Kosgeb Destekleri

KOSGEB Kredisi Geri Ödeniyor Mu?

KOSGEB kredi desteği geri ödemesi faizsiz kredi alındığı zaman yapılmaktadır. KOSGEB iş kurmak isteyen ya da işletmesini büyütmek isteyen kişilere hibe kredisi ya da faizsiz kredi olarak finansman desteği sağlamaktadır. Bu desteklerden yararlanabilmek için öncelikle KOSGEB’in talep ettiği şartların yerine getirilmesi gereklidir. Şartların yerine getirilmesinden sonra sermaye desteği alınabilir. KOSGEB kredisi geri ödemesi faizsiz kredi finansman desteği için geçerlidir. Eğer alınan destek hibe kredi desteği ise geri ödeme yapılmayacaktır.

KOSGEB Faizsiz Kredi Ödemesi Nereye Yapılır?

KOSGEB tarafından kullanılan faizsiz kredi ödemesi; faizsiz kredi desteğinden yararlanan Kobiler kredi tahsisini gerçekleştirdiği banka üzerinden yapmalıdır. Faizsiz kredi ödemeleri anlaşmalı bankalar aracılığıyla Kobilere tahsis edilmektedir. Sonuç olarak geri ödemesi yapılacak faizsiz kredi de ücretin tahsis edildiği bankalar aracılığı ile gerçekleştirilecek.

Kobiler kredilerini bankadan alırken kendileri ya da işletmeleri adına açılan hesaba para yatırarak geri ödemeyi gerçekleştirebilirler. Özel mevduat bankalarının sunduğu ticari kredilerin geri ödemesiyle KOSGEB kredisinin geri ödemesi arasındaki süreçte herhangi bir fark bulunmamaktadır.

KOSGEB Tarafından Sağlanan Faizsiz Kredi Nasıldır?

2021 yılında KOSGEB faizsiz kredi başvurusu yapıldıktan ve onay alındıktan sonra bu kredi anlaşmalı bankalar aracılığı ile Kobi işletme sahiplerine ya da iş kurmak için yeterlilik sahibi olan kişilere verilmektedir. Sağlanan kredinin geri ödemesinde herhangi bir faiz uygulaması söz konusu olmayacaktır. 2021 yılı itibari ile başvurularını onayladığı 15.000 işletme Kobi için 50.000 TL faizsiz kredi desteği verilmiştir.

Aynı şekilde 25.000 Kobinin yararlanabileceği şekilde faiz desteği bütçesini artırarak faizsiz buna ek olarak faiz uygulamasız 50.000 TL Kobi destek kredisi verilecektir. KOSGEB kredisi geri ödemesi de ertelemeli olarak gerçekleşecektir. Ortalama 1 – 2 sene sonrasında ödeme gerçekleşecektir. Kobilere tekrar verilecek olan 50.000 TL faizsiz kredi desteğinden yararlanmak isteyenlerin;

 • Kobi Beyannamesi güncelleme işlemlerini yapmaları ve sürekli güncel tutmaları,
 • KOSGEB veri tabanına kayıt olmayan Kobilerin kayıt işlemlerini yaparak Kobi beyannamesi vermesi,
 • Kobiler için yeniden verilecek 50 bin lira faizsiz kredi imkânlarından yararlanmak isteyenlerin başvuru tarihlerini kaçırmamaları ve gerekli şartları yerine getirerek başvuru tarihleri arasında müracaatlarını yapmaları şarttır.

2021 KOSGEB Hibe Kredisi Nasıldır, Başvuru Şartları Nelerdir?

2021 yılında KOSGEB’ten hibe kredisi almak için başvuru şartları ve aranan diğer koşulların yerine getirilmesi gereklidir. KOSGEB tarafından sağlanan hibe finansman desteğinde geri ödeme yapılmayacaktır. 2021 senesinde KOSGEB tarafından verilen hibeler için gerekli şartlar tamamen değiştirilmiştir. Girişimcilere sağlanan 150.000 TL hibe kredisini alabilmek için küçük, orta ve büyük işletmelerin karşılaması gereken bazı koşullar şunlardır:

 • Öncelikli olarak hibe ve destekten yararlanmak için kişilerin ya da işletmelerin KOSGEB’e üye olunması gerekmektedir.
 • KOSGEB üyeliğinin başlatılmasından sonra KOSGEB Kobi beyannamesinin doldurulması ve sürekli güncel tutulması şarttır.
 • KOSGEB veri tabanına kayıt olan kişiler, bütün bilgilerini ve vergi numaralarını yazmalıdır.

2021 senesi itibarinde bu şartları yerine getiren kişiler belirlenen tutarda hibe kredisi kullanacaklardır. Faizsiz kredi uygulamasının yanı sıra hibe kredilerinde geri ödeme yapılmaz.

KOSGEB Kredisi Başvurusunda Gerekli Evraklar Nelerdir?

KOSGEB finansman desteklerine başvuru yaparken talep edilen belge ve evraklar şunlardır:

 • Başvuru sahibi eğer esnaf ise E-KOBİ ve beyanname kaydı,
 • Başvuru sahibi girişimci ise kursa katılım yapmak için başvuru formu,
 • Sistem üzerinden doldurulması gereken KOSGEB taahhütnamesi,
 • Başvurulacak sektöre göre hazırlanacak olan iş planı
 • Eğer kişi esnaf ise Kobi Ticari Kredilerinde istenen bütün evraklar gereklidir.

KOSGEB kurslarına katılıp başarılı bir şekilde ayrılmanız halinde bu evrakları bölgenizde bulunan KOSGEB’e ibraz etmeniz gerekmektedir. KOSGEB tarafından düzenlenen eğitim programlarından da başarı ile ayrılık sertifika belgesi alınması gereklidir.

2021 KOSGEB Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

KOSGEB kredisi başvurusu için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Aranan şartların yerine getirilmesi halinde hibe kredisi ya da faiz uygulamasız kredi seçeneklerinden yararlanılabilecektir. Kredi başvuru şartları şunlardır:

 • Öncelikle her ilde yer alan İşKur veya KOSGEB birimlerine giderek Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine başvuruda bulunmak gereklidir.
 • Kurumun düzenlemiş olduğu Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi 32 saat sürmektedir. Bu kursu başarıyla tamamlayarak sertifika almak gereklidir.
 • Sertifikayı aldıktan sonra kendi adına bir iş kurmak,
 • İşi kurduktan sonrada KOSGEB veri tabanına kayıt olarak KOBİ Beyannamesini doldurmak şarttır.
 • Yeni Girişimci Desteği Başvuru Formu ve Yeni Girişimci Desteği Girişimci İş Planı Formunu doldurmak ve bu formları KOSGEB’e sunmak gerekmektedir.
 • Son olarak iş kurma aşamasında yapılan harcamaların faturalarını KOSGEB’e sunarak 50.000 TL’ye kadar hibe, 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi alınabilir.
 • Kurum maddi olarak kadın adaylara %90, erkek adaylara ise %70 oranında destek sağlamaktadır. Kadınlara fazladan destek verilmesinin sebebi ülke genelinde kadın girişimcilerin sayısını arttırmaktır.

2021 Girişimcilik Kursu Nedir, Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB tarafından düzenlenen girişimcilik kursu sertifika ile sonlandırılması gereken uygulamalı bir program olmaktadır. 32 saat süren girişimcilik eğitimi programlarından sonra alınacak sertifika iş kurulabilir. Düzenlenen bu eğitimleri başarıyla sonlandıran ve sertifikasını alan kişilere örnek iş fikirleri sunulur. İş fikri bulunduktan sonra bu fikrin hayata geçirilmesi için bir iş planı oluşturmak gereklidir.

Mevcut iş fikrinin başarılı olabilmesi için pazarlama teknikleri bu eğitimler aracılığı ile kursiyerlere öğretilecektir. Kursa katılım gösteren kişiler imza atarak, katılım gösterdiklerini resmileştirmek zorundadırlar. Girişimcilik sertifikasının alınması için kursiyerlerinin katılım gösterdiği süreye bakılır. Girişimcilik kursu başvurusu için gereken şartlar da şunlardır:

 • Girişimcilik kursu başvurusu yapacak kişilerin öncelikle KOSGEB üyeliklerinin bulunması gerekmektedir.
 • Girişimcilik kurs başvurusu için başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması gereklidir.
 • Başvuru yapılmadan önce kişinin KOSGEB tarafından sağlanan iş ve meslek danışmanlığı hizmetinden faydalanmış olması şarttır.
 • Başvuru sahibi daha önceden aynı eğitim programını almamış olmalıdır.

Girişimcilik kursu başvurusu için bu şartlar tamamlandıktan sonra eğitime katılım sağlanabilir. Katılım sonrasında alınacak sertifika ile KOSGEB iş kurulabilir ve finansman desteklerinden yararlanılabilir. Bu ölçüde bu sertifikaya sahip olmak çok önemlidir.

KOSGEB Nedir?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kurulduğu 1990 yıllarından beri küçük ve orta ölçekli işletmelere geri ödemesiz ya da ertelemeli ödemeli olarak finansman yardımında bulunan ve kendi işini kurmak ve işyerini açmak isteyenlere sahip çıkan kurumdur. KOSGEB ekonomiyi canlandırmak amacıyla kurulmuş olup, girişimci ruha devlet eliyle katkı sunan girişimci ve esnafa destek sağlar.

KOSGEB kurulduğu günden bu yana kendi işini kurmak isteyen girişimcilere geri ödemesiz hibe ve faizsiz kredi desteği vermektedir. Genç girişimci desteği kapsamında iş planı projesi karşılığında projesi onaylanan 18 – 30 yaş arasında ki Genç girişimcilere geri ödemesiz hibe kredi vermektedir. Bunun yanında ev hanımlarına da kredi finansman desteği sağlamaya devam etmektedir. KOSGEB tarafından sağlanan hibe kredilerin yanında faiz desteği de verilmektedir. Bu faiz kredilerinin geri ödemesi verilen süre zarfı içerisinde yapılmalıdır.

2021 KOSGEB Destekleri Nasıldır?

KOSGEB hibe ve kredi destekleri paketlerinden yararlanmak için gerekli şartların yerine getirilmesi gereklidir. Bunun ardından finansman desteklerinden yararlanılabilecektir. Böylelikle belirlenen sektörlerde 50.000 TL’ye kadar karşılıksız hibe alabilmek mümkündür. 2021 yılında hibe kredisi miktarları da artış gösterecektir. KOSGEB kredisi geri ödemesi kredi alırken girişimci kişiye detaylıca belirtilir. Eğer Kobi ya da girişimci iyi bir iş planı ve bütçesi hazırlamış ise, 1 sene geri ödemesiz ve faizsiz 100 bin TL’ye kadar kredi avantajından da yararlanabilmektedir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu