Kredi Kartı

Kredi Kartı Aidatını e-Devlet Üzerinden Geri Alma Başvurusu

Kredi kartı kullanımın her geçen gün daha da artmasıyla birlikte bankalarda kredi kartı aidatlarına zam yaptı. Pandemide kredi kartı kullanımı artarken, bankaların aidatlarda yaptığı ortalama yüzde 20’lik artış söz konusu oldu. Tüketiciler kredi kartı aidatlarının % 20’lik artış yapılmasının önlenmesini isterken; “BDDK ve Bankalar Birliği konuya el atmalı. Burada bir standart da yok. Bu aidat neye karşı alınıyor” sorularının cevaplarını aramaya başladı. Bankaların kredi kartı aidatlarında %20’lik artış yapması kart aidatı oyununa gelmeyin çağrılarını yenileyen uzmanlar, vatandaşları aidatsız kredi kartı almaları ve bankalardan aidatsız kredi kartı talep ederek bu haksız kazancın önüne ancak bu şekilde geçilebileceği yönünde çağrılarını yineledi. Pandemiyle birlikte kredi kartı kullanımı artarken; bankaların aidatlarda yaptığı artış sonrasında bankalardan kredi kartına aidat ödemek zorunda kalan müşterileri kart aidatlarının nasıl geri alınabileceğini ve haklarının neler olduğunu, aidatların silinmesi için neler yapmaları konularını araştırmaya koyuldu.

Bankalar tüketicilere kullandırdıkları kredi kartı aidatlarının tutarında 2021 % 20 seviyesinde artış yaptı. Yapılan artışlar ile birlikte bankaların kredi kartı aidatlarından elde ettikleri gelirlere de ciddi rakamlar yansımış oldu.

Öğrencilerin Kredi Kartı Aidatları Ne Kadar?

Öğrenciler için sunulan kartlar hariç yıllık kredi kartı aidatları 30 lira ile 300 lira arasında değişirken; bu artış nedeniyle artık tüketiciler bankalarda aidatsız kart talep etmeye başladı.

En iyi Aidatsız kredi kartları incelemek isteyen tüketicilerin aşağıdaki bağlantı linkine tıklamaları yeterli olacaktır.

Kredi Kartı Aidatları Ne Kadar?

Tüketicilerin ceplerde 75.7 milyon kredi kartı (plastik kart) bulunuyor. Bu kredi kartlarının aidatları da ortalama 150 liradan hesaplandığında bankaların kart geliri yaklaşık olarak 11.3 milyar lirayı buluyor. Vatandaşlar kredi kartı aidatlarının bu denli artırılmasının önlenmesini isterken; “BDDK ve Bankalar Birliği konuya el atmalı. Burada bir standart da yok. Bu aidat neye karşı alınıyor” dedi.

Kart Sayısı Artıyor (Milyon Adet)

Kart Tipi 2020 Şubat 2021 Şubat Değişim %
Kredi Kartı 70,50 77,30 10
Banka Kartı 133 141,30 6
Ön ödemeli kart 33 45,20 37
TOPLAM: 236,5 268,8 12
Kart Sayısı Artışı

Bankaların cebine vatandaş olarak hiç bir hizmet almadan sadece o plastik kartların yıllık işletim ücreti olarak 12 milyar liraya yakın para koyuyoruz.

Aidat Miktarları Bankaların Kart Geliri
40-500 TL. 77,30 milyon X 150 TL= 11,6 Milyar TL
Bankaların Vatandaşlardan elde ettiği Kart Geliri

Kredi Kartı Aidatlarını Vatandaşlar Ödemek Zorunda mı?

Peki bu kredi kartı aidatlarını vatandaşlar ödemek zorunda mı?

Kredi kartı aidatı ile ilgili BDDK’nın yönetmeliği bulunmaktadır. Kredi kart aidatı ödeniyor. Fakat zaman zaman bu konu ile ilgili hem Hakem Heyetlerinden hem Tüketici Mahkemelerinden tüketici lehine kararlar da çıkıyor. Çünkü burada ince bir ayrıntı var. Müzakare etmek zorunda yani bu aidatları vatandaşların rızaları adı altında vermek zorundadır. Yine Tüketicileri Koruma Kanunu 31. maddesi gereği bankalar aidatsız kart vermek zorundadır. Bunu tüketicilere talep edebilir yani aidatsız kart isteyebilir. Bunu banka vermiyorsa yani aidatsız kredi kartı yok diyorsa, o halde mevcut karttan aidat alamıyor. Bu durumu Hakem heyetlerinin mahkeme kararları ile ispatlayan birçok kararı da bulunmaktadır.

Kart Aidatında Vatandaşların Hakları Neler?

Şimdi de vatandaşların kart aidatlarında hakları neler hemen inceleyelim.

Haklarımız Neler? Haklarımız Neler?
Müzakare yapılmamışsa kart aidatı alınamıyor. Kart alınırken imzalanan sözleşmeye iyi bakılması gerekiyor Alınan aidatlar için Hakem Heyetine Başvuru yapılabiliyor
Tüketicinin aidatsız kart talep etme hakkı bulunuyor. TKK. 31 Md. gereği BDDK VE Bankalar Birliğine Şikayet edebilirsiniz. (müzakeresiz kart aidatı alınması durumunda ya da aidatsız kart sunulmaması durumunda)

Bankalar tüketicilere TKK. 31 Md. gereği aidatsız kart sunmuyorlarsa kartlardan aidat alamazlar. ( bu konuda mahkeme kararları vardır)

Kart Aidatı Nasıl Sildirilir?

Sildirme Yöntemleri Sildirme Yöntemleri
Çağrı Merkezini arayarak silinmesini isteyin Kartı Kapatma Tehdidi genelde işe yarıyor
Aidat yerine size puanda teklif edilebiliyor Bankanın eski müşterisiyseniz birçok avantajınız var.

Yukarıda Sildirme yöntemleri olarak başlık attığımız durumlarda her ne kadar ironi yapılsa da bazı gerçeklerdir bunlar aslında. Birçok tüketici ile konuşulmuş ve ortaya çıkmış durumlardır.

Kredi Kartları Aidatlarına Zam ile ilgili bilgi için tıklayınız.

BANKAYI ARAYIN!

Bankanın çağrı merkezini arayarak aidatın silinmesini isteyin. ! Kart kullanıcıları, bankayı arayarak ‘Kartımı kapatacağım’ tehdidinde bulunduğunda da aidat ücretleri hesaba geri yatırılabiliyor. Pek çok tüketici, bu tehdidin işe yaradığını belirtiyor.

Kart aidatını silinmesini istediğiniz de banka size bazı alternatifler sunacaktır. Bu şekilde bankalar tarafında kişiye göre farklı uygulamaları bulunmaktadır. Aidat yerine size puanda teklif edebilirler. Bankanın eski müşterisiyseniz zaten birçok avantajınız olacak ve aidatınız silinecektir. Bundan dolayı bankayı öncelikle arayarak aidatın silinmesini talep etmeniz atacağınız ilk adım olmalıdır. Bu sıraladığımız maddeler gereği eğer haklarınız varsa tüketici Hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz. Peki Tüketici hakem heyetine başvuru nasıl yapılacak.

 • Öncelikle yapmanız gereken; ”Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Dilekçe Örneği” doldurup bu dilekçe örneği ile kredi kartınızdan aidat kesen bankanın ”Genel Müdürlüğüne” başvuruda bulunmalısınız.
 • Yapacağınız başvurunun cevabı size dilekçeniz ilgili banka müdürlüğüne ulaştıktan 20 gün içinde yazılı olarak gelecektir.
 • Eğer banka başvuru cevabı olumlu yanıt verdiyse yapmanız gereken herhangi bir şey yoktur.
 • Başvuru dilekçesiyle yapacağınız kart aidatı başvurunuzun cevabı banka tarafından reddediliyorsa bu durumda e-devlet üzerinden ”Bireysel Müşteri Hakem Heyetine” başvuruda aşağıdaki gibi bulunmanız gerekir.

e-Devlet Kredi Kartı Aidatı Geri Alma İşlemleri

Tüketici Kanunu’nun 31’inci maddesi gereği bankanızın size ücretsiz kredi kartı sunması gerekiyor. Bankanıza başvurup size bir kredi ücretsiz kart sunmasını ve şimdiye kadarki aidat ücretlerinin iadesini isteyebilirsiniz. Eğer kabul edilmez ise tüketici hakem heyetine e-Devlet‘ten başvurabilirsiniz. Kart aidatı ödemek istemeyen tüketicilerin sözleşmeleri iyi okumaları gerekiyor.

 • Öncelikle Türkiye Bankalar Birliği” Bireysel Müşteri Hakem Heyeti” sayfasına geçerli e-devlet şifreniz ile giriş yapın.
 • Karşınıza çıkacak olan Bilgilendirme metnine ”DEVAM ET” dedikten sonra, Sağ üst taraftan ”+ Yeni Başvuru” tıklayın.
 • Bu alanı, sadece yeni başvurular için kullanabilirsiniz. Mevcut bir başvurunuzla ilgili bilgi / belge eklemek için “Başvurularım” düğmesine basarak başvuru listesine dönüş yapmanız gerekmektedir.
 • Yeni açılan ekranda ki menüde ”TAMAM” işaretleyin.

Bilgilendirme metnini iyice okumalısınız. Metinde;Heyete başvuru yapmadan önce, bankaya başvuru yapılması zorunludur. Başvurunuza banka yanıtını mutlaka ekleyiniz. Bankanın yanıt süresi, kartlarla ilgili başvurular için 20 gün, diğer ürün ve hizmetlerle ilgili başvurular için 30 gündür. Bankadan yukarıda belirtilen süreler içerisinde yazılı yanıt almanız halinde, bankanın yazılı yanıt tarihinden itibaren yanıt örneği ile birlikte 60 gün içinde başvuru yapmanız gerekmektedir. Bankadan yazılı yanıt almamanız halinde ise, bankanın yanıt süresinin bitimini izleyen 60 gün içinde, bankaya başvurduğunuzu gösteren başvuru teyit belgesi ile birlikte, başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuza, banka yanıtı veya başvuru teyit belgesinin eklenmediği hallerde, eksik belgenin tamamlanması konusunda e-posta adresinize bildirimde bulunulacaktır. Başvurunuz, bu belge tamamlandıktan sonra işleme alınabilecektir. Mevzuata uygun olmadığı belirlenen başvurular reddedilecektir.

 • Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum. ”Devam et” tıklayınız.
 • İşlemlerin devam ettirin ve karşınıza 8 adımdan oluşan form çıkacaktır.
 • ilk 3 adım kişisel kimlik bilgilerinizin girildiği adımdır.
 • Sonrasında 4 adımda başvuru talebinizi ve banka ile ilgili bankadan cevap alıp alınmadığına dair bilgi verilen ekran olacaktır.
 • Hakkında başvuruda bulunulan banka, bankaya başvuru tarihi, başvuruya konu işlemin meydana geldiği tarih, ve başvurunuzu kısaca özetleyeceğiniz ve talebinizi özetleyeceğiniz alanları doldurarak, Kredi kartı aidatını geri alma dilekçenize rağmen bankanın size iletmiş olduğu ret yanıtının eklendiği alan evet hayır kutucuklarını işaretleyip Devam et tıklayınız.
 • Sonrasında; Başvuru Yanıt Durumuna Bağlı Bilgiler alanına;
 • Başvuru teyit belgesi örneği olarak açılan ekrana dosya ekleyiniz,
 • En son olarak işlemin Ön izleme ve İşlem sonucu bölümlerini tamamlayınız. İşte bu adımları takip ederek e-Devlet üzerinden kredi kartı aidatınızı geri alma işleminizi e- devlet üzerinden kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve yardım almak için; 0-850-222-28-22 numaradan destek alabilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu