Esnaf İşyeri Destekleri

Küçük Esnaf Kredisi Nasıl Alınır? (Geri Ödemesiz) Temmuz 2021

Girişimci ruhuna sahip olan ve kendi işletmesin kurmak isteyen vatandaşlarımız için Küçük esnaf kredisi imkanları sunulmaktadır. Aynı zamanda küçük esnaflık yapan vatandaşlarımız için de kredi imkanı sunan bankalar bulunmaktadır. İşletmesini büyütmek isteyen esnaflar için de devlet destek vererek kredi imkanları sunmaktadır. Bu sebeple bu gün makalemizde siz değerli okurlarımız için Küçük esnaf kredisi nasıl alınır, esnaf kefalet kredisi, KOSGEB kredi faiz desteği küçük esnaf kredisi,Küçük esnaf kredisi veren bankalar hangileridir, Halkbank esnaf kredisi hesaplama, faizsiz esnaf kredisi nasıl alınır gibi başlıklara değinerek bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Küçük Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Küçük Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Küçük esnaf kredisi imkanlarından yararlanmak isteyen girişimciler veya işletmesini büyütmek isteyen küçük esnaflarımız için kredi imkanı sağlayan bankalar bulunmaktadır.

 • Bankalar kredi verecek olan esnafların öncelikle gerekli evrakları tamamlamalarını istedikleri gibi yıllık bilanço tutarlarına göre de kredi imkanı sağlamaktadırlar.
 • Bankaların esnaflar için sunmuş oldukları kredi imkanlarından yararlanmak için kredi notunuzun oldukça yüksek olması gerekmektedir.
 • Kredi notu yüksek olan vatandaşlarımız için sunulan kredi limitleri yüksek olabileceği gibi çok daha cazip fırsatlarla kredi imkanlarından da yararlanmaları sağlanacaktır.
 • Küçük esnaflara özel çok avantajlı kredi teklifleri yapan çok sayıda banka bulunmaktadır.
 • Bu bankaların faiz oranları ve vade türleri değişiklik göstereceği gibi size tanınacak olan kredi limitleri de değişiklik göstermektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi 2021

Devletimiz geçtiğimiz yıllarda esnaflarımız için yapmış olduğu girişimler doğrultusunda çok sayıda girişimci ruhuna sahip olan vatandaşlarımız ile küçük ve orta büyüklükteki işletme sahiplerimiz devlet destekli teşvik kredilerinden yararlanarak ülke ekonomisini canlandıracak atılımlarda bulunmuştur. Aynı zamanda devlet destekleri ile verilen kefalet kooperatifi kredi imkanları, hibe ve teşvik planlamaları yapılmaktadır. Şimdi siz değerli girişimcilerimiz için esnaf ve kefalet işletme kredileri ve şartlarını inceleyelim.

 • Esnaf kefalet işletme kredisinden yararlanacak olan vatandaşlarımızın Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine ortak olmaları gerekmektedir.
 • Ayrıca ortak olunmasının ardından 6 ay süre geçtikten sonra kredi alınabilecektir.
 • Kosgeb tarafından verilen hibe kredisi kullanılmış ise Esnaf Kefalet Kooperatifinden 5 yıl süreli olarak kredi kullanılamayacaktır.
 • Bu krediler ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması için kullandırılmalıdır.
 • Esnaf kefalet kredisinden yararlanacak olan vatandaşlarımız için sunulan kredi limiti 200.000 lira olurken aynı zamanda 5 yıla kadar vade imkanı sunulmaktadır.
 • 1 yıl ve üzeri kredilerin faiz oranları ise yıllık % 4,5 olurken aylık bu oran  % 0,37 olmaktadır.

KOSGEB Kredi Faiz Desteği Küçük Esnaf Kredisi

Küçük ve orta büyüklükteki işletme sahiplerimiz yanlarında 1 kişi de çalıştırmış olsa 250 kişi de çalıştırmış olsa KOSGEB imkanlarından yararlanmaktadır. KOSGEB küçük ve orta büyüklükteki işletmelerimiz için çok avantajlı imkanlar sunmaktadır. Bu imkanlardan yararlanmak isteyen esnaflarımızın ise herhangi bir vergi veya prim borcunun bulunmaması gerekmektedir. Aynı zamanda kendi meslek odalarına kayıtlı olan tüm esnaflarımız şahsen başvuru yaparak KOSGEB desteklerinden ve kredi imkanlarından yararlanabilmektedirler. Bunun için öncelikle Kosgeb veri tabanına kayıt yapmaları gerekmektedir. Daha sonrasında ise Kobi beyannamesi doldurmaları ve bilgi dokümanı çıkartmaları gerekmektedir. Bu işlemleri yapan ve kredi desteklerinden yararlanmak isteyen esnaflarımızın başvuruları olumlu olarak sonuçlanmış olduğunda destek kredilerinden yararlanmaları mümkün olacaktır. KOSGEB beyannamesi nasıl doldurulur diyorsanız eğer lütfen linke tıklayınız.

KOSGEB Kredi Faiz Desteği Küçük Esnaf Kredisi
KOSGEB Kredi Faiz Desteği Küçük Esnaf Kredisi

Küçük Esnaf Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerimiz için avantajlı kredi imkanları ile çok sayıda kamu ve özel kuruluşlu bankalarımız kredi imkanı sağlamaktadır. Bu bankaların isimlerini ise aşağıda maddeler halinde siz değerli okurlarımız için paylaşacağız.

yukarıda ismini vermiş olduğumuz bankalar esnaflarımız için özel kredi fırsatları sunarken kendi aralarında ise tatlı rekabet ortamı yaratmaktadırlar. Bu sebeple bankaların sunmuş olduğu kredi limitleri, vadeleri ve faiz oranları değişiklik göstermektedir. Tek bir bankaya bağlı kalarak kredi başvurusu yapmaktansa tüm bankaların kredi olanaklarını araştırmanızı ve size en uygun kredi olanağı sağlayan banka ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Halkbank Esnaf Kredisi Hesaplama

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için avantajlı kredi imkanı sunan Halk bankası nakit desteği sağlayarak esnaflarımızın ihtiyaçlarını karşılamasında yardımcı olmaktadır. Halk bankası esnaflarımız için nakit kredi, yatırım kredileri, iş yeri kredileri, dış ticaret finansmanı gibi çok sayıda kredi imkanı sunmaktadır. Ayrıca Halk bankası sadece esnaflara özel kredi imkanları sunmamaktadır. Bunun yanı sıra esnaf ve sanatkarlar odası ile anlaşma yaparak yüzde dört (%4,5) oranından başlayan faiz imkanları ile kredi olanakları da sunmaktadır.

Halk bankası esnaf kredisi imkanlarından yararlanmak için lütfen linke tıklayınız.

Faizsiz esnaf kredisi nasıl alınır?
Faizsiz esnaf kredisi nasıl alınır?

Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Halkbank 2021 yılında da esnaf ve sanatkarlara özel % 50 faiz indirimli kredi kullandırılması hakkında kanun 29 Aralık 2021 tarihli Resmi gazete‘ de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 • 2021 yılından devredecek ve 2021 yılında içinde esnaf ve sanatkarlara kullandırılacak olan faiz indirimli esnaf kredilerin şartları da belli oldu.
 • Buna göre; Geçtiğimiz yıl içerisinde faizsiz esnaf kredisi imkanlarından yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın kredi borçlarının bulunmaması gerektiği gibi aynı zamanda yapılandırmaya giderek halen devam eden kredi taksitlerinin de bulunmaması gerekmektedir.
 • Halen kredi borcu olan ve kredi taksitleri bulunan esnaflarımız ise kredi borçlarının tamamını kapatmadan faizsiz kredi imkanlarından maalesef ki yararlanamayacaklardır.
 • Faizsiz kredi talebinde bulunan vatandaşlarımızın findeks kredi notu sorgulanacak ve yüksek kredi notuna sahip olan esnaflarımız bu kredi imkanlarından kolaylıkla yararlanabileceklerdir.
 • Aynı zamanda faizsiz kredi imkanlarından yararlanmak isteyen esnaflarımızın geri dönük kredi işlemlerine bakılmış olduğunda ise 1 yıllık süre zarfı içerisinde en fazla 2 defa faiz indiriminden yararlanmaları mümkün olacaktır.
 • Tüm bunların yanı sıra kamu kurum ve kuruluşların hibe kredi imkanlarından veya faizsiz kredi imkanlarından yararlanan işletme sahipleri aynı işletme için başvurulan faizsiz kredi imkanlarından yararlanamayacaklardır.

Geçtiğimiz yıl içerisinde esnaflarımız için sunulan faizsiz kredi tutarı 30.000 lira olarak belirlenirken aynı zamanda bu kredi imkanından yararlanacak olan esnaflarımız daha önce hiç bir kurum ve kuruluşun hibe veya faizsiz kredi imkanlarından yararlanmamış olduğuna dair taahhütname imzalaması gerekmektedir. 30 bin liralık faizsiz kredi imkanlarından yararlanacak olan esnaflarımız taksitlerini zamanında ödemedikleri taktirde geciken her tutar için faydalılık alınacaktır. Bu sebeple taksitlerinizi belirlemiş olduğunuz vade içerisinde düzenli olarak yapmanızı tavsiye ederiz.

İş yeri kurmak ve var olan işyerini geliştirmek isteyenler için Girişimcilik Destek Programı kapsamında destekler verilmeye devam edilecek ve destek limitleri artırılacaktır. 2021 yılında geleneksel girişimciler 60 bin lira, ileri girişimciler 360 bin lira hibe alabilirler.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu