuz proje onay alamaz ise, hemen vazgeçmeyin. Yeni bir plan yapın veya eksiklikleri tamamlayın. Yeniden sunun. Sonra yeniden, sonra yeniden. Onaylanana kadar devam. Başka çare yok 🙂

Kosgeb İş Tavsiyeleri ve Kuru Fasulyenin Faydaları

İş kurmak için beş kuruş paranız yoksa, hiç bulaşmayın. Kosgeb sadece desteklemektedir. Parası olmayanlara anahtar teslim iş kurup teslim eden bir kuruluş değildir. Kosgeb de görevli, birçok piyasa ekonomisi ve iş uzmanı görevlisi var. Bu yüzden sakın ha kosgeb’ i kandırmayı dolandırmayı düşünmeyin.

Bazı arkadaşlar “param olsa kosgeb ile ne işim olur” diyecekler ancak  Kosgeb parası olmayana iş kurup teslim eden bir kurum değildir. Kosgeb girişimcilere destek verir. Ancak hepsi bu. Adı üstünde KOSGEB DESTEĞİ.

Kosgeb neden bu kadar zora koşuyor. Bunun tek sebebi var. Bugüne kadar çalışkan Türk milleti her zaman Devleti dolandırmayı düşündü. Bazıları başardı da. Bazıları ise kepçe ile götürdü. Bunlar başka mesele ama, Kosgeb’ in tek derdi hakkı olan alsın. İş kuracak olan alsın. Kimse yetimin hakkını yemesin.

Parası olmayanlara destekleme yok mu? Elbet var. Banka kredileri var. İşyeri açma kredisi var. Siz gerçekten niyetliyseniz, kosgeb olmasa da iş kurabilirsiniz. Hani girişimci diyorlar ya, Sizde aşk yoksa, işte yok ekmekte. Danışmanlık firmalarına gelince, isterseniz başvurun. Siz bilirsiniz. Sürçü lisan ettiysek affola. Hayırlı işler.

https://www.facebook.com/kosgeb/ sayfasına giriş yaparak, 2021 yılına ait güncel yorumları okuyabilir, sizde kredi alma durumunuzu paylaşabilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu