Eğitim Destekleri

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır? (12. FAZ DAĞITIMLARI BAŞLADI) Temmuz 2021

Koronavirüs sebebi ile yurt genelinde uzaktan eğitim seferberliği devam etmektedir. Acun Ilıcalı’nın başlattığı ‘Haydi Şimdi’ bilgisayar kampanyasının ardından çeşitli kurumlar ve belediyelerde ücretsiz laptop ve tablet dağıtımı yapmaya başladı. Bedava tablet ve bilgisayar  kampanyaları ile uzaktan eğitim sürecinde maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin tablet sahibi olmaları için bir çok kampanyalar başlatıldı. Milli Eğitim Bakanlığının çatısı altında toplanacak olan bu tablet, bilgisayar ve laptoplar maddi durumu iyi olmayan tüm öğrencilere ulaştırılacak. Meb tablet başvurusu şartları ve kimlerin alacağı, MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır ile ilgili tüm bilgileri araştırdık. Ücretsiz Tablet ve Laptop Başvurusu 2021 yazımızda detayları görebilirsiniz.

MEB 12. Faz Ücretsiz Tablet Dağıtımı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya öğrencilere yapılan tablet desteğinin 12’nci fazı başladı. 12-18 nisan arasında 62 ilde toplamda 42 bin 873 tablet bilgisayarlar içerisinde 25 GB internet paketi ile öğrencilere dağıtılacaktır. Açıklamalarının devamında Bakan Selçuk; Amacımız uzaktan eğitimdeki alternatif sistemlerimiz ve kaynak desteklerimizle her bir çocuğumuza ulaşmak. Erişim konusunda elimizden geleni yapacağız ve desteğimiz devam edecek, demiştik. 500 bin tablet dağıtımı olarak koyduğumuz hedefi, ocak ayında aşarak desteğimizi artırdık.

700 binin üzerinde tablet çocuklarımıza ulaştı. Bu hafta 42 bin 873 bilgisayarın daha sevkiyatını başlattık” açıklamalarında bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Duyurdu: Bu Hafta 31 ilde 68 Bin 241 Tablet Dağıtımı Başlıyor!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu hafta öğrencilere 31 ilde 68 bin 241 tablet dağıtımı yapılacağını bildirdi. Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

Milli Eğitim Bakanı Sn. Selçuk, öğrencilere yeni dönemde daha aktif çalışmaları için yapılan ücretsiz tablet bilgisayar ile ilgili http://ebadesteknoktasi.meb.gov.tr/ merkezlerine beklediklerini belirtti.

MEB tarafından yapılan açıklamada, tabletlerin gönderildiği illerin yöneticileri ile video konferansta bir araya gelindi. 9’uncu faz dağıtımı kapsamında Gaziantep, Van , Mardin ve Şanlıurfa’ya da 48 bin 237 adet tablet bilgisayar gönderileceği belirtildi.

Ücretsiz Laptop Dağıtımı ile İlgili Bakan Selçuk’tan Açıklama

Canlı yayında uzaktan eğitim sistemi ile ilgili açıklamada bulunan Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk, şunları söyledi;

Türk milletinin genel bir kültürel kodu var. Herhangi bir afet, deprem, sel olduğunda ya da bir ihtiyaç olduğunda hemen organize oluyorlar. Bu bizim çok güzel bir hasretimiz. Bu anlamda biz elimizden geleni yapıyoruz. Yapmakta vazifemiz. Bir yandan da ulaşamadığımız çeşitli nedenlerden dolayı durumlar oluyor. Biz bunu takdir ile izliyoruz. Ama asıl olan vazife MEB’in. Çok sayıda okul yapan bağış yapan hayırseverimiz var.

Bu bizim zaman geleneğin içerisinde sürdürdüğümüz bir şey. Şimdi de çeşitli belediyelerimiz, Konya Belediyesi 10 bin tabletten bahsetti. Bir çok kuruluş ve Kızılay’ın bir çalışması olacak. Bizim derdimiz bütün Türkiye’ye online üzerinden eğitmek değil. Bu geçici bir durum. Biz bundan kısmen faydalanacağız ilerde ama bizim asıl işimiz yüz yüze eğitim. Bu çerçevede il ve ilçe müdürlüklerimize vatandaşımızın gönüllü katkısı olacaksa tabii ki başvurabilir. Gelecek hafta başlayacak olan Kızılay’ın çalışmasına da katkı sağlayabilirler. Bunların hepsi bizim kurumlarımız.

Açıklamasında bulundu.

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Virüs sebebi ile uzaktan eğitim sürecinde olan ve maddi durumu olmayan öğrencilerden dolayı derslerini takip etmekte zorlanan öğrenciler için kampanyalardan bilgi almayı unutmayın. Kimi kurumlar doğrudan tablet başvuru linki aracılığı ile başvuruları alır, bazıları ise MEB’ e bağışlamaktadır.

Bedava Bilgisayar Kampanyası!

2021 yılının uzaktan eğitim sürecinde bedava bilgisayar, laptop ve tablet kampanyası, başvuru şartları ve sürecini görebilirsiniz. ”Haydi Şimdi” kampanyası saat 23:15’te TV8 ekranlarında başlıyor. Kampanya ya SMS yolu ile katılmak isteyenlerin ”EĞİTİM” yazıp 2868′ e mesaj göndererek kampanyaya destek olabilir veya yararlanabilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayarlar 3 Bin TL

Eğitim desteği için öğrencilere sağlanacak bilgisayarların yaklaşık olarak 3 bin TL. değerinde olduğunu açıkladı. Türk Kızılay Mobil Çağrı merkezi 168’i arayarak bağış yapılıyor. Toplanan laptop kampanyasının dağıtma kısmını Milli Eğitim Bakanlığı uygulayacaktır. Ilıcalı topladığı tüm parayı MEB’ e aktaracak ve meb ücretsiz tablet başvurusu yapan tüm öğrencilere laptopları ulaştıracak.

 meb ücretsiz tablet başvurusu
Dizüstü Bilgisayarlar 3 Bin TL!

MSB İhtiyaç Sahibi Öğrencilerine Tablet Dağıtacak!

MSB tarafından yapılan açıklamalarda, ”Öğrencilerimize destek için biz de varız!” Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar’ ın talimatı ile Bakanlığımıza bağlı MKEK kurumu 1.500 adet, ASFAT A.Ş. 1.500 olmak üzere toplamda 3 bin adet tablet ile gençleri destekleyeceğini açıkladı. #TEKNOFEST2020 ve #MilliteknolojiHamlesi ifadelerini kullanarak açıklamasını yaptı.

Esenler Belediyesinden Örnek Bir Proje! Tabletsiz Çocuk Kalmasın!

İstanbul, Esenler belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için tablet kampanyası başlattı. 10 bin kişiye yapılacak olan yardımlar için Esenler Belediyesi resmi web sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru Şartları;

  • Milli Eğitim Müdürlüğü‘nün EBA platformuna giremediği tepsit edilen öğrencilerden olmak,
  • Esenler Kaymakamlığı tarafından onaylanmış,
  • Sosyal Yardım Yönetmeliği şartlarına uymak,
  • Esenler’ de ikametgah ediyor olmak,
  • Esenler’ de ikametgah ediyor olmak,
  • Dağıtımda öncelik süresi 8. ve 12. sınıflar arasında olmak,
  • İlkokul, ortaokul veya lise öğrencisi olmak,
  • Birden fazla öğrencinin olduğu tespit edilen ailelere sadece 1 adet tablet verilir,
  • Talebin fazla olması durumunda ise bir önceki eğitim yılının başarı durumu dikkate alınımaktadır.
  • Esenler Belediyesi kurumsal web sitesinden veya 444 00 73 merkezi numaralarından kayıt yaptırmak gerekmektedir.

Tuzla ‘Askıda Tablet’ Kampanyası

Uzaktan eğitimden mahrum kalan ve eğitime erişemeyen çocuklara el uzatıp tablet bırakmak isteyen bağışçılar resmi web sitesi üzerinden bilgilerini, askıya bırakmak istediği tablet sayısını ve türünü girerek kampanyaya destek olabilirler. Belediye görevlileri bağışçılar ile iletişime geçerek tabletleri teslim alır ve tablet ihtiyacı olan ‘Askıda Tablet‘ kampanyası altında Tuzla’ da ikametgah eden ve ihtiyacı olan öğrencilere ulaştırılmaktadır. formları eksizsiz ve doğru bir biçimde belediye görevlilerine teslim etmeniz ve göndermeniz yeterli olacaktır. Öğrenciler tespit edilerek kapısına asılacaktır.

Kadıköy’ de Uzaktan Eğitim Gören Öğrencilere Bilgisayar Desteği!

İhtiyaç sahibi olan ve pandemi nedeni ile uzaktan eğitim gören Kadıköylü öğrencilere bilgisayar desteği vermek için ”Elini Uzat Uzakta Kalmasınlar” kampanyası başladı. Kampanya kapsamında belediyeye bağışlanan ikinci el veya sıfır bilgisayarlar, Belediyenin ihtiyaç sahibi olduğunu tespit ettiği öğrencilere ulaştırılıyor. 230 kişinin bilgisayar talebinde bulunmuştur. Bu talebe destek vermek isteyenler ise 444 55 22 numaralı telefondan Kadıköy Belediyesi Çağrı Merkezini arayarak kayıt açtırarak Belediyeye gelebilir veya Halka İlişkiler Saha Birimini arayarak kampanyaya katılarak ellerini uzatabilirler.

 Bedava Bilgisayar Kampanyası!
Kadıköy’ de Uzaktan Eğitim Gören Öğrencilere Bilgisayar Desteği!

 Baykar Tablet Desteği Nasıl Alınır?

Baykar’ın Genel Müdürü Haluk Bayraktar ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada fırsat eşitliğine katkı sunmak hedefi ile  ‘engeller kaldırıldığında öğrencilerimizin bizi daha güzel bir geleceğe ulaştıracağına inanıyoruz’ diyerek açıklamada bulundu. Kampanya kapsamında hediye verilecek tablet bilgisayarlar Milli Eğitim Bakanlığı ile koordinasyon halinde olarak ihtiyaç sahibi öğrenicilere ulaştırılacak. Nasıl ve ne zaman dağıtılacağı için henüz net bir açıklama yapılmadı.

3 Bin TL Dizüstü Bilgisayar Yardımı 

Eğitim desteği kapsamında olan bu bilgisayar desteklerinin 3 bin TL. değerinde olduğu açıklandı. Türk Kızılay Mobil çağrı Merkezinden 168’i arayarak bağış yapabilirsiniz. Toplanan laptoplar dağıtım aşamasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacaktır. Ilıcalı ise topladığı tüm parayı MEB’ e aktaracak ve Milli Eğitim Bakanlığı başvuru yapan öğrencilere bu yardımları ulaştıracaktır.

Kayseri’ de 10 Bin Tablet Desteği

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından uzaktan eğitim alacak ihtiyaç sahibi öğrenciler için 10 bin tablet desteği verilecektir. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamalara göre il genelinde ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber çalışma yürütüldüğü görülmüştür. Konu ile ilgili Melikgazi, Talas, Kocasinan, Hacılar Belediye Başkanları yaptığı görüşmeler sonrasında şunları söyledi;

eğitimde fırsat eşitliğinin bütün çocuklara sağlanması gerektiği inancı ile, çocukların geleceğine katkı sunmak için Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde belediyelerimiz 10 bin adet tablet desteğinde bulunacaktır. Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde tabletler uzaktan eğitim alacak ihtiyaç sahibi yavrularımıza ulaşacaktır.

İfadelerinde bulundu. Başvuru için yukarıda belirttiğimiz Belediyelere gidebilir veya resmi siteleri üzerinden bilgi alarak başvuru yapabilirsiniz.

Uzaktan Eğitime Tablet Desteği Devam Ediyor!

Döşemealtı Belediyesi tarafından pandemi sebebi ile evinden laptop, tablet, bilgisayar ve internet bağlantısı bulunmadığı için uzaktan eğitim sistemi EBA’ ya giremeyen öğrencilere ilk etapta 100 kişiye tablet, bilgisayar ve ücretsiz internet desteği sağlanacaktır. Belediye Başkanı Turgay Genç, uzaktan eğitime bilgisayar, tableti ve interneti olmayan öğrencileri araştırarak belirlenmesi talimatını verdi. Tespit edildikten sonra uzaktan eğitim sistemi EBA’ ya giremeyen öğrencilere bilgisayar ve internet dağıtılması için Ekim ayı Meclis toplantısına öneri verildi. Başkan Genç, öneri sorasında tüm partilerin oy birliği ile bütçe ve plan komisyonuna havale edildi. Alınacak karardan sonra ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet ve internet dağıtımı yapılmaya başlanacaktır.

Konyaaltı Belediyesi İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Tablet Desteği Sağlıyor!

Antalya’ da Konyaaltı Belediyesi’nin Ekim ayı olağan meclis toplantısı, Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezinde, Semih Esen Başkanlığında gerçekleştirildi. 11 gündem maddesinin yer aldığı bu toplantıda başkan Esen, Koronavirüs sebebi ile uzaktan eğitim gören öğrencilerin önemli bir sorunu haline gelen laptop ve tablet konusunda gündeme taşındı. Konyaaltı Belediye Başkanı Esen, yoğun bir şekilde ailelerin tablet ihtiyacı konusunda belediyeye başvuruda bulunduğunu belirtti. Ekonomik nedenlerden dolayı her evde tablet ve bilgisayar olmadığını belirten Esen;

Bize ulaşan talepleri imkanlar doğrultusunda ulaştırmaya ve karşılamaya çalıştık. Ancak hem Konyaaltı Kaymakamlığımıza hem de Belediyemize bu konuda çok sayıda talep gelmeye devam ediyor.

Açıklamasında bulundu.

Samsun’dan ”Sınıf Tam Öğretmenim” Tablet Desteği Kampanyası

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından toplumsal dayanışma, birlik ve beraberliğe destek olmak adına başlatılan kampanya ile 19 Mayıs ilçesinde uzaktan eğitimi almayan öğrenci kalmayacak. 19 Mayıs İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Demirkol yaptığı açıklamada, kampanya ile 19 Mayıs ilçesinde uzaktan eğitimi almayan öğrenci kalmayacak. 19 Mayıs İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Demirkol yaptığı açıklamada, ”Kampanya kapsamında EBA Canlı Ders ve EBA Portalı ile diğer internet tabanlı eğitim uygulamalarını kullanarak eğitime daha çok katılım sağlamak amacı ile toplanan tabletler ihtiyaç sahibi olan öğrenciler tespit edilerek en kısa sürede dağıtılacak ve bağışta sıfır ve çalışır durumda olan ikinci el cihazlar kabul edilecek. Tespit edilen öğrenciler için dağıtımlar, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve okul müdürleri tarafından yapılacak. Tablet dağıtım önceliği ilk olarak kırsal bölgeler de TRT EBA TV’ yi izleyemeyen ve EBA Destek noktalarına ulaşım konusunda sorun yaşayan, evde okul çağında kardeş sayısı fazla olan öğrencilere ve sınav döneminde olan 8. ve 12. sınıf öğrencilerinden dağıtım başlanarak sonrasında 5. snıfı ve 9. sınıf öğrencileri sıraya konularak dağıtılacaktır.

Nilüfer Belediyesi Öğrencilere Tablet Desteği!

Nilüfer Belediyesi uzaktan eğitimden mahrum olan öğrencilere, eğitimlerine devam etmeleri için tablet dağıtımına başladı. İhtiyacı olan öğrencilere verilen tablet destekleri ile uzaktan eğitim sürecinde öğrenciler evlerinde canlı derslerini takip edebilecekler. Tableti ve bilgisayarı olmayan öğrencilere eğitimlerinden mahrum kalmamaları için destek olmak maksadı ile ”Eğitime Destek Olun! Eksik olmayın” Sloganı ile başlattığı kampanya da dayanışmanın en güzel örneği haline geldi. Kampanya çerçevesinde toplanan tabletleri ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine giderek, öğrencilere ulaştırmaya başladı. İhtiyaç sahibi ailelere verilen tabletler ve kulaklıklar sayesinde, öğrenciler canlı derslerini takip edebilecekler. Belediye Başkanı, ”Eksik Olmayın” kampanyasına destek olan tüm hayırseverlere teşekkür etti.

Adana’ da Tablet ve Bilgisayar Toplama Kampanyası

Adana Büyükşehir Belediyesi, Covid-19 sebebiyle internet ortamında evlerinde eğitime devam eden tablet ve bilgisayarı olmayan ihtiyaç sahibi ailelere destek vermek amacı ile bir kampanya başlattı. ”Bu Dayanışmada Gelecek Var” mesajı ile başlatılan kampanya ile ilgili yapılan açıklamada, Karalar;

”Kullanmadığınız eski tablet ve bilgisayarlar ile destek için yeni satın alınan tablet ve bilgisayarları toplayarak, ihtiyaç sahibi öğrenciler ile buluşturuyoruz”. diyerek açıklama da bulundu. Yardımda bulunmak isteyen kişiler, ihtiyaç sahipleri sefkatkoprusu.com adresinden form doldurarak yardımlara ulaşabilirler. Gerekli belgeler ile Derman ekibine başvuruda bulunan vatandaşların bilgileri elektronik bilgi sistemi üzerinden sorgulanacak ve ihtiyaç sahibi öğrenciler tespit edilerek dağıtımlar yapılacak.

Bağcılar Belediyesi Ücretsiz Tablet Başvurusu

Bağcılar Belediyesi tarafından yapılan duyurudan ücretsiz tablet verileceği ve başvurularının alındığı durusu yapıldı. Tüm bilgileri buradan alabilir ve ücretsiz tablet başvurusu yapabilirsiniz.

Arnavutköy Belediyesi Tablet Desteği Yapıyor

Arnavutköy Belediyesi yaptığı açıklamada çok sayıda öğrenciye ücretsiz tablet dağıtacağını belirtti. Detaylı bilgileri Belediye binalarından alabilirsiniz.

İzmir’ de Tablet Desteği

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan kampanya’ da binlerce öğrenciye ücretsiz tablet veriliyor. Detaylar için ve başvuru için buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Yeşilyurt Belediyesi Tablet Desteği

Yeşilyurt Belediye Başkanlığı tablet başvuruları devam etmektedir. Gerekli başvuruları ve bilgileri buradan alabilirsiniz.

Çaldıran Belediyesi Tablet Dağıtıyor!

Çok sayıda öğrenciye ücretsiz tablet dağıtımı yapacağını duyurdu. Bilgi ve başvuru için Çaldıran Belediyesi resmi sayfasını takip edebilir ve hemen bir öğrenciyi tablet sahibi yapabilir ayrıca tabletinize başvuru yaparak sahip olabilirsiniz.

Tüm başvuruları ve kampanyaları Belediyelerden ve kurumların numaralarına SMS yolu ile gönderebilirsiniz. Başvuru yapmak için ise yukarıda anlattığımız adımları e kurumları takip ederek uzaktan eğitim alabilmeye hak kazanabilirsiniz.

Haberin devamı için bizleri takipte kalın!


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu