Yeni İş Fikirleri

Memur Olma Yaş Sınırı 2 Temmuz 2021 (40 Yaş Üstü Memur Alımı)

Bugünkü yazımızda 40 yaş üstü memur alımı yapan kurumlar ve merkezi atama yaş sınırı 2021 yılında nedir? Yaş sınırı olmayan memurluklar hangileridir, memurlukta yaş sınırı yasaya göre kaçtır? KPSS yaş sınırı olmayan kurumlar hangileridir, merkezi atama yaş sınırı ve 35 yaş üstü memur alımı 2021 yılında devam ediyor mu? tüm merak edilenleri sizler için araştırdık. 40 yaşında memur oldum diyenleri duymuşsunuzdur. Okumanın yaşı olmadığı gibi memur olma yaş sınırı da bazı kurumlarda yoktur. 40 yaşından sonra hemşire, öğretmen, doktor, imam, akademisyen olunur mu, merkezi atama yaşı nedir, memur olma yaşı üst sınırı kaçtır? merak ediyorsanız yazımızın devamına göz atarak yasaya göre belirlenen 2021 memurluk yaşı için ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Memur Olmak için KPSS Yaş Sınırı 2021

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS sınavına katılarak memur olma hayalini gerçekleştirmeyi düşünen kişilerin en büyük korkusu yaş sınırını geçmek bir daha memur olamamaktır. Memurlukta yaş sınırı var mı en çok KPSS adaylarının aradığı konular arasındadır. Malum o kadar sınava çalıştıktan ve kazandıktan sonra yaş sınırına takılmayı kimse istemez ve KPSS yaş sınırı olmayan kurumlar 2021 yılında hangilerini olduğunu da sıkı bir araştırma yaparak gerçekleri öğrenmek istemektedirler. Biz de bu konuda KPSS yaş sınırı olmayan kurumlar, merkezi atama yaş sınırı ve KPSS yaş sınırı 2021 yılında ne oldu bu konuları araştırdık. İşte 2021 yılında memur olmak isteyenlerin en çok merak ettiği KPSS yaş sınırı olmayan kurumların bilgisini devam ederek öğrenebilirsiniz.

KPSS Yaş Sınırı Olmayan Kurumlar 2021

KPSS lisans sınavına girerek eğitim bilimlerinden ve öğretmenlik alan bilgisi testine girerek herhangi bir göreve atanmak isteyenler memur olma yaş sınırına takılmadan MEB üzerinden öğretmen olabilir.

Merkezi sınavlarda başarılı olan ve atamaları yapılacak olan memur ve sözleşmeli personel yerleştirmelerinde atama yapmak isteyecek kamu kurumlarının üst yaş sınırı tespit edemeyeceklerini belirtmektedir. KPSS yaş sınırı olmayan kurumlara atanmanın tek şartı yaş kısıtının bulunmadığı kamu kurum ve kuruluşlarının kanunlarında yaş şartı ile ilgili olarak düzenleme yetkisi öngördüğü tüzük ve yönetmeliklerinde özel hüküm yer alması halidir. Ancak bu şekilde üst yaş sınırı tespit edilecektir. Aksi durumda tüzük ve yönetmeliğinde yaş sınırı belirtilmemiş ise yaş sınırı olmadan memur alımları yapılacaktır.

40 Yaş Üstü Memur Alımı 2021

40 yaşından sonra memur olunur mu? 40 yaşındayım KPSS ile ile kamuya girebilir miyim? Yasaya göre kaç yaşına kadar memur olunabilir? konularında kesin bir bilgiye ulaşmak isteyenler 35 yaş üstü memur alımı yapan birçok kamu kurumu bulunduğunu bilmelidir. Devlet kamu kurumlarına giriş alt ve üst yaş sınırını 657 sayılı kanunun 40. maddesinde belirlemiştir. 657 sayılı kanunun 40. maddesi yaş sınırını şu şekilde belirler;

Kanuna göre; 18 yaşını tamamlayanlar ve herhangi bir meslek okulunu veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olma ve mahkeme kararı ile ergin olmak (yargısal erginlik) şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler. Devlet memuru alım ilanlarında kurumlar tarafından yaş üst ve alt sınır konmaması halinde 18 yaşını dolduranlar 40 yaşında da olsa devlet memuru olabilir. Buna göre; 40 yaşında kamuya girmek mümkündür.

657. Sayılı kanun 40. madde

Kanun devlet memurluğuna alınacak olanların genel ve özel şartlarını da tayin etmiştir.

Devlet memurluğu alınacak olanlar genel ve özel şartlara sahip olmalıdır. Genel şartlar ise şu şekildedir;

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • 657 sayılı devlet memurları kanunu 40. maddesinde belirlenen yaş şartlarını taşımak, Mevzuat için tıklayınız.
 • Devlet memuru olma yaşı için 18 yaşını tamamlayanlar olabilirler. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak kazai rüşt kararı almak şartı ile devlet memuru olabilirler.
 • 657 sayılı devlet memurları kanunu 41 maddesinde belirlenen öğrenim şartlarını taşımak,
 • Askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş bulunmak,
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
 • 657 sayılı devlet memurları kanunu 53. madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak şartları aranır.

Memur olmak için aranan özel şartlar ise;

 • Hizmet göreceği sınıf için 36. ve 41. maddelerde belirtilen öğretim ve eğitim kurumlarının birinden diploma almış olmak,
 • Kurumların özel kanun veya diğer mevzuatında aranan şartları taşıması aranan özel şartlardır.
Memur olma yaş sınırı 2021

Yaş Sınırı Olmayan Memurluklar 2021

ÖSYM aracılığı ile yapılan merkezi yerleştirme işlemlerinde devlet kadrolarına alınacak devlet memurlarında yaş alt ve üst sınır şartı konabilmektedir.

ÖSYM tarafından yapılan KPSS yerleştirmesi şeklinde memur alımında yaş şartı olmadan memur olunabilmektedir. 40 yaş üstü memur alımı yapacak kurumlar;

 • Yaş sınırı olmadan memur alımı yapan kurumların başında MEB gelir. MEB bünyesine alınacak olan özel öğretmen alımlarında yaş sınırı bulunmaz bu durumda her yaştan kişi Özel öğretmen olabilir. MEB Öğretmen alımlarında yaş şartı 40 olarak belirlenmiştir. İlk kez öğretmen kadrolarına atanacak kadrolara yönetmeliğin 11/g bendi gereğince, başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaktadır. Bu düzenleme kaldırılmış olup öğretmen atamalarında yaş sınırı şartı kaldırılmıştır. Kısacası sözleşmeli öğretmenlik ve öğretmenliğe ilk defa atanacaklar adaylarda 40 yaş şartı aranmamaktadır. Öğretmenliğe atanmada 40 yaş sınırı yoktur.
 • Yaş sınır olmayan kurumlar arasından Üniversite Hastaneleri de bulunmaktadır. Üniversite hastanelerine yapılacak olan sağlık personeli alım ilanlarında da yaş sınır bulunmamaktadır.
 • KYK Kredi Yurtlar Kurumu 4-B Sözleşmeli yurt memuru için,
 • Askeri kurumlara sivil memur için,
 • Kamu kurumlarında işçi için,
 • Diyanet İşleri Başkanlığının imam, müezzin, kuran kursu öğreticisi için,
 • Orman Genel Müdürlüğü orman mühendisi, orman muhafaza memurluğu için
 • İtfaiye eri için de yaş sınırı belirlenmemiştir.

Bazı bakanlıklarda da sözleşmeli alımlarda yaş sınır bulunmaz bu bakanlıklar ise;

 • Tarım Bakanlıklarının sözleşmeli alımlarında,
 • Kalkınma ajanslarında,
 • Sağlık Bakanlığı sözleşmeli alımlarında,
 • Adalet Bakanlığı sözleşmeli alımlarında,
 • Askeri kurumlara sivil memur alımlarında

Merkezi sınavlar ile kamuya atanacak doktor, öğretmen, imam kadrolarına yapılacak memur alımlarında yaş sınırı yoktur. Kısacası bu kurumlara 40 yaş üzerindeki memurlarında alımları yapılmaktadır.

Memurlukta Yaş Sınırı Yasaya Göre Kaçtır?

Memur olmada yaş sınırı bulunur mu? merak ediliyor. Ülkemizde merkezi sınavlara girerek başarılı olan memur adayları istedikleri kamu kurumlarında istihdam edilebilmek için memurlukta yaş şartını merak ediyor. Memurlukta yaş sınırlamaları kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. 2021 yılı içinde düzenlenen sınavlardan başarı sağlayan adaylar arasında kadrolara yerleştirilecek memurun yaş sınırlamaları yasayla belirlenmektedir. Bu şekilde ataması gerçekleştirilecek olan memurların kurumlara alımlarında ekseri çoğunlukla yaş sınırı belirlenir ve genellikle bu yaş sınır 35 veya 40 yaşını doldurmamış olma şartı getirilir. Ancak bunlar tüzükte belirlenmediği durumlarda da kurumlar yaş sınırı olmadan memur alımı yapmaktadır. Memur olma yaş sınırı 40 yaş altı olan kurumlar ise;

KPSS Yaş Sınırı Olan Kurumlar 2021

Bunların yanında devlet kadroları alımlarında bazı kadroların durumuna göre yaş şartı sınırlaması da konabilmektedir.

KPSS-A grubu alımlarında yaş şartı aranmaktadır.

KPSS- A grubu alımları olan;

 • Uzman Yardımcılığı,
 • Denetçi Yardımcılığı,
 • Stajyer Kontrolörlük,
 • Denetmen Yardımcılığı,
 • Müfettiş Yardımcılığı gibi kadroların alımlarında yaş sınırı bulunmaktadır.

Merkez bankası, banka ve finans kuruluşu alımlarında 35 yaşından küçük olma yaş şartı vardır.

Emniyet Genel Müdürlüğünde de yaş sınırı belirlenmiştir. POMEM alımlarında yaş şartı konulmuştur.

 • Kadınlar için 28, erkek adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak şartı vardır.

Adalet Bakanlığı devlet memuru alımlarında da yaş şartı aranır.

Kalkınma ajanslarına uzman ve destek personeli alımlarına 50 yaş şartı konulmuştur.

Fakültelerin İBBF İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bölümleri Kamu yönetimi, İktisat, Maliye, İşletme, Ekonometri, Uluslar arası ilişkiler, Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkilerinden mezun olan ve KPSS’den geçerli puan alan adayların başvuracağı kadrolarda ise yaş sınırı vardır.

KPSS B Grubu Kadrolarında Yaş Sınırı Var Mı?

KPSS-B grubu, ülkemizde devlet kadrolarında personel olarak görev almak isteyen vatandaşların girmiş olduğu bir sınav türüdür. KPSS B grubu sınavlarına lise ve ön lisans mezunları katılabilmektedir. ÖSYM tarafından uygulanan Kamu Personeli Seçme Sınavı B Grubu için yaş sınırı bulunmamaktadır. Hangi yaşta olursanız olun, B gurubu için belirlenen eğitim düzeyi kriterini tamamladıktan sonra sınava girmeye hak kazanabilirsiniz. Başvurunuzu tamamladıktan sonra, sınava girebilir ve sonuçlarınıza göre memurluk tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Öğretmenlik Alımında Yaş Sınırı Var Mı?

Öğretmenlik mezunu kişiler özelde hizmet verebileceği gibi devlet kadrosuna atanarak da eğitim vermeye başlayabilirler. Devlet kadrosunda öğretmen olabilmek için geçmiş zamanda belirlenen 40 yaş sınırı bulunmaktaydı fakat bu yaş sınırı kaldırılmıştı. Öğretmenlik mesleğini icra etmek için yaş sınırı yoktur. Artık 40 yaş üstü eğitmenler de devlet kadrosuna atanabilmektedir. Devlet memurluğu için aranan genel şartları tamamladıktan sonra, dilediğiniz yaş aralığından KPSS genel kültür genel yetenek, eğitim bilimleri ve alan sınavı dahil 3 oturumdan oluşan sınava girerek, alanınızdan atanabilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu